שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

ג'ונסון בבי"ח עם קורונה: מי יחליף אותו אם לא יוכל לתפקד?

10 ימים אחרי שהודיע כי נדבק בנגיף פונה אמש ר"מ בריטניה לבית החולים. ברקע: הדיווחים – שהוכחשו – כי מצבו חמור משנטען. טראמפ שלח איחולי החלמה: "בוריס חבר נהדר ואיש חזק". מהשבץ של צ'רצ'יל עד הטיפולים של בלייר: מה מלמדת ההיסטוריה על החלפת ראש ממשלה?

חוקת בריטניה אינה מספקת תשובה ברורה לשאלה שמתרוצצת כעת בראשם של בריטים רבים: מה קורה אם ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, שאושפז אמש (יום א') בבית החולים, ימים ארוכים אחרי שנדבק בנגיף הקורונה, לא יוכל להמשיך לכהן בתפקידו? ג'ונסון בן ה-55 העביר את הלילה האחרון בבית החולים ונותר מאושפז גם הבוקר. הוא צפוי לעבור סדרת בדיקות.

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

 

נגיף קורונה בריטניה בית החולים שבו אושפז לכאורה בוריס ג'ונסון ראש הממשלה (צילום: EPA)
רה"מ ג'ונסון. יעבור סדרת בדיקות(צילום: EPA)

ג'ונסון, נזכיר, הודיע כבר לפני 11 יום כי הוא נדבק בנגיף וסובל מתסמינים קלים שלו. אמש הודיעה לשכתו כי הוא פונה לבית החולים "כאמצעי זהירות", משום שהוא ממשיך לסבול גם כעת מחום גבוה. בשבוע וחצי האחרונים המשיך ג'ונסון למלא את תפקידו כראש הממשלה מהבידוד, והוא עושה זאת גם כעת ממיטת בית החולים. גם שר הבריאות בממשלתו מאט הנקוק שנדבק בנגיף ממשיך לעבוד מהבידוד.

 

העובדה ששני בכירים שעבודתם קריטית כל כך למאבק בנגיף בבריטניה נדבקו בו מעלה תהיות בנוגע ליכולתה של ממשלת בריטניה לתפקד אם לא יוכלו לבצע במלואה את עבודתם בעיצומו של המשבר העולמי הזה.

 

חוקת בריטניה, שהיא אוסף מסורבל של תקדימים שלא פעם הם מיושנים באופיים וסותרים זה את זה, אינה מספקת "תוכנית ב'" רשמית או סדר העברה ברור של תפקיד ראש הממשלה למקרה הצורך. "לא היינו במצב כזה, לא מצאנו את עצמנו צריכים לחשוב על זה מנקודת המבט הזו קודם לכן", הסבירה קתרין האדון, עמיתה במכון Institute for Government, זמן קצר אחרי שג'ונסון אובחן כחולה בקורונה.

נגיף קורונה בריטניה בית החולים שבו אושפז לכאורה בוריס ג'ונסון ראש הממשלה (צילום: mct)
בית החולים שאליו פונה לכאורה ג'ונסון(צילום: mct)

בעוד בארה"ב ברור כי אם הנשיא מת או אינו יכול למלא את תפקידו נכנס סגנו לתפקיד במקומו, בבריטניה אין סגן רשמי או ממלא מקום לראש הממשלה שברור כי הוא הממונה להיכנס לנעליו במקרה הצורך. עם זאת בלשכת ג'ונסון אמרו שבמקרה הצורך ימלא שר החוץ דומיניק ראב את מקומו של ראש הממשלה החולה. כבר אתמול דווח כי שר החוץ יישב היום בראש ישיבה בעניין הנגיף במקומו של ג'ונסון.

 

גם בפרוטוקול הקבינט הבריטי, הקובע את החוקים והמוסכמות שלפיהם מתנהלת הממשלה, אין הנחיה בנוגע לנסיבות כאלה. כשנשאל מי ימלא את תפקיד ראש הממשלה במקרה הצורך השיב דוברו של ג'ונסון: "לראש הממשלה יש אפשרות להעביר סמכות לכל אחד משריו, אבל לעת עתה זה ראש הממשלה ואז שר החוץ".

 

הציבור צריך לראות אותו

ההיסטוריה הבריטית אינה מספקת די תקדימים כדי לפזר את הערפל. ביוני 1953 לקה ראש הממשלה דאז ווינסטון צ'רצ'יל בשבץ בעודו בתפקיד. מחלתו נשמרה בסוד באופן יעיל כל כך עד שאפילו כמה משריו הבכירים לא ידעו על כך. צ'רצ'יל הפתיע את הרופאים והצליח להתאושש עד כדי כך שחזר לדאונינג 10 בתוך חודשיים והמשיך לכהן בתפקיד.

 

בתחילת שנות ה-2000 עבר טוני בלייר שני טיפולים בשל בעיה בלבו בעודו מכהן כראש הממשלה, ובכל אחת מהפעמים צמצם את היקף עבודתו לכמה ימים. פקידי ממשל אמרו אז שאם בלייר לא יוכל להמשיך למלא את תפקידו, סגנו ג'ון פרסקוט ייכנס לנעליו עד שייבחר מנהיג חדש.

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה חולה קורונה (צילום: AFP)
ראש ממשלת בריטניה משתתף בישיבת קורונה מהבידוד(צילום: AFP)

בוב קרסלייק, מי שכיהן כראש השירותים האזרחיים של בריטניה מינואר 2012 עד ספטמבר 2014, אומר שתפקידו של בוריס ג'ונסון קריטי בשעה זו, ומדגיש כי חשוב שהמנהיג יהיה נוכח ושהציבור יוכל לראות אותו. בשיחה עם "סקיי ניוז" לפני כשבוע, אחרי שג'ונסון אובחן כחולה קורונה, אמר קרסלייק כי פקידי ממשל יצטרכו לדעת מה אמור לקרות אם שרים בכירים לא יוכלו למלא את תפקידם. הוא הדגיש כי אם למשל השר מייקל גוב, מתאם מדיניות הקורונה של הממשלה, ייאלץ להפסיק את עבודתו, תהיה זו מכה קשה.

 

בשבוע שעבר הכחישו בלשכתו של ג'ונסון כי מצבו חמור יותר מכפי שדווח. ההכחשות באו אחרי שגורמים יודעי דבר לכאורה אמרו לעיתון "גרדיאן" כי מחלתו של ג'ונסון קשה יותר מכפי שהוא או אנשיו מוכנים להודות, וכי רופאים שבודקים אותו מודאגים מהנשימה שלו.

נגיף קורונה בריטניה ראש הממשלה בוריס ג'ונסון אושפז זה שר החוץ דומיניק ראב (צילום: EPA)
שר החוץ דומיניק ראב. ינהל את הישיבה(צילום: EPA)

חבר הפרלמנט פיטר בון ממפלגתו השמרנית של ג'ונסון, שניסה בעבר שוב ושוב לחוקק חוק שיקבע רשמית מי יחליף את ראש הממשלה במקרה של נבצרות, אמר בחודש שעבר שלא נראה שיש מי שבאמת יודע מה יקרה אם ג'ונסון לא יוכל למלא את תפקידו. "בשעה של מצב חירום לאומי אתה לא רוצה למצוא את עצמך מתרוצץ ומנסה להבין מי אחראי", אמר ל"מירור".

 

גם הארוסה פיתחה תסמינים

ההודעה על אשפוזו של ג'ונסון נמסרה שעה קלה אחרי שהמלכה אליזבת נשאה נאום נדיר בטלוויזיה בניסיון לנסוך ביטחון בציבור והבטיחה שהבריטים יתגברו על המשבר אם יישארו נחושים. מהארמון נמסר כי המלכה עודכנה באשפוזו של ג'ונסון.

 

במהלך השבוע האחרון סבלה גם ארוסתו ההרה של ג'ונסון, קארי סימונדס בת ה-32, מתסמינים של הנגיף, אולם שלשום מסרה כי היא מרגישה טוב יותר.

 

הלילה פתח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את מסיבת העיתונאים שלו באיחולי החלמה לג'ונסון. "הוא חבר נהדר שלי", אמר טראמפ. "אני בטוח שהוא יהיה בסדר, הוא איש חזק, אדם חזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
בוריס ג'ונסון. "אמצעי זהירות"
צילום: EPA
מומלצים