שתף קטע נבחר

על הרחבה: איך יראו החיים בכותל הריק? ריאיון מיוחד

בעוד מספר הנדבקים בנגיף הקורונה ממשיך לטפס, הציבור הדתי עוסק בשאלת קיום לוויות, חופות ואף תפילות המניין המשותפות - תחת הגבלות משרד הבריאות להתגוננות מפני הנגיף. ברחבת הכותל הכמעט שוממת ניתן למצוא מתפללים בודדים - וגם תיירים אמיצים מטקסס שהגיעו לחזק. צפו

 

 

הסוגייה היהודית: בעקבות הצעדים האחרונים של הממשלה למניעת התפשטות הקורונה, נדרשו רבנים ופוסקי הלכה להכריע האם לסגור את בתי הכנסת ולבטל את המניינים. ארגון רבני צהר קרא לראשי הקהילות ברחבי הארץ לנהוג באחריות ולבטלם, במידה והם לא עומדים בתנאי משרד הבריאות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

רבה של צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו, פסק כי לאור הקושי לקיים מניינים של 10 אנשים בדיוק - יש לאפשר התכנסות של עד 20 מתפללים - ובלבד שיקפידו לשבת במרחק של 2 מטר ולפחות מרווח של אדם אחד בין זה לזה, שישטפו ידיהם לפני ואחרי התפילה, שלא יבואו במגע ביניהם ושלא ינשקו ספר תורה או מזוזות. הרב חיים קניבסקי, מנהיג הזרם הליטאי בציבור החרדי, הורה לתלמודי התורה, לישיבות ולכוללים לקיים היום (א') את הלימודים כסדרם. פרט ליישוב החרדי קרית יערים, שבו אותרו כמה חולים

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הירושלמי שמעון בן ישר המתגורר ברובע היהודי בעיר העתיקה ולדבריו – זוכה כמעט כל יום להגיע לכותל. בריאיון ל-ynet הוא מספר כי השגרה שלו לא הופרעה במיוחד. "אני גר כאן בעיר העתיקה וזוכה כמעט בכל יום לרדת לכותל המערבי ולהתפלל. וגם היום כשאני קם בבוקר אני לא חושב פעמיים. הכותל הוא מקום פתוח ורחב. חשבתי לעצמי שאם יהיה מאוד צפוף אני אשב בצד. אבל לא היה כל כך צפוף. אני חושב שיותר נוח כאן ממקומות אחרים".

 

 

 

  ()
שמעון בן ישר

 אתה מרגיש יותר בטוח כאן מבית כנסת שם למעלה?

"אני לא יודע כיצד מתנהג החיידק ואיך מועבר מהאחד לשני אבל באופן כללי אני רואה שטח פתוח נראה לי שזה מקום יותר טוב".

 

"מקווה שעד פסח יהיו בשורות טובות"

הקרן למורשת הכותל המערבי הודיעה ביום חמישי האחרון כי תתקיים ישיבה בין האחראים על ניהול האתר הקדוש לבין הגורמים המקצועיים הבכירים במשרד הבריאות בה יוחלט על המשך הפעילות השגרתית במקום ועל אירועים מיוחדים כמו השבעות חיילי צה"ל וברכת הכהנים המסורתית של חג הפסח האמורה להתקיים במקום בחודש הבא בהשתתפות עשרות אלפים. המתפלל בן ישר טוען כי "הכל לטובה".

 

עם מסכות בכותל (צילום: אלכס קולומויסקי)
עם מסכות בכותל(צילום: אלכס קולומויסקי)

  

כתושב המקום, אתה רואה מצב שסוגרים את הכותל המערבי? זה נתפס?

"כשמגיעים אנשים מיוחדים כמו נשיא ארה"ב, נשיא רוסיה, בדרך כלל סוגרים את הכותל המערבי ומטפטפים קצת אנשים לתוך המערה. אז בשביל הבריאות של עם ישראל זה קצת יותר חשוב. אני מקווה שעד חג הפסח יהיו לנו בשורות טובות וכל התפילות של עם ישראל יתקבלו בפני הקב"ה ונצא למצב אחר לגמרי. אבל אם יהיה צורך אז עם ישראל יזהר וישמור על עצמו וכל אחד ינהג לפי ההוראות שמשרד הבריאות נותן ועל ידי זה נשמור כמה שיותר על הבריאות של כולנו".

 

"מגיעים לחזק את ישראל"

ולרחבת הכותל השוממה מסתבר, מגיעים גם תיירים אמיצים מטקסס. מלכה.מורת דרך המלווה את הקבוצה מספרת כי 27 איש היו אמורים להגיע, "רוב האנשים שהגיעו לפה,  או שהם הצוות של המוסד או הורים לילדים עם תסמונת דאון ומוגבלויות שונות שהגיעו לכאן בשביל לאגור אנרגיה מהארץ הקדושה. אלו הם הנאמנים הציוניים - וכמה שיכלו להגיע הגיעו. הם מסתובבים פה בלי פחד ובושה ואומרים שהקדוש ברוך הוא מגן עליהם".

 

 

איך הקהל מגיב  אליכם במלון או ברחוב?

