שתף קטע נבחר

צילום: EPA

היערכות לסגירת הגנים והחינוך המיוחד; "לא להסתער על המרכולים"

משרדי הממשלה מקיימים דיונים בנוגע לצעדי ההמשך להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה. במערכת החינוך נערכים להשבתת הגנים והחינוך המיוחד החל ממחר ובצה"ל הורו לחיילים להיערך לשהות ממושכת בבסיסים. לנוכח הבהלה וההסתערות על המרכולים - מנכ"ל משרד הבריאות: "המרכולים יישארו פתוחים, אין טעם להסתער עליהם"

 

טיב טעם אשדוד  (צילום: עינת גרציאנו)
טיב טעם אשדוד (צילום: עינת גרציאנו)

עקב התפשטות נגיף הקורונה: במערכת החינוך נערכים לסגירת הגנים והחינוך המיוחד החל ממחר (ראשון) - זאת לאחר שביום חמישי הודיעה הממשלה על סגירת כל בתי הספר, למעט הגנים והחינוך המיוחד. בכך תושלם השבתת מערכת החינוך וכל 2.3 מיליון תלמידי ישראל ישהו בביתם החל ממחר ועד למועד שאינו ידוע בשלב זה.  במקביל, במשרד הבריאות מנסים להרגיע את הציבור לנוכח הבהלה וההסתערות על המרכולים. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר אחר הצהריים כי במקרה של הקשחת צעדים, הסופרים יישארו פתוחים. "אין טעם להסתער עליהם. המערכת נערכת אבל בכל תסריט אפשרי הסופרים ישארו פתוחים. אני מבקש מהציבור לנהוג באחריות ולהקשיב להנחיות הגורמים המוסמכים לכך".

 

גם מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי מפעלי המזון ממשיכים וימשיכו לפעול כסדרם: "לרשתות המזון יש מלאי גדול. ייבוא המזון לישראל נמשיך. אין צורך לאגור מזון. הנגישות לרשתות המזון והפארם תימשך". השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר כי "זו תקופה מאתגרת שמחייבת את כולנו לאחריות אישית ולערבות הדדית . ארגוני החירום וההצלה של המשרד לבטחון הפנים מתמודדים עם אתגרים חדשים, ועושים את כל הפעולות הנדרשות כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל. חשוב לי להבהיר שלפי כל התרחישים שהוצגו למשטרה ולמשרדי, כל העסקים החיוניים כמו חנויות מזון, בתי מרקחת ועוד - ישארו פתוחים וזמינים לציבור הרחב".

 

 

 

 

התפשטות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

בעקבות איטליה: סגר כללי גם בספרד

מסעדות סוגרות שערים: "אנשים פוחדים להגיע"

צה"ל מחריף צעדים: קורא לחיילים להיערך לשהות ממושכת

מחשש למחסור: מד"א פותח בהתרמת חירום של דם

 
 
מדפים ריקים בסניף רמי לוי באשדוד (צילום: אילנה קלר)
מדפים ריקים בסניף רמי לוי באשדוד(צילום: אילנה קלר)

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "מפעלי המזון בישראל ממשיכים וימשיכו לעבוד כסדרם. יש מלאים גדולים לרשתות המזון. ייבוא המזון לישראל נמשך. כל אלה יוצרים מלאי גדול ולכן אין צורך או הצדקה באגירת מזון. כמו כן, הנגישות לרשתות המזון והפארם תימשך".

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר הערב כי במשטרה נערכו לתרחישים שונים, ושוטרים הוצבו מחוץ למרכולים. "הצבת שוטרים ליד מרכזי מזון נעשתה אך ורק רק כדי לשמור על הסדר הציבורי, כיוון שצפינו שעלולה להיות הגעה מוגברת של אזרחים", אמר ארדן. "אין סיבה להגעה הדחופה לסופרים כי לפי כל התרחישים שהוצגו למשטרה ולמשרדי, עסקים חיוניים כמו חנויות מזון ובתי מרקחת ועוד - ישארו פתוחים וזמינים לציבור הרחב". 

תורי ענק בטיב טעם ראשון לציון ()
תורי ענק בטיב טעם ראשון לציון

6 ( )
( )

משרד הבריאות הודיע היום על עלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ל-164. ארבעה מהם החלימו. שני חולים מאושפזים במצב קשה, ועשרה במצב בינוני. רק 6,839 בדיקות לאיתור קורונה נערכו עד כה בישראל, ו-27 חולים מאושפזים בבתיהם. לפי הנתונים, כ-40,000 ישראלים נמצאים בבידוד ביתי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים דיון שבו ישקלו כמה צעדים נוספים במטרה לצמצם את עקומת ההידבקות בכלל האוכלוסייה בארץ. שר בכיר אמר ל-ynet: "הכיוון הוא להאט את המשק - לא להשביתו". במשרד הבריאות מעדיפים השבתה כללית של מספר שבועות למעט שירותים חיוניים. משרדי הממשלה האחרים מתנגדים בטענה לפגיעה דרמטית במשק. ראש הממשלה יצטרך להכריע בין השבתה מלאה לחלקית. אם בסוף הדיון יתקבלו החלטות, צפויה הצהרה בנושא כבר הערב.

 

 

 

 

הצעדים למאבק בנגיף עשויים לכלול מגבלות על תנועה וסגירת מקומות עבודה לא חיוניים, קניונים ובתי קולנוע - כפי שקרה במדינות שנאבקו בהתפרצות רחבה של הנגיף. בין היתר, נבדקו כבר אפשרויות שכוללות הגדרה ולפיה רק "עובדים חיוניים" יידרשו לצאת לעבודה. רשות החירום הלאומית תקבע מי יהיו העובדים החיוניים. מדובר על עובדי בתי חולים, מעבדות, מרפאות, בתי מרקחת, מזון, ביטחון, תחבורה ציבורית ועוד. בנוסף, כל מנכ"ל של משרד ממשלתי יצטרך להגדיר יצטרך להגדיר מי חיוני אצלו. ל-ynet נודע שמשרד האוצר פנה למספר חברות כדי לברר כמה עובדים ייכללו בהגדרה זו.

 

גורמים ממשלתיים אמרו ל-ynet שדרישת משרד הבריאות הוא גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה: "תחשבו על כל משמעות אפשרית - מה עושים אם אין תחבורה ציבורית, איך שוטרים יגיעו למקומות עבודה? איך עובדים חיוניים יגיעו? מה עושים עם מרכזי הזנה לקשישים שצריכים עכשיו לפזר? מה עושים עם מעונות לנשים מוכות? מה עושים עם בתי סוהר? את כולם צריך לפזר עכשיו כי אסורה התקהלות. אסור יהיה להפעיל מטבחים גדולים. איך חיילים יאכלו? זה אומר פיטורים המוניים והתמוטטות של עסקים".

מדפים ריקים בסופר בירכא ()
"הסופרים יישארו פתוחים". מדפים ריקים אחרי הסתערות על המרכולים

מדפים ריקים בסופר בירכא ()

עומס בסופר

 

 

רשות החירום הלאומית תקבע מי יהיו העובדים החיוניים. מדובר על עובדי בתי חולים, מעבדות, מרפאות, בתי מרקחת, מזון, ביטחון, תחבורה ציבורית ועוד. בנוסף, כל מנכ"ל של משרד ממשלתי יצטרך להגדיר יצטרך להגדיר מי חיוני אצלו. ל-ynet נודע שמשרד האוצר פנה למספר חברות כדי לברר כמה עובדים ייכללו בהגדרה זו.

 

בינתיים, בתום התייעצויות במשרדי הממשלה ושיחות אישיות שקיים עם צמרת האוצר במהלך כל סוף השבוע, הודיע יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד כי יכנס הערב ב-20:00 את ראשי ההסתדרויות והאיגודים המקצועיים במשק לתדרוך לגבי ההיערכות הנדרשת ולגבש את הצעדים המעשיים שיתמכו במשק בתקופת החירום הצפויה.

 

ברקע הדיונים הכלליים על החרפת הצעדים, גם בצה"ל מעדכנים ומקשיחים את התנהלות הצבא: בהודעת דובר צה"ל אחר הצהריים נמסר כי כלל המשרתים ייקראו מחר לחזור לבסיסיהם, וכי על הלוחמים ביחידות הקרביות להיערך לשהות ממושכת של כחודש מבלי לצאת לבתיהם.

 

ביום חמישי הכריז ראש הממשלה נתניהו על השבתת בתי הספר ללא החינוך המיוחד במקביל להמשך הפעילות בגני הילדים. ואולם, מחאה חריפה מצד הגננות התעוררה אתמול כאשר גננות ביישובים רבים ובהם תל אביב-יפו, חולון, בת ים והרצליה הודיעו כי אין בכוונתן להגיע לגני הילדים שכן החרגת גני הילדים מן ההנחיה החדשה, לטענתן, מעמידה אותן בפני סיכון

.

גם במערכת החינוך המיוחד הגיבו בכעס להחלטה להחריג את תלמידי החינוך המיוחד מן ההנחיה החדשה. במכתב ששלחו מנהלים בבתי הספר של החינוך המיוחד לראש הממשלה נתניהו נכתב לאחר היוודע דבר ההנחיות החדשות: "מאז תחילת עידן המגיפה אנו מטפלים בהם במסירות, למרות החשש הכבד מפני הדבקתם, או הידבקות מהם, וחיכינו בסבלנות כמו כל עובדי ההוראה להחלטה שלכם, מתוך אמונה בכם ובשיקול הדעת המקצועי שלך ושל כל הנוגעים בעניין כי בריאות הציבור, כל הציבור היא בראש מעייניכם. הערב נדהמנו לשמוע את ההחלטה שלכם".

 

בהמשך כתבו המנהלים: "מדובר בתלמידים שלרובם אינטליגנציה הרבה מתחת לנורמה, ויכולות הבנה, ותקשורת נמוכות ביותר. אנחנו עסוקים שבועות בלנסות להסביר להם במעט אודות הוירוס וחשיבות ההגיינה, אבל אין ביכולתם השכלית או המוטורית ללמוד להתגונן מפני הוירוס, לשמור על מרחק, לחטא ידיים וכו'. יתרה מזו, לרובם אין את היכולת להביע כאב ולהתלונן על סימפטומים כלשהם וייקח לנו זמן לדעת שהם אולי נדבקו במחלה. איך ייתכן כי חשבתם על בריאות כמעט של כל תלמידי ישראל ואת התלמידים שלנו, חסרי הישע הפקרתם?".

 

אחד המהלכים הקריטיים בהשבתת מערכת החינוך הוא המעבר ללמידה מרחוק. למעשה, מעולם לא התנסתה מערכת החינוך בלימוד באמצעות האינטרנט בקרב כלל התלמידים. מדובר במהלך חסר תקדים בהיקפו שעלול להיתקל בקשיים רבים בהתחלה, וגם שאלת בחינות הבגרות וקיומן נידונה בשבועות האחרונים במשרד החינוך, כאשר אחת האופציות המרכזיות היא קבלת הציון הפנימי של התלמידים כציון הסופי שלהם בתעודת הבגרות.

 

מסלולי השהייה של החולים החדשים

משרד הבריאות פרסם את המקומות והזמנים בהם שהו חלק מהחולים החדשים:

 

חולים מספר 133, 137, 138 ו-142: גברים בשנות ה-30 וה-40 לחייהם ממרכז הארץ, שהיו בחופשה באישגל באוסטריה. ב-28.2 הם שהו על טיסה מנתב"ג למינכן של חברת ישראייר, המראה ב-12:15 ונחיתה ב-16:00. ב-7.3 - טיסת ישראייר מספר 6H 262, המראה ממינכן ב-16:15, נחיתה בנתב"ג ב-20:30.

 

חולה מספר 134: גבר בשנות ה-70 לחייו מצפון הארץ שכעת מאושפז בבית חולים. הוא ביקר אצל רופא המשפחה וכן במכונים של קופת חולים לצורך בדיקות דם וצילום רנטגן. במסגרת החקירה האפידמיולוגית אותרו כל המגעים ההדוקים והם קיבלו הודעה פרטנית. הוא לא ביקר במקומות נוספים.

 

חולה מספר 135: אשה בשנות ה-70 לחייה ממרכז הארץ, שחזרה מטיול מאורגן ממצרים ב- 5.3. טיסת חזור ב-5.3 מקהיר לנתב"ג בחברת אייר סיני, מספרה 4D 054, המראה ב- 08:55, נחיתה בארץ ב-10:15. ב-8.3 בשעה 13:00 נסעה בקו 67 של חברת דן מתחנת ביאליק/שוטרת לתחנת בן גוריון/הרצל.

 

חולים מספר 140 ו-143: גברים בשנות ה-30 לחייהם ממרכז הארץ, שחזרו מסן פרנסיסקו. טיסת חזור באל על ב-8.3, מספרה LY022, המראה מסן פרנסיסקו בשעה 00:30. נחיתה בנתב"ג ב-9.3 בשעה 00:20.

 

חולה מספר 141: חולה בשנות ה-40 לחייה, ממרכז הארץ. חזרה מלונדון. 5.3 : טיסת אל על LY316, המראה מלונדון ב-14:30, נחיתה בארץ ב-21:30. 6.3: 21:00-21:30 מוקד רפואה דחופה מכבי, רח' הנצח 3, רמת השרון. 6.3: 21:30-22:15 סופרפארם צמרות, רח' צמרות 2, הרצליה.

 

חולה מספר 146: גבר בשנות -30 לחייו ממרכז הארץ, חזר מלונדון ב-9.3 בטיסה מספר 4451 של חברת Wizz air. ב-9 במרץ נסע ברכבת שיצאה ב-21:35 מנתב"ג לתחנת קריית מוצקין, החליף רכבת לכיוון כרמיאל שיצא ממוצקין ב-22:20, והגיע לתחנת כרמיאל בשעה 23:56.

 

חולה מספר 147: חולה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה מבריטניה ב-10 במרץ. טסה ללונדון ב-4 במרץ בטיסת 162BA של בריטיש איירוויז, והמריאה ב-9 במרץ בטיסת 163BA. נחתה בנתב"ג ב-04:45 ב-10 במרץ ושהתה בבידוד ביתי.

 

חולים מספר 148, 149, 151 ו-154: מדובר בבני משפחה של חולה ידוע. בני המשפחה היו בבידוד מיום האבחנה של החולה הידוע.

 

חולה מספר 150: אישה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה מארה"ב ב-9 במרץ. המריאה לניו יורק ב-1 במרץ בטיסת אל על LY011, והמראיה ב-8 במרץ בטיסת LY008. נחתה בנתב"ג ב-9 במרץ בשעה 17:00 ושהתה מאז בבידוד ביתי.

 

חולה מספר 153: אישה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה משני טיולים ביוון ובבריטניה. טסה לאתונה ב-23 בפברואר. ב-29 בפברואר טסה מזקינטוס לאתונה בחברת סקיי-אקספרס 421O, ולאחר מכן טסה מאתונה לתל אביב בחברת AEGEAN 3928A. נחתה בנתב"ג בשעה 00:30 ב-1 במרץ. ב-3 במרץ טסה ללונדון בשעה 07:00 עם חברת VIRGIN טיסה מספר 454. חזרה ב-8 במרץ עם חברת WIZ בטיסה 94451W. היא ביקרה ב-9 במרץ בין 10:30 ל-11:10 בסניף אשדוד של חברת פלאפון, ובין 12:00 ל-12:15 הייתה בסופר "מרקט בעיר" בגן יבנה.

 

חולה מספר 155: גבר בשנות ה-50 לחייו ממרכז הארץ. בא במגע עם חולה מאומת. החקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות ממשיכה ותפורסם בקרוב.  

 

כדי למנוע מחסור: התעשייה הישראלית תמשיך לייצר

"משרד הבריאות והתאחדות התעשיינים סיכמו על שורת המלצות למפעלים להמשך פעילות תחת הקורונה ומניעת הידבקות בין העובדים . בין ההמלצות: הפרדה בין עובדים קריטיים באותו תפקיד, ביטול גורף של טיסות לחו״ל, ביטול ביקורים של גורמי חוץ במפעלים ועוד .

 

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר כי "המשק הישראלי נמצא באחד האתגרים הגדולים בתולדותיו. אני שמח שבעת הזו הממשלה פתחה ערוצי הדברות מקצועיים עם התעשייה הישראלית ונבטיח ביחד את המשך הפעילות התעשייתית ואת המשך הספקת המוצרים למשק הישראלי. נאפשר לתעשייה הישראלית להמשיך לפעול בתנאים שהוסכמו עם משרד הבריאות ונבטיח שמנוע הצמיחה של המשק ימשיך לפעול גם לאחר המשבר ולסייע ביציאה ממנו".

 

אדיר ינקו, סיון חילאי, איתמר אייכנר ואלי סניור השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים