שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  חודש של מוות באיטליה: התמתנות במספר הנדבקים

  עוד 837 מתו ביממה האחרונה בארץ המגף, במספר הנדבקים נמשכת מגמת ההתמתנות. ברחבי איטליה ציינו בדקת דומייה ובטקסים את מותם של יותר מ-12 אלף בני אדם: "רק יחד נעבור את זה". יותר מ-800 אלף כבר נדבקו בעולם, שיא במספר המתים היומי בצרפת, בריטניה וספרד

  ורד על ארונות מתים ב כנסיית סן ג'וזפה ב סריאטה צפון איטליה (צילום: AP)
  ורד על ארונות מתים בסריאטה שבצפון המדינה(צילום: AP)
   

  הרשויות באיטליה עדכנו הערב (ג') כי עוד 837 בני אדם מתו מנגיף הקורונה ביממה האחרונה, ובכך עלה מניין המתים הכולל בארץ המגף ל-12,428. מניין הנדבקים עלה ביממה האחרונה ב-4,053 ועומד כעת על 105,792.

   

  משבר הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

  "מכסחי הנגיפים": חיטוי המוני עוזר או מזיק?

  הכפר שניצל ממגפה מקווה שלמדנו לקח

  עוד 849 מתו בספרד, בת 12 מתה בבלגיה

  העולם בבית: חשש לעלייה במקרי האלימות במשפחה  

   

  על אף שחלה עלייה קלה במספר המתים – ביממה הקודמת מתו 812 בני אדם – במספר הנדבקים נמשכת מגמת ההתמתנות, כשאתמול דווח על מספר זהה כמעט של נדבקים חדשים: 4,050. המספרים הללו הם הנמוכים ביותר בשבועיים האחרונים, ועשויים ללמד שהסגר באיטליה מתחיל לתת את אותותיו.  

   

  ברחבי העולם חצה מניין הנדבקים בנגיף את רף ה-800 אלף, ועומד על כ-823 אלף נדבקים. גם מניין המתים רשם עלייה וחצה את רף ה-40 אלף. יותר ממחצית ממקרי המוות בעולם נרשמו במוקדי הקורונה באירופה – איטליה וספרד.

  נגיף קורונה איטליה אחים אחיות צפון המדינה (צילום: AFP)
  כמעט 9,000 אנשי צוות רפואי נדבקו(צילום: AFP)

  נגיף קורונה איטליה אחים אחיות צפון המדינה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מוקדם יותר הערב מסרו הרשויות במחוז לומברדיה בצפון איטליה – המחוז שנפגע יותר מכל במגפה – עדכון על הנתונים בשטחן, ונראה שגם שם מגמת הירידה נמשכת: בלומברדיה עלה מניין המתים ביממה האחרונה ב-381 (ועומד כעת על 7,199), לעומת 458 אתמול. גם במניין הנדבקים הייתה שם ירידה: 1,047 – לעומת 1,154 אתמול ו-1,592 שלשום.

   

  איטליה הפכה בשבועות האחרונים למוקד החמור ביותר של התפרצות הנגיף, לכל הפחות מבחינת מניין המתים – וכמעט שליש מכל החולים שמתו מהנגיף בעולם הם מאיטליה. אחרי חודש שבו ראתה המדינה יותר מקרי מוות באסון בודד מכל תקופה אחרת מאז מלחמת העולם השנייה, ציינו היום ברחבי איטליה דקת דומייה לזכר אלפי הנספים.

   

  הדגלים הורדו לחצי התורן בכל רחבי ארץ המגף, וכך גם בקריית הוותיקן. בלשכתו של ראש הממשלה ג'וזפה קונטה אמרו כי דקת הדומייה מייצגת אבל לאומי וסולידריות עם הקורבנות של הנגיף, עם משפחותיהם ועם הקהילות שנפגעו יותר מכל במגפה. בטקס שנערך ברומא אמרה ראש העיר וירג'יניה ראג'י כי הנגיף הוא "פצע שכואב לכל המדינה". היא הבטיחה ש"יחד, נוכל לעבור את זה".  

   

    

  הנגיף התגלה לראשונה באיטליה בסוף פברואר, ליד העיר מילאנו שבצפון המדינה, ומשם התפשט בעוצמה בשבועות האחרונים. הוא פגע בעיקר בצפון איטליה, שם אמנם מערכות הבריאת נחשבת למפותחת ומודרנית – אך בתי החולים שם מדווחים על עומס עצום ומחסור בציוד מגן לאנשי הצוות הרפואי. לפי העדכון האחרון של פדרציית הרופאים האיטלקית, עוד חמישה רופאים מתו שם ביממה האחרונה – מה שמעלה את מניין הרופאים שמתו במגפה ל-66 בסך הכל. לפחות 8,956 אנשי רפואה באיטליה נדבקו בנגיף – לפי CNN מדובר בעלייה של יותר מ-500 בתוך ימים ספורים בלבד.

   

  במסגרת המאבק בנגיף באיטליה, נזכיר, הטילו שם הרשויות סגר ב-11 במרץ – על כל 60 מיליון תושבי המדינה. אתמול הודיעו הרשויות כי הסגר יוארך עד חג הפסחא ב-12 באפריל, לכל הפחות. כמו בשאר העולם, הסגר מוביל למשבר כלכלי כבד, והיום הזהיר הלובי התעשייתי באיטליה שהמשבר עלול לגרום מיתון לצד עלייה דרמטית בשיעור האבטלה – ואף קריסה של הסדר החברתי – אלא אם הרשויות במדינה ובכל אירופה ינקטו צעדים נחושים כדי למנוע זאת.

   

  בלובי Confindustria אמרו כי הסגר הוביל לפגיעה בצריכה ובייצור, וכי אין שום אינדיקציה להקלה בצעדים. הוא חזה ירידה של 10% בתמ"ג ברבעון השני של השנה, בהנחה שהייצור יתחיל לחזור בהדרגתיות באפריל.

  נגיף קורונה איטליה סיציליה רחובות ריקים עיר ליד פאלרמו (צילום: EPA)
  הסגר נותן את אותותיו? רחובות ריקים ליד פאלרמו(צילום: EPA)

  איטליה פאלרמו פלרמו סיציליה מרכול סופרמרקט תורים תור נגיף קורונה (צילום: MCT)
  התור לסופרמרקט בפאלרמו(צילום: MCT)
     

  בתוך כך, בצרפת דיווחו הערב על 499 מקרי מוות ביממה האחרונה מנגיף הקורונה – שיא במספר המתים היומי. זהו היום השלישי ברציפות שצרפת מדווחת על עלייה במספר המתים, שעומד כעת על 3,523 בסך הכל. יש לציין שנתונים אלו מתייחסים רק למקרי המוות שאירעו בבתי החולים בצרפת, ולא במקומות אחרים – בתי אבות למשל. הרשויות הצרפתיות אמרו כי בכוונתן לצרף את הנתונים הללו לעדכונים היומיים, מה שאמור להביא לזינוק במספר המתים.

   

  ראש סוכנות הבריאות של צרפת, ג'רום סלומון, אמר במסיבת עיתונאים הערב שמספר הנדבקים עלה ב-24 השעות האחרונות ל-52,128 בסך הכל. לדבריו העלייה במספר הנדבקים קשורה לעובדה שהרשויות מאיצות את קצב הבדיקות. כמו איטליה ומדינות רבות באירופה, צרפת הטילה סגר כבר לפני שבועיים בניסיון להאט את התפשטות הנגיף. גורמים במערכת הבריאות הצרפתית מאמינים שבסוף השבוע תתחיל צרפת לראות איך משפיע הסגר.

   

  האזור שנפגע יותר מכל בצרפת מהנגיף הוא חבל איל-דה-פראנס שבו נמצאת הבירה פריז. לפי ה"גרדיאן" הבריטי, יש שם 2,000 חולי קורונה בטיפול נמרץ –  באזור שבו יש בסך הכל 1,200 מיטות לטיפול נמרץ. האזור השני מבחינת חומרת ההתפרצות הוא גראנד-אסט, שם המשיכו גם היום לפנות מטופלים מבתי החולים שמוצפים בחולי קורונה. חלק מהטופלים פונו במסוקים לגרמניה.

  צרפת נגיף קורונה מטפלים בחולים שטרסבורג (צילום: רויטרס)
  עוד 499 מתו צפת ביממה. פינוי חולה קורונה בשטרסבורג(צילום: רויטרס)

  צרפת נגיף קורונה חולים ליד פריז (צילום: רויטרס)
  בפריז(צילום: רויטרס)

  צרפת נגיף קורונה פינוי חולים מסוקים ל גרמניה (צילום: AFP)
  גם בצרפת בתי החולים מוצפים. חלק מהמטופלים פונו במסוקים לגרמניה(צילום: AFP)

  נשיא צרפת, עמנואל מקרון, קרא היום לאחדות לאומית במסגרת המאבק בנגיף. הוא אמר שאלו שמותחים ביקורת על הממשלה והרשויות הם "חסרי אחריות". "כשאנחנו נלחמים בקרב אנחנו צריכים להיות מאוחדים כדי לנצח אותו", אמר מקרון.

   

  שיא במספר המתים היומי נרשם הערב גם בבריטניה. לפי משרד הבריאות בלונדון, עוד 381 מתו בתוך יממה ומניין המתים הכולל בממלכה הגיע ל-1,789. מספר הנדבקים בבריטניה עומד על 25,150. בצהריים דווח על נתון עגום גם בספרד, שם מתו בתוך יממה 849 חולים.

   

  במשרד הבריאות הספרדי אמרו שמדובר במספר הנדבקים הגבוה ביותר שנרשם עד כה ביממה אחת, אף שהגידול באחוזים מעט נמוך יותר מאשר בימים הקודמים. עד כה מתו מהנגיף בספרד 8,189 בני אדם. עוד 9,222 בני אדם נדבקו בקורונה ביממה החולפת, ומניין הנדבקים שם עומד על 94,417.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  בבית חולים באיטליה
  צילום: AFP
  מומלצים