"רואים מישהו מבחוץ, שואלים 'איפה הייתם ומאיפה באתם'. זה לא מסקרנות אלא מדאגה אבל זה פשוט נס. בכל מקום שהיינו אנחנו מסתובבים ,אנו נותנים השראה גם לישראלים. אבל נכון צודקים. כדאי לשמור מרחק ולנקוט באמצעי זהירות. אבל אני מרגישה מחוזקת עם הקבוצה. לא היה שום יום שבו לא יצאנו וחזרנו בכיף וברוגע - אפילו שהמלון נסגר אחרינו".

 

  ()
מורת הדרך מלכה, הגיעה ללוות את הקבוצה מטקסס

 

אני הבנתי שבאתם ככה ברגע האחרון לפני שנעלו עליכם את השערים?

"היינו הקבוצה האחרונה לפני שנעלו ואנחנו חלק מהקבוצות האחרונות שתצאנה עכשיו מהכותל. שדה התעופה שומם לגמרי. כשהתיירים יוצאים מחר על הבוקר חצי מהם יהיו צריכים להחליף טיסות כי ביטלו להם אותם ובכל זאת זה הסתדר ואחרינו השערים נסגרים, שמענו שחלק מבתי המלון בירושלים יסגרו אבל הם מסתובבים עם אמונה שלמה שזה המקום להיות בו. ורובם פה פעם שנייה, שלישית או רביעית. הם מרגישים בארץ יותר טוב מכל מקום אחר".

 

   ()
סינתיה, מייסדת ארגון "אבן הפינה" לילדים בעלי מוגבלויות

"הרגשנו שהוזמנו על ידי אלוהים להגיע לכאן , שזה זמן מיוחד להיות נוכחים. אנחנו מודים למדינת ישראל שאישרה לנו לבוא לכאן. זו הייתה ברכה עבורנו, זוהי שעת שמחה, רק חגגנו את חג בפורים. אמרתי למלכה שזה בדיוק כמו היום השמיני של סוכות (בו חוגגים את הקשר בין אלוהים לעם ישראל), שהוא היום בו ה' לוקח את האנשים והרגשנו שהוא הזמין אותנו באופן מיוחד להיות איתו". מוסיפה סינתיה, מנהלת תכנית "אבן הפינה" לילדים בעלי מוגבלוית קלות.

 

"חשוב לחזק את לימוד התורה של הבנים"

הנחיית המנהיגים הליטאיים לקיום הלימודים כסדרם  פורסמה במוצאי השבת, לאחר פרסום ההוראות להימנע מהתכנסויות שיש בהן למעלה מעשרה נוכחים, זאת לאחר שגם לקראת סוף השבוע, כשההנחיות היו פחות מחמירות, הורו שלא לציית להן.

 

הרב גרשון אדלשטיין (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
הרב גרשון אדלשטיין(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

 

בין היתר, הדגישו הרב קניבסקי והרב גרשון אדלשטיין כי "דברים שאינם קשורים ללימוד התורה כגון חדר אוכל, צריך לשמור שלא תהיה התכנסות של יותר מ-100 איש. וכן לימודי החול בתלמודי תורה לא יתקיימו, וילמדו רק מה שקשור ללימוד התורה".

 בהתייחס למוסדות החינוך לבנות כתבו: "יש להישמע להוראות משרד הבריאות".

 

בהמשך היום יתקיים דיון נוסף של הרבנים הבכירים, ובו תתקבל החלטה בנוגע לקיום הלימודים בהמשך השבוע. למרות ההשבתה הכללית של מוסדות החינוך.המשמעות היא כי עשרות-אלפי ילדים, נערים ומבוגרים ברחבי הארץ - תלמידי יסודי, תיכוני ועל-תיכוני - יגיעו ללימודים בניגוד להחלטת משרדי החינוך והבריאות. לעומתם, בתי הספר לבנות יושבתו.  

 

למרות הביקורת כלפי הציבור החרדי,  המתפלל בן ישר רואה בקיומם משמעות חשובה, דווקא בימים אלו "הקב"ה נתן לי יותר בנות מאשר בנים, אז הבנות לא לומדות אבל מצד שני, כיוון שאנחנו מאמינים ויודעים כמו שכתוב בדברי חכמינו, שהתורה מגנה ומצילה, אז חשוב מאוד דווקא בימים האלה לחזק את לימוד התורה של הבנים ובבית מאוד קשה לחזק. אבא עם הילדים זה לא כמו מורה עם התלמידים.

 

"בבית הספר שלנו 'תלמוד התורה' בעיר העתיקה, לומדים באמת מאוד חזק ומאוד בהתמדה. יהיה חבל לפספס את הזכויות האלה לעם ישראל. אבל מצד שני, בהודעה ש'תלמוד התורה' שלח להורים, נכתב שכל מי שמרגיש לא טוב, חושש, משתעל - שיישאר בבית. וחוץ מזה, גם ידאגו לכך שכל כיתה תהיה מבודדת, לא כל בית ספר יתאסף ביחד. כל כיתה תהיה מאווררת ויחד עם כל התנאים האלו אני מקווה שלא תצא מכשלה מתחת הדבר הזה אלא רק טוב ורק ברכה לעם כולו", הוא מסכם.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
תפילה בכותל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים