שתף קטע נבחר

החברה הערבית נגד נתניהו שזלזל במשותפת: "חצה את כל הקווים"

ראש הממשלה סירב לקבל את ההישג של הרשימה המשותפת שזכתה ל-15 מנדטים, השתמש במושג "המחנה הציוני-שמאלי" - ובחברה הערבית זעמו. ראש העיר טייבה: "מילים קשות וחסרות רסן". כאמל מכפר ברא: "מעודד פגיעה באזרחים לא-יהודים"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שניסה להסביר אמש (יום ד') את מהות החוק בעיניו שמובילים ח"כים שעשוי למנוע ממנו לכהן בתפקיד, עורר כעס בקרב אנשי החברה הערבית. בדבריו בפתח ישיבת גוש הימין, פסל נתניהו את משמעותה של הרשימה המשותפת וקבע כי "הכרעת העם ברורה. המחנה הציוני-ימני כולל 58 מנדטים, והמחנה הציוני-שמאלי, יחד עם ליברמן כולל 47 מנדטים. הרשימה המשותפת שמכפישה את חיילי צה"ל ומתנגדת למדינה לא כלולים".

בנימין נתניהו  (צילום: עמית שאבי)
נתניהו לצד הלוח. "המשותפת לא כלולים, ליברמן כן"(צילום: עמית שאבי)

ראש העיר טייבה, עורך הדין שועאע מנצור מסארוה, תקף את ראש הממשלה. "בושה שראש ממשלת מעבר החליט שאנחנו, אזרחי המדינה הערבים, לא חלק מהעם. מבלי להיכנס לעניין הבחירות ותוצאותיהן, אלו מילים קשות וחסרות רסן. צר לי שראש הממשלה לא למד את הלקח שהתבטאויותיו נגדנו והחוקים הגזעניים שיזם נגדנו רק חיזקו אותנו וליכדו אותנו", אמר ראש העיר.

 

הוא הוסיף כי "ההסתה של נתניהו היום וההתבטאות הבוטה שאנחנו לא חלק מהעם היא עוד נדבך בהגדלת השסע והשנאה בתוך החברה הישראלית, שאנחנו חלק ממנה. ביבי, מה שעשית הוא בושה".

"מילים קשות וחסרות רסן". שועאע מנצור מסארוה ()
"מילים קשות וחסרות רסן". שועאע מנצור מסארוה

כמאל אגבריה, יועצו של ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי לענייני החברה הערבית, ציין כי בעיניו, נתניהו מנסה להשחיר 20 אחוזים מאזרחי המדינה. "ראש הממשלה ממשיך בהסתה ובדה-לגיטימציה נגד האזרחים הערבים שיצאו בהמוניהם להצביע, להשפיע ולהיות חלק פעיל מהדמוקרטיה. הניסיון להשחיר את האזרחים הוא ניסיון נבזה ולמען הישרדותו האישית הוא ממשיך להסית נגד חברה שלמה".

כמאל אגבאריה ()
"ניסיון ההשחרה נבזה". כמאל אגבריה
 

לדבריו, "הבחירות אמנם הסתיימו, אך מסע השיסוי ממשיך ללא הפסקה. הוא כנראה מכין את הקרקע לסבב בחירות נוסף. שבענו פילוג ושנאת חינם, הגיע הזמן שראש הממשלה יתפנה למשפטו וייתן לנו לחזור לחיי שותפות נורמליים. אנחנו חיים יחד, עובדים יחד, טובי בנינו נמצאים בשירות הציבורי בכלל ובבתי החולים בפרט. אם מחר יצביעו 15 הח"כים מהרשימה המשותפת עבור החסינות לראש הממשלה הוא ידבר בשבחם ויהפוך אותם להכי לגיטמיים שבעולם. אנחנו לא אויבים, אלא אזרחים שנלחמים להיות שווי זכויות".

 

ח"כ היבא יזבק ציינה כי "כמובן שהרשימה המשותפת היא לא רשימה ציונית, אבל בעיני נתניהו זה הופך 575 אלף אזרחים למצביעים לא לגיטימיים. נתניהו לא צריך להיות בשלטון – לא רק כי הוא מושחת, אלא גם כי הוא גזען, מתנשא ומסוכן". לדבריה, "אנחנו נמשיך להתחזק ולהרוויח עוד מנדטים למען שוויון וצדק".

 השיח' כאמל ריאן תושב כפר ברא ()
"יחידים וקבוצות יקחו את החוק לידיים". ריאן

השיח כאמל ריאן, תושב כפר ברא, אמר כי לדעתו ההתבטאויות של נתניהו גובלות באנטישמיות כלפי האזרחים הלא-יהודים. "היום הוא הביע בפומבי את האידיאולוגיה שהוא מאמין בה, שמתבטאת בהדרת הציבור הערבי בשלמותו", אמר ריאן. "להערכתי, הצהרותיו של ראש הממשלה היום הן מעין חממה פורייה להתפשטות גזענות מזן ימין קיצוני".

 

"ההתבטאויות מאיימות על רקמת היחסים בין שני העמים ומעמיקות את התהום והשסע בין הערבים והיהודים", הוסיף ריאן. "זה מעודד יחידים וקבוצות דוגמת תג מחיר שייקחו את החוק לידיים ויפגעו בכל אזרח שהוא לא יהודי, כי ראש הממשלה מעודד ומכריז שהערבים הם לא לגיטימיים".

 השיח' וליד פריג' תושב כפר קאסם ()
"נתניהו חצה את כל הקווים". פריג'

לדברי הפעיל החברתי, שיח וליד פריג' מכפר קאסם, "נתניהו ממשיך בעשור האחרון במסע ההסתה כלפי חברה שלמה, ומשתמש במושגים גזעניים במכוון. הוא מנסה ליצור שסע עמוק בין החברה הערבית לשאר אזרחי המדינה, כדי לנצל את המתיחות לטובת הישגים פוליטיים".

 

"לאן ייקח נתניהו מדינה שלמה כדי להגן על עצמו מכתבי אישום שמונחים כחרב על צווארו?", תהה פריג'. "הוא חצה את כל הקווים כדי להשיג רווח פוליטי ולהמשיך לכהן כראש ממשלה. הוא רואה בערבים חוליה חלשה. מותר לו להסית, להכפיש, להפחיד ולאיים עליה".

 

סמי אל-עלי, איש תקשורת שמשמש גם יו"ר הוועד העממי בג'סר א-זרקא, אמר כי "השכן שלנו מקיסריה חצה את מחוזות ההסתה והגזענות וזולג עמוק לתהום הפשיזם. מדיניותו תמיט אסון על כל האזרחים החיים על חלקת האדמה הזו. זו הפעם הראשונה שהוא מדבר אמת, הערבים הם לא חלק מהעם היהודי, אבל הם בהחלט אזרחי הארץ הילידים. התחזקות הרשימה המשותפת הכניסה אותו לפאניקה, הוא מפחד כי לא הצליח להדיר אותנו מהמרחב הציבורי והפוליטי".

 

איסמאעיל עותמאן, תושב אבו גוש, ציין כי "דברי ראש הממשלה נתניהו מעידים על כמות השנאה שלו כלפי האוכלוסייה הערבית בישראל. ראש הממשלה ממשיך לנהל קמפיין בחירות ושנאה נגד 20 אחוזים מהחברה בישראל".

 

על פי התוצאות העדכניות, הרשימה המשותפת בראשות ח"כ איימן עודה זכתה ב-15 מנדטים בכנסת ה-23, והיא תהיה הסיעה השלישית בגודלה. מקדימות אותה רק הליכוד שזכתה ב-36 מנדטים וכחול לבן שזכתה ב-33 מנדטים.

פורסם לראשונה 04/03/2020 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מסמן איקס על "מחנה השמאל". נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים