שתף קטע נבחר

במקום הכי נמוך בתל אביב לא מפחדים מהקורונה: "הסמים והחיים ברחוב יותר גרועים"

סיור לילי בדרום תל אביב הוא חוויה מטרידה גם בשגרה, אך בימי הקורונה הוא אפילו גרוע יותר. הזונות וסוחרי הסמים סוגרים את הדלת אבל ממשיכים בשגרה, ומבקשי המקלט מתגודדים ברחובות. ניסיון להשליט קצת סדר, הסתיים בתגרה המונית ולא ממוגנת

  

 

רחובות בלי אכיפה, והנחיות שנותרות על הנייר. בדרום תל אביב המוזנחת, גם הקורונה לא מצליחה לסגור את בתי העסק, ולפזר את התקהלויות האנשים. לאחר שלמערכת ynet הגיעו תלונות רבות מתושבים בשכונת נווה שאנן, יצאנו לסיור לילי מצולם – במקום הכי נמוך בתל אביב.

 

סיור לילי באתרי הזנות והסמים בדרום ת"א הוא חוויה מטרידה מאד לא נעימה בימים של שגרה, אך בימי מגפה מדובר בחוויה טראומטית במיוחד. לצד ה"חמארות", ברים ומועדוני הימורים בלתי חוקיים הממשיכים לפעול, גם בתי הבושת פעילים, נרקומנים ומחוסרי דיור מתרכזים באתרי לינה צפופים - כולם יחד מהווים מתכון בטוח להתפשטות הנגיף הקורונה.

 

מוטי כ"ץ, מנהל קבוצת "דרום תל אביב בקריז", מוביל את הסיור המטריד ויוצא הדופן היישר מפתח ביתו המרוחק עשרות מטרים מתחנת המשטרה השכונתית – רגע לפני שהתקנות הוחמרו דרמטית.

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית  (צילום: נדב אבס)
השגרה הכואבת נמשכת. דרום תל אביב, בשבוע שעבר(צילום: נדב אבס)

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית ברונו (צילום: אסף קמר)
"אני עושה לעצמי דברים יותר גרועים". ברונו(צילום: אסף קמר)

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית  (צילום: נדב אבס)
מתעמתים עם שוטרים(צילום: נדב אבס)

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית  (צילום: נדב אבס)
(צילום: נדב אבס)

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית  (צילום: נדב אבס)
(צילום: נדב אבס)

 

דרום תל אביב - כתבות נוספות בסדרה:

דווקא בגשם: עיריית ת"א והמשטרה נגד ההומלסים

"כמו כלב, יושב ואף אחד לא מסתכל". מונולוגים על חיים ברחוב

"זרקו אותי באמצע הכביש": עדויות מהמבצע נגד הזנות בדרום ת"א

מראה חדש, בעיות ישנות: במקום הכי נמוך בת"א

לאור יום, לעיני כל, מעולפים ברחובות ובגנים: מכת הנרקומנים "המודרניים" בדרום ת"א

 

יחסית לשגרה יש פחות נרקומנים ברחובות ובתי הזונות הרבים מקפידים על דלת סגורה ואור אדום מעומעם, אבל יש פעילות, סחר חופשי בסמים ועשרות אנשים ברחובות. כ"ץ טוען כי "מה שקורה כאן זה עסקים כרגיל, זונות ונרקומנים בכל מקום, בתי הזונות פתוחים".

 

אילנה (שם בדוי), אישה בזנות בת 61, מספרת על השינוי שעובר על דרום תל אביב בעקבות מגפת הקורונה. "הרבה אנשים הולכים כאן עם מסכות על הפנים וכפפות על הידיים ומשתדלים לא להתקרב אחד לשני ובקושי אומרים שלום", היא מתארת. "גם ביחסי מין לא עושים את זה פנים אל פנים אלא בתנוחות יותר בטוחות מבחינת הדבקה".

 

בסמטת עכו הנוראית אפקט הקורונה לא משפיע, והגיהינום האכזרי ממשיך ללא הפרעה: סוחרי הסמים ממשיכים למכור סמים סינטטיים באופן גלוי לכל דורש והלקוחות הרבים נשכבים על הרצפה מתחת לאורות פנסי הרחוב, מנסים למצוא וריד ולהזריק. חבורת נרקומנים מפחידה, שמזהה את ציוד הצילום, תוקפת אותנו באמצעות זריקת בקבוקי זכוכית ואנחנו נאלצים לברוח.

 

"זה נראה כמו סוף העולם"

ברחוב סמוך אנחנו פוגשים את אבי (שם בדוי), דר רחוב המכור לסמים, שמסתובב עם עגלת סופר ובה רכושו, הכולל שקית עם בגדים ובקבוק מים. באווירה האפוקליפטית המוזרה, הוא פונה אלינו ומבקש להתראיין. "מפחיד להסתובב ברחובות הריקים, זה נראה כמו סוף העולם. מצד שני הקורונה עוזרת לי להיכנס לאשפוז. הבנתי שהעירייה מציעה עזרה ואני אמצא אותה".

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית צלם נדב אבס בתוך תגרה (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית  (צילום: אסף קמר)
"הסמים והחיים ברחוב יותר גרועים מהנגיף". דרום ת"א(צילום: אסף קמר)

מאחורי אחד מפחי האשפה שפזורים ברחוב, נרקומן מדמם ופצוע בפנים, בבגדים קרועים - מנסה למצוא קצת פרטיות. הוא יושב כפוף בתוך עגלת ילדים, מכין לשימוש את תערובת הנייס גיי, ומתעלם לחלוטין מהכריך שאחת המתנדבות מבית התמחוי הסמוך נותנת לו. אווירת סוף העולם משפיעה גם על ברונו, דר רחוב ומכור לסמים שבאופן מפתיע גם הוא מבקש להתראיין לכתבה.

 

"שמעתי שרק בני 80 מתים מזה. אני בן 20, מה יקרה לי? אני עושה לעצמי דברים יותר גרועים. הסמים והחיים ברחוב וכל המחלות, זה יותר גרוע מהנגיף", הוא טוען.

 

כמו בשאר הארץ, גם תושבי השכונה האריתראים מתמודדים בימים אלה עם מציאות מורכבת - בלי עבודה ובלי סיוע כלכלי. בחנות הירקות מתגודדים עשרות אנשים, מול אחת המכולות ברחוב פין יש התקהלות הכוללת עשרות אריתראים מודאגים - חלקם עם מסכות פנים זולות, חלקם ממוגנים על-ידי צעיפים בלבד, אך רובם המוחלט ללא שום אמצעי מיגון מפני הנגיף.

 

"יש לי ילדים, ואין לנו כסף לאוכל. אם זה ימשיך יזרקו אותנו לרחוב", מספר תושב השכונה, המתגורר בישראל שמונה שנים. "בשביל הממשלה אנחנו שקופים. אין לנו עבודה, ממה נחיה? לוקחים לנו 20% מהשכר עכשיו בגלל הקורונה, הממשלה צריכה להחזיר לנו כסף".

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית  (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית נרקומנית (צילום: אסף קמר)
"בדרום ת"א אין אכיפה, יש אנרכיה". דרת רחוב(צילום: אסף קמר)

לעומתו, מבקש מקלט אחר, לא לחוץ בכלל: "הקורונה זה מאלוהים, באפריקה אין קורונה ופה יש. שמעת על שחור שחלה בקורונה?". שפי פז, תושבת השכונה ופעילה ב"חזית לשחרור דרום תל אביב" שהצטרפה לסיור, טוענת כי "כמו שאנחנו לא יודעים על מקרי הרצח והאונס שמתרחשים בתוך הקהילה שלהם, אנחנו לא יודעים מה קורה כאן וגם לא נדע אם יהיו חולים אצלם".

 

פיזור ההתקהלות הסתיים בתגרה המונית

אחד מחברי קבוצת "דרום ת"א בקריז" מצלצל למשטרה להתלונן על הפרת הוראות החירום. ניידת מגיעה, ומנסה לפזר את ההתקהלות באמצעות כריזה. עם סירובם להתפנות מהמקום פורצת תגרה, שגוררת ניידות נוספות ושוטרי יס"מ. עשרות שוטרים ועשרות אריתראים דוחפים אלה את אלה, וכל זאת ללא שום אמצעי הגנה מפני נגיף הקורונה - לא כפפות ולא מסכות פנים.

 

כ"ץ טוען ש"השוטרים הגיעו לפזר את ההתקהלות רק בגלל המצלמה והתקשורת. ההתקהלות מתרחשת כבר שעתיים ועד שלא באתם - לאף אחד לא היה אכפת. בדרום תל-אביב אין אכיפה, יש אנרכיה. בתי הזונות עובדים, סוחרי הסמים ממשיכים למכור סמים והנרקומנים וההמולסים מתרכזים ללא פיקוח באתרים צפופים. דרום תל-אביב בסכנה להפוך למוקד קורונה".

אפקט משבר נגיף הקורונה וירוס קורונה דרום תל אביב תחנה מרכזית סחר ב סמים סמוי גלוי (צילום: אסף קמר)
"נתלו כרזות באנגלית ובטיגריניה עם הנחיות משרד הבריאות". דרום ת"א(צילום: אסף קמר)

מהמשטרה נמסר: "בניגוד לנטען, המשטרה תגברה לאחרונה את כוחותיה ופועלת גם באזור זה בכוחות מתוגברים למען שלומו, ביטחונו ובריאותו של הציבור. בשבוע החולף סגרנו עם נציגי העירייה והרווחה, מספר חמארות ומבנים בנווה שאנן בשל התקהלות ואי יישום ההנחיות. השוטרים מצוידים במיגון מלא, זאת ללא כל קשר למוצא החשוד עמו הם באים במגע".

 

מעיריית תל אביב נמסר: "המשבר מנוהל על ידי משרד הבריאות וגם בנושא סגירת עסקים ויידוע הציבור אנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. לגבי עסקים - במהלך כל השבוע עסקו צוותי פיקוח עירוניים בכל רחבי העיר, כולל שכונת נווה שאנן, באכיפה מול בתי עסק שהיו פתוחים בניגוד להנחיות. גם נושא יידוע הציבור, כולל של הקהילה הזרה, מתוכלל בידי משרד הבריאות".

 

"בסוף השבוע נתלו ברחבי השכונה 1,000 כרזות באנגלית (המדוברת על ידי רוב הזרים) ובטיגריניה עם הנחיות משרד הבריאות; סרטונים בשפות אלו הופקו על ידי העירייה והופצו בקבוצות ווטסאפ של פעילי הקהילה; צוותי הסיירת לביטחון עירוני והפיקוח מקיימים סיורים מוגברים, כורזים את הנחיות משרד הבריאות באנגלית ובטיגריניה, ומפזרים התקהלויות והתגודדות. פעילות ההסברה נעשית בשיתוף משרד הבריאות מסיל"ה - מרכז הסיוע העירוני לקהילה הזרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים