שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל על "פרשת הטחינה" וההצפה בבסיס: "תקלות, צה"ל משתפר"

רא"ל כוכבי התייחס לראשונה למקרים אלו, וכן לנתוני גיוס החרדים, בטקס האזכרה לחללי אסון המסוקים: "בכל המקרים נמצאו שגיאות ותקלות, בכל המקרים ננקטו פעולות חדות ובהירות". שר הביטחון בנט: "אנחנו משנים את התפיסה מול איראן". ריבלין למשפחות השכולות: "אזרחי ישראל מחבקים אתכם ומצדיעים"

 

 

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי התייחס הערב (יום ג') לראשונה לשורת התקריות האחרונות בצה"ל, בהן החשד לזיוף נתונים בגיוס חרדים, הצפת מטוסי הקרב בחצור ו"פרשת הטחינה" ביחידה הסודית. בעקבות ההצפה סיים מפקד בסיס חצור את תפקידו והיום מונה אל"ם ת' למחליפו. "התקלות והפערים דווחו. צה"ל משתפר", אמר כוכבי בטקס התייחדות עם חללי אסון המסוקים. בטקס השתתפו גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון נפתלי בנט, חברי כנסת, ראשי רשויות ומשפחות שכולות.

 

"אסון המסוקים גבה מחיר שלא ניתן להפנמה. אבל בזכות שורה של תחקירים נוקבים ומסקנות מעמיקות, צה"ל, וחיל האוויר בתוכו, למדו, השתפרו, והפכו מקצועיים יותר. אין שיטה אחרת לארגון החפץ באיכות ומצוינות. צה"ל הוא צבא לומד, המתחקר את עצמו באופן נוקב. זהו צבא עמוס בפעילות, ומדי יום מתרחשות בו אלפי פעולות הגוררות מאות רבות של תחקירים - חושפניים, נוקבים, אמיצים ומחוללי למידה - כך באירועים מבצעיים וכך באירועי שגרה", אמר הרמטכ"ל.

טקס אסון המסוקים בהשתתפות ראובן ריבלין, נפתלי בנט ואביב כוכבי  (צילום: אפי שריר)
"צה"ל משתפר". כוכבי(צילום: אפי שריר)

"לאחרונה, נחשפו כמה אירועים חריגים שהתרחשו בצה"ל. אני מבקש להבהיר, בכל אותם מקרים, התקלות והפערים דווחו על ידי המפקדים במעלה השרשרת, עד אליי, ותוחקרו ביוזמת צה"ל. היה זה צה"ל שגילה את הפער בנתוני גיוס החרדים ומיד הקים צוות בדיקה פנימי. היה זה צה"ל שגילה את הפרשיה החריגה ביחידה המיוחדת והוא זה שמינה קצין בודק. כך גם היה באירוע ההצפה בבסיס חצור של חיל האוויר", הוא אמר.

 

"בכל המקרים נמצאו שגיאות ותקלות, בכל המקרים התקיים ומתקיים התחקיר באופן חושפני וביקורתי, ובאירועים שבדיקתם הסתיימה, הפעולות שננקטו היו חדות ובהירות, והונחו על ידי שלושה עקרונות: מקצועיות, ביקורת עצמית והוגנות. כך אנו דורשים מעצמנו. זאת הציפייה מכלל המפקדים - להיות הראשונים לחשוף ולדווח על תקלות, להיות הראשונים לבקר את עצמנו, הראשונים לדרוש רמה גבוהה של ביצוע ותחקור, הראשונים לתבוע אחריות אישית ודוגמא אישית, והראשונים לתבוע דיוק ויסודיות בתהליך התחקור, לצד הוגנות בתהליך השיפוט.

 

"צה"ל הוא זה שגילה את האירועים והוא זה שמתחקר, מטפל ומשתפר. צה"ל הוא מכונת למידה, ויכולתו לממש את ייעודו - להגן על הגבולות, ולבצע פעילות גלויה וחשאית מדי שבוע, תלויה ביכולתו לתחקר, ללמוד ולהשתפר. לא נבטיח אפס שגיאות, אך נבטיח מאמץ קבוע לתחקור ושיפור", הוא הוסיף.

הצפה בבסיס חצור ()
"תקלה". ההצפה בבסיס חצור

שר הביטחון בנט אמר בטקס כי ישראל משנה את תפיסת הלחימה מול איראן. "כאשר זרועות תמנון מכות בך, אל תילחם חזרה רק בזרועות, אלא תחנוק את הראש. משך שנות דור, נלחמנו ללא הרף בזרועות התמנון האיראני בלבנון, בסוריה ובעזה, ולא התמקדנו מספיק בהחלשה של איראן עצמה. כעת אנחנו משנים את התפיסה", הוא אמר.

 

לדברי בנט, "אנו פועלים כל העת וגובים מחירים מאיראן עד שנשיג את היעד הסופי: סילוק איראן מסוריה. נמשיך למנוע נוכחות איראנית על גבולנו הצפוני. האירוע הזה מבחינתי מציין לא רק את אסון המסוקים, אלא מעין יום שנה למלחמת רצועת הביטחון. קראו למלחמה הזאת 'המלחמה ללא השם', זאת בין מלחמת לבנון הראשונה לשנייה. אנו זוכרים את הגיבורים שנתנו את חייהם שלהם למען חיים של אחרים, ומצדיעים להם".

טקס אסון המסוקים בהשתתפות ראובן ריבלין, נפתלי בנט ואביב כוכבי  (צילום: אפי שריר)
"משנים את התפיסה מול איראן". בנט(צילום: אפי שריר)

ביחס למצב בגזרה הצפונית, אמר שר הביטחון: "השקט היחסי לא מבלבל אותנו, צה"ל דרוך ומוכן לכל תרחיש. אנחנו במערכה רציפה להחלשת ראש התמנון האיראני עצמו: בפעולות כלכליות, מדיניות, מודיעיניות, צבאיות, וגם בממדים נוספים. אנחנו אומרים לאיראן - אין לכם מה לחפש בסוריה. וכל עוד אתם ממשיכים לנסות לבנות שם בסיסי טרור, אנחנו רק נגביר את הפגיעה בכם. חיסול סולימאני הוא אירוע מעצב שהשפיע משמעותית על הגזרה. אבל אל לאויב האיראני לטעות - אנחנו ממשיכים, ונמשיך למנוע נוכחות איראנית על גבולנו הצפוני".

 

נשיא המדינה ריבלין אמר בנאומו: "אני זוכר היטב את תחושת ההלם שהכתה בנו נוכח הידיעות על הקיפו הבלתי נתפס של האסון. החדשות המרות הללו הבהירו לנו פעם נוספת כמה שבריריים הם חיינו על האדמה היקרה הזאת. שבריריים מאין כמותם. ואף על פי כן אנחנו כאן.

טקס אסון המסוקים בהשתתפות ראובן ריבלין, נפתלי בנט ואביב כוכבי  (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

"אנחנו כאן הודות לכך שבכל רגע נתון מקיפים אותנו גיבורים כאלה המבטיחים את חיינו תחת סיכון חייהם. גיבורים היוצאים לארץ אויב באישון ליל, כדי שאנחנו נישן בשקט ונקום לשגרת חיים שלווה ובטוחה. זו ידיעה שקשה להחזיק בתודעה באופן שוטף. רק ברגעים של הצלה גדולה או לחילופין, למרבה הכאב של אסון נורא, אנו נזכרים בגודלה של התודה העצומה שאנו חבים לחיילים שלנו ולאנשי כוחות ביטחון כולם", הוא הוסיף.

 

ריבלין פנה למשפחות השכולות: "משפחת אסון המסוקים, 73 משפחות שהפכו משפחה אחת, היא משפחה עצובה, כואבת, אבל היא גם משפחה חזקה. איתנה. משפחה מעוררת השראה, יוזמות הנצחה והמשכת דרכם של הבנים הן עדות ניצחת לכך שבחרתם בחיים. בחרתם לקום ולהוסיף טוב תחת הכאב העצום שנפל בחלקכם. ביום הזה, אזרחי ישראל כולם מחבקים אתכם ומצדיעים". 

טקס האזכרה במלאות 23 שנה לאסון המסוקים נערך בבית הספר הר וגיא בקיבוץ דפנה. מוקדם יותר נערך בבית הספר יום העיון המסורתי, בנושא ערכים והנהגה. במהלך היום סיירו בני המשפחות השכולות, חיילים ובני נוער, באנדרטה לזכר 73 החללים, במושב שאר יישוב הסמוך.


פורסם לראשונה 11/02/2020 17:01

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים