שתף קטע נבחר

צילום: EPA

שר בכיר: "הכיוון הוא להאט את המשק - לא להשביתו"

אחה"צ יתקיים דיון במשרד רה"מ לגבי הצעדים הבאים לטיפול במשבר. במשרד הבריאות רוצים השבתה כללית למעט שירותים חיוניים, משרדים אחרים מתנגדים. באוצר פנו לחברות שונות כדי לברר כמה עובדים יוגדרו חיוניים. ייתכן שתימסר הצהרה כבר הערב. צה"ל: כלל המשרתים ישובו מחר לבסיסים, ערוכים לשהות ממושכת

 

 

 

בשעה 16:00 היום (שבת) צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים דיון נוסף בנושא הקורונה בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים, שבו ישקלו מספר צעדים נוספים במטרה לצמצם את עקומת ההידבקות. שר בכיר אמר ל-ynet: "הכיוון הוא להאט את המשק - לא להשביתו". במשרד הבריאות מעדיפים השבתה כללית של מספר שבועות למעט שירותים חיוניים. משרדי הממשלה האחרים מתנגדים בטענה לפגיעה דרמטית במשק. ראש הממשלה יצטרך להכריע בין השבתה מלאה לחלקית. אם בסוף הדיון יתקבלו החלטות, צפויה הצהרה בנושא כבר הערב.

  

הצעדים למאבק בנגיף עשויים לכלול מגבלות על תנועה וסגירת מקומות עבודה לא חיוניים, קניונים ובתי קולנוע - כפי שקרה במדינות שנאבקו בהתפרצות רחבה של הנגיף. בין היתר, נבדקו כבר אפשרויות שכוללות הגדרה ולפיה רק "עובדים חיוניים" יידרשו לצאת לעבודה. רשות החירום הלאומית תקבע מי יהיו העובדים החיוניים. מדובר על עובדי בתי חולים, מעבדות, מרפאות, בתי מרקחת, מזון, ביטחון, תחבורה ציבורית ועוד. בנוסף, כל מנכ"ל של משרד ממשלתי יצטרך להגדיר יצטרך להגדיר מי חיוני אצלו. ל-ynet נודע שמשרד האוצר פנה למספר חברות כדי לברר כמה עובדים ייכללו בהגדרה זו.

 

גורמים ממשלתיים אמרו ל-ynet שדרישת משרד הבריאות הוא גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה: "תחשבו על כל משמעות אפשרית - מה עושים אם אין תחבורה ציבורית, איך שוטרים יגיעו למקומות עבודה? איך עובדים חיוניים יגיעו? מה עושים עם מרכזי הזנה לקשישים שצריכים עכשיו לפזר? מה עושים עם מעונות לנשים מוכות? מה עושים עם בתי כלא? את כולם צריך לפזר עכשיו כי אסורה התקהלות. אסור יהיה להפעיל מטבחים גדולים. איך חיילים יאכלו? זה אומר פיטורים המוניים והתמוטטות של עסקים".

 

 

 

צה"ל מסר כי כלל המשרתים יחזרו מחר לבסיס. לא יתקיימו חזרות מוקדמות לבסיסים למעט חריגים שאושרו מראש. לפי דובר צה"ל, כלל המשרת במערך הלוחם, בבסיסי ההכשרה וביחידות הסגורות יגיעו לבסיסים ערוכים לשהות ממושכת, לתקופה של עד חודש ימים.

 

משרד הבריאות הודיע היום על עליית מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ל-164. ארבעה מתוכם החלימו. שני חולים מאושפזים במצב קשה, ועשרה בינוני. רק 6,839 בדיקות לאיתור קורונה בוצעו עד כה בישראל, ו-27 חולים מאושפזים בבית. לפי הנתונים, כ-40,000 ישראלים נמצאים בבידוד ביתי.

 

 

תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
מסיכות נגד קורונה ברחובות תל אביב(צילום: מוטי קמחי )

 

 

קורונה בישראל במספרים (באדיבות משרד הבריאות)
(באדיבות משרד הבריאות)

 

משרד הבריאות פרסם את המקומות והזמנים בהם שהו חלק מהחולים החדשים:

 

חולים מספר 133, 137, 138 ו-142: גברים בשנות השלושים והארבעים לחייהם ממרכז הארץ, שהיו בחופשה באישגל באוסטריה. ב-28.2 הם שהו על טיסה מנתב"ג למינכן של חברת ישראייר, המראה ב-12:15 ונחיתה ב-16:00. ב-7.3 - טיסת ישראייר מספר 6H 262, המראה ממינכן ב-16:15, נחיתה בנתב"ג ב-20:30.

 

חולה מספר 134: גבר בשנות ה-70 לחייו מצפון הארץ שכעת מאושפז בבית חולים. הוא ביקר אצל רופא המשפחה וכן במכונים של קופת חולים לצורך בדיקות דם וצילום רנטגן. במסגרת החקירה האפידמיולוגית אותרו כל המגעים ההדוקים והם קיבלו הודעה פרטנית. הוא לא ביקר במקומות נוספים. 

 

חולה מספר 135: אשה בשנות השבעים לחייה ממרכז הארץ, שחזרה מטיול מאורגן ממצרים ב- 5.3. טיסת חזור ב-5.3 מקהיר לנתב"ג בחברת אייר סיני, מספרה 4D 054, המראה ב- 08:55, נחיתה בארץ ב-10:15. ב-8.3 בשעה 13:00 נסעה בקו 67 של חברת דן מתחנת ביאליק/שוטרת לתחנת בן גוריון/הרצל.

מדפים ריקים בסופר בירכא ()
עומסים בסופר בירכא בעקבות בהלת הקורונה

חולים מספר 140 ו-143: גברים בשנות השלושים לחייהם ממרכז הארץ, שחזרו מסן פרנסיסקו. טיסת חזור באל על ב-8.3, מספרה LY022, המראה מסן פרנסיסקו בשעה 00:30. נחיתה בנתב"ג ב-9.3 בשעה 00:20.

 

חולה מספר 141: חולה בשנות הארבעים לחייה, ממרכז הארץ. חזרה מלונדון. 5.3 : טיסת אל על LY316, המראה מלונדון ב-14:30, נחיתה בארץ ב-21:30. 6.3: 21:00-21:30 מוקד רפואה דחופה מכבי, רח' הנצח 3, רמת השרון. 6.3: 21:30-22:15 סופרפארם צמרות, רח' צמרות 2, הרצליה. 

 

חולה מספר 146: גבר בשנות השלושים לחייו ממרכז הארץ, חזר מלונדון ב-9.3 בטיסה מספר 4451 של חברת Wizz air. ב-9 במרץ נסע ברכבת שיצאה ב-21:35 מנתב"ג לתחנת קריית מוצקין, החליף רכבת לכיוון כרמיאל שיצא ממוצקין ב-22:20, והגיע לתחנת כרמיאל בשעה 23:56.  

 

חולה מספר 147: חולה בשנות הארבעים לחייה ממרכז הארץ. חזרה מבריטניה ב-10 במרץ. טסה ללונדון ב-4 במרץ בטיסת 162BA של בריטיש איירוויז, והמריאה ב-9 במרץ בטיסת 163BA. נחתה בנתב"ג ב-04:45 ב-10 במרץ ושהתה בבידוד ביתי.

עומס ב- AM PM בתל אביב בעקבות בהלת נגיף הקורונה ()
עומס ב-AMPM בתל אביב בעקבות בהלת הקורונה

חולים מספר 148, 149, 151 ו-154: מדובר בבני משפחה של חולה ידוע. בני המשפחה היו בבידוד מיום האבחנה של החולה הידוע.

 

חולה מספר 150: אישה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה מארה"ב ב-9 במרץ. המריאה לניו יורק ב-1 במרץ בטיסת אל על LY011, והמראיה ב-8 במרץ בטיסת LY008. נחתה בנתב"ג ב-9 במרץ בשעה 17:00 ושהתה מאז בבידוד ביתי.

 

חולה מספר 153: אישה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה משני טיולים ביוון ובבריטניה. טסה לאתונה ב-23 בפברואר. ב-29 בפברואר טסה מזקינטוס לאתונה בחברת סקיי-אקספרס 421O, ולאחר מכן טסה מאתונה לתל אביב בחברת AEGEAN 3928A. נחתה בנתב"ג בשעה 00:30 ב-1 במרץ. ב-3 במרץ טסה ללונדון בשעה 07:00 עם חברת VIRGIN טיסה מספר 454. חזרה ב-8 במרץ עם חברת WIZ בטיסה 94451W. היא ביקרה ב-9 במרץ בין 10:30 ל-11:10 בסניף אשדוד של חברת פלאפון, ובין 12:00 ל-12:15 הייתה בסופר "מרקט בעיר" בגן יבנה.

 

חולה מספר 155: גבר בשנות ה-50 לחייו ממרכז הארץ. בא במגע עם חולה מאומת. החקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות ממשיכה ותפורסם בקרוב. 

 

מצבו של נהג אוטובוס הצליינים, שאושפז במרכז הרפואי פדה-פוריה, השתפר בימים האחרונים והוא מוגדר כעת בינוני. במרכז הרפואי וולפסון אושפז הלילה בחדר בידוד לחץ שלילי חולה קורונה חמישי בבית החולים, בן 43 במצב קל, אשר חזר באחרונה מאוסטריה. כמו כן, חולה מספר 21, גבר בן 32 מאזור חוף הכרמל, שאושפז לפני שבוע במצב קל בבית החולים רמב"ם - החלים לחלוטין ושוחרר לביתו אתמול. מדובר בחולה הרביעי בארץ שהחלים עד כה.

 

בינתיים, הישראלים אינם ממתינים להודעות על החרפת הצעדים ומרוקנים את מדפי הסופרקטים. הבוקר התאספו תושבים רבים בכניסה לסופר "שוק פייסל הגדול" בנהריה והמתינו לפתיחתו. בשמונה נפתח המקום ונוצר עומס רב שלא עומד בהנחיות משרד הבריאות הדורשות התקהלות של עד מאה איש. למקום הוזעקה משטרה בכדי ליצור סדר במקום עם הנכנסים יוצאים בהדרגתיות כך שבתוך הסופר היו בכל פעם עד מאה איש כולל עובדי המקום. חלק מהלקוחות הגיעו עם מסכות על פניהם. 

 

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים:

הנשיא דונלד טראמפ הכריז על מצב חירום בארה"ב

הצעד הבא שנשקל: סגירת מקומות עבודה לא חיוניים

 

 

בתוך כך, דובר הממשלה הפלסטינית מסר כי מספר הנדבקים בשטחי הרשות עלה ל-38. לדבריו, שלושה מקרי הידבקות חדשים אובחנו בבית לחם, שבה אובחנו 37 מהמקרים עד כה. המקרה הנוסף אובחן בטול כרם.

 

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד תקפה אתמול שוב את ההחלטה להשבית את מערכת החינוך מלבד גני הילדים בגלל הקורונה, והבהירה כי בכוונתה להמשיך לפעול נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עד שהמסגרות עבור הילדים הצעירים ותלמידי החינוך המיוחד ייסגרו. "דווקא האוכלוסיות האלה, של ילדי הגנים והחינוך המיוחד - אלה האוכלוסיות ששומרות פחות על היגיינה", הסבירה. "גננת או מורה בחינוך המיוחד לא יכולה לשמור מטר מהילד, אלה אוכלוסיות שזקוקות לחיבוק. בחינוך המיוחד, גם בחינוך המיוחד הקשה, יש ילדים עם בעיות רגשיות".

 

 

מוקדם יותר אתמול הנחה שר הביטחון נפתלי בנט את מערכת הביטחון להקים שלושה מרכזי בידוד שיתופיים לחולי קורונה שמצבם קל - כחלופה לאשפוז ביתי. בתום התייעצות עם משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי, הנחה השר להיערך, לאתר, לצייד ולהכין שלושה מתקנים שייפתחו בצפון, בדרום ובמרכז כדי לקלוט חולים כבר בימים הקרובים. העלות נאמדת בכמה עשרות מיליוני שקלים. מלשכתו נמסר שמטרת המתקנים תהיה לרכז את החולים הקלים אשר נושאים את הנגיף - על מנת לאפשר בידוד אפקטיבי, למנוע סכנת הדבקה לבני המשפחה, להקל על המבודדים במישור החברתי ולהעניק מענה רפואי מידי לחולים במקרה של החמרה.

 

במערכת הביטחון בוחנים אפשרות להקים את שלושת המרכזים על תשתית של מלונות (ברמת כוכב 1), אתרי נופש של האגודה למען החייל, כפרי נוער ריקים או אכסניות שיכילו בשלב הראשון כ-1,000 נשאים.

 

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מחר לא יתקיימו לימודים בבתי הספר ברחבי הארץ. גני הילדים והחינוך המיוחד אמורים לפעול כרגיל, אך אתמול הודיעו גננות ביישובים רבים ברחבי הארץ שאין בכוונתן להגיע לגנים. בתל אביב-יפו, ירושלים, הרצליה, חולון, רעננה, בת ים, מעלה אדומים, קדימה צורן ופתח תקווה הודיעו אתמול גננות שהן לא מגיעות לעבודה - וגנים רבים לא נפתחו. בהודעה שקיבלו הורים לילדי גן בחולון מהגננת נכתב: "אני לא מגיעה היום לגן ואין מחליפות ולכן הגן היום סגור. אני מאחלת לכולנו בריאות טובה ושתהיה לכם שבת נעימה, נשיקות לילדים".


פורסם לראשונה 14/03/2020 10:10

 

השתתף בהכנת הידיעה: אייל ערביד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מסיכות בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים