שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

משפט נתניהו: 3 השופטים שידונו בתיקי ראש הממשלה

בית המשפט המחוזי בי-ם פרסם הבוקר כי רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם ידונו בתיקים 1000, 2000 ו-4000, שבהם ראש הממשלה נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. בראש ההרכב: השופטת פרידמן-פלדמן, שהרשיעה בעבר את אולמרט בתיק טלנסקי. השופט שחם סבר כי יש להרשיע את השר הנגבי

 

רבקה פרידמן-פלדמן משה בר-עם עודד שחם שופטים הרכב בנימין נתניהו בית משפט מחוזי ירושלים ()

נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים אהרן פרקש פרסם הבוקר (רביעי) את הרכב השופטים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקים 1000, 2000 ו-4000: בראש ההרכב תעמוד רבקה פרידמן-פלדמן, ולצידה ידונו משה בר-עם ועודד שחם. השופטת פרידמן-פלדמן דנה בשעתו גם במשפט של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, והרשיעה אותו.

 

פרידמן-פלדמן ישבה בתיק טלנסקי כשנפתח מחדש בשנת 2014. ההרכב שבו הייתה חברה הפך את ההחלטה הקודמת והרשיע את אולמרט פה אחד. היא אף כתבה בחוות הדעת כי לטעמה היו מספיק ראיות להרשיע את אולמרט גם בסיבוב הקודם, שבו שופטי בית המשפט המחוזי זיכו אותו. פרידמן-פלדמן שפטה גם במשפטו של איציק מרדכי, והייתה בדעת מיעוט, כשסברה שיש לגזור עליו מאסר.

 

 

כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עם חותמת בית המשפט המחוזי ()
כתב האישום שהוגש נגד נתניהו
 

לקריאת כתב האישום נגד נתניהו - לחצו כאן

 

את כהונתה במחוזי החלה ב-2012. היא בוגרת האוניברסיטה העברית, ובשנת 1984 החלה לעבוד בבית המשפט העליון כמנהלת מדור ערעורים אזרחיים. ב-1987 עברה לעבוד בפרקליטות המדינה. ב-1994 מונתה לשופטת והחלה לכהן בבית משפט השלום בבירה. בשנים 2012-2004 כיהנה כסגנית נשיאת בית משפט השלום.

 

השופטת פרידמן-פלדמן נחשבת לאחת מהשופטות המנוסות במשפט הפלילי בבית המשפט המחוזי, ובשנים האחרונות היא ישבה לצד השופט בר-עם בהרכבים רבים של תיקי פשעים חמורים, ביניהם תיקים של מחבלים שרצחו בגל הטרור האחרון.

 

השופט בר-עם אף הוא בוגר הפקולטה למשפטים בעברית. אחרי מספר שנים שבהן עבד כעורך דין בשוק הפרטי, בשנת 2000 מונה לשופט בבית משפט השלום במחוז הדרום. ב-2011 מונה לשופט בפועל ורשם בית המשפט המחוזי ירושלים. באוגוסט 2012 מונה לשופט בבית המשפט המחוזי בירושלים.

עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

עיקרי האישום תיק 1000 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

עיקרי האישום תיק 2000 (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
 

לעומת בר-עם שבא מהשוק הפרטי, שחם מזוהה יותר עם הפרקליטות. גם הוא בוגר האוניברסיטה העברית, ואת התמחותו עשה אצל נשיא בית המשפט העליון מאיר שמגר לפני שהוסמך כעורך דין ב-1993. במהלך השנים עבד כעוזר משפטי של השופט תאודור אור בבית המשפט העליון, ובהמשך כפרקליט במחלקה הפלילית בפרקליטות. הוא עבד בוועדת החקירה הממלכתית שחקרה את אירועי אוקטובר 2000.

 

ב-2004 מונה לשופט בבית משפט השלום בירושלים. במהלך כהונתו היה חבר בהרכב שזיכה את השר צחי הנגבי בפרשת המינויים הפוליטיים, אך היה בדעת מיעוט שסברה כי יש דווקא להרשיעו. ב-2012 קודם למחוזי.

 

בשנים האחרונות התמחה שחם בתיקים של הסדרים כובלים, תחום הקשור לשאלות שנוגעות לעסקת בזק ורפורמת השוק הסיטונאי בתיק 4000. בין התיקים המפורסמים שהוא דן בהם: תיק תנובה בו היא נקנסה על סך של 25 מיליון שקל בשל הסדרים כובלים, וקרטל מאפיות הלחם שתיאמו ביניהן את המחירים של הלחם האחיד.

 

במסגרת תיק זה הוא גזר את העונש החמור ביותר שהוטל עד כה בתחום ההגבלים העסקיים בשל פגיעה בתחרות, על ראשי המאפיות הגדולות בישראל - שנת מאסר בפועל על יהודה שניידמן, לשעבר מנכ"ל מאפיית ברמן, ותקופת מאסר זהה על ישעיהו (שייקה) דוידוביץ', מנכ"ל מאפיית דוידוביץ'. בהמשך בית המשפט העליון הקל בעונשם והפחית את עונש המאסר בפועל לכמה חודשים בודדים.

 

לפי "חוק יסוד: הממשלה", כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן מוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים והתיק יישמע בפני הרכב של שלושה שופטים. הסמכות לקביעת ההרכב היא של נשיא בית המשפט, אהרן פרקש.

 

כתב האישום נגד נתניהו הוגש לבית המשפט המחוזי לפני שבועיים, אחרי שראש הממשלה ויתר על חסינותו. הוא נאשם בקבלת שוחד בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה), ובמרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 (המתנות מארנון מילצ'ן) ובתיק 2000 (השיחות עם

נוני מוזס). על ההחלטה להעמיד את נתניהו לדין הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בחודש נובמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הרשות השופטת
השופטים שידונו במשפט נתניהו
צילום: דוברות הרשות השופטת
מומלצים