שתף קטע נבחר

מה זה נגיף סיני קטן לעומת סוף הדמוקרטיה

בחסות הקורונה מושבתים בתי משפט, אמצעים דיגיטליים משמשים נגד אזרחים, ואת הפאניקה מנצלים פוליטיקאים אופורטוניסטים. אני אופטימי

 

Prime Minister Benjamin Netanyahu  ()

במוצאי שבת ב-22:00 בלילה צלצל אליי דרור ואמר: "המושחת הסדרתי לכאורה, שמחזיק בראשות הממשלה, מודיע על מעקב אחרי האזרחים. כמו בחשוכות שבמדינות הטוטליטריות". לא היה לי הרבה מה להגיד וממילא חשבתי שלא שמעתי טוב כי תופי הטם טאם המכים בימים האחרונים מחרישים את האוזניים.

 

 

ב-1:05 לפנות בוקר הוא שוב צלצל. עניתי. "ב-1:00 בלילה, כגנב, כשכולם ישנים אחרי יום מתוח, הוא מודיע על ביטול בתי המשפט. רק אידיוט לא יזהה תהליכים". משום שהייתי ער ידעתי שאמיר אוחנה, ההוא שמתקרא שר המשפטים, החליט על מצב חירום משפטי ודחה לאדונו את חרפת ספסל הנאשמים. כל זה כמובן היה צפוי. בשביל זה הוא שם. קורונה רצויה לאידיוט שימושי.

 

אל תדאג, אמרתי לחבר, תהיה אופטימי. יהיה רע. עוד תתגעגע להתקשר אליי בשעות מוזרות. אתה כמובן יודע שעוקבים אחרי הטלפון שלך?

 

"כמה טוב שיש קורונה", נאנח דרור, "אין צורך לשרוף פרלמנט כדי להפוך דמוקרטיה לדיקטטורה".

 

הסכמתי. הקורונה - שמטופחת על ידי אימה, תקשורת פאניקרית ופוליטיקאים אופורטוניסטים - היא באמת מלכת המחלות. לא סתם נתנו לה את השם הזה. ומכיוון שכך, היא מבליטה את חולשתה של הדמוקרטיה. כפי שנחרבה בקלות לפני כמעט 100 שנים באירופה, היא עומדת בפני חורבן חדש. הפעם דיגיטלי.

 

פעם יכולת לחמוק מעיקוב במשחקי הריגול. היום כולם עוקבים אחרי כולם, והממשלה, שהייתה אמורה להגן עלינו מפני החדירה לפרטיות, מספרת שהיא עושה את זה לטובתנו.

איפה הימים היפים שבהם דיברו כולם על הפלורליזם של האינטרנט? מתי זה היה, לפני 20, אולי 25 שנה? השילוב הקדוש של וירוסים עם ויראליות מעמיד את הדמוקרטיה החבוטה שלנו בפני מוות באבחת גרזן.

 

ביום ראשון בצהריים כבר קראתי בעיתון שהממשלה אישרה תקנות המאפשרות לשוטרים ולפקחים להטיל קנסות מנהליים על מי שיפר צווי בידוד וצווי התקהלות, ותקנות המאפשרות לקיים דיונים בהארכות מעצר ללא נוכחות פיזית של העצורים אלא בשיחת וידאו. הוגבלו גם הביקורים לאסירים ולעצורים - גם מטעם עורכי דין, שאיתם יתייעצו בטלפון.

 

ואחר כך קראתי שעומדים לנטר טלפונים ולעקוב אחרי חולי קורונה כדי לראות איפה היו ומה עשו. וכמובן, הדגישו, המידע לא יישמר בשום מקום אחר.

 

בשום מקום! הרגעתי את שריקת האוויר הנפלט מראותיי המתכווצות. זה לא יכול לדלוף לאפליקציית הבחירות המהוללת של הליכוד, וזה כמובן לא יכול לשמש נגד שום אזרח שומר חוק, שכן בתי המשפט סגורים (אם כי אפשר להוציא צו בישיבת וידאו).

 

קצת עקבנו, קצת עצרנו, קצת כלאנו. ממה אתה נלחץ? הכול מתייעל פה. שב בבית ותעשה מה שאומרים לך. ביבי, אמיר אוחנה, בצלאל סמוטריץ' וכל צבא השמים כבר יורה לך איך להתנהג.

 

כדי לוודא את כל זה פתחתי למחרת את העיתון וראיתי שאכן, להקות פקחים יגנו עלינו מפני מפיצי המחלה שמסרבים להתבודד ויענישו אותם באלפי שקלים שאין להם כי הם לא עובדים. לפחות חשתי הקלה ונשמתי קצת לרווחה כשהבנתי שמדובר רק בחילונים. החרדים משוחררים.

 

עם הנשיפה האחרונה הצלחתי לפלוט את רעל הדמוקרטיה הליברלית מריאותיי ונשארתי רק עם הקורונה המיטיבה. עכשיו ידעתי: שב"כ, סמוטריץ' ואוחנה יגיעו אליי במהירות. גם הפקחים. יהיה בסדר, אמרתי לעצמי. כולה קורונה. אם ניצלתי מהדמוקרטיה הליברלית, נגיף סיני קטן זה מה שמטריד אותי?

 

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים