שתף קטע נבחר

מדינה בבידוד: חברות תעופה ממשיכות לבטל קווים לישראל

עם חידוד ההנחיות של משרד הבריאות והכללתן של מדינות חדשות ברשימה שמחייבת בידוד לחוזרים מהן, עוד ועוד חברות תעופה זרות מבטלות באופן זמני את הקווים לת"א ולנמל התעופה רמון. "זה לא רק תעופה, זה כבר עניין דיפלומטי", אמר ל-ynet גורם בענף התעופה

 

  (צילום: Alitalia, עידו וכטל, shutterstock)
גרמניה, איטליה וספרד כבר ביטלו את הקווים לת"א(צילום: Alitalia, עידו וכטל, shutterstock)

 

חברות תעופה גדולות באירופה מודיעות בזו אחר זו על ביטול זמני של הקווים לישראל בעקבות ההנחיות המחמירות של משרד הבריאות סביב התפשטות נגיף הקורונה. אמש (שישי) היו אלה "אליטליה" האיטלקית ו"איבריה", חברת התעופה הלאומית של ספרד המפעילה טיסות למדריד.

 

כל עדכוני הקורונה - סיקור מיוחד ב-ynet

 

בהודעתה של החברה האיטלקית נכתב כי בשבוע האחרון היא החליטה על צמצום הטיסות - אך החל מ-11 במרץ כל טיסותיה שתוכננו עד 28 במרץ יבוטלו. "איבריה", המפעילה 7 טיסות שבועיות למדריד מפסיקה את עבודתה בארץ לחלוטין עד סוף החודש.

 

הצעדים למיגור הקורונה: האם חל שינוי משמעותי בהתפשטות המחלה בישראל?

 

בהודעת החברה הספרדית נכתב כי "בשל הוראת משרד הפנים הישראלי, האוסרות על אזרחי מספר מדינות, בתוכן ספרד, אנו נאלצים להשעות באופן זמני טיסות לתל אביב".

 

 

 
נתב
יחזרו לבידוד? נוסעים בנתב"ג(צילום: עידו ארז )
 
גם חברת הלואו קוסט וויז אייר החליטה לצמצם את פעילותה בישראל בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והנחיות משרד הבריאות. בהודעת החברה, שמפעילה קווים מנתב"ג לדברצ'ן בהונגריה, ורשה וקרקוב בפולין, לונדון בבריטניה, סופיה וורנה בבולגריה ווילנה בליטא, נכתב כי תצמצם פעילות החל מה- 15 במרץ ועד ה-2 באפריל, כך שמספר טיסות יבוטלו.

 

בעקבות דבריו של הגורם המדיני ל-ynet, לפיו ראש הממשלה צפוי להכריע בשבוע הבא אם החוזרים מארה"ב יידרשו לבידוד, גורם בענף התעופה הודה כי אם השיקולים היו בריאותיים בלבד - ארה"ב הייתה כבר נכנסת לרשימה. "בשבוע האחרון הכינו אותנו לזה, ואמרו שזה נמצא בדיונים של הדרגים הגבוהים ביותר. זה לא רק תעופה, זה כבר עניין דיפלומטי ומדיני מהשורה הראשונה. הכנסת ארה"ב לרשימה זה צעד שובר שוויון ודרמטי ביותר".

 

בעקבות ההגבלות הקשות של משרד הבריאות, חברות התעופה הזרות שפועלות בקו ישראל-ארה"ב העלו חששות כבדים בפני רשויות התעופה בישראל. "אם יעדים באירופה גרמו למכה כבדה לענף התעופה, אמריקה תהיה מכה עוד יותר קשה", אמר נציג של אחת החברות הזרות ל-ynet.

 


 

אתמול הייתה זו ענקית התעופה הגרמנית "לופטהנזה" וחברות הבת שלה "סוויס" ו"אוסטריאן איירליינס" שעצרו את הטיסות לנתב"ג ולנמל התעופה רמון החל מיום ראשון כתוצאה מחוסר כדאיות כלכלית. גם "אייר פראנס" הצרפתית ביטלה שש טיסות בקו ת"א-פריז, ובוחנת את צעדיה הבאים לצד ביטול קווים בשבוע הבא.

 

ההנחיות החדשות שינו לכם את החיים? יש לכם סיפור מעניין שקשור לקורונה? כתבו לנו במייל האדום

 

לופטהנזה מפעילה מדי שבוע 32 טיסות מערים בגרמניה, כגון מינכן ופרנקפורט - לנתב"ג. היא מפעילה גם שלוש טיסות לנמל התעופה רמון מפרנקפורט. בסוף השבוע שעבר הודיע חברת הלואו-קוסט איזיג'ט כי טיסות מאיטליה לא יבוטלו, אך יהיו זמינות לישראלים בלבד. רק בעלי אזרחות ישראלית או תושבי ישראל יורשו לטוס בטיסות החברה ממילאנו, ונציה ונאפולי לת"א עד להודעה חדשה. איזיג'ט הודיעה לנוסעים כי תספק להם מלון ומזון לפי הצורך.

  

חיטוי מטוסי ישראייר בשל הקורונה ()
חיטוי במטוס ישראייר

כמו כן, ענקית הלואו-קוסט ריינאייר, הודיעה כי היא משעה ארבעה קווים בין איטליה לישראל, בין 12 במרץ ל-4 באפריל: מילאנו, בולוניה ורומא לנתב"ג, ומילאנו-רמון – עד שתקבל הודעה מממשלת ישראל שהאיסור על נוסעים מאיטליה יוסר, "איסור שאנו חושבים שאינו מוצדק", נכתב בהודעה. נוסעים שהזמינו טיסות לתאריכים אלה, קיבלו הודעה כי הם יכולים לשנות את מועד הטיסה או לקבל החזר מלא.

 

ענף במשבר: תיעוד ממטוס ריק שהמריא לפריז

 

ישראלי שחזר מהקלאסיקו נדבק בקורונה

בתוך כך, הערב עומד מניין הישראלים שנדבקו בקורונה על 21 - כאשר 3 מהם כבר החלימו. ארבעת הנוסעים שאובחנו במהלך היום כחולים בנגיף הם גברים בני 30 ו-50, תושבי מרכז וצפון הארץ שחזרו ממדריד, וינה ושוויץ.

 

בן ה-30 שחזר ממדריד, כך לפי משרד הבריאות, טס למשחק הקלאסיקו הספרדי בטיסת IZ231 של ארקיע ב-28.2 בשעה 08:00, וחזר בטיסת SN3728 של חברת "בריסל איירליינס" שהמריאה ממדריד לבלגיה ב-2 במרץ בשעה 21:15, ומשם בטיסת ההמשך SN3929 של החברה שנחתה ב-3 במרץ בשעה 02:35 בנתב"ג.

 

קורונה בישראל ()

לפי הודעת המשרד, הגבר ששב מציריך ב-27 בפברואר טס לשוויץ עם חברת "סוויס" בטיסה מספר LX257, שהמריאה בשעה 05:20 ונחתה בשעה 08:40, וחזר ב-4 במרץ בטיסה LX256 שהמריאה יום קודם לכן ב-22:40 ונחתה ב-02:00 לפנות בוקר. משרד הבריאות קרא לכל מי שהיה על אותן הטיסות להיכנס לבידוד למשך 14 יום - ולדווח על כך באתר או במוקד 5400*. מבודדים שחשים בתסמיני חום, שיעול או קשיי נשימה - נדרשים להתקשר באופן מיידי למוקד 101.

 

מסלול הישראלי ששב מווינה כלל את טיסת OS858 של חברת "אוסטריאן איירליינס" מנתב"ג ב-25 בפברואר בשעה 16:10, ומשם בטיסת המשך לאינסברוק בטיסה OS913 של אותה החברה בשעה 20:35. ב-1 במרץ חזר הישראלי מאינסברוק לווינה בטיסה OS916 שהמריאה ב-08:05, ובטיסת ההמשך OS857 לנתב"ג שהמריאה בשעה 10:25. באופן חריג, משרד הבריאות הודיע כי "הודעות למגעים במקום העבודה ובקלפי שבה הצביע במקום מגוריו - יימסרו באופן אישי". מסלולו של הגבר הרביעי טרם התברר.

 

משרד הבריאות קרא לכל מי שנחשף לנוסעים להיכנס מיד לבידוד ביתי למשך 14 ימים - ולדווח על כך באתר המשרד או במוקד 5400*.

 

בכירי אל על ייפגשו עם מנכ"ל האוצר

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות פוגעות כמובן גם בחברות התעופה הישראליות, שנקלעו מאז התפשטות הנגיף למשבר כלכלי חמור. אתמול בצהריים הודיעה אל על כי היא ביטלה כמה טיסות לברלין, ברצלונה, ציריך, וטיסה אחת לסן פרנסיסקו.

 

מטוס אל על כמעט ריק ()
מטוס אל על שהמריא ריק לפריז

למרות ביטולי הטיסות, אל על עדיין לא מבטלת בצורה גורפת טיסות לאירופה מלבד ליעדי איטליה (מילאנו, ונציה, רומא ונאפולי) שבוטלו עד לתחילת אפריל. גם הטיסות לתאילנד בוטלו עד ל-27 במרץ. עם תחילת המשבר השעתה אל על את פעילותה לסין ובהמשך להונג קונג כיום עד לתחילת חודש מאי. פתיחת הקו הישיר לטוקיו נדחתה לתחילת אפריל במקום ל-11 במרץ.

 

חברת התעופה טרם קיבלה סיוע מהמדינה בעקבות המשבר, וביום ראשון צפויים בכירי החברה להיפגש עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד כדי למצוא פתרון שיסייע לחברה במשבר החמור. אל על מסרה בתגובה כי "בשל הנסיבות המיוחדות עקב אירוע הקורונה, ובכלל זה הנחיות והמלצות משרד הבריאות לציבור, אנו נאלצים לבצע התאמות מסחריות בטיסות מסוימות, ובמסגרת זו מציעים גם חלופות בטיסות אחרות. אנו מתנצלים בפני לקוחותנו על אי הנוחות". 


פורסם לראשונה 06/03/2020 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו וכטל
מטוס של חברת סוויס בנתב"ג
צילום: עידו וכטל
מומלצים