שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעקבות הפרסום ב-ynet: הרופא שכתב מאמר הומופובי יזומן לבירור

  הגינקולוג ד"ר דוד רבינרסון מביה"ח בילינסון פרסם טור שדן בסוגיות שונות בפונדקאות, וסיים בפסקה בה הביע דעתו שאין לאפשר פונדקאות לקהילת הלהט"ב. הפרסום הופיע בכתב העת "הרפואה" של ההסתדרות הרפואית. בעקבות הפרסום ב-ynet החליטה ההסתדרות הרפואית לזמנו לבירור שעשוי להביא לסוף דרכו הרפואית. גם ביה"ח בילינסון יזמן את רבינרסון לבירור. "בקהילה הרפואית אין, לא היה ולא יהיה מקום להומופוביה", אמר יו"ר הר"י

  הרופא בעל הדעות ההומופוביות יוזמן לבירור שאולי יסכן את המשך דרכו המקצועית: בעקבות הפרסום ב-ynet אודות מאמר בו שורבבו דעות הומופוביות במסווה של סקירה רפואית, ותגובות קשות מהמערכת הרפואית, החליטו בהסתדרות הרפואית להזמין את הרופא לבירור בלשכת האתיקה, שעלולה להחליט גם על סיום דרכו הרפואית.

   

  הפרשה החלה ביום חמישי האחרון, כאשר פורסם מאמרו של ד"ר רבינרסון, שדן בסוגיות שונות בתחום הפונדקאות. על המאמר חתומים שני רופאים נוספים – ד"ר עדי בורוביץ וד"ר ארנון ויז'ניצר, כולם מבית החולים בילינסון, אלא שהשניים האחרונים לא ידעו על הנוסח הסופי של המאמר שכלל בסופו דעה אישית של רבינרסון על כך שהמדינה לא צריכה לממן טיפולי פונדקאות לקבילת הלהט"ב.

   

  במאמר, בעל אופי של טור דעה אישי שהוצג כסקירה רפואית, סקר הגינקולוג הבכיר ד"ר רבינרסון את הליכי הפונדקאות בעולם ובארץ, כשבין הפסקאות הוא משרבב אמירות המרמזות על דעתו האישית בדבר הקהילה הלהט"בית.

   

  בפסקה האחרונה, מסכם רבינרסון את המאמר וכותב: "אחת מהדרישות שהועלו בהפגנות הקהילה הגאה הייתה גם למימון המדינה של הריונות פונדקאות לחברי הקהילה. אנו מעזים לשאול מדוע על המדינה והחברה לשאת בהוצאה כבדה זו, הנגזרת לחלוטין מבחירה אישית של אדם נתון באורח חיים מסוים".

   

  הטקסט מתוך עיתון "הרפואה"(ynet)

   

  עוד נכתב במאמר כי להט"בים דורשים "שידוד מערכות חשיבתי", תוך התאמת הכללים הביו-אתיים למציאות המשתנה ומוסיף: "בימינו לא מעט מערכות משפט בעולם מתייחסות להעדפה המינית של הורה נתון, כמגבילה את יכולתו לתפקד כהורה במקרה של משמרות על הילדים או אימוץ. קיימות גם מדינות המגבילות את חברי הקהילה מלהשיג ביציות החסרות להם לשם השגת ילדים".

   

  המאמר גרר תגובות קשות בקהילה הרפואית. הפרופ' אבינועם רכס, יו"ר לשכת בתי הדין של הר"י אמר: "כותב המאמר פגע באופן בלתי מידתי ובלתי מקובל בקהילת הלהט"בים. להתבטאויות במאמר יש אלמנט של הסתה וביזוי.

   

  "החברה היום בישראל ובעולם היא מגוונת ומקבלת הרבה יותר מלפני 40 שנה, בה תא משפחתי היה מורכב מאמא ואבא בלבד. כיום כל המשפחות מקובלות ונדרשת סובלנות רבה מכל מרכיבי הקשת החברתית. ההתבטאויות שבמאמר לא ראויות, יש בהן אלמנטים של פגיעה בציבור והן מנוגדת לערכי חופש הביטוי והכבוד העצמי", הוא מסכם.

   

  "הרפואה": מסרים הומופוביים לעשרות אלפי רופאים(ynet)

   

  "להתבטאויות במאמר יש אלמנט של הסתה וביזוי"

  ועד החברה לרפואת להט"ב העביר אף הוא את מחאתו כנגד הפרסום בעיתון ואמר בתגובה: "עיתון הרפואה הינו עיתון אקדמי רפואי ולכן אינו המקום לפרסום מאמר דעה אישי שאינו מבוסס על עובדות מדעיות ומחקר. כיום מוכח מחקרית שנטייה מינית וזהות מגדרית אינם בחירה וכן שילדים ללהט"בים גדלים בדיוק כמו ילדים לכל הורה אחר. לאור אלו ובהמשך לתגובתנו אנו קוראים לעורך עיתון הרפואה לבצע בדק בית מעמיק על מנת להימנע מפרסום מאמרים שהם דעה אישית שאינה מגובה מדעית ומחקרית".

   

  בעקבות הפרסום ב-ynet החליטו בהסתדרות הרפואית להזמין את הרופא לבירור, שעלול להוביל להתליית רישיונו. יו"ר ההסתדרות הרפואית, הפרופ' חגי ציון, מסר בתגובה: "אנו מסתייגים מהאמירה. בקהילה הרפואית אין, לא היה ולא יהיה מקום להומופוביה. משפחה היא משפחה - בכל הסוגים ובכל המינים והזכות לילדים ובמקרה זה לפונדקאות צריכה להיות של כולם. גם אם מישהו סבור שיש מקום לביקורת על עצם הליך הפונדקאות מבחינה אתית ומוסרית, בוודאי שלא היה מקום למקד אותה באוכלוסייה מסוימת. הנושא בבדיקה מול המערכת".

   

  מביה"ח בילינסון בו מועסקים כותבי המאמר נמסר: "הנהלת בילינסון דוחה כל גילויי דיעות שאינן סובלניות כלפי כל מגזר ומגדר באשר הם ובכלל זה את הדעה האישית של הרופא במאמר. התוספת המדוברת היא הבעת דעה פרטית למאמר ובוודאי שאינה עולה בקנה אחד עם העמדה והנוהג של המרכז הרפואי שמכבד את צרכיו ודרכו של כל אדם הועדה האתית בהסתדרות הרפואית, היא הגורם המוסמך לבירור הנושא והמרכז הרפואי יעקוב אחר מסקנותיה, עם זאת, הנהלת המרכז תזמן את הרופא לבירור".

   

  ד"ר רבינרסון בחר שלא להגיב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הרופא נגד הלה"טבים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים