שתף קטע נבחר

ח"כ הנדל: "עצוב לשמוע את הצהרות הנאמנות"

יום לאחר שפורסם ב-ynet כי "בלוק הימין" חתם על נאמנות לרה"מ, טען בכיר כחול לבן כי קיימת אפשרות לחיבור עם הצד השני: "נתניהו הולך לביהמ"ש, גם בליכוד מבינים שהסיפור הוא על איך לייצר אחדות", אמר הנדל לאולפן ynet. ואת מי הוא האשים בליבוי סערת "ריאיון הדרבוקות"?

 

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) התייחס הבוקר (יום ב') להחלטת "בלוק הימין" לחתום לפני הבחירות לכנסת ה-23 על מסמך נאמנות לראש הממשלה בנימין נתניהו. "יש פה התמודדות של מפלגות, אמורה להיות אידיאולוגיה חוץ מנתניהו, ואתם שומעים מפלגות שאומרות שהאידיאולוגיה שלהן היא רק נתניהו", אמר ח"כ הנדל בריאיון לאולפן ynet.

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

הנדל הוסיף בנוגע למסמך שעליו פורסם בפעם הראשונה ב-ynet כי "זה די עצוב לשמוע את הצהרות הנאמנות האלה, גם פוליטית וגם פרסונאלית. ואחרי שאמרנו את זה, אנחנו שואפים ונעשה הכול כדי להקים ממשלת אחדות ציונית רחבה. אני מזכיר לכם שנתניהו הוא המחסום".

 

- ממשלת האחדות ירדה מהפרק, אתם עדיין תקועים עם המספרים.

"אני מציע לחכות למבחן האמיתי, יום הבחירות, ואני מאמין שנביא מספיק מנדטים כדי להביא בסיס כוח אמיתי. אני חשוב שבסופו של דבר אפשר יהיה להקים ממשלת אחדות, אני לא מאמין גדול בבלוקים ובהצהרות האלה".

MK Yoaz Hendel  (Photo: Avi Moalem)
ח"כ הנדל(Photo: Avi Moalem)

- אבל ראינו שזה החזיק, גם בצד שלכם וגם בצד השני.

"זו תקלה איומה. בסוף כשאנחנו מגיעים לבחירות שלישיות ואנחנו מאכזבים את הציבור הישראלי, אני אומר 'אנחנו' כי אני נוהג לקחת אחריות. כמו אחרים אני אחד מ-120. לבחירות רביעיות אי אפשר להגיע, מי שפטריוט לא יכול להגיע לשם, גם אם הוא עכשיו בחישובים הפוליטיים שלו עושה כאילו תומכים בנתניהו".

 

- איך תקום ממשלת אחדות?

"אני, אתם ושאר המצביעים מבינים שנפל דבר בישראל. נתניהו הולך לבית משפט, הוא הולך להיות עסוק באישומים נגדו בענייני שוחד, מרמה והפרת אמונים. הוא לא מצליח להרכיב ממשלה את זה כולנו מבינים, אין לו גם לגיטימציה, לכן הסיפור של איך מייצרים ממשלת אחדות בדרך הכי טובה שאפשר, גם בליכוד מבינים את זה, ובכלל לאחד כל כך הרבה מפלגות סביב תפישה אחת שאומרת 'רק נתניהו' זה איחוד שלא מחזיק מעמד".

 

- אבל גם הצד השני אומר. הוא אומר "רק לא נתניהו".

"אנחנו אומרים משהו אחר. אנחנו מציגים אלטרנטיבה ממלכתית ציונית לאומית שבאה לאחד את מדינת ישראל".

 

בנימין נתניהו בכינוס בלוק הימין  ()
ראשי בלוק הימין בחודש שעבר. "די עצוב לשמוע את הצהרות הנאמנות"

- אם כל כך חשוב לכם לא להגיע לבחירות, יכולתם להגיד "נגיע לאחדות גם עם נתניהו".

"כשאתה מבין שכל תכליתו של נתניהו הייתה להשיג חסינות, ועכשיו זה להתחמק ממשפט, אתה לא באמת יכול לשבת איתו. בסוף נתניהו יהיה עסוק בענייניו המשפטיים. אני לא מזלזל בהישגים שלו, היום נתניהו לא יכול לנהל את המדינה, הוא אמר את זה כשהגיש את בקשת החסינות. הוא לא קיבל חסינות ועדיין הטענה שלו שלא יוכל לתפקד ישרה, אני חשוב שגם בליכוד מבינים את זה, ויום אחרי הבחירות אם נקבל מספיק מנדטים - נצליח להקים ממשלה. תסתכלו על הצד השני, על הדרך שבה מנהלים את הבחירות האלה, זה בעיניי הנזק הגדול".

 

- אומר אתמול שר הבריאות ליצמן "אם בכחול לבן יצטרכו אותי - אהיה אפילו שר האוצר".

"אני חושב שליצמן הוכיח בינתיים שהוא נדבק לנתניהו. הוא ונתניהו זה חד הם. גם תפישות של דת ומדינה וכלכלה. בינתיים ליצמן הוא זה שהחרים אותנו בשם נתניהו. מבחינתי ליצמן הוא כרגע גם נמצא עם כתב אישום מעל ראשו, אני מאחל לו בריאות והצלחה, אבל בוודאי ששר לא יכול להיות עם חשדות או כתבי אישום מעל ראשו. עם החרדים אין לי שום בעיה למעט הוויכוח על דת ומדינה, אני חושב שמה שממשלת ישראל עושה באימוץ המונופול החרדי זו תקלה גדולה, יש במדינת ישראל עוד יהודים בכל מיני סוגים".

 

"איזו מורשת תשאיר מירי רגב?" 

בהתייחסו לסערה שעוררו דבריו בריאיון ולפיהם לחלק מאלו שהגיעו לארץ יש "מנטליות של קונצרט בווינה וחלקם הגיעו עם מנטליות של דרבוקות", אמר ח"כ הנדל כי "ניסו לעשות עליי סיבוב, עיוותו את הדברים. יש פה משהו עמוק יותר בין תפישות בישראל. אחת שרואה בתרבות הישראלית פסיפס יפה והתפיסה השנייה, אולי אפילו קצת פוסט ציונית, שמנסה להפריד אותנו ולחלק אותנו בין דתיים לחילונים.

 

"אפשר לעשות סיבוב על כל דבר. אני לוקח את הקול הבולט בעניין הזה, מירי רגב, ושואל את עצמי איזה מורשת מירי תשאיר ביום שאחרי? בסוף אתה מסתכל ומרים את הדגל, מי כל הזמן מנסה להפריד ולשסות בינינו על בסיס דתי, על בסיס שמאל-ימין, לשם זה מה שמירי רגב רוצה להגיע".

 

- אתה לא מצטער על הדברים.

"אני מצטער שעיוותו את הדברים האלה".

 

- רוב האנשים לא הבינו מה אמרת.

"אמרתי שהגיעו לפה מתרבויות שונות ויצרנו תרבות אחת. זה בעיניי היופי הישראלי. מי שמנסה לקחת חצי משפט ולנסות דרכו לשסות אותנו, הוא זה שצריך להצטער. אני אומר לכם שאחת הבעיות הגדולות בעיניי מעבר לחוסר יציבות ובחירה בנתניהו מובילה לבחירות רביעיות, בכל מערכת בחירות יש מי שמטפח את שנאת החינם. זה הרבה יותר מסוכן מכל דבר אחר".

 

- אתה מרגיש בנוח לשבת בממשלה עם מרצ?

"אני מרגיש בנוח לשבת עם כל מי שציוני ומכיר בישראל מדינה יהודית ודמוקרטית וזה חלק מהתפישה. אני לא רואה שום רע בחברים שלי, ציונים שסוחבים איתי מעל הכתף. אפשר לקדם הכול, 80% מהדברים אפשר לקדם ביחד, כמו רפואה ותחבורה. יש במדינת ישראל מספיק בעיות שצריך לטפל בהן. אי אפשר לקדם כשיושבים בממשלה רחבה כזאת שנאת חינם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים