שתף קטע נבחר

הידרדרות במצבו של עובד נתב"ג שחלה בקורונה, שני תלמידים מכפר יונה נדבקו

העובד, "חולה 71" שמקור הדבקתו לא ידוע, מאושפז במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם. אשתו אמרה היום: "התחננתי בפני מד"א שיבואו לקחת דגימה, והם לא הסכימו". הגבר נבדק בזכות התעקשותה של מתמחה. בנוסף, אח ואחות, הלומדים בכיתות ו' וד', אובחנו גם כחיוביים לנגיף

 

 

 

בית החולים איכילוב הודיע אמש (רביעי) כי חלה הידרדרות במצבו של עובד רשות שדות התעופה שחלה בנגיף הקורונה ("חולה 71"). מבית החולים נמסר כי הגבר, בשנות ה-60 לחייו שטרם ידוע ממי נדבק, מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ כללי במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם. הגבר מצטרף לנהג הצליינים מיוון שאושפז במצב קשה במרכז הרפואי פוריה. במקביל, שני תלמידים מכפר יונה - אח ואחות בכיתות ד' ו-ו' שאביהם חזר לאחרונה מחו"ל - אובחנו כחיוביים לנגיף. בעירייה ממתינים לתשובת משרד החינוך בנוגע לקיום הלימודים מחר בבית הספר שבו הם לומדים.

 

בית חולים איכילוב (צילום: מוטי קמחי)
בית החולים איכילוב(צילום: מוטי קמחי)

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

משרד הבריאות: עלה מניין הנדבקים בקורונה ל-97

נתניהו: נגביל התקהלויות עד 100 איש, לוותר על כנסים

מנכ"ל משרד הבריאות: אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים - לבידוד

שר הביטחון מאריך את הסגר על בית לחם ורצועת עזה בגלל הנגיף

צרפת: מניין המתים מנגיף הקורונה עלה ל-48

מנכ"ל הקאמרי על הגבלות ההתקהלות: "ניאלץ לסגור את התיאטרון"

סוהרת בבית הכלא ניצן נדבקה בקורונה, אסירים לא נדבקו

 

פרופ' רונן בן עמי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות באיכילוב, עדכן כי החולה מקבל טיפול ניסיוני נגד קורונה באמצעות תרופה המשמשת לחולי מלריה. לפי בית החולים, ישנן עדויות ראשוניות שמראות יעילות גם מול הקורונה.

 

אשתו של החולה, אב שכול שבנו נהרג במהלך שירותו הצבאי - המועסק כאחראי מערכות אחזקה וכיבוי ברשות שדות התעופה בנתב"ג, כתבה אתמול לחבריו לעבודה ולתושבי כוכב יאיר: "כבר עשרה ימים שיש לו חום. התחננו בפני מד"א שיבואו לקחת דגימה. אמרנו להם שהוא עובד רשות שדות התעופה, שהתחושות שלו בעיקר לא נורמטיביות, שיש לו דלקת ריאות. הם לא הסכימו".

בנימין נתניהו יעקב ליצמן מאיר בן שבת משה בר סימן טוב (צילום: שלו שלום)
נתניהו, ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות בר סימן-טוב, אמש(צילום: שלו שלום)

"דיברתי איתם שוב לפני שלקחתי אותו למיון ביום ראשון, אמרתי להם שאני לוקחת אותו למיון ואני רוצה להיות אחראית. 'תבואו לקחת דגימה לפני שאנחנו נדביק חצי בית חולים' - לא הסכימו", הוסיפה. "גם בקופת חולים זלזלו במה שאמרנו וגם במיון למרות שהם ראו איך שהוא נראה ואת דלקת הריאות ואת המדדים בדם".

 

העובד הגיע ביום ראשון לאיכילוב עם חשד לדלקת ריאות, הוא אושפז במחלקה פנימית ואחרי כמה שעות כשמצבו השתפר הוא שוחרר לביתו. שלשום הוא שב לאיכילוב בטענה שעדיין אינו חש בטוב. מכיוון שלא עמד בהגדרות משרד הבריאות לביצוע בדיקת הקורונה, היא לא בוצעה.

 

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

רק אחרי שרופאה מתמחה התעקשה שהוא יעבור את הבדיקה, אכן נמצא שהוא חולה קורונה והוא כעת מאושפז במחלקת טיפול נמרץ באיכילוב. כתוצאה מכך כ-10 אנשי צוות, בהם אחיות, רופאים וכוח עזר, נדרשו להיכנס לבידוד בית.

איש אם מסכת פנים בגלל הקורונה בכותל המערבי בירושלים (צילום: EPA)
הכותל המערבי, אתמול(צילום: EPA)

נגיף קורונה משטרה מג
לוחמי מג"ב במזרח ירושלים(צילום: רויטרס)

נגיף הקורונה באיטליה, רומא, בבניין הפרלמנט מריה בלדיני (צילום: רויטרס)
חברת הפרלמנט האיטלקי מריה בלדיני(צילום: רויטרס)

נתב
נתב"ג, אתמול(צילום: מוטי קמחי )

נתב
הטרמינלים ריקים(צילום: מוטי קמחי )

אשתו המשיכה וסיפרה על השתלשלות העניינים המתסכלת: "ביום ראשון הוא אושפז ללילה והיה באפיסת כוחות במצב נוראי. השכיבו אותו במסדרון. בבוקר הרופא אמר לו שילך הביתה כי אנטיביוטיקה הוא יכול לקחת גם בבית דרך הפה. החזרתי אותו הביתה ביום שני בבוקר. אחה"צ שוב הרגיש רע והבת שלנו לקחה אותו שוב למיון. שוב לא הסכימו לעשות לו בדיקת קורונה והוא אושפז. רק היום בבוקר באשפוז הסכימו לעשות בדיקה שיצאה חיובית. המערכת עובדת באוטומט מבלי להפעיל שיקול דעת". 

  

זהו החולה השני בארץ שנדבק בנגיף אף שלא שהה בחו"ל בתקופה האחרונה ולא נדבק מחולה מאומת. גורם בבית החולים איכילוב התייחס לכך שהחולה הוא עובד רשות התעופה ואמר: "אני לא מבין איך עובדים שנמצאים במגע עם אנשים ששבים מחו"ל לא נכללים בקריטריונים של מי שצריך לעבור בדיקות קורונה".

 

"אני מפחדת להודות בזה אבל חלק מהרופאים שהיו במגע עם החולה נאלצו להמשיך במשמרת וטיפלו בחולים אחרים", אמרה רופאה באיכילוב. "כוח האדם מאוד מצומצם, וזה גרם לנו להפעיל שיקול דעת בעצמנו אם לעזוב באמצע משמרת ולהיכנס לבידוד בית או לטפל באנשים".

  ()

בתוך כך, משרד החינוך עדכן כי נכון לעכשיו ישנם חמישה תלמידים שחלו בקורונה, בהם תלמיד תיכון שעבד ב"פיראט האדום", תלמיד כיתה ד' מאזור שחזר ממדריד, שני אחים מכפר יונה, בכיתות ו' ו-ד', שביקרו בספרד ואביהם חלה, ותלמיד מישיבת חב"ד שאביו נדבק.

 

עד כה נכנסו 5,230 תלמידים, ילדי גן, עובדי הוראה ועובדי מנהלה במערכת החינוך לבידוד ביתי.

 

משרד הבריאות עדכן באופן חלקי את מסלולה של חולה מספר 79, תושבת הדרום שנדבקה כתוצאה ממגע הדוק עם חולה אחר. לפי המשרד, ב-1 במרץ עלתה האישה על רכבת מאופקים לבאר שבע בשעה 05:40, והחליפה רכבת בשעה 06:01 לכיוון רמלה. המשרד לא פרסם מה עשתה האישה עד הרכבת בשעה 15:32 מרמלה לבאר שבע, שלאחריה החליפה רכבת לכיוון אופקים בשעה 16:54.

 

ברכבת, באוטובוס ובמקס סטוק: המסלול של חולה 79

ב-2.3 ביקרה האישה בחנויות מנגו, H&O ומקס סטוק במתחם ביג בבאר שבע. למחרת עלתה האישה על רכבת מאופקים לבאר שבעה בשעה 05:40, החליפה רכבת לכיוון רמלה ב-06:01 וירדה בתחנת הרכבת ב-06:50. בשעה 15:32 חזרה לבאר שבע ברכבת, והחליפה לרכבת לכיוון אופקים ב-16:54.

 

 

 

ב-4 במרץ עלתה האישה על רכבת מאופקים לבאר שבע ב-05:40, החליפה לרכבת לכיוון רמלה בשעה 06:01, וחזרה מרמלה לתחנת ראשון לציון בשעה 14:00. בשעה 14:15 עלתה על קו 10 של אגד ברחוב משה דיין לכיוון תחנת הרכבת, שם עלתה על רכבת לאופקים בשעה 15:01.

 

ב-5 במרץ שוב עלתה לרכבת מאופקים לבאר שבע בשעה 05:40, החליפה לרכבת לרמלה בשעה 06:01, וחזרה מרמלה ב-15:32 וברכבת לאופקים בשעה 16:54. ב-8 במרץ ביקרה האישה בחנות מקס סטוק בנתיבות, וב-9 במרץ עלתה על הרכבת מאופקים לאשדוד בשעה 06:09, עלתה על הרכבת ללוד בשעה 06:57, וחזרה ברכבת של 15:32 מרמלה לבאר שבע, וברכבת של 16:54 מבאר שבע לאופקים. ב-10 במרץ ביקרה במרפאת כללית באופקים (מישור הגפן) בין 08:40 ל-09:00 ונכנסה לבידוד.

 

משרד הבריאות עדכן בנוסף על שני חולים נוספים שמסלולם התברר. חולה מספר 80, תושב מרכז הארץ בשנות ה-50 לחייו, המריא למילאנו ב-23 בפברואר בטיסה LY381 של אל על בשעה 06:50. החולה חזר בטיסת EJU2563 של איזיג'ט ממילאנו לת"א ב-1 במרץ ונחת ב-11:30.

 

חולה נוסף, בשנות ה-30 לחייו ממרכז הארץ, המריא למדריד ב-2 במרץ בטיסה LY397 בשעה 17:15. את הטיסה חזור ביצע ב-7.3 בשעה 15:05 ממדריד לעמאן (טיסה RJ110), ובשעה 22:00 מעמאן לת"א, בחברת ג'ורדאניין RJ340.

 

כל מי שנכח בקרבת החולים שמסלולם פורסם נדרש להיכנס לבידוד למשך 14 יום מרגע החשיפה.

 

מוקדם יותר אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על איסור התקהלויות של יותר מ-100 בני אדם. "צריך להבין שהמשבר הזה שונה במהותו ממשברים אחרים", אמר ראש הממשלה.

"במשברים אחרים, במתקפות טרור, אנחנו עושים הכל כדי לטפל באיום חיצוני כדי לשנות ככל המעט את שגרת החיים הפנימית. במשבר הזה אנחנו נאלצים לשנות את שגרת החיים הפנימית כדי להתמודד עם המשבר של הנגיף. אני מבקש מכם, אזרחי ישראל, לשנות את שגרת החיים שלכם כדי להתמודד עם האיום החיצוני. להימנע מלחיצת ידיים, לרחוץ את הידיים ולשמור על ההיגיינה האישית".

 

בעקבות ההנחיות החדשות תיאטראות רבים הודיעו על ביטול הצגות החל מאמש. משחקי הכדורגל בליגת העל ייערכו ללא קהל, והופעות רבות שתוכננו לתקופה הקרובה בוטלו. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב הבהיר כי "ידענו שהבשורה הזאת תגיע. הסתכלנו על המספרים והבנו שמדובר באירוע גלובלי, ולכן גם ביצענו את ההיערכויות שלנו מראש.

 

"לא היססנו לעשות צעדים אחרים מול מדינות נוספות. הגענו לסיטואציה שאנחנו צריכים לטפל לא רק במעטפת שמחוץ ישראל, אלא גם שאנחנו צריכים לנקוט באמצעים כדי להאט את קצב ההתפשטות בישראל".

 

 


פורסם לראשונה 11/03/2020 21:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בית החולים איכילוב
צילום: רויטרס
מומלצים