שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מפירים את ההנחיות במודיעין עילית: "עדיף למות מאשר לוותר על בית כנסת". האזינו

חבר מועצה בעיר החרדית מטעם הפלג הליטאי הירושלמי גיבה פתיחה של מוסדות חינוך ובתי כנסת: "בשביל זה אנחנו חיים. חייבים להאמין בריבונו של עולם. כולנו נחיה עד מאה ועשרים". תושבים מחו: "הם גם מתאבדים וגם מסכנים את הציבור, אבל מדובר רק במיעוט קיצוני"

 

 

זו כבר לא אדישות או שאננות ואפילו לא רשלנות – זהו פשע של ממש: אברהם הכט, חבר מועצה בעיר החרדית מודיעין עילית, מצהיר כי הוא והציבור שאותו הוא מייצג מתעקשים להמשיך להתפלל בבתי הכנסת ולקיים לימודים במוסדות החינוך בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ומסביר כי מוטב למות מאשר לבטל את התפילות במניין ולסגור את הישיבות. תושבים בעיר המתנגדים לדברים, טענו כי אותה קבוצה הופכת עצמה לחבורה של מתאבדים ורוצחים, אך הדגישו כי מדובר במיעוט קטן וקיצוני שאינו מייצג את הציבור הרחב במודיעין עילית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

היום (ה') נרשמו בעיר החרדית כמה הפרות חמורות של ההנחיות למניעת התפשטות הקורונה, בעיקר מצד אנשים ומוסדות המזוהים עם הפלג הליטאי הירושלמי. כוחות משטרה שביקשו לאכוף את החוק ולפזר התכנסויות אסורות נתקלו בהתנגדות. בעקבות כך שוחח אחד התושבים עם חבר המועצה אברהם הכט, נציג סיעת "בני תורה" של הפלג, וביקש להבין את הגיבוי שהוא, כנבחר ציבור, מעניק לאותם עבריינים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

פסיקה מהפכנית: ליל סדר משפחתי בזום - לטובת מבוגרים שבסכנה

 

בהקלטה מאותה שיחה, שהופצה ברשתות החברתיות, נשמע הכט מסביר כי כשם שלא ייתכן להימנע מהנחת תפילין בגלל התפרצות מגיפה, כך אין לוותר על תפילה בציבור דווקא בתוך בית כנסת. "זה 'ייהרג ואל יעבור'", אמר הנציג החרדי הקיצוני, ולמעשה השווה את העניין לשלוש המצוות הדתיות החמורות שהאדם מחוייב לקיים גם במחיר של מוות, "בשביל זה אנחנו חיים".

 

"אם אנחנו לא חיים בשביל היהדות - אנחנו רוצים למות", הוסיף הכט, "לא רוצים חיים חילוניים, לא רוצים חיים שמתפללים בבית ביחידות". לדבריו, בשונה ממקרים אחרים, בהם ההלכה מתחשבת בחוות דעת מקצועיות (למשל בתחום הרפואה), כאשר פורצת מגיפה הגמרא קובעת במפורש כי יש להתפלל בציבור – ו"אף רב לא יכול לחלוק על זה".

 

 

"נהיה כמו רוסיה"

האדם ששוחח עם הכט הטיח בו כי מפירי ההנחיות מכניסים לסכנת חיים הם את עצמם והן את הציבור, וייתכן שמבחינת ההלכה הם אף נחשבים כמתאבדים. תשובתו: "כולנו נחיה עד מאה ועשרים... אנחנו חייבים לחיות עם אמונה בריבונו של עולם. יש כתובת לכל כדור (כלומר: מי שנגזר דינו משמים למות – ימות בכל מקרה – ק"נ). אין חוכמות להתחמק מזה, גם עם כל ההשתדלויות".

 

  ()
"גם ברוסיה, כשהתחילו הגזירות, היו אנשים שאמרו כזה דבר"

 

"גם ברוסיה, כשהתחילו הגזירות, היו אנשים שאמרו כזה דבר", השווה חבר המועצה, "בסוף שלושה דורות בעם ישראל נגמרה היהדות כליל, לא יודעים מה זה תפילה מה זה כלום". הוא הטיח בבן שיחו "אני לא מבין אותך". עוד טען, כי לסגירת בתי הכנסת והישיבות עלולות להיות השלכות רוחניות דרמטיות ובלתי הפיכות – כמו שקרה ליהודי ברית המועצות: "השתכחה שם כל התורה בגלל שאמרו להתפלל בבית. אין היום זכר ליהדות של שלושה מיליון אנשים". כאן העיר: "להם עוד היו סיבות אמיתיות. פה זה רק ספק".

 

בהמשך הודה הכט כי "יש מגיפה, לא רוצה להתכחש, אני יודע מה קורה בכל המקומות (בעולם)", אך לא חזר בו מהזלזול בהנחיות הממשלה. על סגירת בתי הכנסת אמר: "אני רוצה להתפלל כמו נורמלי. אני לא יכול להתפלל בחוץ, כשהטלית שלי עפה באוויר ואני לא מתרכז רגע. אני לא יכול ככה להתפלל. אז אתה דואג לי לבריאות?" על קיום הלימודים במוסדות החינוך הוסיף: "הילדים רוצים להמשיך ללמוד תורה. אתה חושב שאתה דואג לילדים שלי יותר ממני?"

 

תושב העיר יוני מזרחי תקף את התנהלותו ואת דבריו של חבר המועצה אברהם הכט ואמר: "צר לי לראות את הקבוצה הזאת, שמתנהגת בצורה לא ראויה ובכך מסכנת אותם ואת כלל הציבור. הם בוודאי לא מייצגים את הציבור החרדי בכלל ואת תושבי מודיעין עילית בפרט". מזרחי הדגיש כי "רוב ככל התושבים הממושמעים לרבנים שומעים להנחיות משרד הבריאות ופועלים בצייתנות על פי הכללים".

 

"הם קומץ שיוצר נזק אדיר ופוגע בכולנו"

שוטרי משטרת ש"י שגיעו לישיבה שבמודיעין עילית, פיזרו את הקהל - אך בסרטון שמתעד את האירוע נראים כמה צעירים כשהם רוקדים, שרים ואוחזים זה בידו של זה מול אחד השוטרים. במקביל סגרה המשטרה בית מדרש נוסף בעיר שבו למדו צעירים בניגוד לנהלים. הצעירים ההקיפו את הניידת ושרו לשוטרים "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו".  שם גם עצרה המשטרה חשוד אחד.

 

מודיעין עילית ()
צעקות "עומדים עלינו לכלותינו"

 

במסגרת אכיפת התקנות, הגיעו הבוקר כוחות משטרה גם לבית כנסת באזור והכריזו כי מי שלא יתפזר יקבל קנס. חלק מהקהל פוזר אבל היו מי שהתעקשו להישאר במקום. אדם אחד נעצר לאחר שהפריע לעבודת השוטרים. "רוב הציבור כאן ממושמע, זה 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. אבל יש קומץ קטן שגורם נזק אדיר ופוגע בכל האוכלוסייה בעיר, ואת זה חייבים לעצור", אמר אחד מתושבי השכונה.

 

אמש התקיימה חתונה בעיר שבה רקדו עשרות צעירים. לאחר דיווחים הגיעו למקום שוטרי מחוז ש"י שפיזרו את החתונה וסגרו את הישיבה בה התקיימה. במשטרה הודיעו כי הם מתכוונים לאכוף את התקנות באזור באופן חד, וכבר נערכים לבצע פשיטות ומעצרים נוספים במקומות שבהם יש חשש כי יפרו את ההוראות.

 

מהמשטרה נמסר עוד כי "במסגרת פעילות האכיפה לסיוע למשרד הבריאות בבלימת התפשטות נגיף הקורונה, בשעות הבוקר הגיעו שוטרים לישיבה בעיר מודיעין עילית והבחינו בקבוצה של כ-250 ילדים ומורים במקום, השוטרים הורו למשתתפים להתפזר.

 

"כאשר כוחות המשטרה הגיעו פעם נוספת למקום על מנת לוודא שאכן התלמידים פוזרו, הבחינו בעשרות חרדים שמקיימים מחאה במקום על רגע פיזור התלמידים, אחד החשודים שסירב להתפנות נעצר לחקירה בגין הפרת צו בריאות העם וסיכון הציבור, שאר המתקהלים התפזרו".

 

גם בעיר בית שמש מפירים הנחיות: כוחות משטרה איתרו שתי דירות שבהן הופעלו גנים ושיעורים לעשרות ילדים, באחד מהגנים שהו מעל ל-30 ילדים, ובדירה נוספת אותרו 11 ילדים כבני 11 בעת שלמדו במקום עם מורה. השוטרים ווידאו כי כלל ההורים מגיעים לאסוף ילדיהם, ולאחר מכן רשמו קנס על סך 5,000 ש"ח לבעלי הדירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים