שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהפכה במטבח? עדיין לא

  סקר חדש קובע כי ברוב הבתים בישראל האישה היא עדיין האחראית הבלעדית על הבישול - אז איך קרה שבישראל 2020 השפים הגברים שולטים בתוכניות האוכל ובמטבחים של המסעדות, אבל בבית האישה עדיין לא יצאה מהמטבח?

  מה משותף לאייל שני, ישראל אהרוני, אסף גרניט, יוסי שיטרית וחיים כהן? כולם שפים, זה נכון, אבל לא רק: כולם גברים וכולם שופטים בתוכניות אוכל. אז תגידו - רגע, רותי ברודו ומיכל אנסקי גם שופטות והיא נשים. זה נכון, אבל אנסקי וברודו לא הגיעו לתוכנית על תקן שפיות והדוגמה שלהן בטלה בשישים מול הרוב המוחץ של חבריהן הגברים - אז בואו נגיד את זה - הגברים שולטים בתוכניות האוכל, זה ברור כבר מזמן. ומה במטבחים של מסעדות? ירון שלו, דייויד פרנקל, הלל טווקולי, חיים טיבי, אביב משה, אבי ביטון, טום אביב, מוטי טיטמן, עמוס שיאון, גיא גמזו, ניר מסיקה והרשימה ארוכה מאוד - גם כאן, במטבחים של מסעדות הרוב המוחץ הוא גברים. אבל מה קורה בבית - מי אחראי לבישולים במטבחים הביתיים?

  גבר במטבח (צילום: יח
  אנחנו לא תמיד מחייכות ככה כשאנחנו מכינות סלט(צילום: יח"צ)
   

  סקר חדש שנערך בחודש פברואר האחרון לרגל יום האישה הבינלאומי קובע כי בשנת 2020, ב-55% מבתי האב בישראל האישה אחראית באופן בלעדי על הבישול. בכל הנוגע לאפייה, המצב קיצוני אף יותר - 75% מהנשים הן האופות בבית.

    

  33% מהנשאלים ציינו כי הגבר הוא שותף מלא להכנת ארוחות, ב-55% מבתי האב בישראל הנשים אחראיות על הבישול בבית, ורק 11% מהם ענו שהגברים הם אלה שאחראים על הבישול. 2% ציינו שאף אחד מבני הבית אינו אחראי על הבישול ו-2% ציינו מישהו אחר.

   

  בכל הנוגע לתחום האפייה, הפערים גדולים עוד יותר - 75% מקרב הנשאלים ענו כי האישה היא האחראית לאפייה בבית, לעומת 7% שאמרו שהגברים אחראים לאפייה. 8% ציינו שאף אחד לא אופה בבית ו-2% ציינו מישהו אחר.

  מה השתנה? (צילום: ארכיון)
  מה השתנה?(צילום: ארכיון)
   

  על השאלה מי יותר טוב במטבח, 62% ענו שהאישה טובה יותר. 16% ציינו כי הגבר טוב יותר במטבח, 17% ציינו ששניהם טובים במטבח באותה מידה ו-3% ציינו כי אף אחד מבין שני בני הזוג אינו טוב במטבח.

   

  את הסקר ערך מותג עזרי האפייה והבישול "קוקי", והוא נערך על ידי מכון קנטר בקרב 502 נשים וגברים בגילאי 25-65 המהווים מדגם ארצי מייצג, מתוכם 49% גברים ו-51% נשים - 69% מהם נשואים.

   

  אז איך קרה שבישראל 2020 האישה עדיין נתפשת כאחראית לבישול ולהזנה של בני הבית, ומה קרה לכל הגברים בדרך מהריאליטי למטבח הביתי? אולי עוד לא צברנו פז"מ ארוך מספיק של מודעות שיוויונית, אולי ההתניות התרבויות כל כך עמוקות ומושרשות, שייקח עוד לפחות דור עד שנראה איזון בין גברים ונשים במטבח, ואולי ככל שיהיו יותר מודלים גבריים במסעדות ובתוכניות הבישול, כך יתגרו יותר ויותר גברים וירצו לחגור סינר ולהתחיל לטגן שניצלים בבית, בלי אור זרקורים של אולפן טלוויזיה ובלי קהל שמריע להם. אהה, וכמעט שכחנו: גברים יקרים, אם כבר נכנסתם למטבח - אל תשכחו גם לנקות אחריכם.

  גבר במטבח (צילום: יח
  גבר? למטבח!(צילום: יח"צ)

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יח"צ
  סקר חדש קובע כי רוב הנשים בישראל עדיין אחראיות לבישול בבית
  צילום: יח"צ
  מומלצים