שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

הכוכב של אמריקה: אנדרו קואומו נגד הקורונה

מושל ניו יורק הפך לנושא הדגל של המלחמה בנגיף – אבל גם למרגיע הלאומי. בעוד טראמפ מזלזל בווירוס ומשתלח בעיתונאים, התדרוכים של קואומו הפכו לשעת-תרפיה לאומית, ויש כבר מי שמדברים עליו כמועמד לנשיאות. בין לבין, היה גם ריב הזוי עם אחיו בשידור חי: "אני הבן המועדף של אמא"

משבר הקורונה בארצות הברית הציב בימים האחרונים באור הזרקורים את מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו, שבסגנונו הייחודי – שילוב של ישירות וחתירה-למטרה עם אמפתיה גלויה לסבלם של התושבים – מצליח למתג את עצמו בעיני רבים כתמונת הראי של הנשיא דונלד טראמפ, ולזכות בתמיכתה של עדת אוהדים הולכת וגדלה.

 

משבר הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

 

נגיף קורונה מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו ארה
פקודה על שם אמא. המושל קואומו(צילום: AFP)

קואומו, איש המפלגה הדמוקרטית, נתפס על-ידי אמריקנים רבים כדמות נוסכת ביטחון הודות לעדכונים היומיים שהוא מוסר בשידור חי בטלוויזיה על המאמצים של מדינת ניו יורק להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, שהביא כבר למותם של יותר מ-600 בני אדם ברחבי ארה"ב. בניו יורק לבדה מתו כבר יותר מ-200.

 

"הוא באמת מצליח להיתפס כמישהו בעל שיעור קומה נשיאותי", אומר רוברט שפירו, פרופסור לפוליטיקה מאוניברסיטת קולומביה. "אפשר להשוות את זה מבחינות מסוימות לימים שאחרי מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001, כשרודי ג'וליאני ניצל את ההזדמנות והפך לראש העיר של אמריקה".

 

הנדבק הראשון בנגיף הקורונה במדינת ניו יורק התגלה ב-1 במרץ, ומאז הפכה המדינה למוקד ההתפרצות הראשי בארה"ב. רבים זוקפים לזכות קואומו – המפגין גישה נחושה ומעשית – את העובדה שהמדינה מצליחה לעת עתה לעמוד בפני הווירוס.

נגיף קורונה מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו ארה
בן של מושל ובעלה של קנדי. הכריזמה תחזיק 4 שנים?(צילום: AFP)

קואומו בן ה-62 גילה ערנות מרשימה ומיהר להפעיל סמכויות מיוחדות כדי לשלוח לרחובות חיילים מהמשמר הלאומי, לצייד את בתי החולים במיטות אשפוז רבות יותר ולהורות לתושבי ניו יורק להישאר בבתים. הוא אפילו השיק מותג לחיטוי הידיים מטעם הממשלה.

 

ניפגש ב-11 בבוקר

קואומו, שנולד בקווינס ב-1957, הוא אדם שהפוליטיקה זורמת בעורקיו: אביו, מריו קואומו, שימש כמושל ניו יורק מטעם המפלגה הדמוקרטית במשך שלוש כהונות, בשנים 1994-1983. ב-1990 נשא אנדרו לאישה את קרי קנדי, בתו של התובע הכללי של ארה"ב לשעבר רוברט קנדי, אחיו של הנשיא המנוח ג'ון קנדי. הם התגרשו 15 שנים אחר כך.

רחובות ריקים ניו יורק נגיף קורונה ארה
רחובות העיר ניו יורק ריקים בצל הקורונה(צילום: רויטרס)

אחרי שסיים לימודי משפטים עבד קואומו בממשלו של ביל קלינטון בשנות ה-90, וב-2006 הוא נבחר לתובע הכללי של ניו יורק. ב-2011 הלך בעקבות אביו ונבחר למושל המדינה, ומאז הוא מכהן בתפקיד. בשנת 2018 זכה בכהונה נוספת, אחרי שניצח בבחירות למושלוּת את כוכבת "סקס והעיר הגדולה" סינתיה ניקסון.

 

התדרוכים היומיים שמעביר קואומו בטלוויזיה מאז תחילת משבר הקורונה – תדרוכים שמתחילים ב-11 בבוקר שעון מקומי ומועברים בשידור חי ברשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב – הפכו פופולריים למדי, הן בזכות הסמכותיות שהוא מפגין בהם והן בשל הרוגע שהוא משרה והטון מלא-ההבנה הבוקע מגרונו.

חיילים המשמר הלאומי הסבת מרכז כנסים ל מרכז רפואי ניו יורק נגיף קורונה ארה
חיילי המשמר הלאומי. קואומו פעל מהר(צילום: AFP)

קואומו הקפיד ומקפיד להדגיש עד כמה חמורה ההתפרצות, ובשבוע האחרון קרא לניו-יורקרים שוב ושוב להישאר בבתים, תוך שהוא משתמש בהפצרות כמו "זו לא בדיחה". את התושבים שמפירים את ההנחיות ומתקהלים בחוץ הוא האשים בהרס עצמי ובחוסר רגישות. מנגד, קואומו מקפיד לקרוא לאזרחי ניו יורק שלא להיתפס לבהלה, ולא פעם הדגיש לתושבים כי הפחד עלול להיות מסוכן יותר מהמחלה עצמה.

 

את מי אמא אוהבת

המושל הדמוקרט מזכיר לתושביו שהסיכון הגבוה ביותר נשקף לקשישים ולסובלים ממחלות רקע, אבל מדגיש כל העת כי גם אותם אין להפקיר. "אמא שלי לא ניתנת להקרבה וגם לא אמא שלכם", אמר השבוע קואומו לכתבים. "אנחנו לא מוכנים להקריב האחוז או השניים האלה".

נגיף קורונה מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו ארה
רופאלו צייץ: "לתושבי ניו יורק יש מזל". המושל קואומו(צילום: gettyimages)

זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה השתמש קואומו, הנחשב לבעל תדמית קשוחה-משהו, באמו וחשף צד רך יותר שלו. לאחת הפקודות שניפק לתושבים במהלך המשבר, למשל, הוא נתן את שמה של אמו – מטילדה. בשבוע שעבר הדהים קואומו כשרב בשידור חי ב-CNN עם אחיו מנחה הטלוויזיה כריס קואומו על השאלה את מי מהם אמם אוהבת יותר.

 

בתום הריאיון אמר המנחה כריס למושל אנדרו: "המושל אנדרו קואומו, אני מעריך שבאת לתוכנית, אני אוהב אותך, אני גאה במה שאתה עושה, אני יודע שאתה עובד קשה עבור המדינה שלך, אבל לא משנה כמה קשה אתה עובד – יש תמיד זמן להתקשר לאמא. היא רוצה לשמוע ממך. רק שתדע". המושל לא נשאר חייב: "כן. התקשרתי לאמא. התקשרתי לאמא ממש לפני שבאתי לתוכנית. דרך אגב, היא אמרה שאני הבן המועדף עליה. החדשות הטובות הן שהיא אמרה שאתה במקום השני. הבן השני שהיא הכי אוהבת, כריסטופר".

 

הרבה יקרה עד 2024

במהלך משבר הקורונה לא חוסך קואומו ביקורת מממשל טראמפ. השבוע תקף בחריפות את הממשל הפדרלי על הסיוע המצומצם לדבריו שקיבלה ניו יורק עד כה. הוא אמר שהמדינה שלו קיבלה רק 400 מכונות הנשמה: "אני צריך 30,000. אתם רוצה טפיחה על השכם בגלל 400 מכונות הנשמה?". קואומו ציין כי למדינת ניו יורק יש רק 7,000 מכונות הנשמה לפי שעה.

 

דאג מוציו, פרופסור למדעי המדינה מברוך קולג', מסכים עם הקביעה שהתדרוכים היומיים של קואומו שינו את האופן שבו המצביעים רואים את האיש שאותו החשיבו עד כה לבחור קשוח. "התדרוכים שלו הם מעין שילוב של מסיבות עיתונאים, מפגש תרפיה וקצת סטנד-אפ", הוא אומר.

נגיף קורונה מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו ארה
במחנה השמאלי של המפלגה לא מאוהבים. המושל בתדרוך(צילום: gettyimages)

תחנת רכבת תחתית יוניון סקוור ניו יורק נגיף קורונה ארה
ברכבת התחתית בעיר ניו יורק. 400 מכונות הנשמה זה לא מספיק(צילום: AP)
האמפתיה שמפגין קואומו עומדת בניגוד חד להתנהלותו של הנשיא הרפובליקני טראמפ, שלפני ימים אחדים תקף למשל כתב שהעז לשאול איזה מסר יש לו לאמריקנים המבוהלים. טראמפ, המואשם כי בראשיתו של המשבר זלזל בנגיף והתייחס אליו בביטול, גם סתר בשבועות האחרונים כמה פעמים את ההמלצות שקיבל מגורמי הרפואה המייעצים לו באופן אישי.

 

ביום שבת האחרון הפך ההשטאג #קואומו_לנשיאות לפופולרי במיוחד בטוויטר, ושחקן הקולנוע מארק רופאלו אף צייץ בטוויטר שלתושבי ניו יורק "יש מזל" שהוא המנהיג שלהם. הסופרת רבקה פישביין כתבה באתר Jezebel כי ייתכן שחוסר החיבה הגדול שפיתחה כלפי קואומו במהלך השנים הופך עכשיו לאהבה.

נגיף קורונה מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו ארה
קואומו. בבחירות הבאות, הוא יהיה עדיין צעיר יחסית(צילום: רויטרס)

ובכל זאת, לא כולם מאוהבים כמובן. רבים מתושבי ניו יורק מאשימים את קואומו – שנוהג כדבר שבשגרה להתעמת עם המחנה השמאלי של המפלגה הדמוקרטית, כולל ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו – בחסימת חוקים פרוגרסיביים. הם מאשימים אותו גם כי ניהל בחשאי משא ומתן על הקמת מטה של חברת אמזון בעיר ניו יורק, מהלך שירד בהמשך מהפרק בצל התנגדות עזה, ובעזיבתו לאחרונה של המנהל הפופולרי של מערכת הרכבות התחתיות של התפוח הגדול.

 

לפי הערכות, כבר בשתי מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות שקל קואומו להתמודד על התפקיד, אבל בסופו של דבר ויתר על האפשרות. פרשנים בארה"ב מציינים שב-2024, כשייערכו הבחירות לנשיאות שאחרי מערכת הבחירות המתנהלת כעת, יהיה קואומו צעיר בהרבה מגילם של שני המועמדים האחרונים שנותרו בקמפיין הבחירות הדמוקרטי הנוכחי: ג'ו ביידן וברני סנדרס. עם זאת, הפרשנים לא שוכחים כמובן שבוחרים מסוגלים לשנות מהר מאוד את דעתם על פוליטיקאים. "זה אולי קצר ימים, אבל כרגע הוא מסתמן כמנהיג הלאומי שאנחנו מחפשים", אומר מוציו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
המושל קואומו. יותר מ-200 מתים
צילום: AFP
מומלצים