שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

ישראלית על "ספינת הקורונה" ל-ynet: "היינו נאיביים, זו הודעה מטלטלת"

לאחר שנודע כי בני זוג ישראלים ששהו על הספינה נדבקו בנגיף, ניקול בן דוד אמרה לאולפן ynet: "אמרנו שהבידוד לא נכון. אם אנשים נדבקים עכשיו זה אומר שהיו צריכים לפנות אותם לפני כן". המשנה למנכ"ל משרד הבריאות שנמצא בדרכו ליפן: "נוציא אותם הכי מהר שאפשר"

 

 

ניקול בן דוד, אחת מ-15 הישראלים שנמצאים על ספינת "דיימונד פרינסס", התייחסה הבוקר (יום א') בריאיון לאולפן ynet לבהלה על הספינה בעקבות הודעת משרד הבריאות כי שניים מתוך הישראלים נדבקו בנגיף הקורונה (בשמו העדכני - COVID19).  

 

"שמענו את זה ממש בדקות האחרונות", סיפרה בן דוד. "כל המשפחה שלי בריאה ולא קיבלנו שום הודעה מצוות האונייה, מהרופאים ומהשגרירות. אני לא יודעת עדיין מי הנדבקים. זה רק מחדד את מה שאמרנו על כך שהבידוד לא נכון ושהיינו צריכים לצאת מכאן מזמן לבידוד בישראל. אם אנשים נדבקים בימים האחרונים זה אומר שהיו צריכים לפנות אותם עוד לפני כן. זה קשה שלקראת הסוף אתה מקבל כזו הודעה מטלטלת. זה מאוד מבלבל".

דגל ישראל בספינה
דגל ישראל בספינה "דיימונד פרינסס"(צילום: AFP)

 

The Israelis quarantined on the Diamond Princess ()
ניקול בן דוד והישראלים על הספינה

בהלת הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

 

בתחילה, עדכן משרד הבריאות כי היו שלושה חולים על הספינה, אולם בהמשך עדכן כי מדובר בבני זוג שנדבקו, ומצבם קל. הם הועברו לבית חולים ביפן, וישראל צפויה לשלוח רופא מומחה שילווה אותם לאורך ההליך הרפואי. ממשרד הבריאות נמסר כי נבדקת האפשרות להחזיר את שאר הישראלים שלא יימצאו כחולים בנגיף באמצעות חברות הביטוח שבהן הם מבוטחים. עם שובם הם ייכנסו לבידוד ומעקב. פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, נמצא כעת בדרכו ליפן.

 

3082 ()
דגל ישראל בחלון ספינת ה"דיימונד פרינסס"

בן דוד הוסיפה: "היינו נאיביים והקשבנו לשלטונות היפנים. אנחנו בגדר סיכון כרגע אם עדיין אנשים נדבקים. אנחנו קצת בסערה פה. אני מניחה שהיה אפשר להוציא אותנו בדרך סטרילית לפיקוח בארץ אבל זה לא נעשה. אני רוצה להסתכל על מה נעשה היום, מה יעשה פרופ' גרוטו שיוציא אותנו מכאן שלא נהיה בבידוד ביפן".

 

היא טענה: "בשיחה שלי עם שר הבריאות ליצמן הוא הבטיח שכל מי שיימצא חולה יקבל טיפול בארץ. אני מקווה שהוא יעמוד בזה. מי שלא רוצה אותנו בארץ זה בסדר, אבל אם אני נמצאת פה 14 יום ואני נקייה אז אני בריאה אולי יותר ממך, אין לדעת. אמרתי מההתחלה, ביקשתי שיביאו איש מקצוע שיתן פה תשובות. לצערי גרוטו מגיע באיחור".

 

3082 ()
ניקול בן דוד

על האווירה בין הישראלים בספינה אמרה: "התחושות קצת יותר כבדות. יש הרבה חשש ואפילו חרדה ופחד. אבל עם כל זה אנחנו עדיין מתבדחים בינינו ושומרים על מורל גבוה כי זה מה שמחזיק אותנו, זה יכול להיראות למישהו מהצד כבדיחה אבל זה מה שמחזיק אותנו, ההומור והבדיחות והחיזוקים אחד של השני, לא רק במשפחה, גם בקבוצה של הישראלים כולה, אף אחד שלא ישפוט אותנו עד שישב בכיסא שלנו".

  

פרופ' גרוטו עצמו אמר הבוקר לאולפן ynet: "מצב הנדבקים טוב. אנחנו מקווים שיעברו את זה בשלום. אם היפנים יאשרו להעביר אותם לשדה התעופה לארץ אנחנו נחשוב איך אפשר לעשות את זה. נקבל החלטה במשרד הבריאות אם צריך להשאיר אותם לטיפול שם או להביא אותם לארץ. אני מבטיח להוציא אותם הכי מהר שאפשר".

 

גרוטו התייחס לפעולותיה של ארה"ב לשחרור האזרחים האמריקנים מהספינה ואמר: "כל המאמצים שהאמריקאים עושים מקדמים אותם אולי בכמה שעות. זה הנוהל הרגיל כשיש ספינה שיש בה חולים, משאירים את הספינה בהשגחה. לדעתי היפנים פעלו נכון".

 

יוני לוי, שאימו ואחותו נמצאות בספינה, פנה לממשלה בפוסט שפרסם בפייסבוק: "ממשלת ישראל מתבקשת בזה הרגע להחזיר את המשפחות שלנו באוהל בידוד, ולא בארון. ממשלות קנדה, אוסטרליה, וארה"ב החלו בפינוי. איפה אתם, ישנים? עורי עורי ממשלה".

פרופסור איתמר גרוטו. ארכיון (קרדיט: אסף מגל) (קרדיט: אסף מגל)
פרופסור איתמר גרוטו. ארכיון(קרדיט: אסף מגל)

 

 
ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
"מי שלא נדבק - יובא לארץ ויוכנס לבידוד". נתניהו(צילום: אמיל סלמן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר כי "אנחנו ממשיכים להיערך להתמודדות עם נגיף הקורונה. הישראלים על האונייה שנמצאת ביפן שלא נדבקו בנגיף - יבואו לארץ וייכנסו לבידוד. אלה שנדבקו נשארים שם לפי החלטת ממשלת יפן, ואנחנו שלחנו להם רופא שיסייע להם. נמשיך לעשות מה שצריך ברמה המדינתית כדי לעכב ולמנוע התפשטות של המחלה בישראל".

 

מוקדם יותר עדכנה שגרירת ישראל בטוקיו יפה בן ארי את משרד החוץ באופן לא רשמי ששלושה מהישראלים על ספינת התענוגות ככל הנראה נדבקו בנגיף. ממשרד החוץ נמסר כי השר ישראל כץ מנסה לשכנע את היפנים לאפשר לישראלים שעל האונייה לרדת ממנה ולהעביר אותם לבידוד בישראל, וזאת בשיתוף משרד הבריאות. בין היתר יש ניסיונות לתאם שיחה בין כץ לשר החוץ היפני טושימיצו מוטגי.

 

הלילה נמסר כי עוד 70 בני אדם שנמצאים על הספינה נדבקו בנגיף. משרד הבריאות היפני מסר כי עד כה נדבקו על הספינה 355 בני אדם. על הספינה נמצאים כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות, בהם 15 ישראלים. החולים מועברים לבתי חולים ביפן, ושאר הנוסעים נמצאים בבידוד על הספינה. 

 

אתמול הודיעה שגרירות ארה"ב בטוקיו כי האזרחים האמריקנים הנצורים בספינת התענוגות שעוגנת ביוקוהמה שביפן מאז 5 בפברואר בעקבות נגיף הקורונה יוטסו מחר בחזרה לארה"ב. על פי הודעת השגרירות, האמריקנים יוחזרו לארה"ב באמצעות טיסת שכר. על האונייה שוהים בבידוד כ-380 אמריקנים, אולם רק מי שלא נדבק בנגיף יורשה לעזוב אותה. שאר הנוסעים נדרשים בינתיים להמתין לפחות עוד שבוע לפני שישוחררו. 

 

משרד הבריאות היפני כבר אישר ל-11 נוסעים לעזוב את הספינה, אך הם הועברו להמשך הבידוד במתקן ייעודי על החוף. מדובר בנוסעים שגילם מעל 80, נוסעים שסובלים מבעיות רפואיות ונוסעים ששהו בחדרים ללא חלונות.

 

 

נינה פוקס השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים