שתף קטע נבחר

גנץ נדרש להסיר פוסט עם תמונת חיילים מפיגוע הדריסה: "פרסום פסול"

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את העתירה שטענה כי יו"ר כחול לבן השתמש בתמונת חיילים שנפצעו בפיגוע בירושלים לצורכי תעמולה. "לא ניתנה הסכמה", קבע השופט הנדל, וקנס את גנץ

 

בני גנץ (צילום: טל שחר)
גנץ(צילום: טל שחר)

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט ניל הנדל, הורה היום (א') ליו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, להסיר פוסט מעמוד הפייסבוק האישי שלו, שבו מוצגת תמונה של חיילי חטיבת גולני בצה"ל שנפצעו לפני כשבוע וחצי בפיגוע דריסה בירושלים.

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

השופט הנדל קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין, וקבע כי מדובר בפרסום לצורכי תעמולה ללא קבלת אישור החיילים המצולמים, בניגוד לחוק. השופט הטיל על גנץ קנס בסך 4,000 שקל.

 

הפוסט של גנץ שניל הנדל ביקש להסיר ()
הפוסט שגנץ התבקש להסיר

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: AP)
זירת פיגוע הדריסה בירושלים(צילום: AP)

בפיגוע שאירע סמוך למתחם התחנה בבירה נפצעו 12 חיילים, אחד מהם באורח קשה. אף על פי כן, הוחלט בצבא לקיים למחרת את טקס ההשבעה החטיבתי בהשתתפות חלק מהחיילים שנפצעו. גנץ פרסם את תמונתם, כשלצדה הכיתוב: "תמונה אחת שאומרת הכול. חיילי גולני שנפצעו בפיגוע בירושלים נשבעים אמונים. מול כל אויב ובכל מקום ננצח".

 

לאחר שגנץ סירב לבקשה להסיר את הפוסט, הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה בנושא לוועדת הבחירות המרכזית לנוכח השימוש האסור בחיילי צה"ל לצורכי תעמולה. גנץ טען בתגובתו כי הפרסום אינו תעמולת בחירות "משום שאופיו איננו פוליטי, כי אם תגובה לאירוע חדשותי".

שופט ניל הנדל (צילום: אלכס קולומויסקי)
השופט הנדל(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

השופט הנדל קבע, בניגוד לטענת גנץ, כי "הטקסט, ההקשר, התמונה ואופן הפרסום מובילים למסקנה ברורה כי הפוסט פורסם לצורכי תעמולה. הואיל וזוהי מסקנתנו, והיות שהחיילים המצולמים בפוסט הם חיילים אשר נפצעו בפיגוע, נדרש היה לקבל את הסכמתם בכתב כדי לעשות שימוש בדמותם לצורכי תעמולה, בהתאם לחוק".

 

עוד צוין בהחלטת השופט הנדל כי "ח"כ גנץ לא צירף הסכמה כאמור ולא השיב לטענה שנטענה נגדו בעניין זה, ועל כן ההנחה היא שהסכמה כאמור לא ניתנה. משכך הם פני הדברים, מדובר בפרסום פסול שעל המשיב לחדול מפרסומו בעמוד הפייסבוק שלו ובכל מדיה אחרת". השופט הנדל הדגיש בהחלטתו כי "השיקול של שמירה על מעמדו הניטרלי של צה"ל מצדיק את קשיחות המבחנים הרלוונטיים".

 

בנט בתעמולה עם ילד

ביום חמישי האחרון הטיל השופט הנדל  על יו"ר רשימת ימינה, שר הביטחון נפתלי בנט, תשלום הוצאות בסך 1,500 שקל לתנועה לאיכות השלטון. התנועה עתרה נגד השר בנט בטענה שפרסם בתחילת השבוע שעבר בעמוד הפייסבוק שלו פוסט תעמולה שבו הופיע ילד בניגוד לחוק הבחירות. הנדל קיבל את הטענה אך מחק את העתירה, מאחר שבנט הסיר את הפוסט בעצמו.

 

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "השימוש הפסול והאסור בחיילים, ילדים, פצועי והרוגי צה"ל ופעילות הטרור הוא אינו חוקי, אינו מוסרי ואינו ראוי. לצערנו הרב דומה כי במערכת הבחירות הנוכחית אימצו המועמדים מכלל המפלגות נורמות פסולות של עבירה ביודעין על החוק, ב'שיטת מצליח' שבה מקסימום אם ייתפסו יסירו את הפוסט שבוע לאחר שעלה וקיבל חשיפה. אין לנו אלא לאמץ בשתי ידיים את דבריו של השופט הנדל ולקרוא לכלל המועמדים בכל הרשימות לחדול לאלתר מהפרות החוק הבוטות והמתמשכות של חוקי הבחירות".

 

בתוך כך, מחר יחלו שידורי תעמולת הבחירות בטלוויזיה וברדיו לקראת הבחירות ב-2 במרץ. לכל מפלגה שלא מכהנת בכנסת היוצאת יוקצו שבע דקות תעמולה בטלוויזיה ו-15 דקות ברדיו. מפלגות שיש להן ייצוג בכנסת היוצאת יקבלו שתי דקות נוספות בטלוויזיה עבור כל חבר כנסת שמכהן מטעמן וארבע דקות ברדיו.

 

התעמולה בטלוויזיה תשודר בשעות הערב בערוצים כאן 11, 12, 13, 20, 24 ו-9, במשך כשעה ביום, עד למוצאי שבת, 29 בפברואר. התעמולה ברדיו תשודר בשעות הבוקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים