שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מנכ"ל משרד הבריאות: "שימו מסכות, קנו בעיקר במשלוחים"

יום לאחר חשיפת ynet שלפיה משרד הבריאות מגבש המלצות לחייב מסכות פנים, אישר זאת המנכ"ל בר סימן טוב: "שימו מסכות מאולתרות מחלקי בד". לדבריו, "קשה לראות חידוש לימודים אחרי פסח". עדכון מספר הנדבקים בקורונה בכל יישוב מראה על זינוק בבני ברק. סדצקי: "יש גם חדשות טובות"

 

 

מספרי הנדבקים בבני ברק ממשיכים לעלות, ומנכ"ל משרד הבריאות העביר תדרוך: המנכ"ל משה בר סימן טוב ופרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, קיימו היום (ג') תדרוך בנושא ההתמודדות עם נגיף הקורונה, ובמהלכו אישר בר סימן טוב את חשיפת ynet שלפיה המשרד החליט להמליץ לעטות מסכת פנים. ynet העביר בשידור חי את ההצהרה.

 

זמן קצר לפני התדרוך שלחו במשרד הבריאות עדכון לגבי מספר החולים בכל עיר, וממנו עולה כי ביחס לעדכון האחרון עלה מספר החולים בבני ברק ב-66 איש, לעומת עוד 15 חולים בתל אביב. לפי העדכון, ירושלים עדיין בראש רשימת הערים עם מספר הנדבקים בקורונה הגדול ביותר - 650 איש, עלייה של 82 נדבקים ביחס לעדכון הקודם. בבני ברק 571 חולים, ואילו בתל אביב 278 חולים מאומתים. בהמשך הרשימה: 114 נדבקים באשקלון ו-103 בראשון לציון. לרשימה המלאה: כמה נדבקים בכל יישוב ויישוב (תל אביב ומודיעין נעדרות מטבלה זו של משרד הבריאות).  

 

"אנחנו עוקבים אחר התחלואה בארץ וגם בעולם", אמר בר סימן טוב. "אנחנו רואים שהמספרים בארץ ממשיכים לעלות, גם של החולים, אבל התמונה שאנחנו מסתכלים עליה בצורה יותר משמעותית היא תמונת מצב החולים הקשים והנפטרים. אנחנו רואים עלייה. אתמול ראינו עלייה מאוד גדולה ביום אחד, שלשמחתנו התמתנה היום - אבל אנחנו עדיין לא יכולים לומר שיש שינוי מגמה, להיפך".

משה בר סימן טוב (צילום: לע
בר סימן טוב. "היום משלמים את מחיר אירועי הפורים"(צילום: לע"מ )

משה בר סימן טוב וסיגל סדצקי (צילום: לע
משה בר סימן טוב ופרופ' סיגל סדצקי(צילום: לע"מ )

לדבריו, "אנחנו חוששים שאם לא נקפיד על הכללים לקראת חג הפסח - אנחנו נראה עלייה במספר המודבקים. היום אנחנו משלמים את המחיר של אירועי חג הפורים, ואנחנו חוששים שחג הפסח יביא לאירועים יותר משמעותיים. לכן אנחנו קוראים לציבור להקפיד על הכללים".

 

בהתייחסו לבדיקות לגילוי הקורונה אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "במקביל, אנחנו ממשיכים בהגברת הבדיקות. אתמול פרופ' סדצקי סיימה עבודת צוות שבעקבותיה אנחנו מעלים את מספר הנבדקים, בהתאם ליעדים שהציב ראש הממשלה".

 

לגבי המלצת משרד הבריאות על שימוש במסכות, כפי שחשפה ב-ynet פרשנית "ידיעות אחרונות" שרית רוזנבלום, הוא אמר כי "ארגון הבריאות העולמי הכריז באופן סופי שהמחלה עוברת רק ברסיסי רוק ולא דרך האוויר. זה גורם למספר מדינות, וגם לנו, לגבש המלצות לכך שהציבור ילך עם מסכות במרחב הפתוח, מי שיוצא מהבית כמובן. אנחנו בוחנים עם מספר מומחים איך ניתן להשתמש בהן. אנחנו מוכנים לזה, ניתן היום הנחיות מסודרות לציבור בנושא". עם זאת אמר בר סימן טוב: "לא צריך לרוץ ולקנות מסכות, אפשר יהיה לאלתר דברים בבית. אפשר לשים על הפנים למשל חתיכת בד. נדריך אתכם".

Head of the Public Health Services in the Ministry of Health Prof. Sigal Sadetsky  ()
"פחות חולים חדשים מאלו שבאו מחו"ל". פרופ' סדצקי
 

המאבק במגפת הקורונה - כתבות נוספות:

ליצמן: "להטיל סגר על בני ברק, המצב שם נורא ואיום"

ההגבלות החדשות: להתפלל לבד, חתונות ללא אורחים וצמצום העובדים

כמה חולים ביישוב שלכם, וכמה בדיקות נערכו? הנתונים המלאים

 

"סגר על ערים מסוימות? נערכים לתרחישים כאלה"

בר סימן טוב נשאל לגבי אפשרות של הטלת סגר על מוקדי התפרצות עיקריים, וציין כי אתמול התקיימה שיחה בהשתתפות רה"מ ושרי הבריאות והביטחון בנושא. "לבקשת שר הבריאות אנחנו נערכים לתרחישים כאלה". לדבריו, ייתכן שכבר במהלך היום יהיו עדכונים בקשר לכך.

 

 

 

"אנחנו מודאגים בעיקר מאזורים שבהם חיים בצפיפות גבוהה", הוא המשיך. "כדי להתמודד עם זה צריך דבר ראשון לנקוט כלים של הסברה ותודעה. פעולות כאלה שנעשו בימים האחרונים הביאו לשינוי בתפיסה באותם מקומות. הדבר השני הוא לתת כלים להתמודד גם עם ההנחיות שלנו".

 

מנכ"ל משרד הבריאות נשאל אם חזרת התלמידים לבתי ספר עדיין צפויה לאחר חג הפסח, והשיב: "זו כמובן החלטה שצריכה להתקבל בפורום של הממשלה, מניתוח הנתונים כרגע אנחנו מתקשים לראות את זה קורה. עם זאת, מכיוון שהמציאות דינמית, נחכה למועד הרלוונטי, נקיים הערכת מצב ונעדכן".

 

בר סימן טוב התייחס לצעדים הננקטים לגבי המוסדות הסיעודיים, שבחלקם נרשמה תחלואה גבוהה בקרב הדיירים - שנמצאים בסיכון גבוה: "התחלנו לפעול בשבוע שעבר מול משרד הביטחון כדי שפיקוד העורף יתחיל לקחת אחריות על מוסדות כאלה, שתהיה נוכחות של חיילים שיוודאו שהעבודה מתבצעת באופן תקין, ששומרים על כללי ההיגיינה ועוד. אם צריך תגבור, לאור הקושי שחלק מהעובדים נמצאים בבידוד, פיקוד העורף נערך ממש ברגעים אלה לסייע".

 

פרופ' סדצקי הוסיפה: "נוסף לכך, חשוב מאוד לשמור על ההנחיות שלנו ולהגביל את מספר הנכנסים לאותם מוסדות, מכיוון שכל אדם נוסף שמגיע הוא פוטנציאל הדבקה". היא ציינה כי היום החלו בביצוע בדיקות נרחבות במוסדות השונים. על מספר חולי הקורונה החדשים היא אמרה כי "יש פחות מאשר אלו שבאו מחו"ל, אלה חדשות טובות".

  

 

עם זאת, אמר בר סימן טוב כי "קצב העלייה בחולים רק הולך ועולה, הגל הזה גדול מאוד. אנחנו חושבים שמוקדם מאוד לדבר על אופטימיות בעת הזאת. אנחנו מתכננים שהצעדים שאנחנו נוקטים יימשכו לאחר חג הפסח, שנגיע לקצב הדבקה כמה שיותר נמוך לאחר החג, ואז נוכל להתחיל להחזיר פעילות באופן מבוקר ומדורג. אנחנו מסתכלים על החולים הקשים, ואנחנו גם חוששים מאוד מכך שתיווצר הדבקה סביב הפסח. לכן חשוב להקפיד על הכללים".

 

לגבי ההיערכות לחג הפסח, המליץ בר סימן טוב "לעשות קניות באמצעות כמה שיותר משלוחים". הוא חזר על ההנחיות שעליהן דיבר אמש ראש הממשלה: "את חג הפסח חוגגים בבית, במסגרת המשפחה הגרעינית בלבד. לא הולכים לבקר פיזית את סבא וסבתא אלא מתקשרים אליהם בטלפון. תעשו את זה ותשמרו עליהם".

 

"האוכלוסייה החרדית - קרקע פורייה להתפשטות הנגיף"

פרופ' סדצקי התייחסה למוקדי ההתפשטות העיקריים: "צפיפות היא קרקע פורייה להתפשטות הנגיף במהירות. באוכלוסייה החרדית אנחנו פועלים בהרבה מאוד שיטות על מנת לתגבר את ההבנה והמודעות, בכל האמצעים שעומדים ברשותנו, כיצד צריך לשמור על התקנות. צריכה להיות אפס סובלנות להפרת התקנות בכל מקום, ובוודאי שבאזורים צפופים. מבחינת בדיקות - אנחנו מתגברים את מספר הבדיקות ובודקים מדגמית את האוכלוסיות החרדיות.

 

"אני רוצה להדגיש שהאוכלוסייה הערבית נדגמת, משום מה ההיענות בתת-אוכלוסיה זו היא נמוכה יותר, ואני מקווה שאנשים שצריכים אכן יגיעו להיבדק על מנת שנוכל לטפל ולבודד את האנשים המתאימים", הוסיפה.

 

"תקפידו על ההנחיות, זו הדרך היחידה להצליח", סיכם בר סימן טוב. "תראו מה קורה, מיום ליום יש עוד מדינות שחוצות את רף הבלתי נסבל מבחינת היקפי התחלואה. סין מזמן לא המדינה עם הכי הרבה חולים וגם לא מתים, ארה"ב כבר נמצאת במקום הזה - אתם שומעים את ההערכות של הנשיא טראמפ בנוגע להיקף התחלואה והתמותה הצפוי בארה"ב - אל תקלו בזה ראש, אל תגרמו לנו לאבד יתרון שאולי השגנו. תקפידו על ההנחיות גם בפסח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
משה בר סימן טוב
צילום: לע"מ
מומלצים