שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מנכ"ל האוצר: "אנו בחוסר ודאות, אין תרחיש ספציפי"

  שי באב"ד בוועדת הכספים: "השבתה חלקית של 5 שבועות תפגע ב-6.5% מהתוצר. השבתה כוללת - ב-9.3%". המנכ"ל התייחס גם לתרחישים חמורים יותר והביע חשש כי "כל הירידות ביחס חוב-תוצר שהושגו במשך שנים יימחקו". יו"ר הוועדה, ח"כ פורר: "לא כל תוכנית תאושר"

   

   

  תזכורת: איך הכלכלה הישראלית תתמודד עם הקורונה? מנכ"ל האוצר שי באב"ד באולפן ynet    (צילום: משי בן עמי)

  תזכורת: איך הכלכלה הישראלית תתמודד עם הקורונה? מנכ"ל האוצר שי באב"ד באולפן ynet    (צילום: משי בן עמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "אין באמת תרחיש ספציפי שאליו מתייחסים כדי לראות איך אנו יוצאים מהמשבר, כי הדברים משתנים מיום ליום. אנו בחוסר ודאות. אנו מנסים לתת מענה. ישראל נמצאת במקום טוב בהשתלטות על הנגיף, השאלה מה עושים מכאן והלאה. זה מאוד מטריד אותנו". כך אמר הבוקר מנכ"ל האוצר שי באב"ד בוועדת הכספים.

   

  הקורונה שלחה מאות אלפי עניים לטיפול נמרץ כלכלי

  ביקוש מטורף: סחר במסכות ואלכוג'ל בטלגרם

  ביום שאחרי הקורונה: חשש מאבטלת צעירים כמו באירופה

   

  לגבי תוכנית העבודה של הממשלה למלחמה בנגיף אמר באב"ד: "זו החלטה שראש הממשלה צריך לקבל. לנו יש את העמדה שלנו ולמשרד הבריאות יש את העמדה שלו".

   

  6 (צילום: גיל יוחנן)
  באב"ד. חוסר ודאות(צילום: גיל יוחנן)

  לדבריו, "משבר הקורונה שפגע בישראל מכניס אותנו למשבר הכלכלי הגדול שידעה ישראל מימיה. זהו משבר ריאלי, שלא נובע מבעיה מבנית בשוק, אלא נובע מתוך משבר בריאותי ועלול להשפיע על המערכת הפיננסית. המערכת הפיננסית חזקה ולא רואים שזה משפיע עליה. נכנסנו למשבר עם יחס חוב תוצר נמוך, אבטלה נמוכה, ומערכת פיננסית איתנה. אבל ככל שעובר הזמן, מדובר במשבר בעל השלכות מאוד חמורות על הכנסת".

   

  על פי הנתונים שהציג באב"ד, עולה כי אם ניתן יהיה להקל על המשק לאחר 5 שבועות, אחרי חג הפסח, ובמקרה של השבתה חלקית לפרק זמן כזה יעלה הגירעון ל-6.5%. במקרה של השבתה מלאה למשך אותו פרק זמן הגירעון יזנק ל-9.3%. אם יימשכו ההגבלות גם אחרי הפסח, הזינוק בגירעון צפוי להיות חד הרבה יותר. השבתה חלקית של 8 שבועות תוביל לגירעון של 7.6% והשבתה כוללת ל-11.8%. במקרה חמור אף יותר - השבתה חלקית ל-12 שבועות תגדיל את הגירעון ל-8.8% והשבתה מלאה של המשק לטווח כה ארוך תוביל לזינוק של 15.5%.

   

  3082 ()
  ראש הממשלה. יצטרך לקבל החלטה

   

  באשר לפגיעה בתוצר, הסביר באב"ד כי במקרה של השבתה חלקית ל-5 שבועות הפגיעה תעמוד על 5%, השבתה חלקית ל-8 שבועות תעלה את הפגיעה בתוצר ל-6.8% והשבתה חלקית ל-12 שבועות תביא את הפגיעה ל-8.6%. כמובן שבהשבתה מלאה הפגיעה תהיה חמורה יותר ובהתאמה תעמוד על 9.3%, 12.8% ו-17.7% בהתאמה. "יחס החוב-תוצר יעלה בהשבתה חלקית של 12 שבועות ל-73% ול-88% בהשבתה מלאה במשק. זה מחיקה של כל הירידות ביחס חוב תוצר".

   

  באב"ד המשיך: "לגבי הצמיחה אנו יורדים מעלייה של 3.8% למינוס 2%. אנו רואים פגיעה אנושה ומאוד קשה במשק הישראלי ובחברות. יהיו לא מעט חברות שיקרסו מהאירוע וככל שהמשבר יותר עמוק יקרסו יותר חברות. בניגוד למשבר הפיננסי ב-2008 ויצאנו ממנו מהר, ההתאוששות לא תהיה בחודש חודשיים. יש תחזיות שהאבטלה שתהיה בשנה הראשונה לאחר המשבר תעמוד על 7%-8%. ככל שהסיטואציה תחמיר נמצא עצמנו במקום שבו ההתאוששות יותר ארוכה, אבטלה גבוהה יותר וההשלכות על המשק קריטיות.

   

  "עלות תשלומי דמי האבטלה שישולמו כעת לעובדים בחל"ת מוערכת בכ-10 מיליארד שקלים. לגבי עצמאים ופרילנסרים ניתן מענה יותר כולל. לגבי מבוגרים - נציע להם חבילה של דמי אבטלה.

   

  "אחרי שנטפל בשכירים ובעצמאים אנו שואלים מה נעשה כדי לטפל בעסקים. נתנו בעצם הלוואות בערבות מדינה, הקלות במתן אשראי לעסקים ומשכנתאות, ופתרונות תזרימים לטפל בעסקים הקטנים והבינוניים. קיבלנו תגובות לכך שהחבילה לא מתאימה והערבות שנדרשת מהעסקים היא גבוהה מדי, והבנקים לא משחררים מספיק הלוואות. ההלוואה לא נותנת את המענה שרצינו ולכן בחבילה שנציג לרה"מ היא תיתן הקלות יותר משמעותיות למגזר העסקי לקבלת מענה תזרימי עם מסלול בירוקרטי קל וטווחי זמן קצרים".

   

  באב"ד הוסיף כי "במשבר הקורונה עד כה הוצאנו כ-40 מיליארד שקל שכוללים אלמנטים תזרימיים של דחיית תשלומים לציבור, הלוואות דרך הבנקים וכן אלמנט פיזקלי - הקצאת כספים מתקציב המדינה. החבילה הזו כוללת בין 13 ל-15 מיליארד שקלים מתקציב המדינה ו-25 מיליארד שקלים למתן מענה תזרימי למשק. כך למשל לבריאות הקצאנו 2.5 מיליארד שקלים, קרן סיוע באמצעות הבנקים תקצה אשראי של 8 מיליארד שקלים".

   

  באב"ד התייחס גם להשוואות להתנהלות של מדינות אחרות בעולם: "אף מדינה לא סגרה באופן טוטאלי את מקומות העבודה ועשתה סגר מלא. היום בהמשך היום נהיה אצל רוה"מ ונציג את כל חבילת הסיוע שאותה בנינו עם בנק ישראל. שר האוצר והנגיד יציגו לו חבילה מורחבת שתוצג גם בפני הציבור".

   

  עוד הוסיף באב"ד שההערכה היא שתהיה תחילת יציאה מהמשבר במחצית השנייה של שנת 2020, שתימשך גם ב-2021. הדבר תלוי בהיקף הצעדים והסגר.

   

  עודד פורר (צילום: אופיר יצחק )
  עודד פורר(צילום: אופיר יצחק )

   

  "כשהמשבר ייגמר נדע לתת פיצוי לעסקים. בשלב הנוכחי אנחנו לא יכולים להיכנס לעולמות של פיצוי. כשנדע מה היקף הנזק נגיע לעולמות פיצוי שיהיו שיוויוניים ואחידים לכולם".

   

  יצויין שחברי הכנסת מגוש הימין מחרימים את הישיבה. יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) דרש לקבל את תוכנית היחוס - תוכנית הפעולה של הממשלה. הוא הודיע לבאב"ד כי "אתם תקבלו סיוע מהוועדה ולא יהיו שיקולים פוליטייים של קואליציה ואופוזיציה, עם זאת לא נקבל כל תוכנית שלכם כי אין ברירה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים