שתף קטע נבחר

השופטת עקצה את ברלנד - שהתלונן שנשאר במעצר אחרי צנתור: "תנו לו מנטוס"

מעצרו של ברלנד הוארך בשבוע, השופטת: יש ראיות ששכנע חולי סרטן לקחת בקבוקוני משקה כתחליף לכימותרפיה. המשטרה: הוא קיבל עשרות מיליונים, חשש שיימלט. פרקליטו טען: חלוקת סוכריות מנטוס לחולים אינה רמאות. "הוא נתן ברכה בלבוש גשמי, לא פתח סטארט-אפ רפואי"

 

 

בית משפט השלום בירושלים האריך בצהריים (ה') בשבוע את מעצרו של ראש ישיבת "שובו בנים", אליעזר ברלנד. הוא נעצר ביום ראשון יחד עם גובי כספים מרכזיים בארגונו בחשד לעושק חולים שפנו אליו לעזרה וברכה. במהלך הדיון התלונן סנגורו של ברלנד כי מרשו נשאר במעצר אחרי שעבר צנתור. השופטת שרון לארי בבלי עקצה: "תנו לו מנטוס". היא קבעה כי ישנו "חשד סביר ברף גבוה" כי ברלנד עשה את המיוחס לו, ושללה את טענת הפרקליט כי חלוקת סוכריות מנטוס כברכה "בלבוש גשמי" אינה מהווה רמאות.

 

"אינני שותפה לדעתו של הפרקליט שהמשיב לא הונה ורימה", אמרה השופטת. "מתן תרופה בדמות מנטוס לחולי סרטן מהווה תרמית". היא ציינה כי הונחו בפניה ראיות לכך שברלנד שכנע חולי סרטן כי בקבוקוני משקה שנתן מהווים תחליף לכימותרפיה. החולים, היא אמרה, האמינו לו ולאנשיו ונטלו את המשקה הזה תוך שהם סבורים כי מדובר בתרופה קונבנציונלית. "הראיות מלמדות שמי שפנו אל הרב היו אנשים שבמצוקתם הרבה ניתלו בכל שביב של תקווה - ונוצלו ניצול ציני, כך על פי החשד", הוסיפה.

כספים בישיבת
(צילום: דוברות המשטרה, עמית שאבי)

3082 ()

היא הסבירה את החלטתה להאריך את המעצר לא רק במסוכנות שעולה מהחשדות נגד ברלנד - כשלדבריה "במתן תרופת פלצבו לחולים קיימת מסוכנות רבה" - אלא גם שיש ראיות שמעלות חשש לשיבוש חקירה אם ישוחרר. היא ציינה גם את האפשרות שברלנד יימלט, אחרי שהמשטרה הזכירה בדיון כי בשנת 2013 הוא כבר ברח מישראל בעיצומה של החקירה נגדו בעניין עבירות המין. על הטענות בנוגע למצבו הרפואי הוסיפה השופטת: "אני סומכת על שופטי שב"ס שיתנו מענה למצוקותיו הרפואיות".

 

במהלך הדיון הפגינו עשרות מחסידיו של ברלנד מחוץ לבית המשפט, התפללו בקול וקראו פרקי תהילים. בזמן שהשופטת הקריאה את ההחלטה הם צעקו, והיא הגיבה בצחוק: "מישהו שלח טוויטר לחסידים?".

 

החוקר: "עשרות מיליונים התגלגלו לרב, שהוא לא רב"

נציג המשטרה אמר בדיון כי ברלנד נחקר בבית חולים ועומת עם חלק קטן מהחשדות המיוחסים שלו, וזאת מכיוון שבמהלך החקירה הוא חש שלא בטוב. הנציג המשטרתי אמר כי קיימת מסוכנות מצדו, "לנוכח חומרת המעשים שלו, העובדה כי עמד בראש ארגון שהונה ועשק אנשים תוך ניצול המצוקות שלהם והמחלות שחלקם סבלו מהן". הוא ציין כי "במקרים רבים הקשר היה שלו, כלומר הוא ביקש את הכספים".

 

פרקליטו של ברלנד, עו"ד עמית חדד, שאל בדיון את הנציג המשטרתי מהו היקף הסכום שלשיטת החוקרים התקבל מהברכות שהעניק ברלנד. "עשרות מיליונים התגלגלו לרווחת הרב ברלנד, שהוא לא רב", ענה הנציג המשטרתי, אחרי שחדד כינה את מרשו "רב". חדד אמר בתגובה: "הוא הרב ברלנד". השופטת התערבה ואמרה: "לפרוטוקול הוא רב, אנחנו לא נדון על זה".

 

 

עו"ד חדד ניסה לטעון להגנת מרשו כי מה שהמשטרה מכנה "מרמה" הוא למעשה חלק מעולמו הרוחני של הרב. "מה אתם טוענים, במה הרב מרמה? אם אין לכם מרמה אין לכם תיק. האם הוא רימה אותם בזה שהם שילמו לו כסף בשביל ברכה?", שאל חדד, והוסיף: "אם מישהו מעלה בדעתו שהרב פתח מעבדת טבע ומוכר פריטים רשמיים לטיפול, אז הוא לא מבין את המשמעות של רב".

 

השופטת לארי בבלי קטעה אותו ושאלה את עורך הדין אם מדובר במרמה כאשר, וכפי שנטען שעשה הרב ברלנד, הוא מביא לחולים שפנו אליו בבקשה לברכה סוכריות מנטוס - ולא אומר להם שמדובר במנטוס. חדד השיב: "לא. כדי שמשהו ייחשב למרמה צריך שמי שמרמה יידע שהוא מרמה. כשבאים לרב ברלנד - דמות תורנית רוחנית, אדם שידוע כדמות שוליים, לא באים לפרופסור בהדסה - כשבאים ומבקשים תרופה ודאי שהתרופה נמצאת בעולם הרוח ולא בעולם החומר. מישהו מעלה בדעתו שהוא פתח בסטארט-אפ רפואי?".

 

הפרקליט: "התרופה - בעולם הרוח, לא החומר"

עוד אמר חדד: "ברור שהוא נותן ברכה בלבוש גשמי, לכן זה לא משנה אם זה מנטוס או טיק-טק. אם אתה מאמין אתה מאמין בתרופה, ואם אתה לא מאמין בה אתה לא מאמין בה. היה אדם בעבר שהיה נותן לאנשים ערק לשתייה ומברך אנשים, הבאבא סאלי. זה עולם תוכן שהוא זר למה שעושה הרב ואנשים אחרים שמוכרים ברכות ונותנים ברכות אבל בעולם שלהם יש הגיון".

3082 ()
"חש לא בטוב". הרב ברלנד

הרב אליעזר ברלנד בהארכת מעצרו בחשד לניצול אזרחים ועבירות מס (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

בשלב זה קטעה אותו שוב השופטת לארי בבלי, וטענה כי מקומן של טענות כאלו במשפט עצמו, ולא בדיון הארכת המעצר. חדד השיב ואמר: "אני חושב שבמשך תקופה ארוכה לוקחים אותנו למחוזות רחוקים. אני מנסה להביא אותנו למחוזות השפיות. יש חקירה צריך לחקור, אבל כשראיתי את הרב אחרי צנתור ואז לוקחים אותו לרמלה...". בשלב זה שלחה השופטת עקיצה לרב, ואמרה: "תנו לו מנטוס".

 

בדיון דיבר גם חוקר רשות המסים, שאמר כי נדרשות פעולות חקירה רבות - מכיוון ש"ההיקפים שאנו רואים בתיק זה הם עשרות מיליוני שקלים". לדבריו, בפרשה מעורבות חברות ועמותות שונות, ונדרשת עבודה נוספת לצורך "הבנת השיטה". הוא הוסיף: "החקירה מסועפת ודורשת הרבה אמצעים על מנת לאתר את אותם אנשים שהביאו את הכספים ויצרו את התשתית של הארגון".

 

200 עדויות: "כת אכזרית שצריכה להתפורר"

החקירה שהובילה למעצרם של ברלנד וכמה מאנשיו נמשכה מספר חודשים, ובמהלכה נגבו 200 עדויות מאנשים שרומו על פי החשד על-ידיהם. לפי החשד ברלנד - שנכלא בעבר על עבירות מין - גבה תעריף לכל ברכה שהעניק, בתלות בחומרת הכאב של המבקש. היו אנשים שנאלצו לקחת הלוואות ונתנו את רכושם לברלנד על מנת לקבל ברכה. משפחה של אחד החולים התלוננה בפני הרב כי אחרי הברכה קרוב משפחתם נפטר. ברגע זה ביקש ברלנד עוד כספים על מנת להבטיח שאותו קרוב משפחה "יקום ראשון בתחיית המתים".

 

מעצרו של ברלנד הוארך כבר ביום ראשון בחמישה ימים, בדיון שנערך בבית המשפט זמן קצר לאחר שהוא וכמה ממקורביו נעצרו בפשיטה לילית על בתיהם, שבמהלכה הושלכו אבנים וחפצים על השוטרים ושניים מהם נפצעו קל. באותה פשיטה נמצאו עשרות קופסאות של טיפות וכדורים שעל פי החשד חולקו כתרופות פלא. בבדיקות נמצא שמדובר בחלק מהמקרים בטיפות אנטיביוטיות ובמקרים אחרים בסוכריות מנטוס. נכדו של הרב טען בהקשר זה כי "כמו שהבאבא סאלי נתן כוסות ערק ובירך עליהם, ככה סבא שלי חילק מנטוס".

שושי וידרה ז
ברלנד אסר עליה לעבור כימותרפיה. שושי וידרה ז"ל

שמואל אברהם ()
"לא רציתי להתעסק עם ארגון הטרור הזה". שמואל אברהם

בדיון אחר בבית המשפט, ביום שלישי, עלה כי אחד מהמקורבים ביותר לברלנד - הרב חיים רייכר - חשוד שעשק אישה שאיבדה את בעלה בפיגוע טרור לפני חמש שנים. עורך דינו, עדי כרמלי, אמר כי רייכר מכחיש את המיוחס לו. "מרשי הוא איש חסד עתיר זכויות אשר פעל ופועל רבות למען הקהילה", מסר.

 

נורית, אמה של שושי וידרה שמתה לאחר שהרב ברלנד אסר עליה לקבל טיפולי כימותרפיה והבטיח לה אריכות ימים תמורת עשרות אלפי שקלים, סיפרה השבוע בשיחה עם ynet כי מעצרו של הרב הוא "עצב מהול בשמחה" בעיניה. "אני מקווה שכולם ישלמו את המחיר על מה שעשו, מה שקורה בכת הזו זה פשוט זוועות. הכת הזו צריכה להתפורר, היא אכזרית. הסיפור שלנו הוא קשה והוא עדיין לא נשמע עד הסוף. יש עוד סיפורים מזעזעים שבקרוב אצא איתם, שישמעו מה זה כת שובו בנים. יש עוד הרבה קורבנות, הבת שלי היא לא הקורבן היחיד פה".

 

קורבן נוסף, שמוליק אברהם בן ה-39, סיפר ל-ynet כי חסידי ישיבת "שובו בנים" רימו אותו וגרמו לו לקוות שירפאו אותו מהסרטן שבו חלה תמורת סכומי ענק שיעביר לרב. "זה היה לפני שנה וחצי. הייתי מאושפז בבית חולים שערי צדק וקיבלתי טיפול כימותרפי. יום אחד קיבלתי טלפון מאחד העוזרים של ברלנד, הרב אמזלג, שסיפר לי שהרב פתח עליי בזוהר ואמר שתמורת 'פדיון' של 20 אלף שקל הוא ירפא אותי", אמר. "אחרי זה הם הגיעו אליי הביתה והבטיחו לי שאני אקום על הרגליים בראש השנה אם אבצע את הפדיון", הוסיף. "אני הייתי במצב כל כך קשה והאמנתי, או שרציתי להאמין, שזה נכון".

 

מאחר שלאברהם לא היה את הסכום הנדרש, אמו לקחה עבורו הלוואה ונתנה לברלנד את הכסף. "ראש השנה הגיע ולא הצלחתי לקום על הרגליים. מצבי הרפואה לא השתנה. יום למחרת הבנתי שעבדו עלי ושהכול שקרים. יצרתי קשר איתם וביקשתי את הכסף בחזרה, אבל הם החזירו לי רק 9,000 שקלים. אחרי שהתראיינתי לתקשורת, החסידים של ברלנד אמרו לי שלא אקבל את שארית הכסף בחזרה. לא ניסיתי להתווכח איתם כי פחדתי קצת, למרות שלא קיבלתי שום איום, אבל זה די מפחיד. לא רציתי להתעסק עם ארגון הטרור הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך
השופטת עקצה: "תנו לו מנטוס". ברלנד
צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך
מומלצים