שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

7 מקרי קורונה בארץ: שניים שחזרו מאיטליה נדבקו

שני ישראלים תושבי הצפון שחזרו לארץ בשבוע האחרון התגלו כחולים בנגיף הקורונה. השניים יאושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. ממשרד הבריאות נמסר כי רשימת המקומות שבהם שהו תפורסם בהמשך. מד"א: עלייה חסרת תקדים בכמות הפניות למוקד 101 ביממה האחרונה

 

 

מניין מקרי ההידבקות בקורונה בישראל עלה לשבעה: שני ישראלים שחזרו מאיטליה בשבוע האחרון התגלו היום (שישי) כחולים בנגיף הקורונה. אחד החולים, תושב קיבוץ כברי גליל המערבי, חזר לארץ בשבת האחרונה, 22 בפברואר. השני, תושב העמקים, חזר לארץ ביום שני, 24 בפברואר. ממשרד הבריאות נמסר כי השניים יאושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. עוד נמסר כי פרטים מלאים עליהם ועל החקירה האפידימיולוגית שמתנהלת בעניין מסלולי נסיעתם יפורסמו בהמשך.

החולה מנס ציונה נכנסת לבית החולים שיבא (צילום: שאול גולן )
כבר שישה חולים בארץ. אמבולנס מד"א מביא את החולה מאירוס לשיבא(צילום: שאול גולן )

 

הקורונה בישראל - תמונת מצב:

3 ישראלים שחזרו מיפן אובחנו בארץ כנשאים, אחד החלים ושוחרר.

3 ישראלים שחזרו מאיטליה אובחנו כחולים.

אשתו של ישראלי שחזר מאיטליה נדבקה ממנו.

כ-1,300 ישראלים שוהים בבידוד ביתי.

 

אחד החולים הוא תושב ההרחבה בקיבוץ כברי בשנות ה-40 לחייו. הוא עובד הייטק שחזר בשבת שעברה ממילאנו. עם רדתו מהמטוס נבדק ונמצא בריא. למרות זאת, על פי הנחיות החברה שבה הוא עובד, נכנס לבידוד בביתו, והיה בקשר רק עם אשתו וילדיו.

 

אתמול הוא חש ברע ונבדק פעם נוספת, והיום הגיעו התוצאות ולפיהן חלה בנגיף. האישה והילדים נמצאים גם הם, מעתה, בבידוד.

 

ראש המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ', אמר כי הערב עם קבלת ההודעה, התכנס צוות החירום היישובי (צח"י) בכברי לדון בהיערכות הקיבוץ. "אני נמצא בקשר הן עם משרד הבריאות והן עם ראשי הקהילה בקיבוץ, ובעיקר מאחלים בריאות לחולה ומשפחתו".

 

 

ישוב אירוס נגיף קורונה הקורונה  (צילום: שמוליק דודפור)
היישוב אירוס, שבו מתגוררים בני זוג שחלו בקורונה(צילום: שמוליק דודפור)
  

מדובר, כאמור, במקרה השישי ובמקרה השביעי של הידבקות בנגיף בישראל. שני החולים הראשונים הגיעו מיפן והיו על האונייה "דיימונד פרינסס". הם אושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. אחד מהם החלים ושוחרר לביתו.

 

החולה השלישי, תושב היישוב אירוס שבשפלה, חזר מאיטליה ביום ראשון ונמצא כעת בבידוד בשיבא. אשתו היא החולה הרביעית, וגם היא תאושפז בבידוד בשיבא.

 

החולה החמישי הוא שמעון דהאן, שאושפז ביפן לאחר שנדבק בנגיף הקורונה על האונייה, שוחרר אתמול ושב הבוקר לארץ - והיום נמצא שוב חיובי לנגיף. הוא אושפז הערב בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר.

נתב
הנוסע השישי שנדבק שב מאיטליה. ישראלים נוחתים בנתב"ג(צילום: עידו ארז )
  

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, פרופ' גליה רהב, דיווחה כי כרגע מאושפזים במתחם בשיבא ארבעה אנשים. "היה חולה נוסף, למעשה נשא ללא שום סימפטומים, ששוחרר אתמול, וכרגע ישנם שני זוגות שהם חיוביים לנגיף. ארבעתם במצב מצוין, שלושה מהם ללא כל סימפטומים". לדבריה, היום השתפר מצבו של החולה ששב מאיטליה והוא חש בטוב.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "נכון לכרגע אין לנו הדבקה מקומית שלא משורשרת למקרים שהיו בחו"ל, ולכן אנחנו עדיין יודעים לזהות את המקור של כל הדבקה".

 

לדבריו, "מערכת האשפוז ערוכה, גם בית החולים שיבא ערוך ונותן את הטיפול, גם בתי החולים האחרים נערכים וגם מד"א עושים עבודה מצוינת ביחד עם קופות החולים ואיתנו בלהגיע לאנשים הביתה ולחסוך להם את הצורך להגיע לבית חולים כדי לבצע את הבדיקה. אנחנו חוזרים ואומרים, אתם צריכים להישמע באופן מדויק להוראות שלנו גם אם הן נראות לכם מחמירות על מנת שנוכל להשתלט על התחלואה".

 

ממד"א נמסר הערב על עלייה חסרת תקדים בפניות למוקד 101 ביממה האחרונה. מחצות ועד לשעה 20:00 התקבלו כ-10,500 פניות במוקד, לעומת 6,500 פניות בשגרה.

 

גם בעניין דהאן נמסר כי נפתחה חקירה אפידימיולוגית לבדיקת מגעים נוספים. דהאן טס בטיסה מסחרית של חברת "טורקיש איירליינס" מטוקיו דרך איסטנבול (טיסה TK53), ומאיסנטבול לארץ בטיסה TK784 שנחתה בישראל בשעה 08:55. משרד הבריאות הודיע כי על כל נוסעי הטיסה שנחתה הבוקר ושהיו עימו על המטוס להיכנס לבידוד בית באופן מידי ל-14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני 5400*.

  (צילום: AFP)
מתחם הבידוד לחולי הקורונה בשיבא(צילום: AFP)
 

דהאן, כאמור, הוא אחד משלושה ישראלים שנדבקו בקורונה ושוחררו עד כה מבית חולים צבאי ליד טוקיו. אחרי שובה של רחל ביטון לישראל ביום רביעי, גם דהאן ורוחל'ה עופרים שוחררו מבתי החולים בטוקיו לאחר שנמצא שאינם נושאים את הנגיף. עודד, בעלה של רוחל'ה, עדיין מאושפז.

 

מתחילת התפרצות הנגיף בספינת ה"דיימונד פרינסס" ביפן נדבקו שישה ישראלים ששהו בספינה, ארבעה אובחנו בתחילה ביפן טרם עזיבת הספינה ושניים אובחנו לראשונה כשהגיעו ארצה במרכז הרפואי שיבא.

 

אתמול דיווח משרד הבריאות כי ישראלי ששב מחופשה באיטליה אובחן בישראל כחולה בנגיף. הוא פונה לאשפוז בבידוד במתחם שהוקם בבית החולים שיבא בתל השומר. הבוקר נמסר כי גם אשתו נדבקה בנגיף, וכי מצבה מוגדר קל. השניים הם תושבי אירוס שליד נס ציונה.

 

החולה הראשון חזר ארצה בטיסת אל על LY381 שהמריאה מישראל לאיטליה ב-21 בפברואר בשעה 06:00. הוא שב לשגרת חייו לצד אשתו ושלושת ילדיו ולעבודתו בחנות הצעצועים "הפיראט האדום" באור יהודה. שלשום הוא החל לפתח תסמיני מחלה, וכשנבדק על-ידי חובשים ממגן דוד אדום נלקחו ממנו בדיקות, שמהן עלה כי הוא חולה בנגיף.

 

החולה היה בחנות הצעצועים שבה הוא עובד שלושה ימים - מיום ראשון ועד יום חמישי. בתקופה זו שלפני חג פורים החנות עמוסה מאוד בהורים וילדים שמגיעים לקנות תחפושות. משרד הבריאות הודיע כי כל מי שבא במגע קרוב עם האיש צריך להיכנס לבידוד בית. עוד ציינו כי אם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מגן דוד אדום על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

אינפו קורונה תסמינים בידוד  ()
 

אשתו של החולה שנדבקה אף היא פנתה במכתב לשכניה ביישוב אירוס. היא השיבה להאשמות כי המשפחה הסתירה מידע, ולכן משרד הבריאות הודיע תחילה כי הגבר שהה בחנות הצעצועים רק שעה אחת. "כשבעלי העלה חום, למרות שהסימפטומים היו של בכלל של סינוזיטיס, לא לקחנו צ'אנס ודיווחנו מיידית למשרד הבריאות", אמרה האישה.

 

"בעקבות האשמות למיניהן, גם כלפי הילדים, אני רוצה להזכיר שאף אחד מאיתנו לא הזמין פיצה עם קורונה באיטליה", כתבה החולה. "בעלי היה באיטליה יומיים. כשחזר בדקנו את הוראות משרד הבריאות ונהגנו בדיוק על פיהן. לא מכירה אנשים שהיו מרגישים מצוין והיו מכניסים את עצמם לבידוד בלי הוראה מפורשת. סמכנו על ההנחיות של משרד הבריאות והתנהגנו כרגיל".

 

"מהרגע שנודע שהוא חולה לצערנו אנחנו נמצאים בבידוד. שוב, בדיוק כמו שהנחו אותנו ממשרד הבריאות. מסרנו את כל הפרטים, וכל מי שצריך ייבדק, אנחנו מתפללים כולנו כל הזמן שכולם יהיו בריאים", כתבה. 


פורסם לראשונה 28/02/2020 18:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
איש מד"א מגיע לשיבא
צילום: שאול גולן
מומלצים