שתף קטע נבחר

נתניהו הצביע בעד: בני גנץ נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת

אחרי פירוק כחול לבן, בני גנץ, ללא כל ניסיון ממשי בכנסת, נבחר להחליף את יולי אדלשטיין בתמיכת מחנה הימין. 74 חברי כנסת הצביעו בעד ו-18 התנגדו. גנץ קרא להקמת ממשלת חירום: "רק בגלל זה החלטתי להעמיד עצמי היום לבחירה", וטען: "לא אתפשר על העקרונות שעבורם הצביעו למעלה ממיליון אזרחים"

 

 

 

 

לאחר שגרם לפירוקה של כחול לבן, נבחר בני גנץ הערב (יום ה') ליו"ר הכנסת בתמיכת מחנה הימין. ראש הממשלה בנימין נתניהו והיו"ר הקודם יולי אדלשטיין הצביעו בעד גנץ. 74 חברי כנסת הצביעו בעד, 18 נגד, והשאר לא השתתפו בהצבעה. לפיד ויעלון, שהתפצלו מהרשימה של גנץ, ימסרו הצהרה משותפת ב-20:30.

 

עמיר פרץ עם יו
עמיר פרץ עם יו"ר הכנסת הנכנס בני גנץ (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

 

בנימין נתניהו (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו במהלך ההצבעה(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בנימין נתניהו בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
בדרך לממשלה. נתניהו וגנץ(צילום: ערוץ הכנסת)

 

מסתמן: כך תיראה ממשלת נתניהו-גנץ

 

גנץ נשא נאום לאחר הבחירה וניסה להסביר את המהלך: "אלו הם אינם ימים רגילים. בשעת החירום הזו נושאים אלינו עיניהם מאות אלפי אזרחים שאיבדו פרנסתם בימים האחרונים. שעת החירום הזו היא גם שיאו של המשבר הממשלתי והפרלמנטרי המורכב והקשה ביותר מאז קום המדינה. בכדי למצות האפשרות להקים ממשלת חירום לאומית ורק בגלל זה החלטתי להעמיד עצמי היום לבחירת יו"ר הכנסת. אני הקמתי את כחול לבן, ואני גאה על כך. התכוונתי ואני עדיין אשמח לעשות הכל בכדי שנמשיך ללכת יחד. אני קורא גם לכל שותפיי הפוליטיים האפשריים לנהוג באותה הדרך".

 

 

הוא הדגיש: "בל נטעה, לא אתפשר על העקרונות שאכן עבורם הצביעו למעלה ממיליון אזרחים. נתניהו יודע זאת היטב והוכחנו זאת היטב בימים האחרונים. לא נתפשר על הדמוקרטיה".

 

ישראל כץ בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
ישראל כץ ובני גנץ בכנסת(צילום: ערוץ הכנסת)

"בכל משבר יש גם הזדמנות", אמר. "וגם במשבר הזה בעודנו נאבקים בקורונה, נמצה את ההזדמנות לקדם ולחזק את האחדות, לבנות את הדמוקרטיה ולחזק אותה. נסדיר את מערכת האיזונים והבלמים שלה, נפסיק את המתקפות משולחות הרסן עליה של שרים חסרי אחריות, נוריד מהפרק רעיונות לפגוע בבית המשפט ובפרקליטות ונפעל לאחות את הקרעים ביננו. זו משימה לא קלה, כל אחד מאיתנו יצטרך לבחור לא על מה הוא מתעקש אלא על מה הוא גם מוכן לוותר. זו חובתינו".

 

לפני ההצבעה נתפס גנץ בעין המצלמה כשהוא לוחש לחברת הכנסת מיקי חיימוביץ: "מעולם כל כך לא רציתי להיבחר למשהו". צפו:

 

 

 

ותיק חברי הכנסת ח"כ עמיר פרץ, שבתוקף סמכותו על פי החלטת בג"צ כינס וניהל את ישיבת המליאה, פתח את הדיון ואמר: "האלימות הפוליטית כותבת בימים אלו את הכתובת על הקיר. אני הייתי כאן בימים לפני ואחרי הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, אני חושש כי ימים כאלה עלולים לחזור ואנחנו לא נוכל לומר לא ראינו ולא שמענו. אחדות פוליטית איננה חיבור מספרים רק לשם השבעת ממשלה. בעיני, אחדות המעשה חשובה יותר וניתן לקיים אותה למרות המשבר הפוליטי".

 

 

 

 

ח"כ תמר זנדברג תקפה את גנץ לפני ההצבעה: "בני גנץ תסתכל לנו בעיניים רימית והולכת שולל, מיליוני מצביעים שהבטיחו יחד אתך בהובלתך ללכת לממשלה אחרת, להציע אלטרנטיבה למדינת ישראל. בשביל מה עשית את זה בשביל להיות ראש ממשלה או בשביל לסיים בתור שטיח לנאשם בשוחד למסית ולגזען? אנחנו עומדים כאן המומים כבר שעה מנסים לעכל את עומק הרמייה."

 

יו
גנץ בכיסא היו"ר(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בחירתו של גנץ ליו"ר הכנסת מגיעה ברקע המגעים המתקדמים לכניסתו לממשלה בראשות בנימין נתניהו והסערה הפוליטית שהביאה לפיצולה של "כחול לבן". ההצבעה התקיימה לאחר שבג"ץ הורה לערוך הצבעה על תפקיד היו"ר במקומו של יולי אדלשטיין שהתפטר, וגנץ הגיש את מועמדותו למרות הסיכום כי מועמד המפלגה יהיה ח"כ מאיר כהן - שנותר ללא רוב במליאה.

 

  ()

 

בעקבות הדרמה הפוליטית, לפיד הורה לאנשי מפלגתו "יש עתיד" שלא להתייצב להצבעה. חברי המפלגה, בהם לפיד עצמו, עזבו בזה אחר זה את קבוצת הוואטסאפ של כחול לבן. לפיד כתב לאנשיו לאחר מכן כי "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה". 

 

לפיד יישאר עם סיעתו של משה (בוגי) יעלון כסיעה אחת - והגיש את בקשת הפיצול לוועדה המסדרת. בעקבות ההחלטה של לפיד ויעלון להישאר סיעה אחת של 18 ח"כים מול 15 ח"כים של חוסן לישראל - לפיד ויעלון יישארו עם השם "כחול לבן" מאחר שהם הסיעה הגדולה.

 

משום שלפיד ויעלון החליטו להישאר סיעה אחת, ביש עתיד אומרים כי יועז הנדל וצביקה האוזר לא יוכלו להתפלג ולעזוב את הסיעה לטובת ממשלת נתניהו. גורמים במפלגה אמרו על כך: "עשינו ליועז וצביקה את תרגיל המאה כדי שלא יוכלו להצטרף לממשלת ביבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
גנץ בכיסא היו"ר
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מומלצים