שתף קטע נבחר

לזכרו של אורן: "ארומה ישראל" תציב דפיברילטורים בסניפיה

בעקבות מותו של הקרדיולוג ד"ר אורן זוסמן, פתחה אלמנתו מעין בפרויקט גיוס המונים להצבת דפיברילטורים במרחבים הציבוריים. בעקבות היוזמה והתגייסות הציבור, נרכשו מאות עמדות החייאה שיוצבו בין השאר, מחוץ לסניפי "ארומה ישראל"

ארומה ישראל מתגייסת לפרויקט הצלת חיים ללוקים בדום לב פתאומי: לאחר מותו הפתאומי לפני כשנה של הקרדיולוג ד"ר אורן זוסמן מבילינסון, נרתמה אלמנתו מעין לפרויקט גיוס המונים לרכישת דפיברלטורים שיוצבו במרחבים הציבוריים. רשת "ארומה ישראל" החליטה להצטרף ליוזמה והחלה להציב דפיברלטורים בסניפיה ברחבי הארץ. המכשירים יפעלו גם מחוץ לשעות הפעילות של הסניפים.

 

במסגרת הפרויקט, כאמור, מוצבים דפיברילטורים בקופסאות חכמות של מד"א, מוגנות מפני פריצות, תנאי מזג אוויר ועוד. הקופסאות מחוברות למערכת ה-GPS של מד"א ובמידה ומדווחים על אירוע, מד"א יפתחו את הקופסא מרחוק וישלחו אמבולנס למקום שיחליף את פעילות הסובבים. מד"א אף מתחזקים את המכשירים ויש להם אחריות מלאה ללא הגבלת זמן כמו גם על כל התהליך הכולל קשר מול העיריה לצורך הצבתם. אגב, כל עמדות ההחייאה נרכשו מכספי התרומות שגויסו בפרויקט.

 

 

  (  )
  

10,000 איש בשנה עוברים דום לב שנחשב לסיבת המוות השנייה אחרי סרטן. מתוכם רק 300 יחזרו לחיים תקינים, עוד  300 יחיו אך עם נזק מוחי, וזאת בשל הזמן שחלף מרגע האירוע ועד להגעת דפיברילטור. כל דקה נוספת יוצרת נזק מוחי של 10 אחוזים נוספים. דום לב היא סיבת המוות השנייה בעולם אחרי סרטן. הוא מכונה "הרוצח השקט" ולא בכדי, שכן הוא מתרחש פתאום ללא התרעה מוקדמת, ואף ילדים יכולים ללקות בדום לב פתאומי.

 

"אורן היה ספורטאי, בריא, מעולם לא עישן - האדם האחרון שניתן לדמיין שיסיים את חיו המבטיחים כך, ביום עבודה סטנדרטי", משחזרת אלמנתו מעיין. "על מקרי מוות כמו של אורן שמעתי לצערי כמעט בכל יום, מאורן עצמו. הוא היה מספר לי על "הרוצח השקט" שאין לגביו כל מודעות בעוד הוא הורג עשרות אנשים בכל יום".

 

 

אורן ( )
ד"ר אורן זוסמן ז"ל

"כחודש לפני מותו הטראגי של אורן צילמתי לו דפיברילטור שהוצב במשרד אותו שיפצתי. שאלתי את אורן לגביו והוא ענה שהוא למקרה של הפרעת קצב מסכנת חיים ושיש חוק המחייב להציב אותם. לצערי אין כל אכיפה והוא בעצמו רחוק מאוד מלהיות מספק גם אם היה מיושם". אורן פתח בעקבות אותה התכתבות ב"שרשור דפיברילטורים במרחב הציבורי" בחשבון הטוויטר הפופולרי שלו, וביקש ליידע את הציבור על קיומם ועל כך שכל אחד ואחת מאיתנו יכול להציל חיים".

 

היא מסבירה כי "מכת חשמל מדפיברילטור יכלה להציל את אורן והוא היה חוזר אלינו הביתה עוד באותו היום. המחשבה שעוד משפחה אחת תחווה את הכאב הבלתי נסבל שלנו היא איומה, בעיקר כאשר ניתן למנוע כאב שכזה כל כך בקלות. באמצעות דפיברילטור כל אחד, ללא כל הכשרה מוקדמת, יכול להציל חיים של אדם אשר עובר אירוע לבבי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמדת החייאה מחוץ לסניף ארומה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים