שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

כללים חדשים בתחבורה הציבורית, עובד בשגרירות ביוון נדבק מהצליינים

בעקבות הקורונה, יוחלט היום אם להטיל חובת בידוד ביתי על המגיעים לישראל מכל מדינות העולם. אמש עדכן משרד הבריאות על 14 חולים חדשים, אך רוב הנדבקים במצב קל. עובד בשגרירות ישראל ביוון נדבק מהצליינים והדביק את אשתו ובתו. הנחיות באוטובוסים: לא לשבת ליד הנהג

 

 

לאחר שאמש (ראשון) הודיע משרד הבריאות כי בישראל ישנם 39 חולי קורונה, צפויות היום ככל הנראה החלטות על הרחב הבידוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול כי יוחלט אם התפשטות הנגיף תוביל להחלטה על חובת בידוד ביתי של המגיעים לישראל מכל מדינות העולם. נתניהו אמר את הדברים במהלך תדרוך שערך בלשכתו בירושלים לצד שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

הבוקר עדכן המשרד כי בישראל יותר מ-22 אלף נמצאים בבידוד בית, וכי מצבם של רוב החולים קל. עם זאת, ממשיך להיות קשה מצבו של נהג הצליינים ממזרח ירושלים, ומנהל הפיראט האדום מאושפז במצב בינוני.

 

בנוסף נמסר היום כי עובד בשגרירות ישראל באתונה שהיה על טיסת הצליינים מיוון, נדבק בקורונה והדביק את אשתו ובתו. בעצה אחת עם גורמי משרד הבריאות שגרירות ישראל ביוון תהיה סגורה היום, תעבור חיטוי ויעשה תחקיר עם מי האיש נפגש והיכן. ישראל עידכנה את משרד הבריאות היווני.

 

ידיעות ()

נתניהו אמר אתמול כי שוחח עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס. "חשוב מאוד שיהיה לנו שיתוף פעולה מקסימלי. הדגש שלנו הוא לנסות להגיע לבדיקה ביתית, כמו שעושים בבדיקת היריון או בבדיקות מסוימות במשטח גרון. לעשות הפרדה בין אנשים חולים לבריאים".

 

במשרד התחבורה החליטו ביממה האחרונה לנסות ולצמצם את המגע בין נהגי האוטובוס לנוסעים, במטרה לשמור על בריאות ציבור משתמשי התחבורה הציבורית. לאור זאת, החליטו גורמי מקצוע במשרד וברשות הארצית לתחבורה ציבורית ובתיאום עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ומנכ"לית המשרד קרן טרנר, להנחות את הנהגים כיצד להתנהג.

 

במכתב ששלח מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, הובהרו הכללים לנהגים, ובהם החלטה על ביטול ישיבת נוסעים בקרבת הנהג. לפי ההחלטה, שורת המושבים הראשונה בכל אוטובוס יישאר ריק על מנת ליצור חיץ בין הנוסעים לנהג במהלך הנסיעה. 

 

 

 

 

כדי למנוע צפיפות באוטובוסים, לא תתאפשר הסעת נוסעים בעמידה בקווים הבינעירוניים. בקווים העירוניים יבקש הנהג מהנוסעים לעמוד מהשורה השנייה, כדי לצמצם מגע קרוב לנהג. לטובת שמירת ההיגיינה, המליץ ראש הראשות למפעילי התחבורה לחלק לנהגים תכשירי חיטוי אלכוהוליים. בנוסף הונחו הנהגים לפתוח חלונות ככל הניתן על מנת לאוורר את האוטובוסים. נהג שאינו חש בטוב, יידרש לדווח על כך וייבדק בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

במשרד התחבורה נערכים למחסור חמור בכוח האדם

התחבורה הציבורית תמשיך כסדרה, אולם במשרד התחבורה נערכים לאפשרות של מחסור חמור בכוח אדם. מפעילי התחבורה הציבורית התבקשו להעביר שתי תכניות חירום: האחת מתבססת על צמצום של 10% במצבת הנהגים, והשנייה במקרה של צמצום ב-25 אחוזים במצבת הנהגים.

 

תמונת מצב חולים מאושפזים ()
תמונת מצב - קורונה בישראל

 

"מאז החל המשבר אנחנו בוחנים מול המל"ל ומשרד הבריאות את השלכותיו על תחום התחבורה", אמר סמוטריץ'. "נעשה הכול כדי למזער את קצב ההדבקה של הנגיף. יש לנו אחריות כבדה, ואנחנו מתייחסים לצעדי המניעה במלוא הרצינות. ייתכן ותהיה חוסר נעימות, אך מול הצעדים שמטרתם הצלת חיי אדם אין ספק שנכון להתנהל בניהול סיכונים מחמיר".

 

"אני מבקש להודות להנהלת המשרד, לחברות המפעילות, לנהגים, להנהלת רכבת ישראל ועובדיה, ובמיוחד לרשות שדות התעופה", מסר השר. אווירת הלחץ הציבורי משפיעה גם על הדיונים בבית המשפט, כשבבית המשפט השלום בפ"ת סירבו קלדניות לשבת באולמו של שופט שחזר מפולין, אף שהמדינה לא מופיעה במוקדי הסיכון.

 

וברקע שמועות על השבתת הלימודים בתום חופשת פורים, שהוכחשו על ידי המשרד, שיגר מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב איגרת למנהלי בתי הספר, וציין כי האופציה נשקלת. "אנו מנהלים מעקב אחר מי שמוכנס לבידוד ותופרים תוך כדי תנועה חליפות ייעודיות ללמידה מרחוק", כתב.

 


 

"הנחת העבודה שלנו היא שהמצב יוחמר והמערכה תחריף, לרבות שיבוש משמעותי של שגרת הלימודים, וגם לכך אנו מכינים את עצמנו. כולי תקווה שלא נגיע לשם. אבל אם נגיע, נבין את גודל השעה ונדע להקטין את הנזק למהלך הלמידה עד למינימום האפשרי". אבואב הוסיף: "אנו, במטה משרד החינוך, מכינים את המערכת להתמודדות עם כל התרחישים האפשריים". בנוסף, יש סימני שאלה סביב הבגרויות שצפויות לצאת לדרך במאי, אך לא התקבלה החלטה.

 

במסגרת החרפת האמצעים הננקטים נגד הבידוד, ההתאחדות לכדורגל הודיעה היום כי רבע גמר גביע המדינה בין מכבי חיפה להפועל באר שבע הערב (20:15) יתקיים ללא קהל, זאת על פי המלצת משרד הבריאות. 

 

 

משרד הבריאות הודיע אמש על 14 חולים חדשים לעומת שלשום. חמישה מהחולים החדשים הגיעו מחו"ל (שניים מאוסטריה, אחד מאיטליה, אחד מספרד ואחד מבלגיה). חמשת האחרים נדבקו בארץ מחולים אחרים מאומתים. בהמשך יימסרו פרטים מלאים על החקירות האפידמיולוגיות ומיקומים מדויקים. 

 

בתי החולים ברחבי הארץ עדכנו לגבי המאושפזים, ובתוך כך עדכן בית החולים בני ציון בחיפה על בת 69 מהקריות המאושפזת בבית החולים. היא חזרה לישראל מספרד, והועברה ישירות מביתה לאשפוז בחדר מבודד בבית החולים, כשמצבה קל. במרכז הרפואי לגליל בנהריה הגיע הלילה בן 47 המתגורר ביישוב קהילתי בגליל, ונחת לפני ארבעה ימים מאוסטריה. מצבו מוגדר קל, ואין לו חום.

 

לבית החולים הלל יפה בחדרה הגיעו אמש שני חולים, תושבי המרכז בשנות החמישים לחייהם, שהוכנסו לבידוד בחדרים יעודיים. השניים היו במגע עם חולה מאומת, ומצבם טוב. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מאושפזת אישה בשנות ה-40 לחייה, הסובלת משיעול ומצבה הכללי טוב. ואילו במרכז הרפואי אסותא באשדוד מאושפז תושב השפלה בשנות ה-50 לחייו, שחזר לאחרונה מחו"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קורונה בדרום קוריאה
צילום: AFP
מומלצים