שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

נגיף הקורונה מתפשט לעוד מדינות באירופה

דנמרק ואסטוניה דיווחו על מקרים ראשונים – של כאלו שחזרו ממוקדי ההתפרצות באיטליה ובאיראן. סעודיה לא תאפשר להיכנס לטובת עלייה לרגל למכה. בקליפורניה התגלה נשא ראשון בארה"ב שלא ידוע המקור להדבקתו. טראמפ: "ערוכים לחלוטין". בסין מתו אתמול 29 – הנתון הנמוך מזה חודש

 

 

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ברחבי אירופה, אחרי שהתפרץ בעוצמה באיטליה – בעיקר בצפונה. הבוקר (ה') התגלה מקרה ראשון בדנמרק, של אדם שחזר מחופשת סקי בצפון איטליה. גם באסטוניה התגלה הבוקר מקרה ראשון. אתמול נמנו באירופה מקרים ראשונים בנורבגיה, רומניה ויוון (מעצבת בת 38 שהגיעה משבוע האופנה במילאנו). בדרום אמריקה התגלה מקרה ראשון בברזיל, גם כן של אדם שביקר באיטליה. באסיה, פקיסטן הצטרפה לרשימה ההולכת ומתארכת בעולם. עד כה נדבקו ברחבי העולם בנגיף 82 אלף בני אדם (78,500 בסין). 2,800 מתו, מהם 2,744 בסין.  

 

גם במזרח התיכון גובר החשש, אחרי שבאיראן התפרץ הנגיף וגרם למותם של לפחות 22 בני אדם. 141 נדבקו שם, לפי המניין הרשמי שבארה"ב וגם בתוך איראן יש מי שמטיל ספק באמינותו. המקרה שהתגלה היום באסטוניה הוא של תושב המדינה, שחזר לאחרונה מביקור באיראן. החשש מהתפשטות הנגיף גרם הלילה לסעודיה להודיע כי הממלכה לא תאפשר באופן זמני כניסה לשטחי המדינה לטובת קיום מצוות העומרה המוסלמית – העלייה לרגל למכה שאינה במסגרת מצוות החג', וגם לא תאפשר ביקור במסגד הנביא באל-מדינה, שם לפי המסורת נקבר הנביא מוחמד. משרד החוץ הסעודי הודיע בין היתר כי לא תתאפשר גם כניסת תיירים ממדינות שבהן נחשב הנגיף לאיום, בהגדרתו.

נגיף קורונה מסכות מסכה מילאנו איטליה (צילום: gettyimages)
לא כולם חובשים מסכות במילאנו שבאיטליה (צילום: gettyimages)

נגיף קורונה מסכות מסכה בייג'ינג סין (צילום: gettyimages)
ארוחה עם מסכות בבייג'ינג שבסין(צילום: gettyimages)

נגיף קורונה מסכות מסכה סיאול דרום קוריאה (צילום: EPA)
סיאול, דרום קוריאה(צילום: EPA)

נגיף קורונה מסכות מסכה טהרן איראן (צילום: EPA)
דאגה בטהרן שבאיראן(צילום: EPA)

נגיף קורונה מסכות מסכה דיסלדורף גרמניה בית חולים (צילום: EPA)
בית חולים בדיסלדורף שבגרמניה (צילום: EPA)

נגיף קורונה מסכות מסכה דגן דרום קוריאה (צילום: AFP)
דגו בדרום קוריאה, מוקד התפרצות(צילום: AFP)

נשיא ארה
"מוכנים". טראמפ עם מפת המדינות הערוכות להתפרצות מגפות(צילום: Getty Images)

מכה ערב הסעודית כנסיה תפילות תפילה מוסלמים מסגד (צילום: AP)
הנגיף הכריע. עולים לרגל במסגרת החג'(צילום: AP)

בישראל הורחבו אמש המלצות משרד הבריאות, שקרא "לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי". כל מי שחוזר מאיטליה, שם מתו 12 בני אדם וכ-450 נדבקו, נדרש להיכנס לבידוד ביתי.

 

התפרצות הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

משרד הבריאות: "לשקול טיסות, להימנע מהתקהלויות"‏

מאות חיילים יגיעו מאיטליה? חשש לקיום תרגיל הענק

יומן קורונה: בעיירות הרפאים באיטליה

דוהרים על סוסים בשלג להזהיר מקורונה

התלמידים בבידוד יחזרו לביה"ס: "אין תסמינים"

 

במקביל, במהלך הלילה כינס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסיבת עיתונאים שבמהלכה התייחס להתפרצות הנגיף בעולם וגם להיערכות האמריקנית לאפשרות שהנגיף יתפרץ בצורה קשה יותר במדינה. לטענת הנשיא האמריקני, הסיכון שנשקף לאזרחים האמריקנים מהנגיף נותר עדיין "נמוך מאוד". הוא ציין כי מינה את סגנו, מייק פנס, לעמוד בראש הצוות האמריקני שיתמודד עם הנגיף שכבר גבה את חייהם של אלפים בעולם.

 

בדרום קוריאה, שהפכה לאחד ממוקדי הנגיף בין מדינות אסיה, דיווחו הלילה על עוד 334 בני אדם שנדבקו בנגיף. מניין הנדבקים הכולל במדינה עומד עתה על 1,595. לצד זאת, ראש העיר דגו, הרביעית בגודלה במדינה, ושבה ההתפרצות קשה מכל, הודיע כי אדם נוסף שנשא את הנגיף מת הלילה, מה שמביא את מניין המתים במדינה ל-13. לפי החשד, הנגיף התפרץ שם בטקסים של כנסיית שינצ'אונג'י. הרשויות בדרום קוריאה כבר הודיעו כי יבדקו את כל חברי הכנסייה הזו ברחבי המדינה – 212 אלף בני אדם, מבצע עצום בהיקפו. המרכז הקוריאני למניעת מחלות מסר כי 307 ממקרי ההידבקות החדשים אירעו גם הם בעיר דגו. מדובר במספר ההידבקויות הגדול ביותר מאז שהנשא הראשון אובחן במדינה.

 

בעקבות ההתפרצות בדרום קוריאה, התריעה מחלקת המדינה האמריקנית מפני ביקור במדינה וקראה לאזרחים האמריקנים "לשקול את הנסיעה" אליה. לצד זאת, צבא ארה"ב וצבא דרום קוריאה הודיעו במשותף כי הם דוחים את כל התרגילים המשותפים של הצבאות שתוכננו להתקיים בחציון הראשון של השנה עד הודעה חדשה, בעקבת התפרצות הנגיף. "מפקד צבא דרום קוריאה הציע לדחות את התרגילים מתוך חשש לביטחונם של החיילים הדרום קוריאנים והאמריקנים", ציין דובר צבא דרום קוריאה. לפי שעה נדבקו בנגיף 21 חיילים דרום קוריאנים וחייל אחד אמריקני שמוצב במדינה האסייתית.

צבא ארה
התרגילים יידחו. חיילים אמריקנים ודרום קוריאנים(צילום: AP)

נזכיר כי 29 צליינים דרום קוריאנים שביקרו בישראל אובחנו כנשאי הנגיף, ובהמשך גם דווח בדרום קוריאה כי דיילת שהייתה על הטיסה מתל אביב לסיאול אובחנה כחולה בנגיף. היא המריאה לאחר הטיסה לסיאול ללוס אנג'לס, ובטיסה בחזרה לסיאול מהעיר האמריקנית פיתחה תסמינים והועברה לבית חולים בדרום קוריאה. עם זאת, לא ברור אם הצליינים נדבקו ממנה או שמא מדובר בהדבקה קודמת.

 

טראמפ: אפשר למנוע את ההתפרצות 

"אנחנו מוכנים לכל מה שנצטרך לעשות אם הנגיף יתפרץ", אמר טראמפ. הוא ציין כי בעיניו, התפרצות הנגיף בארצות הברית אינה "בלתי נמנעת". "זה כנראה יתפרץ, אפשר שזה יקרה", הדגיש טראמפ. "זה יכול להיות ברמה נמוכה יותר או גדולה יותר, אבל לכל מה שיקרה – אנחנו ערוכים לחלוטין".

 

במסיבת העיתונאים, הנשיא האמריקני הוסיף עוד כי ישמח לקבל כל תקציב חירום שהקונגרס יקצה למלחמה בנגיף, והבהיר כי הוא עדיין לא שוקל באופן מיידי לאסור כניסת אזרחים ממדינות שמתמודדות עם התפרצות משמעותית של הנגיף, בהן דרום קוריאה ואיטליה. הוא ציין כי הוא גם לא שוקל לעת עתה להוציא אזהרות מסע לאותן מדינות, אולם כאמור, לאחר מכן מחלקת המדינה קראה לאזרחים לשקול את הנסיעות שלהם לדרום קוריאה.

בגלל הקורונה: כלב עם מסכה בבייג'ינג (צילום: AFP)
בייג'ינג, כלב עם מסכה ביתית(צילום: AFP)

1208 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זמן קצר לאחר דברי הנשיא טראמפ, הודיע המרכז לבקרת מחלות של ארה"ב על התפתחות מדאיגה במיוחד – תושב קליפורניה נדבק בנגיף, אולם הוא לא ביקר בחו"ל לאחרונה וככל הנראה גם לא בא במגע עם נשא הנגיף. "יכול להיות שזו דוגמה להתפרצות קהילתית של COVID-19", מסרו במרכז לבקרת מחלות.

 

בסין הודיעו הלילה כי 433 בני אדם נוספים נדבקו בנגיף ברחבי המדינה. לאורך היממה האחרונה מתו בסין 29 בני אדם, בהשוואה ליממה הקודמת – שבה מתו 52 בני אדם. למעשה, מדובר במניין המתים היומי הנמוך ביותר זה חודש. מניין המתים הכולל בסין עומד על 2,744 ומניין הנדבקים בנגיף עומד על 78,497.

 

כינוסים גדולים יבוטלו? 

בעקבות התפרצות הנגיף והחשש מהידבקויות המוניות, התכנסויות גדולות בעולם נבחנות בקפדניות. ביפן, ראש הממשלה שינזו אבה קרא לבטל אירועי תרבות וספורט או לצמצם בכמותם למשך שבועיים. ההחלטה באה כחמישה חודשים לפני פתיחת המשחקים האולימפיים בטוקיו. טקס הפתיחה של המשחקים צפוי להתקיים ב-24 ביולי.

בית חולים ב ווהאן סין נגיף וירוס קורונה (צילום: AFP)
2,744 מתו בסין. בבית חולים בווהאן(צילום: AFP)

המשחקים האולימפיים ייפתחו במועד? שינזו אבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המשחקים האולימפיים ייפתחו במועד? שינזו אבה(צילום: AFP)

החששות מהנגיף לא פסחו גם על קרן המטבע העולמית ועל הבנק העולמי. לפי גורמים המעורים בדיונים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס, במוסדות שוקלים עתה אם לבטל את פגישות האביב שלהם שאמורות להתקיים בחודש אפריל, ובוחנים במקביל אפשרות לקיים אותן בשיחות ועידה. לאותן פגישות, שאמורות להתקיים בוושינגטון, אמורים להגיע כ-10,000 בני אדם ובהם פקידים מממשלים שונים, עיתונאים, אנשי עסקים ונציגים מחברות אזרחיות מרחבי העולם.

 

נמשכת הטלטלה בשוקי ההון מחשש להשפעה הכלכלית הקשה. מדד הניקיי ביפן נסחר הבוקר (נכון ל-6:30) בירידה של כ-2 אחוזים. מדד האנג סנג בהונג קונג ירד ב-0.7% ובבורסה בדרום קוריאה נרשמו ירידות של יותר מ-0.8%. בבורסת שנגחאי בסין התנהל המסחר בעליות. אמש ירד מדד דאו ג'ונס בכ-0.5% לאחר שהמסחר נפתח בעליות, ואילו הנאסד"ק עלה בכ-0.4%.


פורסם לראשונה 27/02/2020 06:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
במילאנו שבאיטליה
צילום: gettyimages
מומלצים