שתף קטע נבחר

הפוליטיקאים מצביעים: "ההכרעה חייבת להיות ברורה"

נתניהו הצביע בירושלים: "זכות גדולה". גנץ הגיע לקלפי בעיר מגוריו: "להצביע בצורה ישרה, לא להיגרר לאלימות". דרעי הצביע בבירה גם הוא: "משוכנע שזו הפעם האחרונה". ליברמן: "הערב תהיה הכרעה חשובה". ליצמן: "גם המנדט השמיני יגיע". עודה: "בלעדינו לא יהיה שינוי"

 

 

עם פתיחת הקלפיות הבוקר (יום ב'), החלו הפוליטיקאים להצביע בתקווה להגיע להכרעה בבחירות השלישיות תוך שנה בישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע עם רעייתו שרה כדי להצביע בקלפי בירושלים. "זו זכות דמוקרטית גדולה ואנחנו צריכים להיות גאים בה", אמר נתניהו. "לבוא בזקיפות קומה ובביטחון להצביע". הוא התייחס גם לנגיף הקורונה ולמאמצים לערוך את הבחירות בצורה בטוחה: "אני אומר בביטחון - אנחנו עושים כל מה שצריך כדי לטפל בנושא הבריאות, אין לכם מה לדאוג. אל תשמעו לפייק-ניוז, תבואו להצביע בזקיפות קומה ובביטחון, ויהיה טוב למדינת ישראל".

 

ynet העביר הבוקר משדר מיוחד ממוקדי ההצבעה ברחבי הארץ. ב-19:00 בערב הצטרפו למשדר המרכזי ברגעי ההכרעה עם כל המדגמים, הפרשנויות, ועד לתוצאות האמת ותגובות המנצחים והמפסידים.

 

 יו"ר כחול לבן בני גנץ הצביע בקלפי בראש העין, עיר מגוריו. "לצערי בימים האחרונים עד הבוקר הזה אנחנו ממשיכים לשמוע שקרים נוראיים מבית היוצר של נתניהו", תקף גנץ. "הקלטות, מניפולציות, רוע ושיסוי. אני מקווה שהיום הזה יהיה יום שבו מחליפים את הדיסקט ומתחילים לחיות פה אחד עם השני".

בני גנץ מצביע בראש העין (צילום: טל שחר )
"יום חג לדמוקרטיה". גנץ ורעייתו מצביעים בראש העין(צילום: טל שחר )

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי בעיניו, לא מדובר ביום חג. "יש לי תחושה של בושה. זה פשוט לא מגיע לנו, לא מגיעה לנו עוד מערכת בחירות איומה שמדרדרת עד כדי טינופת".

 

 

לדבריו, "אני קורא לכל האזרחים – אלו שתומכים וגם אלו שלא תומכים בי – ללכת להצביע כפי שהם חושבים בצורה ישרה, פשוטה, לא להיגרר אחרי שקרים ובוודאי שלא אחרי אלימות. היום הזה הוא יום חג לדמוקרטיה הישראלית. אני פוגש אלפי אנשים, כולם בסדר, כולם טובים וכולם אחים. אני קורא לכולם ללכת להצביע".

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

הרשימות והפוליטיקאים שמחכים לקול שלכם

מה להביא לקלפי ואיפה מצביעים מבודדי הקורונה? המדריך לבוחר

לא יודעים איפה אתם מצביעים? לחצו כאן ובררו היכן תוכלו להצביע

 


 

אריה דרעי בקלפי (צילום: יואב דודקביץ')
"ההכרעה חייבת להיות ברורה". דרעי(צילום: יואב דודקביץ')

אביגדור ליברמן בקלפי (צילום: אלכס קולומויסקי )
"הכל תלוי ברוב הדומם". ליברמן(צילום: אלכס קולומויסקי )

ראשון הפוליטיקאים שהצביעו היה יו"ר ש"ס אריה דרעי, שהצביע סמוך לביתו בירושלים. "אני משוכנע שזו הפעם האחרונה", אמר דרעי. "אם חלילה לא נקבל 61 והגוש השני יקבל 61 - אין לי ספק שתקום ממשלה בראשותו של גנץ עם מרצ, העבודה ובתמיכת המשותפת וליברמן. ההכרעה חייבת להיות ברורה ואנחנו נעשה הכל", אמר. 

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב, שהגיעה להצביע בקלפי בראש העין, אמרה: "אנחנו נמצאים היום ביום מכריע שיקבע את גורלה של ישראל. אנחנו נלחמים על כל קול, מסתערים על הקלפיות. אני קוראת לכם, חברותיי וחבריי – אל תפספסו הפעם. אל תהיו אדישים – צאו, הצביעו וננצח".

 

מיד אחרי דרעי הצביע יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ליד ביתו שבנוקדים. "הערב תהיה הכרעה חשובה", קבע ליברמן. הוא קרא למה שהגדיר "הרוב הדומם" לצאת ולהצביע. "הכל תלוי בכם", הוא טען.

 

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, הצביע יחד עם רעייתו בקלפי הסמוכה לביתו בשדרות. "הגענו לרגע האמת, המאבק בין הגושים צמוד מאוד והניצחון בהישג יד", טען פרץ. "אנחנו יכולים לעשות את זה. זה הזמן לעשות את השינוי. זה תלוי רק בנו". ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הגיעה להצביע בקיבוץ רשפים שמדרום לבית שאן. "אני רוצה שהפעם נצליח להביא את השינוי המתבקש. עשינו איחוד שהתבקש כדי שהקולות בגוש לא ילכו לאיבוד. אחרים היו אמורים לעשות את זה, וכשהם לא עשו את זה אז לקחנו את המשימה", היא אמרה.

עמיר פרץ מצביע בשדרות (צילום: אבי רוקח)
"רגע האמת". עמיר פרץ ורעייתו(צילום: אבי רוקח)

 

 

איילת שקד מצביעה (צילום: תומי הרפז )
שקד בקלפי בת"א(צילום: תומי הרפז )

נפתלי בנט מצביע בקלפי ברעננה (צילום: דנה קופל )
"בחירות על החיים והתקווה". בנט בקלפי ברעננה(צילום: דנה קופל )

 

 

 

 

 
 
 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר כי "בבחירות הללו אנחנו נקבל 15 מנדטים מהציבור הערבי. את המנדט ה-16 נקבל מהציבור היהודי-דמוקרטי. כולם מבינים שאי-אפשר לעשות את השינוי העמוק במדינה ללא שותפות אמיתית בין ערבים לבין יהודים דמוקרטים. אנחנו מבינים שאנחנו לבד לא יכולים, אבל בלעדינו זה בלתי אפשרי". לדבריו, "אנחנו נעשה הכל בשביל לצאת מהיום הזה יותר חזקים ויותר משפיעים".

 

שר הביטחון נפתלי בנט, יו"ר ימינה, הגיע לקלפי ברעננה וציין כי "הבחירות האלה הן לא על טינופים, הקלטות והשמצות. הן על החיים שלנו ועל התקווה שלנו. יש דרך אחרת, נקייה וטובה - דרך של אהבת ארץ ישראל". שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הגיעה להצביע בקלפי ליד ביתה בתל אביב. "אני רוצה להגיד לכולם לצאת להצביע. זה כמובן הכי חשוב. אם כולם יצאו להצביע, או לפחות מצביעי הימין - אנחנו נפתור את הפלונטר הזה".

משה בוגי יעלון מצביע (צילום: TPS)
יעלון בקלפי בקיבוץ גרופית(צילום: TPS)

יעקב ליצמן מצביע בקלפי בירושלים (צילום: שלו שלום )
"גם המנדט השמיני יגיע". ליצמן(צילום: שלו שלום )

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון מכחול לבן הצביע בקיבוץ גרופית שבערבה. "אזרחי ישראל, זה בידיים שלכם. צאו להצביע. אני סומך עליכם שתבחרו בשינוי ובתקווה, בחרו במי שיעבדו עבורם ובמנהיגות אחראיות מחויבת לכם. הפעם חייבים להכריע", אמר יעלון. ח"כ גבי אשכנזי, הרביעי ברשימת כחול לבן, אמר כי "זו שעה גורלית למדינת ישראל. מי שלא מצביע - לא משפיע".

 

שר הבריאות יעקב ליצמן הצביע גם הוא בקלפי הסמוכה לביתו בבירה, וציין כי גם הבחירות מדאיגות אותו וגם נגיף הקורונה שממשיך להתפשט בעולם ובישראל. "התשובה לכל ההשפלות של ליברמן ולפיד זה להצביע בקלפי. מאמין שנצליח להדוף את כל ההתקפות עלינו כדתיים. גם המנדט השמיני יגיע", אמר ליצמן. "נגיף הקורונה זה בעיה, עושים כל מה שצריך לעשות. יש לנו 5,500 בידודים ואפילו יותר - וזה מראה שאנחנו שומרים כמו שצריך".

 

ח"כ משה גפני, גם הוא מיהדות התורה, הצביע בקלפי בבני ברק וציין: "אני מקווה שאלה הבחירות האחרונות עד ביאת המשיח. עם ישראל כבר זקוק לישועה. לא צריך לחזור פעם נוספת. מי שגרם לבחירות האלה עשה נזק גדול מאוד למדינת ישראל ולעם ישראל ולציבור כאן. נקווה שהוא ישלם את המחיר".

בחירות 2020 מצביעים מספרים אינפו אינפוגרפיקה ()

בחירות 2020 קלפי קלפיות מבודדים מבודדי בית קורונה אינפו אינפוגרפיקה ()

בחירות 2020 לוז לוח זמנים קלפיות ספירת קולות אינפו אינפוגרפיקה ()
 

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס התייחסה הבוקר לפתיחת הקלפיות: "בחירות שלישיות בתוך שנה זה מאורע חריג והיסטורי, וכולנו מקווים שגם חד פעמי. מהדיווחים שהתקבלו מהשטח עולה כי עד לשעה זו מרבית הקלפיות נפתחו כמתוכנן". לדבריה, "בחלק קטן היו עיכובים בפתיחה. 274 קלפיות ביישובים קטנים נפתחו ב-8:00 והן ייסגרו ב-20:00. אנחנו מבקשים להימנע מהפצת שמועות בלתי מבוססות".

 

מוקדם יותר, בשעה 07:00 בבוקר, נפתחו 10,631 הקלפיות הפרוסות ברחבי הארץ. 6,453,255 בעלי זכות הצבעה יוכלו לממש את זכותם בבחירות. ברוב היישובים ייסגרו הקלפיות ב-22:00, וביישובים הקטנים שבהם פחות מ-350 בעלי זכות בחירה, ההצבעה מתקיימת בין השעות 20:00-08:00. 16 הקלפיות המיועדות לשוהים בבידוד ביתי בשל נגיף הקורונה יפעלו בשעות 17:00-10:00.

 

במד"א ובוועדת הבחירות המרכזית נערכו לאפשר ליותר מ-5,000 אזרחים שנתונים בבידוד ביתי בעקבות נגיף הקורונה לממש את זכותם ולהצביע ב-16 קלפיות ייעודיות. אתמול קיים מד"א תדרוך שבו הציג את אופן הפעלת הקלפיות הללו: תחילה פרמדיק ממוגן, גם בכיסוי עיניים, יפגוש את המצביעים. כל בוחר יתבקש לחטא את ידיו ואז יקבל ערכה ובה כפפות ומעטפה. לאחר מכן יבקש הפרמדיק מהמצביע תעודת זהות והוא עשוי לבקש להסיר את מסכת המגן לזמן קצר כדי לאמת את זהות הבוחרים.


פורסם לראשונה 02/03/2020 08:39

 

מורן אזולאי, קובי נחשוני, אמיר אלון, יובל קרני, גלעד כהן, חסן שעלאן, אדיר ינקו, רועי רובינשטיין, דניאל סלאמה ואחיה ראב"ד השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
קלפי בתל אביב
צילום: בראל אפרים
מומלצים