שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

חשש בקהילות היהודיות: "נידרש לשרוף את גופות המתים בקורונה"

רבנים בתפוצות מתמודדים עם איום חדש, כאשר עוד ועוד מדינות אוסרות קבורה מסורתית של קורבנות הנגיף. רבה קהילת ונציה מבהיר כי אם ההנחיה תהיה לשרוף - יש לציית לה: "דורות רבים לא התמודדו בקהילות עם כאלו שאלות רגישות"

 

יהדות העולם מתמודדת בימים אלה לא רק עם התפשטות נגיף קורונה עצמו, אלא גם עם ההשלכות על קיום חיי הדת והקהילה , וכעת מרחף מעליה איום נוסף – שריפת גופות המתים במחלה. רבנים בתפוצות חוששים כי עם העלייה במספר הקורבנות במדינות רבות, יאסרו בקרוב הרשויות להביאם לקבורה, כפי שמחייבת ההלכה, מחשש כי הדבר יביא להמשך הפצת הנגיף.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

במכון שטראוס-עמיאל מבית רשת "אור תורה סטון", שכ-300 רבנים מטעמו מכהנים בקהילות יהודיות ביותר מ-50 מדינות, החלו להיערך לאפשרות כזו. ראש המכון, הרב אליהו בירנבוים, סיפר כי קיבל פניות מהשליחים בנושא שריפה גופות והוא צייד אותם במידע ההלכתי הרלוונטי. "אנחנו פועלים להסדיר את הנושא מול כל הגורמים הרלוונטיים שיכולים לסייע בפתרון בעיה מורכבת זאת", אמר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

  ()

 

"היהדות מקדשת את ערך החיים אבל נותנת כבוד גם לנפטר", הסביר בירנבוים. "מנהג ישראל מדורי-דורות הוא לקבור את המת באופן מכובד ולא לשרוף את הגופה. מדינות רבות בעולם החלו בתהליך של שריפת גופות הנפטרים מקורונה, הן בגלל העומס הגדול של מספר הנפטרים והן כדי לא לגרום להדבקה נוספת, ונדמה לי שמזה שנים רבות או דורות רבים מנהיגי הקהילות ורבנים לא התמודדו עם סוגי השאלות הרגישות המתעוררות כיום בגלל מגיפת הקורונה. אנו מנחים את שליחי שטראוס-עמיאל איך להתמודד עם מצב זה באופן הלכתי ורגיש וכמובן על פי הכללים בכל מדינה ומדינה".

 

הרב דניאל טואיטו, רבה של קהילת ונציה באיטליה ובעצמו בוגר המכון, שוהה כעת בבידוד בישראל, ובראיון לאולפן ynet אמר כי אם חלילה תהיה חובה לשרוף את הגופות, לא תהיה לו התלבטות כיצד לנהוג. "בסופו של דבר, אנחנו נעשה בדיוק את מה שהוראות החוק וההדרכות של מערכת הבריאות מורות", אמר. "זה דבר ראשון וזה מעל לכל ספק. כל מי שחושב שזו הזדמנות לא להקפיד על כל ההוראות - טועה בגדול".

 

  ()
נערכים לנורא מכל

 

הרב טואיטו הוסיף כי ייתכן והקהילה היהודית תורשה לקבור את מתיה על פי ההלכה, אך "הכול תלוי בכמויות". הוא הבהיר: "ברגע שחלילה יצטברו כמויות גדולות של אנשים שצריכים קבורה, אנחנו לא נכניס לסכנה אדם חי כדי לטפל בצורה נאותה יותר או קפדנית יותר באדם שכבר נפטר. כואב לומר את זה, אבל האחריות של רבנות ויהודים זה קודם כל כלפי האנשים החיים, ואנחנו צריכים להציל אדם אחד גם אם זה על חשבון אי שמירה על הכללים שכל כך הרבה שנים אנחנו מקפידים עליהם".

פורסם לראשונה 24/03/2020 18:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים