שתף קטע נבחר

ליטא: העיר מתרוקנת מיהודים - והמבנים ההיסטוריים בסכנה

בתחילת המאה הקודמת כ-68% אחוז מאוכלוסיית העיר שטה בליטא היו יהודים. לאחר השואה והידלדלות הקהילה קיים קושי כלכלי לשמר את נכסיה התרבותיים - בהם מבנה ששימש כבית כנסת מפואר של העירייה ומוצע כעת למכירה על ידי המועצה המקומית בשווי של 3,000 אירו

בית התפילה העתיק (הקהילה היהודית בליטא )
בית התפילה העתיק(הקהילה היהודית בליטא )

 

הסיפור העצוב של בית הכנסת הנטוש: מועצת העיירה שטה (SETA) בליטא מציעה למכירה מבנה מיותם ששימש בעבר כבית הכנסת של העיירה, שבתחילת המאה הקודמת 68% מאוכלוסייתה היו יהודים. בבית הכנסת העתיק שרידים של עיטורים יפים ומרשימים, שריד לאחד מ־220 שטייטעלים וקהילות יהודיות ברחבי ליטא שהתרוקנו בקיץ 1941  מהמוני היהודים שמילאו אותם.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

  

מדובר בבית כנסת שנבנה בסוף המאה ה־19. חשיבותו ההיסטורית רבה בשל העובדה שנותרו מעט מאוד בניינים של הקהילה היהודית העתיקה באיזור.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

שגריר ישראל בליטא יוסי לוי, דיווח למשרד החוץ כי המחיר ההתחלתי המבוקש על ידי המועצה הוא 3,000 אירו ואם המכירה הפומבית אכן תצא לפועל - המחיר הסופי עשוי להאמיר ולהיות גבוה הרבה יותר. "אין ספק שהצעת המבנה הנטוש למכירה משקפת את המצב העגום מאוד, במדינה שהיתה עד השואה ממלכה יהודית משגשגת שכרבע מיליון יהודים חיו ויצרו בה וכעת נותר בה קומץ יהודים.

 

יוסי לוי, שגריר ישראל בליטא ()
יוסי לוי, שגריר ישראל בליטא

 

"מכירת המבנה היא תזכורת עגומה במיוחד להיעדר פתרון לרכוש היהודי במדינה שהיתה פעם ממלכה יהודית. על פי החלטה ליטאית משנת 1992 אמורים היו מבני בתי הכנסת לחזור לידיים יהודיות, אולם בפועל הועברו עד כה רק חלק מהמבנים לקהילות היהודיות המזעריות של ליטא, וגם אלו שהועברו משוועות הן לשיפוץ והן למתפללים - ושניהם לא בנמצא".

 

קופת הקהילה היהודית ריקה

השגריר לוי פנה לראשת הקהילות של ליטא, פאינה קוקליאנסקי, בבקשה שתפנה למועצה המקומית של העיירה שטה ולמשרד הפנים בבירה וילנה לעצירת המכירה. קוקליאנסקי השיבה שהיא מכירה את המצב ושלצערה המבנה במקום אינו היחיד המוצע למכירה. הקהילה היהודית רכשה לדבריה בשנים האחרונות, כמה וכמה מבנים נטושים ומטים לנפול בערים קיידאייני, פאקרוייס, פושאלוטאס ואחרות - במחיר נמוך יחסית, ולאחר מכן השכירה אותן חזרה לעירייות על מנת שישמשו אותן לצרכים קהילתיים וחברתיים.

 

 

  (הקהילה היהודית בליטא )
מבית כנסת למבנה נטוש המוצע למרבה במחיר(הקהילה היהודית בליטא )

  

היעד הבא לשימור – מבנה הישיבה המפוארת של טלז, שעומד נטוש וכמעט חרב בעיר טלשיי. עוד הוסיפה כי קופת הקהילה ריקה מכדי לרכוש כעת את בית התפילה שסכום מכירתו ההתחלתי של 3,000 אירו צפוי להאמיר והצביעה על כך שעלות השיפוץ תהיה כמה מאות אלפי אירו.

 

"אין בליטא גן ילדים יהודי אחד, אז אתה רוצה שנקנה מבנה חרב בעיר שאין בה יהודים ונשפץ אותו?" - כך החזירה ראשת הקהילה היהודית את ה"כדור" לשגריר הישראלי. היא ביקשה ממנו  כי על מדינת ישראל להתערב ולסייע בנידון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקהילה היהודית בליטא
היסטוריה יהודית בסכנת סגירה
הקהילה היהודית בליטא
מומלצים