שתף קטע נבחר

צילום: AP

התרעת המאה מהמוקטעה: מסר של דאגה מרמאללה לציבור הישראלי

לצד מראות של עיר תוססת עם בתי קפה צרפתיים, בלטה בסיור שאליו הוזמן כתב ynet תחושת המרירות והתסכול של ההנהגה הפלסטינית מתוכנית השלום של טראמפ. "התיאום הביטחוני נמשך, אבל סיפוח חד-צדדי יביא לאובדן שליטה על הרחוב", הזהירו יועצי אבו מאזן. ומדוע אולמרט הושווה לדרעי?

 

הכנאפה שהוגשה היום (א') לתא הכתבים המדיניים בתום סיור ברמאללה כאורחי הרשות הפלסטינית הייתה מתוקה כדבש. אבל המתיקות הזאת מורגשת כהפך הגמור ממצב הרוח של ההנהגה המקומית: הפלסטינים מרירים, מתוסכלים ומיואשים מעסקת המאה שמוכרת גם כתוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זאת אולי הסיבה למתקפת יחסי הציבור הנדירה שלהם מול דעת הקהל הישראלית.

 

הזמנה של כתבים מדיניים ישראלים למוקטעה ברמאללה היא לא עניין של מה בכך. חשוב לפלסטינים להעביר את המסר לישראלים שהם לא טרקו את הדלת לשלום והתיאום הביטחוני נמשך – אך לא לאורך זמן. הדרך למוקטעה עוברת בעיר תוססת עם בנייני משרדים, קניונים, בתי קפה צרפתיים ורשתות מערביות. בדרך עוברים על פני כיכר נלסון מנדלה שבמרכזה פסל ענק של המנהיג הדרום אפריקני. בביקור במוזיאון יאסר ערפאת, אנשי הביטחון מגלים עצבנות כלפי הכתבים הישראלים ומסרבים שנצלם. צחקנו שלפלסטינים אין עדיין מדינה אבל גינוני ביטחון יש גם יש.

 

כתבנו איתמר אייכנר בסיור ברמאללה בהשתתפות דוברו של אבו מאזן (צילום: איתמר אייכנר)
קבר ערפאת בכניסה למוקטעה ברמאללה, היום(צילום: איתמר אייכנר)

ראשון הדוברים היה נביל אבו רודיינה, שהיה דוברו של ערפאת, והיום מיהר לטיסה לגרמניה ביחד עם היו"ר אבו מאזן. "עד לרגע זה הקשר הביטחוני עם ישראל וארה"ב נמשך אבל זה לא יימשך הרבה זמן", הזהיר אבו רודיינה. "אנחנו סבלנים ולא רוצים להחריף את המצב. אנו נלחמים בטרור ברצינות. לולא רצינות היינו קוראים לעם לזרוק אבנים ולעשות בעיות ועובדה שלא עשינו את זה".

 

אבו רודיינה הבהיר שאבו מאזן עדיין מחויב לתהליך השלום, אך מבחינתו ממשלת ישראל מסרבת לבנות שלום אמיתי לנצח ורק רוצה שלום זמני לחמש שנים מקסימום. "השלום שהסכמנו עליו באוסלו עם רבין פרס וכל ראש ממשלה מאז, כולל נתניהו, הסכימו לו, התבסס על איך לבנות מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67' עם מזרח ירושלים כבירת פלסטין. זה הבסיס לשלום לנצח. אם הממשלה הבאה מוכנה לזה - אני בטוח שנוכל לחתום הסכם תוך שבועיים. אין נושא אחד שלא נידון".

 

"תוכנית שתוביל רק לבעיות ולטבח" 

הדובר אבו רודיינה האשים את "הממשל האמריקני" שהוא דוחף את הפלסטינים והישראלים להמשך הבעיות לנצח. לדבריו, "התוכנית הזאת רק תוביל לבעיות ולטבח. אנו אומרים לכל ראש ממשלה ולכל נשיא אמריקני: אם אתה רוצה לפתור את הבעיות זאת התחלה, אחרת יהיו בעיות ואש בישראל ובפלסטין ובכל מקום. אם הישראלים מוכנים לשלום שישרוד לנצח הם צריכים לשבת ולדון על הבסיס הזה.

 

"אנו בזמנים קשים, זו שנה מסוכנת וכולם מחכים לבחירות בישראל ובארה"ב. לכן אנו בתקופה של בעיות, מצב של חוסר ביטחון ואתם רואים מה קורה בעזה ובדרום לבנון. ההנהגה הפלסטינית עדיין מחויבת לשלום אם נמצא פרטנר ישראלי. הישראלים מסרבים לשבת איתנו. הם רוצים הסכם שיאפשר את הכיבוש לנצח ולא נסכים לזה.

 

"ההסכם היחיד שהצליח בינינו היה אוסלו. איבדנו את אוסלו בגלל הממשל האמריקני. תראו לי הסכם אחד שהצליח עם האמריקנים. רק מה שנעשה בחשאי בינינו הצליח. הדברים הצליחו עד ההתנקשות ברבין. כולנו נכנסו למצב מסוכן. אם הישראלים מוכנים לשלום ימצאו פרטנר פלסטיני. לא האמריקנים ולא הישראלים יוכלו להכתיב מה שהם רוצים לפלסטינים".

 

אבו רודיינה הציע לישראלים לא להתלהב מהדיווחים של ראש הממשלה נתניהו על נורמליזציה עם מדינות ערב. "זה לא יביא לכם שלום. אתם צריכים לחיות עם הפלסטינים ולא עם העומאנים והסודנים. אתם צריכים להחליט אם אתם רוצים שלום או המשך המאבק שאנו לא רוצים בו".

 

הדובר הוסיף כי "אבו מאזן רוצה שלום אמיתי שיחזיק לנצח. יהיה קשה למצוא מנהיג פלסטיני בעתיד שיקבל התנאים האמריקנים. מאז עסקת טראמפ הגדה, הערבים בירדן ובכל מקום הם איתנו. אף אחד לא הצביע עבור התוכנית האמריקנית. ארה"ב דוחפת את ישראל למצב נורא. הישראלים צריכים להבין שבלי לשבת עם הפלסטינים יהיה לכם קשה וגם לנו. מי חש ביטחון כאן, בירושלים או תל אביב? צריך לחזור לבסיס. האדמה שנכבשה. ירושלים בירת פלסטין. זאת נקודת ההתחלה".

 

כתבנו איתמר אייכנר בסיור ברמאללה בהשתתפות דוברו של אבו מאזן (צילום: איתמר אייכנר)
כיכר נלסון מנדלה(צילום: איתמר אייכנר)

כתבנו איתמר אייכנר בסיור ברמאללה בהשתתפות דוברו של אבו מאזן (צילום: איתמר אייכנר)
המוקטעה ברמאללה(צילום: איתמר אייכנר)

כתבנו איתמר אייכנר בסיור ברמאללה בהשתתפות דוברו של אבו מאזן (צילום: אלי מנדלבאום)
עיר תוססת(צילום: אלי מנדלבאום)

ד"ר מחמוד אל-הבאש, יועץ הנשיא אבו מאזן לענייני דת ונשיא בית הדין השרעי ברשות, נשמע פסימי מאוד. "המטרה של הפנייה שלנו למועצת הביטחון הייתה להשמיע את העמדה הפלסטינית ליוזמה של טראמפ ונתניהו. המטרה הזו הושגה. ואם נגיע למסקנה שיש צורך לפנות שנית למועצת הביטחון או לעצרת נפנה. זה תלוי בהנהגה הפלסטינית. הבעיה הפלסטינית קיימת 100 שנה והזמן לא ממלא תפקיד משמעותי לגבי זכויות העמים. הסכסוך יכול להימשך עוד 100 שנה. תאמינו לי שנתניהו משקר אתכם ומוליך אתכם שולל. כל הטענה על נרמול היחסים עם מדינות ערב זה שקר. אין דבר כזה. כל הערבים והעולם המוסלמי איתנו. הקול הצלול שלהם נשמע. הפלסטינים תומכים בהנהגה הפלסטינית".

 

אל-הבאש הזכיר כדוגמה את פינוי ימית, ונשאל האם הוא חושב שזה ריאלי לפנות חצי מיליון מתנחלים מבתיהם. התשובה שלו לא פשוטה לאוזניים ישראליות: "מה אתם רוצים? כיבוש או שלום? אם בוחרים כיבוש אפשר לשלוט עוד 10-20-30 שנה אבל זה לא משחק לטובת ישראל. שילמנו מחיר כבד למען השלום. האם ישראל מוכנה לשלם מחיר לשלום? כן או לא? הוריי נולדו באשקלון לפני דורי דורות, ולא לפני 20-30 שנה כמו המתנחלים בגדה. אם הוריי מוכנים לוותר על השאיפה לחזור לאשקלון, איזה מחיר הישראלים מוכנים לשלם? לשלום יש מחיר. חשוב לשלם את המחיר אם רוצים להשיג את השלום, ואני לא חושב שאתם משלמים מחיר. אתם מחזירים את הזכות לבעל הזכות. השטחים הכבושים פלסטיניים. זה לא מחיר".

אבו מאזן במועצת האו
אבו מאזן במועצת הביטחון(צילום: רויטרס)

היועץ, אחד האנשים הקרובים לאבו מאזן, הזהיר כי אם פתרון שתי המדינות ימות - יותר ויותר פלסטינים ידרשו מדינה אחת לשני עמים. לדבריו, "אחרי הסכמי אוסלו, הימין הישראלי רצח את רבין. אחר כך גם חוסל ערפאת שהיה שותף של רבין. 100 אחוז אתם חיסלתם את ערפאת. יש 13 מיליון פלסטינים ולאף אחד אין ספק שישראל עומדת מאחורי חיסול ערפאת".

 

לגבי התיאום הביטחוני אמר אל-הבאש כי "אם נגיע למסקנה שההתנהלות לא מועילה לאינטרס הפלסטיני - נשנה את כל כללי המשחק. אין דבר קדוש בנושא הזה". הוא אף טען טען כי הימין הישראלי לא מעוניין להקשיב לשיח השלום שיוצא מההנהגה הפלסטינית ומעוניין "להפוך את השולחן" ולהחזיר את השיח האלים.

 

אשרף אל-עג'רמי, בכיר פתח ולשעבר השר לענייני אסירים ברשות, האשים כי תוכנית טראמפ טרפדה את הסדר העולמי שנבנה אחרי 1945. "זה מסוכן, זה עלול לדחוף את הפלסטינים לפרדיגמה אחרת", אמר אל-עג'רמי. "אנחנו צריכים ללכת למשהו שקשור לכוח. החלש ילך לכוח כדי שעמדתו תישמע. התוכנית יצרה כמות אכזבה שלא ראיתי כמותה כל חיי והביאה לקונצנזוס שלא ראיתי כמותו כל חיי. כל העם הפלסטיני, על כל הפלגים, מסרבים לתוכנית האמריקנית ורואים בה סכנה אמיתית לקיומם של הפלסטינים.

 

"יש תסיסה ברחוב. יש אכזבה ותסכול גדול. אנשים מחכים לראות מה יקרה בבחירות בישראל. אם יהיה סיפוח חד-צדדי, הרשות הפלסטינית תצטרך לקבל עמדות חד-משמעיות. יש כל מיני רעיונות. לא נלך לקיים את כל ההסכמים של התיאום הביטחוני, ההגדרה של הרשות ומצבה".

 

עם זאת, הבכיר הפלסטיני הבהיר כי ההידברות עם האמריקנים נמשכת באמצעות ערוץ ל-CIA. עם הדרג המדיני קיים נתק מוחלט. אל-עג'רמי מעריך שעם נתניהו אין סיכוי להגיע לשלום, ומבחינתם בני גנץ הוא סוג של אניגמה.

 

  ()

אליאס זנזירי, סגן יו"ר הוועדה לאינטראקציה עם החברה הישראלית, הזהיר כי סיפוח חד-צדדי יביא לאובדן שליטה על הרחוב וכפועל יוצא מכך לקריסת הרשות הפלסטינית. "כל קריסת המערכות תחייב את הצבא לכבוש הגדה בשלמותה. ישראל תישא באחריות. התשובה אצלכם ולא אצלנו. התיאום הביטחוני שקיים לא יימשך לנצח. בכל פעם שמתקרבים לפתיל הפצצה המתקתקת של חזרה לאלימות - מאריכים את הפתיל כדי למנוע אלימות".

 

כשהכתבים הישראלים הקשו ותהו מדוע אבו מאזן נפגש עם אהוד אולמרט, שריצה עונש מאסר, יצא זנזירי להגנתו של ראש הממשלה שעבר והזכיר כי גם שר הפנים אריה דרעי ישב בכלא וחזר לתפקידו במשרד הפנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר אייכנר
רמאללה
צילום: איתמר אייכנר
מומלצים