שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

הגבלות תנועה לבני ברק וחבישת מסכות: הצעדים החדשים נגד הקורונה

ראש הממשלה הודיע על צמצום הנכנסים לבני ברק ולשכונות בדרום תל אביב. בנוסף, הבטיח מענק של מאות שקלים למשפחות עם ילדים ולקשישים. כפי שנחשף ב-ynet, במשרד הבריאות ממליצים להסתובב עם כיסוי על הפנים. שישה בני אדם מתו מקורונה ביממה האחרונה - המספר הגבוה מאז הגעת הנגיף לישראל

בנימין נתניהו הדרכה הכנה מסכה מסיכות נגיף וירוס קורונה הקורונה (צילום: לע
בנימין נתניהו והמסכות(צילום: לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (ד') על ארבעה צעדים חדשים במסגרת המאבק בקורונה ובניסיון להקל על התושבים במדינה. בין היתר ביקש נתניהו לחבוש מסכות או צעיף ביציאה מהבית והודיע על מענקים מיוחדים לפסח עבור משפחות עם ילדים ולקשישים.

 

יותר מ-6,000 ישראלים נדבקו בנגיף הקורונה, 95 מהם מאושפזים במצב קשה. 26 בני אדם נפטרו עד כה מהנגיף, שישה מהם נפטרו ביממה האחרונה - המספר הגבוה ביותר של מתים ביום בישראל. 241 ישראלים החלימו מהנגיף.

 

המענק של נתניהו לפסח: איך יחולק, והאם יגיע בזמן?

 

 
 

 

חבישת מסכות מחוץ לבית

יומיים אחרי שנחשף ב-ynet כי במשרד הבריאות צפויים להורות לאזרחים לחבוש מסכות ביציאה מהבית, פנה נתניהו לתושבים וביקש לחבוש מסכות. "אם אין ברשותכם מסכה השתמשו בצעיף או בכל כיסוי פנים אחר שיצמצם את הפצת הנגיף לאחרים", הוסיף.

 

"שמענו לפני כיומיים את ארגון הבריאות העולמי אומר באופן סופי שהמחלה לא עוברת דרך האוויר אלא דרך רסיסי רוק", אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "יש דרך בטוחה להגן – באמצעות מסכות שמכסות את האף והפה".

משה בר סימן טוב מציג מסכה מאולתרת (צילום: לע
בר סימן טוב והמסכה שאלתר. "תשאירו את המסכות לצוותים הרפואיים"(צילום: לע"מ)

משה בר סימן טוב מציג מסכה מאולתרת (צילום: לע
(צילום: לע"מ)

הוא הוסיף: "לא צריך ללכת לקנות, אתם יכולים לאלתר מסכות בבית, אני אלתרתי אחת כזאת. לקחת חתיכת בד, שתי גומיות ופשוט לכסות את הפנים והאוזניים. זה עובד. תשאירו את המסכות לצוותים הרפואיים". משרד הבריאות גם הפיץ אמש סרטון הדרכה ליצירת מסכה בבית.

 

הגבלת התנועה לבני ברק

ראש הממשלה הודיע על הגבלת התנועה אל בני ברק וממנה כדי למנוע הדבקות. הגבלות תנועה נוספות צפויות גם לשכונות בדרום תל אביב שבהן גרים מסתננים ושוהים בלתי חוקיים. נתניהו הבטיח כי "לכל מקום שנהדק את מגבלות התנועה אליו נדאג למחסור. הנחתי את כל המשרדים להגיש סיוע מיוחד לבני ברק".

 

סוגיית הסגר על בני ברק נדונה בשיחת ועידה שקיים נתניהו עם שר הפנים אריה דרעי ושר הבריאות יעקב ליצמן וגורמים נוספים. בשיחה התברר שהמשטרה לא יכולה למנוע כניסה לעיר בהיעדר תקנות לשעת חירום.

 

 

עם זאת, הכוונה היא להעניק למשטרה יכולת להחליט מי ייכנס ומי לא. משאיות לחלוקת מזון יוכלו להיכנס, אבל השוטרים יגבילו למינימום את הכניסות של אזרחים לעיר. פקיד בכיר בממשלה אמר: "נאפשר רק למי שחייב להיכנס ולצאת מבני ברק".

 

נתניהו הבהיר בהצהרה המיוחדת כי "התנועה בתוך בני ברק תתאפשר בהתאם להנחיות", אך המשטרה צפויה לאכוף באופן הדוק את הגבלת המרחק של יציאה מהבית לעד 100 מטרים.

 

למרות ההגבלות על כניסת אנשים לבני ברק, התחבורה הציבורית תפעל כמו ביתר חלקי הארץ, כך שלא ברור כיצד ההנחיות יאכפו. אוטובוסים רבים בגוש דן עוברים דרך בני ברק, וימשיכו לעבור בה גם מחר. ממשרד התחבורה נמסר בתגובה לשאלה אם יבוטלו אוטובוסים שעוברים בעיר כי "הרשות הארצית לתחבורה ציבורית מבצעת את החלטות הדרג המדיני, וככל שנקבל הנחיות ברורות נממש אותן במלואן".

 

במקביל, אנשים שצריכים לעבור לבידוד יפונו למלונות קורונה שמותאמים לאופי החיים החרדי.

בני ברק ()
פעילות משטרתית בבני ברק, היום

בני ברק ()

ראש העיר בני ברק, אברהם רובינשטיין, אמר בתגובה להודעת נתניהו: "אני מברך על כך שהתקבלה דרישתי שלא להחיל סגר על בני ברק, ולאזן ביו שמירת בריאות התושבים לבין קיום החיים השוטפים, גם בעיר שגם כך צפופה באופן חריג".

 

הוא הוסיף כי הוא מצפה שבהתאם להבטחת ראש הממשלה, המשרדים השונים יחלו לפעול בתאום מלא עם העירייה ועם מטה המאבק העירוני בקורונה.

 

"חל מהפך בציבור החרדי, שמפנים היטב את הסכנה של התפשטות הקורונה", אמר נתניהו. "הוא נשמע להוראות ונוהג באחריות, בגיבוי מלא של הרבנים".

 

גם מנכ"ל משרד הבריאות הצביע על שינוי בהתנהלות המגזר החרדי בכל הקשור למאבק בקורונה: "אני רואה חברה שהבינה שנכנסה לבעיה וההנהגה והציבור כולו תפס את עצמו ושינה באופן עמוק את ההתנהגות שלו. רואים את ההנהגה שלהם ואת הציבור משנים התנהגות וצריך להושיט להם יד וירטואלית".

 

מענקים מיוחדים לפסח

נתניהו הודיע על מענקים מיוחדים שיחולקו לכבוד חג הפסח. לפי ההצהרה אמש, כל משפחה עם ילדים תקבל 500 שקל על כל ילד, עד הילד הרביעי, כולל. כל קשיש יקבל תוספת של 500 שקל לקצבה החודשים. המענקים צפויים להיכנס ישירות לבנק, בלי טפסים או בירוקרטיה.

 

שווי המענקים המיוחדים עומד על מיליארד שקלים. בכירי משרד האוצר התכנסו אתמול אחרי הצהריים כדי לגבש את חבילת המענקים. ראש הממשלה אמר שהמענקים צריכים לקבל את אישור הכנסת, וכי הממשלה תגיש הצעת חוק בנושא. הוא קרא לכל חברי הכנסת לתמוך בהצעה.

בנימין נתניהו (צילום: לע
נתניהו. מענקים למשפחות עם ילדים ולקשישים(צילום: לע"מ)

נתניהו התייחס לביקורת שנשמעה על תוכנית האוצר לתמיכה בבעלי עסקים ואמר: "אמרתי שאנחנו שומעים את הזעקה של העצמאים ומתקנים, למשל אפשר לקבל מענק לעצמאים מגיל עשרים ולא 28, אחד הדברים שנשמעו מכם. אנחנו שומעים את הזעקה של העסקים שנפגעו ואנחנו פועלים לפי מודל פיצוי".

 

מי שנוחת עובר למלון קורונה

ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר על ההנחיה שנתן מוקדם יותר אתמול: "כל ישראלי ששב ארצה ייכנס ממחר לבידוד במלונית. נאפשר לכל ישראלי לחזור הביתה, אבל בו בזמן נעשה את מה שדרוש כדי לשמור על חיי אזרחי ישראל. בתקופות קשות אנשים חוזרים הביתה לישראל, וישראל זה הבית. היו גאים שאתם ישראלים".

 

אתמול נרשמה מבוכה בנתב"ג לאחר שנוסעים שנחתו מניו ג'רזי, בהם אדם שייתכן שהוא חולה קורונה, נשלחו לבתיהם ולא הועברו למלונות כפי שהנחה נתניהו. זאת למרות שמשרד הביטחון מצא להם מקומות במלונות ובניגוד לצו של משרד הבריאות שהורה על עיכוב הנוחתים בישראל עד לשעה 20:00.

 

בלשכת שר הביטחון הסבירו כי ההנחיה של נתניהו ניתנה בעת שהמטוס היה באוויר וללא שהנוסעים חתמו מראש על טופס שמאפשר את העברתם למלון. בשל כך הייתה מניעה משפטית להעביר אותם, 15 מהם פונו לבקשתם לבידוד במלון בירושלים. עם זאת, נוסעים שהיו בטיסה העידו כי חלק מהנוחתים שוחררו לביתם ללא שהצהירו על כניסה לבידוד ביתי.

 

הלילה עדכן משרד הביטחון את המטה לביטחון לאומי (המל"ל) כי מנגנון הטיפול בישראלים השבים מחו"ל ייכנס לפעילות עם השלמת ההיערכות הלוגיסטית. לפי שעה, עד סיום ההיערכות, יעברו כלל החוזרים מחו"ל בדיקות חום ותסמינים. מי שיימצא כבעל חום גבוה או ידווח על תסמינים יועבר לטיפול מד"א בנתב"ג, שיתאם עם משרד הבריאות את המשך הטיפול בו. שאר הנוסעים יחתמו על טפסים שמאשרים כי ביכולתם לקיים בידוד ביתי ולאחר מכן ישוחררו לבתיהם. מי שלא יכול לשהות בבידוד ביתי יועבר למלונית קורונה של משרד הביטחון. 

תנופת הבדיקות נמשכת

במד"א הודיעו על כ-8,000 דגימות שנלקחו במהלך אתמול ברחבי הארץ, יותר מ-5,000 בני אדם הגיעו למתחמי "היבדק וסע" הקבועים והניידים של הארגון ומשרד הבריאות.

 

במתחם "היבדק וסע" בתל אביב נדגמו כ-1,200 בני אדם, בירושלים כ-880, בחיפה כ-1,100 ובבאר שבע נלקחו דגימות מכ-650 נבדקים. במקביל, במתחם הנייד של מד"א באשדוד נדגמו 459 בני אדם, בבני ברק 160, במודיעין 567 ובמתחם הנייד ברהט נדגמו 180 בני אדם.

 

היום ימשיכו לפעול המתחמים הניידים בבני ברק, מודיעין ורהט. כמו כן, יוקמו מתחמים ניידים באשקלון, טירה, כפר קאסם ובמזרח ירושלים.


פורסם לראשונה 01/04/2020 23:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
מנכ"ל משרד הבריאות והמסכה שאלתר
צילום: לע"מ
מומלצים