שתף קטע נבחר

אחוז ההצבעה עד 12:00 - הגבוה מאז 1999 | עדכונים שוטפים

שיעור ההצבעה עומד על 27.6 אחוזים - המהווים 1,782,128 מצביעים. בבחירות הקודמות עמד הנתון באותה שעה על 26.8%. גנץ ונתניהו הצביעו: "זכות דמוקרטית גדולה". זמני המתנה ארוכים ב"קלפיות הקורונה", מצביעים זועמים: "אין תורים מסודרים". עדכונים שוטפים

 

 

ועדת הבחירות המרכזית עדכנה הבוקר (שני) כי נכון לשעה 12:00 יצאו 1,782,128 ישראלים וישראליות לקלפיות. שיעור ההצבעה עומד כעת על 27.6 אחוזים - הגבוה ביותר מאז 1999. הנתון המקביל בבחירות הקודמות בספטמבר 2019 עמד על 26.8 אחוזים באותה שעה, שהם 1,713,936 מצביעים. ynet העביר הבוקר משדר מיוחד ממוקדי ההצבעה ברחבי הארץ. הצטרפו ב-19:00 למשדר המרכזי ברגעי ההכרעה עם כל המדגמים, הפרשנויות ועד לתוצאות האמת ותגובות המנצחים והמפסידים.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

הרשימות והפוליטיקאים שמחכים לקול שלכם

מה להביא לקלפי ואיפה מצביעים מבודדי הקורונה? המדריך לבוחר

לא יודעים איפה אתם מצביעים? לחצו כאן ובררו היכן תוכלו להצביע

 


 

מצביעים ראש העין קלפי בחירות (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אינפו גרפיקה אחוזי הצבעה אחוזים לפי שנים בחירות 2020 מרץ הצבעות לפי שעה ()

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס מסרה כי עמדות ההמתנה והחיטוי בקלפיות הקורונה תוגברו - וביקשה מהציבור לגלות הבנה. "יש עומסים, אנחנו מקבלים פניות מאנשים שרוטנים על ההמתנה. השתדלנו לעשות ככל האפשר". עוד אמרה כי בוועדה קיבלו דיווח על שני נוסעים שחוזרים ממילאנו שהודיעו למשפחתם שבכוונתם להצביע בקלפי רגילה. "דיווחנו על כך למשטרה וההצבעה שלהם תימנע".

 

נתניהו וגנץ הצביעו: "זכות דמוקרטית גדולה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע מוקדם יותר עם רעייתו שרה כדי להצביע בקלפי בירושלים. "זו זכות דמוקרטית גדולה ואנחנו צריכים להיות גאים בה", אמר נתניהו. "לבוא בזקיפות קומה ובביטחון להצביע". הוא התייחס גם לנגיף הקורונה ולמאמצים לערוך את הבחירות בצורה בטוחה: "אני אומר בביטחון - אנחנו עושים כל מה שצריך כדי לטפל בנושא הבריאות, אין לכם מה לדאוג. אל תשמעו לפייק-ניוז, תבואו להצביע בזקיפות קומה ובביטחון, ויהיה טוב למדינת ישראל".

 

 
 
בנימין נתניהו ורעייתו שרה ()
בנימין נתניהו ורעייתו שרה בסלפי

בני גנץ מצביע בראש העין (צילום: טל שחר )
בני גנץ לפני כניסתו לקלפי(צילום: טל שחר )

מוקדם יותר הצביע גם יו"ר כחול לבן בני גנץ בקלפי בראש העין, עיר מגוריו. "אני קורא לכל האזרחים – אלו שתומכים וגם אלו שלא תומכים בי – ללכת להצביע כפי שהם חושבים בצורה ישרה, פשוטה, לא להיגרר אחרי שקרים ובוודאי שלא אחרי אלימות. היום הזה הוא יום חג לדמוקרטיה הישראלית. אני פוגש אלפי אנשים, כולם בסדר, כולם טובים וכולם אחים. אני קורא לכולם ללכת להצביע", אמר גנץ.

 

חצי חצי אביגדור ליבמן אריה דרעי  (צילום: יואב דודקביץ'  אלכס קולומויסקי )
(צילום: יואב דודקביץ' אלכס קולומויסקי )

ראובן ריבלין מצביע בקלפי בירושלים (צילום: עמית שאבי)
הנשיא ריבלין מצביע(צילום: עמית שאבי)

המועמדים בבחירות ניצלו את שעות הבוקר המוקדמות להצבעה בקלפי - והמשיכו למוקדי השטח של המפלגות. שר הפנים אריה דרעי, שהצביע סמוך לביתו בירושלים, אמר כי הוא משוכנע שאלה הבחירות האחרונות. חברת הכנסת איילת שקד שהצביעה בשכונת רמת החייל בתל אביב איחלה "שנצליח לצאת מהפלונטר", ואילו יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, אמר בקלפי בשדרות כי "המאבק בין הגושים צמוד".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שהגיע להצביע הבוקר בקלפי בירושלים, התייחס טרם הצבעתו למערכת הבחירות השלישית תוך שנה שתסתיים היום, עם סגירת הקלפיות. "יש לי תחושה לא פשוטה, אפילו של בושה. לא מגיעה לנו עוד מערכת בחירות איומה שמידרדרת עד כדי טינופת", אמר הנשיא. "מגיע לכולנו, אזרחי ישראל, ממשלה שתעבוד בשביל כולנו. אני מבקש, גם אם יש תחושה קשה וגם אם יש תחושה יותר חגיגית, צאו להצביע".

קלפיות מבודדות באשקלון  (צילום: אבי רוקח )
"קלפי קורונה" באשקלון(צילום: אבי רוקח )

מתחם הבידוד בראש העין (צילום: יוסי דמארי )
ממתינים ב"קלפי הקורונה" בראש העין(צילום: יוסי דמארי )

לאחר ההצבעה הגיע הנשיא לכנסת, שם נפגש עם אנשי ועדת הבחירות המרכזית. אנשי הוועדה הסבירו לנשיא על אופן ההצבעה בבחירות, ובעיקר בכל הנוגע ל"קלפיות הקורונה", שמוצבות ברחבי הארץ ובהן מצביעים האזרחים שנדרשים להישאר בבידוד. עד כה הצביעו כמה מאות בני אדם בקלפיות. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס ציינה כי נרשמים עומסים קלים בקלפיות המבודדים. "כ-500 בני אדם ממתינים בתור. ההצבעה בקלפיות הללו לוקחת יותר זמן בגלל אופן ההזדהות", היא הסבירה.

 

עופר הילל, תושב הרצליה שנמצא בבידוד בית מיום חמישי בהתאם להוראות משרד הבריאות, הגיע לקלפי בכפר סבא המיועדת לאנשים הנמצאים בבידוד וסיפר על זמני המתנה ארוכים במיוחד. "אין פה תור מסודר, אנשים מתווכחים מי הגיע קודם וכל אדם שנכנס לוקח לו עשר דקות, אז אנחנו ממתינים כבר שעה וחצי". בתור ממתינים יותר מ-70 בני אדם, והוא ציין כי רבים ויתרו על ההצבעה. "אם זה היה תלוי בי, כבר הייתי הולך הביתה", הוא הסביר. "אני פה רק כי אשתי מתעקשת וחשוב לה להישאר ולהצביע".

 

10,631 הקלפיות הפרוסות ברחבי הארץ נפתחו הבוקר בשעה 07:00, וברוב היישובים ההצבעה תסתיים בשעה ב-22:00. ביישובים הקטנים, שבהם פחות מ-350 בעלי זכות בחירה, ההצבעה תתקיים בשעות 20:00-08:00.

בחירות 2020 מצביעים מספרים אינפו אינפוגרפיקה ()


בחירות 2020 לוז לוח זמנים קלפיות ספירת קולות אינפו אינפוגרפיקה ()

 

לשוהים בבידוד ביתי מחשש להידבקות לקורונה, 16 הקלפיות הייעודיות יפעלו בשעות 17:00-10:00. במד"א ובוועדת הבחירות המרכזית נערכו לאפשר ליותר מ-5,000 אזרחים שנתונים בבידוד ביתי בעקבות נגיף הקורונה לממש את זכותם ולהצביע ב-16 קלפיות ייעודיות. 

 

פרופסור ארנון אפק, סגן מנהל בית החולים שיבא תל השומר, אמר הבוקר כי "נקטנו כל אמצעי כדי להבטיח את בריאות הציבור. לראשונה בעולם נפתחו קלפיות ייעודיות עבור האנשים ששוהים בבידוד בית".

 

עם נעילת הקלפיות ובמקביל לפרסום המדגמים, חברי הוועדה באלפי הקלפיות הרגילות יחלו בספירת קולות האמת, שנמשכת בדרך כלל בין שעתיים לשלוש. ב-21:30, כחצי שעה לפני סגירת הקלפיות ותחילת ספירת הקולות, הפקחים ייפרסו בקלפיות שייקבעו מראש, יישארו שם עד תום הספירה - ויתעדו אותה. במהלך הלילה התוצאות בקלפיות שנספרו יתעדכנו באופן הדרגתי באתר של ועדת הבחירות המרכזית.

 

עד מחר בערב צפויות להתפרסם התוצאות המלאות בקלפיות הרגילות, שמהוות כ-95% מהקולות. עד ליום רביעי בערב, או בשעות הלילה, אמורות להתפרסם התוצאות הסופיות, כולל הקלפיות שבהן הצביעו במעטפות כפולות - בין היתר הקלפיות הנגישות, קלפיות בצה"ל, בבתי החולים, בתי הסוהר והמעצר, נציגויות ישראל בחו"ל - ואלו המיועדות עבור השוהים בבידוד ביתי.

 

הנחת תפילין מחוץ לקלפיות (צילום: צבי ויזל)
הנחת תפילין מחוץ לקלפיות (צילום: צבי ויזל)

במהלך היום, צעירי חב"ד ניצלו את העובדה שבחסידות מקפידים שלא להתערב במשחק הפוליטי, הקימו דוכני הנחת תפילין ליד הקלפיות בין דוכני ההסברה של המפלגות השונות, ומציעים למצביעים ולפעילי המפלגות השונות להניח תפילין. "לא משנה אם מדובר בפעילי ליברמן, כחול-לבן, ליכוד או כל מפלגה אחרת. אנחנו מחוברים לכולם ופועלים לאחדות העם", אמר הרב יוסף אהרונוב, ראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל.


פורסם לראשונה 02/03/2020 11:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
בחירות 2020
צילום: בראל אפרים
מומלצים