שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

25 נדבקים בקורונה בישראל, תלמידים יגויסו לחיטוי מתקנים ציבוריים

מניין הנדבקים זינק תוך שעות מ-21 ל-25. הנדבקים החדשים: אנשים ששבו מספרד, איטליה ויוון. רה"מ רמז כי ייתכן שהחופש לתלמידים יוארך לטובת המאבק בנגיף: "חייבים לחטא מתקנים ציבורים, נגייס נוער מבתי הספר בחופש, וייתכן שהוא יורחב". על ההתפשטות אמר: "קצב ההדבקה כנראה גבוה מששיערנו"

 

 

משרד הבריאות הודיע הערב (שבת) כי ארבעה בני אדם נוספים אובחנו כחולים בנגיף הקורונה. נכון לעכשיו קיימים 22 חולים בישראל. שלושה בני אדם שחלו בנגיף החלימו. עד שעות הערב עמד מניין הנדבקים בנגיף בישראל על 21, ובתוך שעות זינק ל-25.

 

לכל העדכונים על נגיף הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet

 בישראל: האוטובוסים שבהם היו חולי קורונה לא מחוטאים

הציבור מסתער על מדפי השימורים

 

חיטוי וניקיון אוטובוסוים בצפון מקדוניה (צילום: AFP)
חיטוי אוטובוסים בצפון מקדוניה. תלמידים יגויסו(צילום: AFP)
 

במשרד הבריאות ציינו כי אחד החולים החדשים הוא גבר בשנות ה-50 לחייו מהמרכז שטס לברצלונה ב-27 בפברואר בטיסת אל על LY393 וחזר ב-1 במרץ משם בטיסת אל על LY394. הוא נכנס לבידוד ביום רביעי האחרון, 4 במרץ, ואושפז לאחר אבחונו בבית החולים וולפסון בחולון. חולה נוסף הוא אדם מאזור תל אביב שהמריא למילאנו ב-22 בפברואר בטיסת איזיג'ט EJU2564 וחזר לישראל ב-29 בפברואר בטיסת איזיג'ט EJU3342. הוא נכנס לבידוד ויצא ממנו רק כדי להצביע בקלפי למבודדי בית.

 

עוד חולה היא אישה מאזור המרכז שבאה במגע עם קבוצת הצליינים מיוון. היא שהתה עמם בטיסה שבה חזרו ליוון - מתל אביב לאתונה ב-27 בפברואר - טיסת A3925 של חברת אג'יאן. היא חזרה לישראל ב-2 במרץ בטיסת A3924 של אג'יאן. חולה אחר הוא אדם מאזור המרכז שחזר מספרד דרך בריסל. הוא המריא למדריד ב-28 בפברואר בטיסת ארקיע IZ231, משם טס לבריסל ב-2 במרץ בטיסה SN3728 של חברת בריסל איירליינס ובהמשך המריא לישראל בטיסה SN3293, גם היא של בריסל איירליינס.

 

הערב אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מתכוון לבקש לגייס תלמידים וחיילים לחיטוי מתקנים ציבוריים כדי להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, וקבע כי "המגפה לא פוגעת בילדים או נוער תודה לאל", אף שתלמיד תיכון בישראל נדבק בנגיף. "אנחנו חייבים לחטא מתקנים ציבוריים. הנגיף הזה רגיש לאקונומיקה. חייבים לפעול בצורה מסודרת ולחטא תחנות רכבת, אוטובוסים וכד'. לצורך זה, אגייס בתקופת החופש, וייתכן שזה יהיה חופש מורחב, את הנוער גם בבתי הספר וגם במסגרת תנועות הנוער בצורה מאוד מוקפדת לעזור בחיטוי. אבקש גם מצה"ל שייקח מתקנים מסוימים לטובת הדבר", אמר נתניהו.

הלכלוך שיש באוטובוסים ()
ומנגד: לכלוך באוטובוסים בישראל

הלכלוך שיש באוטובוסים ()

הלכלוך שיש באוטובוסים ()

שלשום פורסם ב-ynet כי הלכלוך בתחבורה הציבורית בישראל לא זוכה למענה ולטיפול, גם בימים אלו של חשש מהתפשטות הנגיף. אפילו האוטובוסים שבהם נסעו חולי הקורונה שאובחנו לא עברו חיטוי לאחר מכן. נהגי אוטובוסים סיפרו ל-ynet כי הם אף חוששים לנהוג באוטובוסים, וציינו כי סטנדרט הניקיון והתחזוקה של האוטובוסים בשגרה רעוע מאוד. במשרד התחבורה הטילו עליהם את האשמה: "על נהגי האוטובוס חלה חובה לוודא כי האוטובוס נקי בתחילת הנסיעה, ועליהם לנקות את האוטובוס בסיום כל נסיעה".

 

נתניהו ציין עוד כי הוא מתכוון לגייס גם את חיל האוויר למשימה, כדי לוודא שיש לישראל את כל האספקה החיונית. "אמרתי ששרשרת האספקה נעצרת גם בדברים שחיוניים לנו, כולל תרופות וחומרי גלם של תרופות. ישראל במצב כמעט הטוב ביותר במדינות העולם בדיוק בגלל המדיניות המחמירה שיזמנו ולכן אנחנו שולטים במצב, באמצעות גיוס כוחות התעופה אנחנו מתכוונים לשמור על זה".

בנימין נתניהו (צילום: יריב כץ)
"לא ללחוץ ידיים". נתניהו(צילום: יריב כץ)

ראש הממשלה הוסיף כי "ב-48 השעות האחרונות אנחנו רואים עלייה בקצב ההידבקות. יש חולה בן 38 שנלחם על חייו. אנחנו לא יכולים לאמוד בדיוק את קצב ההדבקה, אבל הוא כנראה גבוה ממה ששיערנו. דיברתי עם מנהיגי העולם ויזמתי שיחת ועידה שנבצע השבוע, כדי לראות איך המדינות יוכלו לעזור זו לזו. זו מגפה עולמית בין אם ה-CDC קורא לזה כך או לא, זה עניין של ימים או שעות. ספק אם הייתה מגפה כזו במאה השנים האחרונות".

 

ראש הממשלה התייחס גם לפגיעת הנגיף בכלכלה: "אני מבקש לפתוח קו אשראי כדי לתת מענה לעסקים וחברות שירגישו את הלחץ. כלכלות מתחילות להיפגע, ממשלות מנחות לסגור את שעריהן, יש לזה חשיבות לאספקת מוצרים לכל הכלכלות. איש לא יודע כיצד המגפה תיפסק. בנוסף, נגייס את מיטב המוחות בישראל כדי להגיע לבדיקה רחבה שתבטיח יכולת בדיקה תעשייתית שתפריד בין החולים לבריאים, וכך נמשיך לשמור על כלכלת ישראל. בלי זה – דברים יביאו למצב של קריסה כפולה, גם כלכלית וגם תעשייתית".

 

לדברי נתניהו, "נשתמש גם בקשרים שלי עם מנהיגי מדינות מסוימות. אנחנו נעזור להם והם לנו. יש דברים שאפשר לתת. אני מבקש לשמור בקפדנות על ההוראות, לא ללחוץ ידיים ולהימנע מנגיעה בפנים. אלו דברים שיעצרו, יצמצמו או יאטו את התפשטות המגפה. שמרו אתם על ההוראות ואנחנו נשמור עליכם. נפעל יחד באחריות, בקור רוח, בלכידות תוך כדי קיום הבטחותינו. בעזרת השם ביחד נתגבר על המשבר".

 

בעקבות דבריו של ראש הממשלה נתניהו, תנועת הנוער העובד והלומד הודיעה כי היא מצטרפת לקריאה. "גם עכשיו, כמו תמיד, אנחנו נרתמים למשימות הלאומיות של ישראל. כתנועה חינוכית נמשיך להדריך את עשרות אלפי חניכינו גם בתקופה זו ולהגביר את החוסן החברתי", אמרה מיה גבע, רכזת הנוער העובד והלומד. גם תנועת הנוער עזרא הודיעה כי תגייס בני נוער שיסייעו בחיטוי מקומות ציבוריים. "הנהלת תנועת הנוער תיצור קשר עם הגורמים הרלוונטיים בשביל לקדם את העניין", נמסר מהתנועה.

 

כך קובעים איזו מדינה תיכנס לרשימת הבידוד

גורם ממשלתי התייחס הערב לאפשרות שגם החוזרים מארצות הברית יידרשו להיכנס לבידוד ביתי ואמר כי המצב במדינה עדיין לא חמור מספיק כדי להצדיק את סגירת הגבולות. לדבריו, ישראל עוקבת אחרי המצב ואם מספר הנדבקים יהיה גבוה בהרבה – האפשרות להכניס את ארה"ב לרשימה בהחלט קיימת. יחד עם זאת, גורמים במשרד ראש הממשלה ציינו כי לפי שעה לא הגיעה המלצה ממשרד הבריאות להכנסת חוזרים ממדינות מסוימות בארה"ב לבידוד, ואם תגיע - היא תיבחן. ההערכה היא שראש הממשלה ישקול זאת בכובד ראש, מאחר שיש כאן שיקולים כלכליים, מדיניים ובעיקר שיקולי אספקה כבדים מאוד.

A worker sprays disinfectant on a subway in New York as coronavirus spreads in the U.S.  ()
חיטוי המטרו בניו יורק. ארה"ב תיכנס לרשימת הבידוד?

ניקיון וחיטוי במטרו בניו יורק (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

הגורם הממשלתי ציין כי הכנסת מדינות נוספות לרשימה נשקלת בהחלט. "מה שקובע הוא מספר הנדבקים. אנחנו מסתכלים על המספר הזה, וככל שהמדינה גדולה יותר כך ניתן לשאת מספר גדול יותר של נדבקים, מאחר שככל שהמדינה גדולה יותר הסיכוי להידבקות אקראית נמוך יותר".

 

הטיפול בנגיף הקורונה בישראל מתבצע על-ידי חמ"ל שמתופעל על-ידי המל"ל במשך 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע. החמ"ל שולח עדכונים שוטפים לכל מי שאחראי על המערכות השונות. אחת ליומיים מתקיימת שיחת ועידה של מנכ"לי משרדי הממשלה, ואחת לשבוע לפחות – ישיבה של ראש הממשלה עם כל השרים הרלוונטיים.

 

בישיבה האחרונה שהתקיימה היו כמה שרים שסברו כי משרד הבריאות אגרסיבי מדי בהחלטותיו, ואולם ראש הממשלה נתניהו גיבה את כל המהלכים האחרונים של משרד הבריאות. עם זאת, הוחלט שמעתה בכל החלטה על הכנסת מדינה לרשימת הבידוד, ייכנסו גם שיקולים כלכליים להחלטה.

 

בתוך כך, הגורם הממשלתי ציין כי יש סימנים מעודדים של בלימת הנגיף בסין, לאחר שמניין הנדבקים ביומיים האחרונים היה הנמוך ביותר זה שלושה שבועות. "רואים בסך הכל מגמת ירידה במספר הנדבקים, וזה מראה שפעילות נחושה יכולה בהחלט לעצור את התהליך", אמר הגורם.

 


פורסם לראשונה 07/03/2020 20:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים