שתף קטע נבחר

צילום: EPA

"הלימודים יושבתו עד פסח"

במטה לביטחון לאומי ובמשרדי החינוך והבריאות דנים בשאלת המשך קיום הלימודים. מוקדם יותר פורסם ב-ynet כי בכיר במערכת החינוך מאשר: "מתכוננים לסגירה מיידית". בגלל הבידוד והחשש מהידבקות: 15% מכלל התלמידים נעדרו היום מהלימודים. מניין החולים בישראל עלה ל-104. נתניהו ימסור הצהרה ב-20:00

 

 

 

בדרך לעליית מדרגה משמעותית במאבק בקורונה - ביטול הלימודים בבתי הספר: במערכת החינוך מעריכים היום (חמישי) כי הלימודים יושבתו עד חג הפסח, לכל הפחות, בשל התפשטות נגיף הקורונה. בינתיים, סוגיית סגירת בתי הספר והפרטים המדויקים לגבי שכבות הגיל נשקלים במטה לביטחון לאומי, כמו גם במשרדי החינוך והבריאות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ימסור הצהרה ב-20:00.

 

מוקדם יותר קיימה הנהלת משרד החינוך ישיבת היערכות בנושא. "אנו פועלים סביב השעון במספר רחב של זירות פעולה כדי להיערך לכל תרחיש וכדי להעניק למידה מרחוק איכותית, ברמה הלאומית, ברמת בית הספר וברמת התלמיד", אמר שמואל אבואב, מנכ"ל המשרד. אחר הצהריים הודיע משרד הבריאות כי מניין החולים בישראל עלה ל-104.

 

בית ספר הדר (צילום: עמית הובר )
בית הספר "הדר" בכפר יונה(צילום: עמית הובר )

גורם בכיר במשרד החינוך אמר כי "מתוך המידע שמגיע למנהלי אגפי החינוך, בשל הקשיים של הפעלת המערכות - מתכוננים לסגירה מיידית של מערכת החינוך. יש יותר ויותר שאלות ואם זה הולך לקראת מיני מגפה זה יצריך הרבה מאוד אנרגיות מבחינת חיטוי ושמירה על הילדים, כמו גם עובדי ההוראה. גני הילדים ובתי הספר הם לא סטריליים. משרד הבריאות לוחץ על סגירת בתי הספר. כרגע רוצים לעצור את המגיפה וסגירת בתי הספר היא פעילות מניעה".  

 

נגיף קורונה בדיקות משרד הבריאות אינפו ()

 

ד"ר אודי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור, אמר כי "סגירת בתי הספר על השולחן. לא יודעים מתי זה יקרה - אך בהחלט ייתכן". הוא הוסיף כי במשרד הבריאות מתכננים להרחיב את הקריטריונים לבדיקות הקורונה והדבר יפורסם עוד היום. "מספר הבדיקות יורחב ל-2,000 ביום, בשאיפה ליותר". לשם השוואה, לפי שעה נערכות בין 500 ל-800 בדיקות ביום.

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

רופא בשיבא נדבק

כפר יונה: השכבות נשלחו לבידוד, כמעט כל התלמידים לא הגיעו

מורה ממודיעין נדבקה: 94 תלמידים ו-80 אנשי צוות ישהו בבידוד

 בתי כנסת ייסגרו; רבנים ביטלו קבלת קהל

האם אתם צריכים להיכנס לבידוד? רשימת המקומות הנגועים

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, קראה הבוקר לסגירת מוסדות החינוך ברחבי הארץ בשל התפשטות נגיף הקורונה. "אני קוראת לראש הממשלה לגלות אחריות לאומית לבריאות הציבור, ובכללם תלמידי ישראל, מחנכי ישראל ובני משפחותיהם כדי לעצור את התפשטות הנגיף ואת הקורבנות הבאים", כתבה במסרון שנשלח לעובדי ההוראה. היא הוסיפה בפנייה לנתניהו: "אני מבקשת ממך להורות על סגירת מוסדות החינוך בארץ - גני הילדים ובתי הספר". 

 

בית ספר יוספטל באזור (צילום: מוטי קמחי )
בית ספר יוספטל באזור(צילום: מוטי קמחי )

  

 

וזוהי רשימת התחבורה הציבורית הנגועה (טיסות, רכבות, אוטובוסים)
 
 

 

3082 ()
יפה בן דוד

 

בהסתדרות סיפרו כי מאז אתמול קיבלו אלפי פניות ממורים ועובדי הוראה שהביעו חשש ופחד מפני החזרה ללימודים, וביתר שאת לאחר ההנחיות החדשות. גם הורים רבים סירבו הבוקר לשלוח את ילדיהם לבתי הספר ולגנים. עצומה אינטרנטית בנושא שפורסמה אמש השיגה עד כה עשרות אלפי חתימות. "השהיית הלימודים תקטין את מספר הנדבקים ותפחית את הסיכון שמבוגרים יחלו", נכתב. יש לציין, עם זאת, כי הנהגת ההורים הארצית טרם אימצה עמדה דומה בנושא. בתוך כך, כ-15% מהתלמידים ברחבי הארץ לא הגיעו היום לבתי הספר.

 

ארז אריאב, תושב פרדס חנה-כרכור ואב לשלושה ילדים, סיפר ל-ynet: "ראש הממשלה ושר הבריאות הנחו לאסור התקהלויות של למעלה מ-100 בני אדם. בפועל, בכל בית ספר יש צפיפות נוראית. אני לא מרגיש בטוח, ועד שלא אבין לאן זה הולך - לא אשלח את הילדים. זו ההחלטה שקיבלתי לנוכח המצב הלא ברור הזה. יש כאן מגפה, ואני צריך לקחת אחריות על הילדים שלי. אני לא מרגיש שאני היסטרי אלא פרקטי. אני חושב שהדבר הנכון לעשות כרגע הוא להשהות את הלימודים באופן גורף. אני מקווה שהממשלה תכריז על עוצר של כמה שבועות".

 

 

 

ורד דנינו, יו"ר הנהגת ההורים בבת ים, אמרה גם היא: "יש הרבה הורים שהחליטו להשאיר את הילדים בבית לפחות עד יום ראשון, כדי לראות לאן נושבת הרוח. ההורים בפאניקה ובחשש. מה קורה בבתי ספר שיש בהם 1,500 תלמידים שיוצאים להפסקה ביחד? מדובר על חשש אמיתי של ההורים כי זו ממש רולטה רוסית". לדברי דנינו, חלק מההורים לא מיישמים את הבידוד באופן מלא ובהתאם להנחיות: "יש הורים בבידוד ש'רק' לוקחים את הילד לגן בבוקר. זה הזוי. אנשים לא באמת מבינים את המשמעות של לשמור על אחרים".

 

חשש גדול נרשם ביממה האחרונה לא רק בקרב ההורים אלא גם בקרב מורים. אתמול סיפרו ל-ynet מורים ועובדי הוראה כי הם חשים שמפקידים אותם, וביתר שאת בעקבות ההנחיות החדשות. "אין שום הצדקה לפתוח את בתי הספר", אמר אתמול מורה ממרכז הארץ. "האינטראקציה בין התלמידים מתקיימת באופן קבוע בתוך חדרי המורים ובכיתות הקטנות. בנוסף, חדרי השירותים הם צפופים מאוד. אני למשל הולך לראות, לפגוש וללמד מחר לפחות 200 תלמידים. בהפסקות יש התקהלויות גדולות של תלמידים, בוודאי יותר ממאה. ואנחנו בישראל, התלמידים פה כל הזמן מתחבקים, לוחצים ידיים ונוגעים אחד בשני".

 

לדבריו, "זה פשוט טירוף מערכות שמשרד הבריאות מפקיר אותנו למען שקט תעשייתי. לא היה קורה שום דבר אם חופשת פורים הייתה נמשכת ומתחברת לפסח. יהיו אנשים שישלמו בחייהם בגלל שבתי הספר נשארים פתוחים. השטח בוער והמורים זועמים".

 

ראובן ריבלין  (צילום: מארק ניימן לע
ראובן ריבלין ואלי בין במוקד מד"א(צילום: מארק ניימן לע"מ)

 

הבוקר עלה ל-100 מניין הנדבקים בנגיף בישראל - בהם רופא בבית החולים שיבא. אתמול הגיעה לבית החולים פוריה בטבריה תיירת אמריקנית בת 70 שביקרה במצרים ואובחנה כנשאית של הנגיף. מצבה מוגדר בינוני והיא סובלת מדלקת ריאות וקשיי נשימה. היא אושפזה בבידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

מוקדם יותר חנך נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מוקד חירום לאומי משולב של מד"א ופיקוד העורף שהוקם ברמלה במסגרת ההתמודדות עם נגיף הקורונה. הנשיא קיבל סקירה אודות תפקיד הארגון בהתמודדות עם הקורונה, היערכותו והאתגרים עימם הוא מתמודד. את הביקור ליוו מנכ"ל מגן דוד אדום אלי בין ואלוף פיקוד העורף תמיר ידעי.

 

הנשיא פנה אל המוקדנים ואמר: "אתם רגילים לעמוד בחזית. רגילים להגיע ראשונים בכל מקרה דחוף שצץ ומופיע. גם אל מול האיום הייחודי הזה, אתם עומדים בחזית, אתם עומדים בראש שרשרת הטיפול בנדבקים. זהו שלב קריטי לבלימת התפשטותו של הנגיף. הוא כרוך גם בהסברה ובאבחנה מדויקת".


פורסם לראשונה 12/03/2020 15:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המרכז הרפואי פדה פוריה
ארכיון
צילום: דוברות המרכז הרפואי פדה פוריה
מומלצים