שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

המנהיג הבכיר של הציבור החרדי: לאסור את כל התפילות בציבור

הרב חיים קניבסקי קורא לאסור על קיום תפילות ציבוריות ולא לקיימן אף בשטח פתוח - פסיקה מחמירה אף מהתקנות שהותרו על ידי משרד הבריאות. הפוסק הבכיר קבע כי העובר על הנחיות משרד הבריאות חל "דין רודף", וחובה לדווח עליו לרשויות, בלי שהדבר ייחשב להלשנה אסורה: זה פיקוח נפש

הרב חיים קניבסקי, המנהיג הבכיר של הציבור החרדי, קורא לאסור תפילות ציבוריות ולא לקיימן אף בשטח פתוח, כפי שמתיר משרד הבריאות. הרב הורה לרבני עירו, בני ברק, להורות לתושבים להסתפק בתפילה ביחידות, והסביר כי תפילות במניין גורמות לסכנת חיים ונחשבות בהלכה ל"פיקוח נפש".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

 הרב קניבסקי קבע כי העובר על הנחיות משרד הבריאות חל "דין רודף", וחובה לדווח עליו לרשויות, גם אם ייענש בחומרה, בלי שהדבר ייחשב להלשנה אסורה. בהחלטה זו מאמץ הפוסק הבכיר טרמינולוגיה חריפה ביותר - הגדרה המתייחסת בדרך כלל למי שנמצא בדרכו להרוג אנשים או להזיק לציבור, ויש לעצור בעדו בכל מחיר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הרב קניבסקי כתב בכתב ידו תשובות לשאלות שקיבל בנושא. בין היתר, אישרר את פסק ההלכה של הרב הראשי יצחק יוסף ופוסקים אחרים, ולפיו אדם הממתין לתשובה על בדיקת קורונה רשאי לענות לשיחת טלפון בשבת.

 

פסיקה מהפכנית

מדובר בפסיקה מהפכנית ואף מחמירה מהתקנות שהותרו, שמגיעה ממי שעמד בתחילת משבר הקורונה על המשך הלימודים בכלל מוסדות החרדיים המצייתים למרותו - מגיל גן ועד כוללים (לבוגרים), למרות ההנחיה לסגור את מוסדות החינוך.

 

הרב חיים קניבסקי  ()
הרב חיים קניבסקי

 

פסק ההלכה של הרב קניבסקי צפוי למנוע את קיומם של רוב מנייני התפילה שנערכו בימים האחרונים בקהילות של הזרם המרכזי בציבור החרדי - במקומות סגורים (האסורים בהנחיות משרד הבריאות) או פתוחים (המותרים). עם זאת, למרות מעמדו העליון של הרב, עמדתו לא צפויה להשפיע על התנהגותם של הזרמים הקיצוניים במגזר, האחראים לרוב ההפרות בימים האחרונים. הפלג הליטאי הירושלמי והחצרות החסידיות בשכונת מאה שערים, שאנשיהם עומדים מאחורי ההתקהלויות האסורות שנרשמו בירושלים, בבית שמש, במודיעין עילית ובבני ברק, אינם נשמעים לרב קניבסקי, ולהוראתו אף עלול להיות אפקט שלילי, כאשר דווקא בגללה הם ידבקו בקיום מנייני התפילה וטקסים דתיים ציבוריים אחרים. 

 

 

עם פרוץ המשבר, לפני כשבועיים, פרסמו המנהיגים הליטאיים הבכירים הוראה שלא לציית להנחיות. בין היתר, הדגישו הרב קניבסקי והרב גרשון אדלשטיין כי "דברים שאינם קשורים ללימוד התורה כגון חדר אוכל, צריך לשמור שלא תהיה התכנסות של יותר מ-100 איש. וכן לימודי החול בתלמודי תורה לא יתקיימו, וילמדו רק מה שקשור ללימוד התורה". בהתייחס למוסדות החינוך לבנות כתבו: "יש להישמע להוראות משרד הבריאות".

 

בסביבת הרבנים הסבירו את הפרת ההנחיה: "מאחר והעולם קיים בזכות הבל פיהם של תינוקות של בית רבן (ילדים) - אסור לוותר על התורה שלהם וזה סכנה". לדבריהם, הרב גרשון אדלשטיין הזכיר שבימי בין הזמנים (החופש בישיבות) יש יותר אסונות והוא תולה זאת בכך שאין בהם לימוד. "רואים את זה בחוש", אמר. בהמשך נסגרו כלל המוסדות, למעט של פלגים קיצוניים.

 

לפני עשרה ימים הגיע ל-ynet תיעוד המעלה חשד כי הרב קניבסקי, שהורה על קיום לימודים בתלמודי התורה ובישיבות למרות התפשטות הקורונה, ובניגוד להנחיות הממשלה, כלל לא שמע על הנגיף המשתולל בעולם לפני שקיבל את ההחלטה הדרמטית.

 

בסרטון, שנאסר לפרסום, נראה הרב קניבסקי בן ה-92 שניות אחדות לפני שהנחה להפעיל כרגיל את המוסדות, כאשר הוא יושב לצד אדם שבא לשוחח איתו בנושא, ותוהה על איזו מגיפה הוא מדבר. גם לאחר שבני הבית הסבירו לרב בקצרה על המגיפה העולמית, הוא אמר: "לא שמעתי על שום מגיפה".

 

מאה שערים: שלושה עצורים

ברחוב החרדי נדמה כי מתקשים לבצע אחר ההנחיות, זאת על אף הסברה מיוחדת הנעשית במגזר. קיצונים חרדים המשתייכים ל"פלג הירושלמי" ממשיכים להפעיל את מוסדות הלימוד לבנים. בריכוזים חרדיים נרשמת לעתים צפיפות בתורים לקניות לחג וחלוקות מזון, וגם ההנחיה להישאר בבתים לא מופנמת עד תום.

 

בשכונת מאה שערים בירושלים נעצרו הבוקר (א') שלושה, בעקבות התקהלות של חרדים המשתייכים ל"פלג הירושלמי" הקיצוני, המתנגד לתקנות החירום של הממשלה. הקבוצה המוכרת מחסימות הצירים נגד גיוס חרדים לצה"ל, מתנגדת כעת לכל ההנחיות של הממשלה בכל הקשור למלחמה בהתפשטות נגיף הקורונה. כך מתנגד "הפלג" מתנגד לביטול הלימודים בישיבות, לביטול חתונות ומתנגד ואף לקיום לוויות המוניות.

 

רק ביום חמישי נראה שהמשטרה מצליחה לקיים סדר מסוים בשכונות החרדיות בירושלים – אך היום הוכיחה שוב הקבוצה הקיצונית כי היא אינה נשמעת להוראות המשטרה. תושבים רבים יצאו מבתיהם, הפרו את צו בריאות העם וקראו לעבר השוטרים כינויי גנאי, ובהם "נאצים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים