שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

"להציל נפשות": בני ברק תפתח מלונית לתושבים שחייבים בבידוד

העיר החרדית הודיעה כי סמינר "אור החיים" ישמש כמתחם לינה מיוחד עבור תושבים שטרם אובחנו כחיוביים לקורונה אך צריכים לשהות בבידוד: "הצפיפות בדירות יוצר סיכון ממשי". רבני העיר פנו לציבור: "סכנת חיים, חובה וזכות להיענות להצעה"

המאמצים להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה במגזר החרדי נמשכים: סמינר "אור החיים" שבבני ברק יהפוך למלונית מיוחדת שבה יוכלו לשהות תושבי העיר שטרם אובחנו כחיוביים לנגיף אך חייבים בבידוד. רבני העיר בני ברק, הרב יצחק אייזיק לנדא והרב שבח צבי רוזנבלט, פרסמו הבוקר (יום שני) מכתב ביומונים החרדיים שבו קראו למבודדים להגיע למלונית. המתחם המיוחד יפוקח על-ידי השניים ויקבל את חותם כשרותם המהודרת.

 

 

כך זה נראה בהלוויה ()
הלוויה בהשתתפות 400 בני אדם בבני ברק

ההלוויה בבני ברק - בניגו לתקנות ()

נגיף הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

הסחבת בהחלטות נמשכת: ישיבת הממשלה על הצעדים החדשים נדחתה

תוך 12 שעות: עלייה של 37% במספר חולי הקורונה המונשמים בישראל

400 איש בהלוויה בבני ברק, המשטרה לא התערבה: "רצינו למנוע עימותים"

מנכ"ל האוצר: "נשקלת הצעה להטיל סגר באזורים בעייתיים כמו בני ברק"

המנהיג הבכיר של הציבור החרדי: לאסור את כל התפילות בציבור

האזרחים יקבלו שאלון יומי שיבחן תסמיני קורונה

 

הסיבה להקמת המלונית היא הקושי בבידוד מוחלט בבתי המשפחות החרדיות. מעיריית בני ברק נמסר כי "מצוקת חייבי הבידוד במגזר החרדי איננה בגדר סוד: דירות המגורים הצפופות וריבוי הנפשות במ"ר. מציאות זו יוצרת סיכון ממשי על השוהים בסביבת חייבי הבידוד, שאינם נשאים מאומתים, ומגדילה את רמת הסיכון. לדברי מומחי הבריאות, זו אחת הסיבות הכמעט וודאיות לעלייה המדאיגה במספר הנדבקים במגזר החרדי ובעיר בני ברק. היכולת להגיע לבידוד אישי מלא למעקב מפני חשש הדבקה, כמעט ואיינו קיים במציאות".

 

במכתב שפרסמו רבני העיר ביומונים החרדיים, נתנו השניים לראשונה ליווי וגיבוי הלכתי מלא למהלך: "כבר למדונו חז"ל שהמתפלל על חברו הוא נענה תחילה, וקל וחומר העושה פעולות למען בריאות חברו ובריאות הכלל בשומרו על בידוד מלא, ייענה עד מהרה מן השמיים. נעשו פעולות מתוך מאמצים גדולים לייחד מלונית בסמינר 'אור החיים' בבני ברק, עבור אלו שחייבים בבידוד. הבידוד יתנהל תחת פיקוחנו בכשרות מהודרת, הנהגת הצניעות המתאימה ובצביון המתאים לעירנו הקדושה, למען יוכלו לקיימו כראוי ולא בביתם כאשר כל בני הבית מסביבם".

 

 

 

 

"חובה וזכות לכל אחד ואחד מהמחויבים בבידוד, להיענות להצעה זו שטובתם וטובת הכלל היא, להציל נפשות ממש!", הוסיפו הרבנים. "בוודאי נוח יותר לכל אחד להתבודד בתוך ביתו, וסמוך למשפחתו, אך איזה ערך יש לנוחות ארעית של תקופה קצרה מול סכנת חיים ממש של בני משפחתו ושל כלל הציבור?".

 

עוד כתבו הרבנים: "שעת חירום היא, ועל כל אחד לעשות התלוי בו לטובת הכלל. השכנים למלונית זו, אשר משום מה חוששים המה לבריאותם, עליהם לדעת שאדרבא בכך שיש מקום מבודד וכל אחד שומר לבל יזיק את חברו, זוהי השמירה המעולה ביותר הן בגשמיות והן בזכות הרוחנית שבזה".

 

את מכתבם סיימו הרב רוזנבלט והרב לנדא בתפילה: "יהי רצון מלפני אבינו שבשמיים, לרחם עלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה מעלינו ומעל כל עמו בית ישראל".

הרב חיים קניבסקי  ()
אסר תפילות ציבוריות. הרב חיים קניבסקי

בעיריית בני ברק ציינו כי לאורך השבועות האחרונים, פנה ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין לנציגי משרד הבריאות, משרד הפנים ומשרד הביטחון במטרה להקצות מתחמים לחייבי בידוד שאינם חולים. לדבריו, הדבר עשוי להביא לירידה מהירה במספר החולים ולעצור את קצב ההדבקה הגבוה בעיר.

 

בימים האחרונים, נענה משרד הפנים לבקשתו של רובינשטיין, והקצה משאבים מיוחדים להקמתו של מתחם מיוחד בתנאי אירוח מלאים, בפיקוח הלכתי הדוק וללא כל פשרות, בהתאמה הלכתית מלאה. לאחר בחינת מכלול החלופות, הוחלט על הקצאת מתחם הלימודים של סמינר אור החיים ברחוב חזון איש פינת עזרא. מערך הפנימיות הוסב למתחם אירוח יוקרתי ונינוח, המאפשר לכל הזקוק בבידוד, חדר פרטי, ארוחות מלאות ושהייה בסביבה נוחה ורגועה ובפיקוח הדוק של רבני העיר.

 

בתוך כך, בשיחה שקיימו הערב שר הפנים, אריה דרעי, וראש העיר ירושלים, משה ליאון, סוכם כי השניים יפעלו לאלתר לפתיחת בתי מלון לקורונה לשימוש ייעודי. הסוג הראשון יהיה מיועד לאנשים שחלו בקורונה והשני לכאלה שנדרשים לבידוד בשל חשש שנדבקו.

 

 

 

בירושלים יפתחו שני מלונות כאלה במזרח העיר ושניים במערב. המלונות יתנו מענה למצוקה של אוכלוסיות מוחלשות ומשפחות ברוכות ילדים, שמתקשות לקיים את הוראות הבידוד בביתן בשל מחסור במקום והיעדר תנאים מספיקים.

 

"אנו מקווים כי המלונות יחלו לפעול כבר בימים הקרובים ויתנו מענה למצוקה שקיימת בקרב תושבים רבים הנדרשים לשמור על חייהם וחיי משפחותיהם, אך אינם יכולים לעמוד בכך", אמרו השר דרעי וראש העיר משה ליאון.

 

אתמול קרא המנהיג הבכיר של הציבור החרדי, הרב חיים קניבסקי, לאסור תפילות ציבוריות ולא לקיימן אף בשטח פתוח, כפי שמתיר משרד הבריאות. הרב הורה לרבני עירו, בני ברק, להורות לתושבים להסתפק בתפילה ביחידות, והסביר כי תפילות במניין גורמות לסכנת חיים ונחשבות בהלכה ל"פיקוח נפש". הרב קניבסקי קבע כי העובר על הנחיות משרד הבריאות חל "דין רודף", וחובה לדווח עליו לרשויות, גם אם ייענש בחומרה, בלי שהדבר ייחשב להלשנה אסורה. בהחלטה זו מאמץ הפוסק הבכיר טרמינולוגיה חריפה ביותר - הגדרה המתייחסת בדרך כלל למי שנמצא בדרכו להרוג אנשים או להזיק לציבור, ויש לעצור בעדו בכל מחיר.

 

יש לציין כי עם פרוץ המשבר, לפני כשבועיים, פרסמו המנהיגים הליטאיים הבכירים הוראה שלא לציית להנחיות. בין היתר, הדגישו הרב קניבסקי והרב גרשון אדלשטיין כי "דברים שאינם קשורים ללימוד התורה כגון חדר אוכל, צריך לשמור שלא תהיה התכנסות של יותר מ-100 איש. וכן לימודי החול בתלמודי תורה לא יתקיימו, וילמדו רק מה שקשור ללימוד התורה". בהתייחס למוסדות החינוך לבנות כתבו: "יש להישמע להוראות משרד הבריאות".

 

אתמול ספגה המשטרה ביקורת קשה לאחר שהודתה שלא אכפה את התקנות לשעת חירום בעת הלוויה המונית שנערכה בבני ברק. המשטרה טענה כי "העיקרון המוביל במקרה זה היה סיום מהיר של הלוויה ומניעת עימותים והתקהלויות גדולות בהרבה שהיו מסלימים את המצב". בעקבות האירוע זימן השר לביטחון הפנים גלעד ארדן דיון דחוף עם פיקוד המשטרה בנושא האכיפה במגזר החרדי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוררה סערה. הלוויה בהשתתפות 400 בני אדם בבני ברק
מומלצים