שתף קטע נבחר

צילום: EPA

לא יותר משני אנשים ברכב בדרך לעבודה: הנחיות משרד הבריאות המלאות

לאחר הצהרתו של ראש הממשלה על הצעדים החדשים בנוגע להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה, פרסם משרד הבריאות את ההוראות המעודכנות המלאות. בין היתר: מוסדות החינוך מפסיקים לפעול, מקומות הבילוי ייסגרו - ומומלץ להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית

בדיקת חום בכניסה ל בית חולים הדסה עין כרם ירושלים  (צילום: EPA)
בדיקת חום בכניסה לבית החולים הדסה עין כרם(צילום: EPA)

משרד הבריאות פרסם הלילה (בין שבת לראשון) את ההנחיות המעודכנות לציבור על רקע התפשטות נגיף הקורונה. על פי ההוראות החדשות, כל מוסדות החינוך יפסיקו לפעול, מקומות הבילוי ייסגרו, ויש להימנע מנסיעה של יותר משני אנשים ברכב.

 

מוסדות חינוך ורווחה

כל מוסדות החינוך נדרשים להפסיק לפעול, ללא קשר למספר הילדים במסגרת.

 

בכלל זה ייסגרו גם מסגרות החינוך המיוחד, הפנימיות, מעונות היום, המשפחתונים, מחנות הנוער, הקייטנות והצהרונים.

 

חל איסור על ביקורים במסגרות רווחה, סיעוד או בריאות, המשמשות כבתים עבור תושביהן - למעט מלווה אחד לכל היותר, רצוי מלווה קבוע.

 

מקומות עבודה

מקומות עבודה נדרשים להיערך להמשך העברת עבודה מהבית ללא התקהלויות כלל.

 

לעת הזאת הם יוכלו להמשיך לעבוד, כל עוד הם מקפידים על קיום מרחק של שני מטרים לפחות בין עובד לעובד בכל המקומות והמתארים שבהם העובדים נמצאים.

 

הוראות נוספות למקומות העבודה:

יש להימנע מנסיעה של יותר משני אנשים ברכב

חל איסור מוחלט על הגעת חולים למקום העבודה

חל איסור על התכנסויות של יותר מ-10 אנשים

 

תרבות ופנאי

קניונים נדרשים להישאר סגורים - למעט מרכולים ובתי מרקחת.

 

מסעדות ובתי קפה - נדרשים להישאר סגורים, למעט מקומות שיכולים למכור מזון שלא לצריכה במקום (טייק אווי או משלוחים).

 

עוד נדרשים להישאר סגורים:

מועדונים, ברים ופאבים

בתי קולנוע, תיאטראות ומוסדות תרבות אחרים

אולמות אירועים

חדרי כושר ובריכות שחיה

פארקי מים

גן חיות, ספארי ופינות חי

מתקני שעשועים ולונה פארק

מקומות לעריכת מופעים וירידים

אתרי מורשת

כלי שיט ציבוריים

רכבל

בתי מרחץ

עסקים לטיפול לא רפואי בגוף האדם

 

קו 69 רמת גן (צילום: נדב אבס )
נהג בקו 69 ברמת גן(צילום: נדב אבס )

 

תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית ממשיכה בשלב זה לפעול כסדרה, אך משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בה.

 

על פי הנחיות שפרסם משרד התחבורה, מיום ג' יופסק התשלום במזומן בתחבורה הציבורית - ויש להצטייד בכרטיס רב-קו.

 

שינויים נוספים בתחבורה הציבורית:

הופסקו קווי התלמידים והאקדמיה

שירות קווי לילה הופסק

הופסקה פעילות קווי תחבורה ציבורית אל מקומות הבילוי

 

תפילה ודת

תפילות וטקסים דתיים יש לערוך בקבוצות של עד 10 אנשים, תוך שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם ולא יותר משתי קבוצות כאלו בו זמנית במקום אחד.

 

מקוואות (גברים) נדרשים להישאר סגורים.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר אמש הצהרה על הצעדים החדשים, וקרא למי שלא חייב לצאת לעבודה - "שלא ייצא". נתניהו אמר ש"אנחנו עדיין בעיצומו של משבר בינלאומי", אבל מצבה של ישראל טוב ביחס לשאר המדינות בעולם. "הקרב הוא קודם כל קרב על החיים והקרב הוא כמובן על הבריאות של הציבור. הנשיא טראמפ הכריז מצב חירום בארה"ב, הבורסות עולות ויורדות. המדינות מאמצות אחת אחרי השנייה את ההחלטות שאנחנו קיבלנו. יש תוחלת למאמצים שלנו".

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים 

מניין החולים בישראל עלה ל-200

אדלשטיין: "הכנסת תושבע כמתוכנן ביום שני"

בצה"ל ישאירו חלק מהחיילים העורפיים בבית

 

נתניהו הוסיף כי "זה אירוע מתגלגל, המחלה משתנה. אני בקשר עם מנהיגים, אנחנו מנסים כל הזמן להקדים את המחלה ואת העולם, בסך הכול אנחנו עושים את זה. אנחנו חיביים להתקדם עם התפתחות האירוע. אנחנו נערכים תוך כדי תנועה ולכן כל יום-יומיים אנחנו מביאים את ההחלטות החדשות. זה לא זבנג וגמרנו, אני מעריך שיש לנו אפשרות לא ררק להתגבר על המשבר אלא גם לנצח את הנגיף. זה מחייב את כולנו לעבור לשגרת חיים חדשה למשך הזמן הדרוש ולהיערך שוב בצעדים שיאפשרו לנו לגביל את קצב ההתפשטות של המחלה להבטיח שמערכות הבריאות שלנו עומדות בנטל".

 

ראש הממשלה התייחס גם להסתערות על המרכולים: "בגלל שהייתה הסתערות על רשתות המזון, אין לזה שום סיבה, יש לנו מלאים מכאן ועד הודעה חדשה, המזון מגיע דרך הים. המלאים מלאים, אתם תראו את זה חוזר. גם לפסח יש לנו מזון די והותר ואין שום מחסור, זה יכול להיות רגעי כי אנשים לא האמינו למה שאמרתי עכשיו והסופרמקטים ימשיכו לתפקד. תרופות - לא יהיה שום מחסור, המלאים מלאים והאספקה סדירה. בתי המרקחת ימשיכו לעבוד. בנקים, כסף, אשראי, שירותי הבנקאות ימשיכו לעבוד כרגיל. תחנות דלק כנ"ל.

 

מרכזי בידוד שיתופיים: "בית מלון, לכל אחד יהיה חדר משלו"

שר הביטחון נפתלי בנט פרסם הבוקר הסבר בעניין הנחייתו להקים שלושה מרכזי בידוד שיתופיים לחולי קורונה שמצבם קל - כחלופה לאשפוז ביתי. "אישפוז ביתי משמע להיות בחדר מבודד בבית, בלי להתקרב לבני המשפחה, כך משך ארבעה עד שישה שבועות. להערכתי, ועל סמך השוואה למקומות אחרים בעולם, זה כמעט בלתי אפשרי".

 

 

לדברי בנט, "בסבירות גבוהה החולה ידביק את שאר בני ביתו. כך היה בדרום קוריאה ובסין. גם מאוד קשה להעניק לאנשים אלו בקרה רפואית ומעקב. וממש קשה לבן אדם להיות 'תקוע' לבד בחדרו במשך חמישה שבועות".

 

בנט הסביר כי העדיפות בעיניו היא "מלוניות הבראה קהילתיות", וכי נתן למערכת הביטחון הוראה להקים עוד השבוע שלוש מלוניות כאלה - בצפון, במרכז ובדרום. "מלונית כזו יכול לארח כ-1,000-500 נשאי קורונה במצב טוב. היא נועדה ל-80% מהנשאים שלמעשה אינם סובלים, ורק מוכרחים להיות בבידוד משך כחמישה שבועות, להעביר את הזמן. נשא קורונה אינו יכול שוב להדביק נשא קורונה, אז אותם מאות נשאים יכולים להיות יחד".

 

על פי בנט, מדובר ב"בית מלון קיים ובטח ריק שאנחנו, מערכת הביטחון, 'משתלטים' עליו, ולמעשה מארחים בה את נשאי הקורונה. לכל אחד יהיה חדר משלו במלונית, יוכל לראות טלוויזיה, לקרוא, לעשות מה שהוא רוצה בתוך המלונית. בית מלון, לא רע".

 

בנט הוסיף: "במלונית יהיה צוות רפואי שיפקח ויבדוק את הנשאים לוודא שמצבם טוב, ויידע לשחרר אותם בתום התקופה, לאחר בדיקות שמוודאות שהאורח כבר נקי מהנגיף. נצטרך לוודא שהצוות הרפואי והצוות הלוגיסטי של המלון לא יידבקו. אנחנו עובדים על זה במלוא המרץ, כשהמטרה שלנו לפתוח את המלונית הראשונה כבר במהלך השבוע הקרוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
בכניסה לבית החולים הדסה עין כרם
צילום: EPA
מומלצים