שתף קטע נבחר

זינוק של 47 אחוז בשיח השנאה נגד ריבלין: "עורך דין של מחבלים"

בשנת 2019 נרשמו 12,267 פוסטים וציוצים בעלי תוכן של שנאה כלפי הנשיא. פוסטים שמכילים ביקורת לגיטימית נגד ריבלין לא נכללו בבדיקה. שיח השנאה התגבר לאחר אמירות מסיתות של פוליטיקאים נגד הנשיא: "120 אינטרסנטים זרקו אותך מהכנסת לתוך פח האשפה"

מחקר חדש שנערך במסגרת מיזם דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון, בשיתוף עם חברת המחקר Vigo, מצא זינוק מטריד של 47 אחוזים בשיח השנאה ברשת כלפי נשיא המדינה, ראובן ריבלין. בשנת 2019 נרשמו 12,267 פוסטים וציוצים בעלי תוכן של שנאה כלפי ריבלין, לעומת 8,340 בשנת 2018.

President Reuven Rivlin  (Photo: Flash90)
שיח השנאה התגבר לאחר אמירות מסיתות של פוליטיקאים. ריבלין(Photo: Flash90)

הסתה נגד ריבלין  ()

הסתה נגד ריבלין  ()

הסתה נגד ריבלין  ()

על פי ממצאי המחקר ומניתוח אלפי פוסטים, ציוצים וטוקבקים שעסקו בנשיא ריבלין, חלק גדול משיח השנאה כלפיו הגיע בעקבות ביקורת קשה, בעיקר מפרופילים המזוהים עם מחנה הימין, על המתווה שהציע למניעת בחירות שלישיות.

 

מאפיינים בולטים נוספים בשיח השנאה כלפי ריבלין היו טענות של גולשים, תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיהן הנשיא משתף פעולה עם גדעון סער. תומכי נתניהו גם תקפו את ריבלין על שהגן על החברה הערבית ונציגה בכנסת מפני המתקפה הציבורית מצד ראש הממשלה ומקורביו במערכות הבחירות הקודמות.

 

כך למשל, אחד הגולשים כינה את ריבלין "עורך דין של מחבלים ואויבים מבפנים". בפוסט אחר נכתב: "מעורר גועל וצביעות, זה מה שקורה כשאינך נבחר ציבור, אלא 120 אינטרסנטים זרקו אותך מהכנסת לתוך פח האשמה בבית הנשיא".

 

בפוסט נוסף נגד ריבלין נכתב: "שיילך לעזאזל הנשיא השמאלן הזה. רצה את גנץ לראשות הממשלה אבל לא הצליח ונעמד לו בגרון. רק ביבי יהיה ראש ממשלה בארץ ורק הימין ימשיך בשלטון עוד עשרות שנים". גולש אחר כתב: "גם סנילי, גם דביל וגם דיקטטור! ריבלין אתה לא הנשיא שלי לא היית ולא תהיה!!! אתה בושה לעם היהודי. לך לבית אבות, רק הפעם שלם זאת מכיסך. העם מאס בך אפס שכמותך". גולש נוסף: "נשיא זבל, מה אתה רוצה להגיד שביבי המושחת ראוי להיות ראש ממשלה. ריבלין אתה פח אשפה כמו כל הליכוד מתבייש שאתה הנשיא שלי איכסה עליך".

הסתה נגד ריבלין  ()

הסתה נגד ריבלין  ()

ענת רוזיליו, מנהלת הזירה הציבורית בקרן ברל כצנלסון: "הזינוק חסר התקדים בשיח השנאה ברשת כלפי נשיא המדינה הוא חלק ממגמה עקבית ומתמשכת של שיח אלים ומסית כנגד מוסדות המדינה ובהם מערכת המשפט, המשטרה והתקשורת. ניתן לראות בבירור כי הזינוקים החדים בשיח השנאה ברשת מגיעים לאחר התבטאויות מסיתות כאלה או אחרות של פוליטיקאים ומקורביהם. על הפוליטיקאים להבין כי לדברים שהם אומרים ישנה השפעה הרסנית על המרחב והשיח הציבורי ולקחת אחריות".

 

דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון, בשיתוף חברת המחקר Vigo, מנטר את גלי השנאה בשפה העברית ברשת. הדו"ח חולש בכל רגע נתון על למעלה מחצי מיליון שיחות. דו"ח זה בדק לעומק אמירות, ביטויים, מילים, וצירופים רלוונטיים הקשורים לנשיא ריבלין שנבדקו בהקשרים שליליים, מסיתים, ואלימים. הפוסטים המדוברים לא כוללים ביקורת לגיטימית, או חוסר שביעות רצון ממנו.

יאיר נתניהו עושה לייק על פוסט שמציג את ריבלין כנשיא פלסטין לאחר הנזיפה בבנימין נתניהו ()
יאיר נתניהו עשה לייק לפוסט שבו כונה ריבלין "נשיא פלסטין"

יאיר נתניהו טוויטר נגד ה נשיא ריבלין פלסטין טראמפ ()
פוסט של יאיר נתניהו נגד ריבלין

במהלך שנת 2019 היה ריבלין מספר פעמים יעד למתקפות מצד הימין, בעיקר ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקורביו. תחילה הואשם ריבלין בכך שהוא מתכנן, יחד עם גדעון סער, להדיח את נתניהו מהשלטון. בפעם אחרת, לאחר שריבלין תקף את האמירות נגד נציגי החברה הערבית בכנסת, העלה יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, פוסט בפייסבוק עם תמונה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, וצירף את הכיתוב: "זה הנשיא שלי!". נתניהו הבן גם עשה לייק לפוסט שבו נכתב כי ריבלין הוא "נשיא פלסטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Flash90
יעד לשנאה ברשתות. ריבלין
Photo: Flash90
מומלצים