שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

נתניהו וגנץ הסכימו: ליצמן יישאר שר הבריאות, אדלשטיין לא יחזור לתפקיד

בשיחות בין נתניהו לגנץ, הבהיר ראש הממשלה כי לא יסכים לקחת את תיק הבריאות מיעקב ליצמן. בשל התנגדות גנץ למינוי יולי אדלשטיין ליו"ר הכנסת, צפוי ח"כ אחר מהליכוד לקבל את התפקיד. עוד בהסכמות: מפלגתו של גנץ תקבל את תיקי המשפטים, התקשורת והתרבות

בנימין נתניהו יעקב ליצמן בני גנץ (צילום: יואב דודקביץ', אופיר יצחק)
סוכם: ליצמן נשאר בתפקיד שר הבריאות. נתניהו וגנץ(צילום: יואב דודקביץ', אופיר יצחק)

ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ בני גנץ הסכימו היום (א') כי יעקב ליצמן יישאר שר הבריאות. עוד הסכימו, אחרי הקרבות במליאת הכנסת בשבוע שעבר, כי יולי אדלשטיין לא יחזור לתפקיד יו"ר הכנסת.

 

לפי הסיכום, תקבל מפלגתו של גנץ גם את תיקי המשפטים, התקשורת, התרבות וכן את ועדת הכנסת אך לא את ועדת החוקה. בנוסף מסתמן כי מירי רגב תמונה לשרה לביטחון הפנים, אף שגנץ ואשכנזי הטילו אתמול וטו על המינוי. עוד מסתמן כי מיקי חיימוביץ' (חוסן לישראל) תמונה לשרת התרבות והספורט. גורמים בצוות המו"מ של כחול לבן: "שר המשפטים יהיה מינוי מתוך הסיעה ולא שר חיצוני".

 

הוועדה המסדרת מאשרת את פיצול כחול לבן

במפלגתו של גנץ ויתרו על תיק הבריאות: "אי אפשר להרוויח הכול"

ח"כ תמנו-שטה עוזבת את לפיד: "גנץ עשה את הדבר הנכון"

 

בחצי השנה הראשונה תתמקד רוב תשומת הלב של הממשלה במאבק בקורונה, כולל צוות שיוקם למטרה זו. בתקופת הזמן הזאת יגבשו את קווי היסוד המלאים של הממשלה. בשיחות שהתנהלו בין נתניהו לגנץ הוחלט גם כי יו"ר הכנסת יהיה מועמד מוסכם על שני הצדדים. בשל סירובו של גנץ שאדלשטיין, שהתפטר מתפקידו, יחזור לכהן כיו"ר - יקבל את התפקיד כנראה שר אחר מהליכוד. 

 

הווטו על מינוי אדלשטיין היה מהדרישות המרכזיות של כחול לבן שהוצגו לליכוד. ההתנגדות נבעה בעיקר מסירובו של אדלשטיין למלא אחר פסיקת בג"ץ ולאחר שהודיע שלא יוכל לעשות זאת בגלל צו מצפונו. במפלגתו של גנץ הבינו כי חזרתן של אדלשטיין לתפקיד אחרי הביקורת הציבורית הקשה תהווה מכה מבחינתם ולכן הוחלט להתעקש על כך.

 אם הדברים אכן יסוכמו כך, אדלשטיין ישלם מחיר על ההגנה שהעניק לליכוד בשבוע שעבר כאשר משך את הזמן ולא איפשר את כינוס המליאה למרות דרישת הרוב. 

יולי אדלשטיין (צילום: AFP)
לא יחזור לתפקיד יו"ר הכנסת. יולי אדלשטיין(צילום: AFP)

  

על רקע המגעים המתקדמים לממשלת אחדות, ביום חמישי האחרון החליט גנץ להתמודד על תפקיד יו"ר הכנסת - ונבחר - מה שיצר סערה פוליטית שהביאה לפיצולה של מפלגת "כחול לבן". ההצבעה התקיימה לאחר שבג"ץ הורה לערוך הצבעה על תפקיד היו"ר במקומו של יולי אדלשטיין, שכאמור התפטר. גנץ הגיש את מועמדותו למרות הסיכום כי מועמד המפלגה יהיה ח"כ מאיר כהן.

 

הצעת החוק של גנץ שהוגשה בהשבעת הכנסת ולפיה לא יוכל להרכיב ממשלה מי שיש נגדו כתב אישום ()
בדרך לגריסה: הצעת החוק של גנץ לפיה נאשם לא יוכל להרכיב ממשלה

הצעת החוק של גנץ שהוגשה בהשבעת הכנסת ולפיה לא יוכל להרכיב ממשלה מי שיש נגדו כתב אישום ()

בתוך כך, התקיימו מגעים בין לפיד למשה (בוגי) יעלון - והוחלט כי מפלגות יש עתיד ותל"ם יישארו יחד כסיעת "כחול לבן". אנשי גנץ יישארו סיעת "חוסן לישראל". בקשת הפיצול הוגשה לוועדה המסדרת. בתוך כך, הוחלט כי השם "כחול לבן" יישאר בידי גנץ.

 

אמש (שבת) נפגש נתניהו במעונו ברחוב בלפור בירושלים עם מי שאמור להיות שותפו בממשלת האחדות, יו"ר "חוסן לישראל" גנץ - וגם עם גבי אשכנזי, אחד מאלו שדחפו את גנץ לאותה ממשלת אחדות. הפגישה המשולשת נועדה לסגור את רוב פרטי ההסכם, שלפיו נתניהו יכהן תחילה שנה וחצי כראש ממשלה, כשגנץ יחליף אותו בהמשך לשנה וחצי נוספת. כחלק מההסכם, חוסן לישראל אמורה לתמוך בחוק שיאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקום ראש הממשלה וכחבר קבינט, אף שהוגש נגדו כתב אישום.

 

ההסכם המתגבש בין הליכוד למפלגתו של גנץ עשוי לפתוח כבר בתחילת השבוע את קרבות התיקים בליכוד ובמפלגות גוש הימין. בעוד שבחוסן לישראל המפתח עשוי להיות תיק לכל חבר ברשימה (אם כי גנץ עשוי למנות שרים מקצועיים), בליכוד יצטרכו להסתפק ב-10 תיקים בלבד. על-פי ההסכם המתגבש, יורחב שולחן הממשלה כך שיכהנו בה 30 שרים וייתכן שאף יותר, משום שבליכוד מנסים להגדיל את מספר השרים ל-34 - זאת חרף הביקורת על ממשלה רחבה ויקרה.

 

לגבי חלוקת התיקים בממשלה - הרשימה עדיין לא סגורה. "חוסן לישראל" צפויים לקבל את תיקי החוץ, ביטחון, משפטים ותקשורת, אולם גורמים במפלגה טענו כי לא בטוח שיתעקשו על תיק החוץ והם בוחנים לדרוש תיק חלופי לתיק החוץ.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ', אופיר יצחק
שר הבריאות יעקב ליצמן
צילום: יואב דודקביץ', אופיר יצחק
מומלצים