שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה: אישה הסובלת מאי ספיקה שחלתית נכנסה להיריון טבעי

  לפני שלוש שנים בישרו הרופאים לד', בת 36, שגופה לא יכול לייצר יותר ביציות. אחרי כמה חודשים הציעו לה הרופאים בבית החולים אסף הרופא להשתתף בניסוי חדשני, שצלח. כעת היא חובקת בת: "הרגשתי שאני בתוך נס"

  אישה בת 36 שאובחנה עם אי־ספיקה שחלתית, שמשמעותה שהגוף כבר לא מייצר ביציות ועל מנת להיכנס להיריון היא זקוקה לתרומת ביצית, עברה טיפול חדשני והשבוע ילדה בת בריאה בבית החולים אסף הרופא.

    

  ד', אישה בת 36, אובחנה לפני שלוש שנים עם אי־ספיקה שחלתית. טיפול חדשני שבוצע לראשונה בבית החולים אסף הרופא איפשר לגופה לייצר ביצית, ובכך להיכנס להיריון ללא תרומה.

    

  אחרי הליך ארוך, חבקו ביום רביעי ד' ובעלה י' ילדה. כשהיא מספרת על ההליך, חיוך גדול עולה על פניה: "אחרי הבשורה היינו מיואשים. עברנו סוג של אבל אחרי שהבנתי שמעולם לא אהיה אמא ביולוגית לילד או ילדה. התחלנו את הניסוי בתחושה שאין סיכוי, אבל לא הסכמנו לוותר. כמה חודשים אחרי שהתחלנו את הטיפול הופיעה לה ביצית אחת בודדה. הרופא לא רצה לקחת סיכון ועשה הפריה חוץ גופנית כדי להיות בטוח שזה יעבוד. מהרגע הזה כל שעה שעברה הייתה כמו נצח עד שהתבשרנו שההיריון נקלט".

    

   (צילום: יאיר שגיא)
  פרופ' אריאל הורביץ עם התינוק(צילום: יאיר שגיא)

   

  הרופאים שטיפלו בד' הם פרופ' אריאל הורביץ וד"ר אלון קדם מהמחלקה להפריה חוץ גופית בבית החולים. פרופ' הורביץ, בעל ניסיון רב בתחום הפריון אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות" שמדובר בלידה ראשונה בישראל שהיא תוצאה של הטיפול החדיש.

   

  "מדובר בשיטה שדווח עליה לפני כחמש שנים, שהובילה לכמה עשרות הריונות בעיקר במזרח הרחוק". פרופ' הורביץ מספר ששלוש נשים בהן טיפל הסכימו להיות הראשונות ולנסות את השיטה. אצל אחת מהן זה אכן הסתיים בלידה, השנייה נכנסה להיריון שלא צלח ובשלישית הניסוי נכשל לחלוטין והיא לא הצליחה לייצר כלל ביצית.

    

  אתמול (ה') נפגשו בני הזוג ד' וי' עם הורביץ, כינו אותו "קוסם" והודו לו על הטיפול המסור: "זה נס רפואי, אנחנו בחלום".

    

  פרופ' הורביץ הסביר כיצד מתבצע ההליך: "בטיפול אני מבצע אקטיבציה של השחלה, כלומר קיטוע השחלה בצורת שתי וערב על מנת לייצר גירוי. במזרח, שם תועד הניסוי הראשון, מוציאים את השחלה מהגוף, ומדגירים את פיסות השחלה בחומרים כימיים מיוחדים. בשל אילוצים אני עשיתי את החיתוך של השחלה בתוך גופה של האישה, והמתנתי בסבלנות לראות כיצד היא תגיב".

    

  למרות ההצלחה, פרופ' הורביץ מנמיך את הציפיות ומדגיש שעדיין מדובר בניסוי: "ארוכה הדרך להוכיח סופית שמדובר בהיריון שהוא תוצאה של האקטיבציה, מה שיוביל לפרוטקול טיפול מסודר אצל נשים צעירות הסובלות מאי־ספיקה שחלתית".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר שגיא
  כנגד כל הסיכויים
  צילום: יאיר שגיא
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים