שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: EPA

  במשטרה ובמערכת הביטחון נערכים למצב חירום: "מה שלא חיוני יישאר סגור"

  משבר הקורונה: בהערכת מצב שהתקיימה במשטרה נאמר כי הממשלה צפויה להכריז על מצב חירום במשק. המשטרה נערכת לבצע אכיפה בבתי עסק שייפתחו ללא אישור: "אם המשטרה לא תוכל לטפל לבד - הצבא יסייע או ייקח אחריות". מניין הנדבקים עלה ל-178. ב-20:30: נתניהו ימסור הצהרה

   

  טיב טעם באר שבע (צילום: הרצל יוסף)
  (צילום: הרצל יוסף)

  בהערכת מצב שהתקיימה היום (שבת) במשטרת ישראל נאמר כי הממשלה צפויה להכריז על מצב חירום במשק. "במסגרת ההכרזה, יוצג כי מדינת ישראל הולכת להקטין את הפעילות במשק ב-64% למשך חודש ויינתנו רק שירותים חיוניים - מתוך הבנה כי הקטנת החיכוך באוכלוסייה תסייע בהקטנת אפשרות ההדבקה", נאמר. במקביל, שר הביטחון נפתלי בנט הורה למערכת הביטחון להיערך למצב של "משק לשעת חירום". ראש הממשלה בנימין נתניהו ימסור הצהרה בשעה 20:30.

   

  התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

  מניין החולים בישראל עלה ל-178

  משרד הבריאות מנסה להרגיע: "לא להסתער על המרכולים"

  שוטרים הוצבו מחוץ למרכולים בשל ההסתערות

  במערכת החינוך נערכים לסגירת הגנים והחינוך המיוחד

  צה"ל מחריף צעדים: קורא לחיילים להיערך לשהות ממושכת

   

  חצי חצי סופר סופרמרקט ניידת משטרה (צילום: בני דוד פור )
  שוטרים הוצבו מחוץ למרכולים(צילום: בני דוד פור )

   

  במשטרה אמרו עוד כי "המשמעות בהקטנת פעילות המשק הינה הפעלת מעין סגר נושם: מה שלא חיוני יישאר סגור. המקומות הפתוחים יהיו פתוחים על-פי דין". כמו כן, "אם משטרת ישראל לא תוכל לטפל לבד, הצבא יסייע למשטרה או שהצבא ייקח על עצמו אחריות. צה"ל נערך לאפשרות של העברת מקל ויבנה בתי חולים גדולים/זמניים".

   

   

  בהערכת המצב נקבע כי המשטרה תבצע אכיפה בבתי עסק שייפתחו ללא אישור. "יש צורך להגביר את ההסברה בנושא". עוד נקבע כי מעצרים לא דחופים יידחו. "היכן שניתן לדחות את האכיפה/מעצרים יש לדחות עד לאחר – המשבר, היכן שהכרחי בלבד יש לאכוף", נכתב. "מהיום בלילה כל המכוניות המשטרתיות עם לוחית אדומה ואור כחול מהבהב".

   

  לפי הודעת המשטרה, הערב נערך במשרדי הממשלה דיון נוסף, שבסופו יודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על הצעדים החדשים.

   

   

  גם בשירותי הכבאות נערכים לעליית שלב. על פי גורם בשירותי הכיבוי, 21 כבאים ששבו מחו"ל נצאים בבידוד וכעת נערך דיון בסוגיית הקורונה.

   

  במערך בתי הסוהר החלה ההערכות לפני כמה שבועות. בשבוע האחרון פונה בית הכלא סהרונים בדרום אשר ישמש כמתקן למבודדים אם וכאשר תגיע השעה - כרגע אין אסירים שנדבקו. בית הכלא עבר חיטוי נגד המחלה והוא מתפקד כבית כלא נושם (פעיל) במטרה לאפשר הכנסה מהירה של אסירים לשם במקרה הצורך. מערך הרפואה של השב"ס נערך גם הוא למקרה של קורונה בכלא. במערך רכשו ציוד מגן ואף מציינים שבחלק ממפעלי בתי הכלא מייצרים מסכות מגן. כמו כן הצטיידו בתרופות אנטי ויראליות. כמו כן, ננקטו כמה צעדי מנע, בהם הגבלת מספר הביקורים וכלל הביקורים נעשים עם מחיצת זכוכית באמצע.

   

  משרד הבריאות הודיע הערב על עלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ל-178. ארבעה מהם החלימו. שני חולים מאושפזים במצב קשה, ו-11 במצב בינוני. רק 6,839 בדיקות לאיתור קורונה נערכו עד כה בישראל, ו-31 חולים מאושפזים בבתיהם. לפי הנתונים, כ-40,000 ישראלים נמצאים בבידוד ביתי.

   

  בתוך כך, משרד החוץ האמריקני פרסם הערב אזהרת מסע ברמה 3 לישראל ולגדה המערבית. משרד החוץ קורא לאזרחים לשקול מחדש נסיעות לאזורים אלה, בשל מגבלות תנועה ונוהלי בידוד שעליהם החליטו ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית בשל הקורונה.

   

  התפשטות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

  בעקבות איטליה: סגר כללי גם בספרד

  מסעדות סוגרות שערים: "אנשים פוחדים להגיע"

  צה"ל מחריף צעדים: קורא לחיילים להיערך לשהות ממושכת

  מחשש למחסור: מד"א פותח בהתרמת חירום של דם

   

  במערכת החינוך נערכים לסגירת הגנים והחינוך המיוחד החל ממחר - זאת לאחר שביום חמישי הודיעה הממשלה על סגירת כל בתי הספר, למעט הגנים והחינוך המיוחד. בכך תושלם השבתת מערכת החינוך וכל 2.3 מיליון תלמידי ישראל ישהו בביתם החל ממחר ועד למועד שאינו ידוע בשלב זה.

   

   

   

  במקביל, במשרד הבריאות מנסים להרגיע את הציבור לנוכח הבהלה וההסתערות על המרכולים. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר אחר הצהריים כי במקרה של הקשחת צעדים, הסופרים יישארו פתוחים. "אין טעם להסתער עליהם. המערכת נערכת אבל בכל תסריט אפשרי הסופרים ישארו פתוחים. אני מבקש מהציבור לנהוג באחריות ולהקשיב להנחיות הגורמים המוסמכים לכך".

   

  גם מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי מפעלי המזון ממשיכים וימשיכו לפעול כסדרם: "לרשתות המזון יש מלאי גדול. ייבוא המזון לישראל נמשיך. אין צורך לאגור מזון. הנגישות לרשתות המזון והפארם תימשך".

  טיב טעם אשדוד (צילום: רועי עידן )
  מדפים ריקים בטיב טעם אשדוד(צילום: רועי עידן )

  מדפים ריקים בסופר בירכא ()
  מדפים ריקים בסופר בירכא

  עומס ב- AM PM בתל אביב בעקבות בהלת נגיף הקורונה ()
  עומס ב- AM PM בתל אביב בעקבות בהלת נגיף הקורונה

  השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר הערב כי במשטרה נערכו לתרחישים שונים, ושוטרים הוצבו מחוץ למרכולים. "הצבת שוטרים ליד מרכזי מזון נעשתה אך ורק רק כדי לשמור על הסדר הציבורי, כיוון שצפינו שעלולה להיות הגעה מוגברת של אזרחים", אמר ארדן. "אין סיבה להגעה הדחופה לסופרים כי לפי כל התרחישים שהוצגו למשטרה ולמשרדי, עסקים חיוניים כמו חנויות מזון ובתי מרקחת ועוד - ישארו פתוחים וזמינים לציבור הרחב".

   

  ארדן הוסיף כי "זו תקופה מאתגרת שמחייבת את כולנו לאחריות אישית ולערבות הדדית. ארגוני החירום וההצלה של המשרד לביטחון הפנים מתמודדים עם אתגרים חדשים, ועושים את כל הפעולות הנדרשות כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".

   

  בתום התייעצויות במשרדי הממשלה ושיחות אישיות שקיים עם צמרת האוצר במהלך כל סוף השבוע, הודיע יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד כי יכנס הערב ב-20:00 את ראשי ההסתדרויות והאיגודים המקצועיים במשק לתדרוך לגבי ההיערכות הנדרשת ולגבש את הצעדים המעשיים שיתמכו במשק בתקופת החירום הצפויה.

  מדפים ריקים בסניף רמי לוי באשדוד (צילום: אילנה קלר)
  מדפים ריקים בסניף רמי לוי באשדוד(צילום: אילנה קלר)

  טיב טעם אשדוד (צילום: רועי עידן )
  טיב טעם אשדוד(צילום: רועי עידן )

  ברקע הדיונים הכלליים על החרפת הצעדים, גם בצה"ל מעדכנים ומקשיחים את התנהלות הצבא: בהודעת דובר צה"ל אחר הצהריים נמסר כי כלל המשרתים ייקראו מחר לחזור לבסיסיהם, וכי על הלוחמים ביחידות הקרביות להיערך לשהות ממושכת של כחודש מבלי לצאת לבתיהם.

   

  לפני הצהרת נתניהו, המועצה האזורית שומרון הודיעה כי היא משביתה את הגנים בתחומיה. "עצירת התפשטות נגיף הקורונה היא צו השעה", אמר ראש המועצה יוסי דגן. "אין הבדל בין בתי ספר לגנים מהבחינה הזו. אין סיבה לסכן את הגננות וגם לא את הילדים".

   

  מסלולי השהייה של החולים החדשים

  משרד הבריאות פרסם את המקומות והזמנים בהם שהו חלק מהחולים החדשים:

   

  חולים מספר 133, 137, 138 ו-142: גברים בשנות ה-30 וה-40 לחייהם ממרכז הארץ, שהיו בחופשה באישגל באוסטריה. ב-28.2 הם שהו על טיסה מנתב"ג למינכן של חברת ישראייר, המראה ב-12:15 ונחיתה ב-16:00. ב-7.3 - טיסת ישראייר מספר 6H 262, המראה ממינכן ב-16:15, נחיתה בנתב"ג ב-20:30.

   

  חולה מספר 134: גבר בשנות ה-70 לחייו מצפון הארץ שכעת מאושפז בבית חולים. הוא ביקר אצל רופא המשפחה וכן במכונים של קופת חולים לצורך בדיקות דם וצילום רנטגן. במסגרת החקירה האפידמיולוגית אותרו כל המגעים ההדוקים והם קיבלו הודעה פרטנית. הוא לא ביקר במקומות נוספים.

   

  חולה מספר 135: אשה בשנות ה-70 לחייה ממרכז הארץ, שחזרה מטיול מאורגן ממצרים ב- 5.3. טיסת חזור ב-5.3 מקהיר לנתב"ג בחברת אייר סיני, מספרה 4D 054, המראה ב- 08:55, נחיתה בארץ ב-10:15. ב-8.3 בשעה 13:00 נסעה בקו 67 של חברת דן מתחנת ביאליק/שוטרת לתחנת בן גוריון/הרצל.

   

  חולים מספר 140 ו-143: גברים בשנות ה-30 לחייהם ממרכז הארץ, שחזרו מסן פרנסיסקו. טיסת חזור באל על ב-8.3, מספרה LY022, המראה מסן פרנסיסקו בשעה 00:30. נחיתה בנתב"ג ב-9.3 בשעה 00:20.

   

  חולה מספר 141: חולה בשנות ה-40 לחייה, ממרכז הארץ. חזרה מלונדון. 5.3 : טיסת אל על LY316, המראה מלונדון ב-14:30, נחיתה בארץ ב-21:30. 6.3: 21:00-21:30 מוקד רפואה דחופה מכבי, רח' הנצח 3, רמת השרון. 6.3: 21:30-22:15 סופרפארם צמרות, רח' צמרות 2, הרצליה.

   

  חולה מספר 146: גבר בשנות -30 לחייו ממרכז הארץ, חזר מלונדון ב-9.3 בטיסה מספר 4451 של חברת Wizz air. ב-9 במרץ נסע ברכבת שיצאה ב-21:35 מנתב"ג לתחנת קריית מוצקין, החליף רכבת לכיוון כרמיאל שיצא ממוצקין ב-22:20, והגיע לתחנת כרמיאל בשעה 23:56.

   

  חולה מספר 147: חולה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה מבריטניה ב-10 במרץ. טסה ללונדון ב-4 במרץ בטיסת 162BA של בריטיש איירוויז, והמריאה ב-9 במרץ בטיסת 163BA. נחתה בנתב"ג ב-04:45 ב-10 במרץ ושהתה בבידוד ביתי.

   

  חולים מספר 148, 149, 151 ו-154: מדובר בבני משפחה של חולה ידוע. בני המשפחה היו בבידוד מיום האבחנה של החולה הידוע.

   

  חולה מספר 150: אישה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה מארה"ב ב-9 במרץ. המריאה לניו יורק ב-1 במרץ בטיסת אל על LY011, והמראיה ב-8 במרץ בטיסת LY008. נחתה בנתב"ג ב-9 במרץ בשעה 17:00 ושהתה מאז בבידוד ביתי.

   

  חולה מספר 153: אישה בשנות ה-40 לחייה ממרכז הארץ. חזרה משני טיולים ביוון ובבריטניה. טסה לאתונה ב-23 בפברואר. ב-29 בפברואר טסה מזקינטוס לאתונה בחברת סקיי-אקספרס 421O, ולאחר מכן טסה מאתונה לתל אביב בחברת AEGEAN 3928A. נחתה בנתב"ג בשעה 00:30 ב-1 במרץ. ב-3 במרץ טסה ללונדון בשעה 07:00 עם חברת VIRGIN טיסה מספר 454. חזרה ב-8 במרץ עם חברת WIZ בטיסה 94451W. היא ביקרה ב-9 במרץ בין 10:30 ל-11:10 בסניף אשדוד של חברת פלאפון, ובין 12:00 ל-12:15 הייתה בסופר "מרקט בעיר" בגן יבנה.

   

  חולה מספר 155: גבר בשנות ה-50 לחייו ממרכז הארץ. בא במגע עם חולה מאומת. החקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות ממשיכה ותפורסם בקרוב.  

   

  כדי למנוע מחסור: התעשייה הישראלית תמשיך לייצר

  "משרד הבריאות והתאחדות התעשיינים סיכמו על שורת המלצות למפעלים להמשך פעילות תחת הקורונה ומניעת הידבקות בין העובדים . בין ההמלצות: הפרדה בין עובדים קריטיים באותו תפקיד, ביטול גורף של טיסות לחו"ל, ביטול ביקורים של גורמי חוץ במפעלים ועוד".

   

  נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר כי "המשק הישראלי נמצא באחד האתגרים הגדולים בתולדותיו. אני שמח שבעת הזו הממשלה פתחה ערוצי הדברות מקצועיים עם התעשייה הישראלית ונבטיח ביחד את המשך הפעילות התעשייתית ואת המשך הספקת המוצרים למשק הישראלי. נאפשר לתעשייה הישראלית להמשיך לפעול בתנאים שהוסכמו עם משרד הבריאות ונבטיח שמנוע הצמיחה של המשק ימשיך לפעול גם לאחר המשבר ולסייע ביציאה ממנו".

   

  אלי סניור, יואב זיתון, איתמר אייכנר, רועי רובינשטיין ואלישע בן קימוןהשתתפו בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בני דוד פור
  "מה שלא חיוני יישאר סגור"
  צילום: בני דוד פור
  מומלצים