שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

חנויות ואז קניונים: באירופה כבר יש לו"ז חזרה לשגרה

אסטרטגיית היציאה של אוסטריה וגרמניה: הקנצלר האוסטרי קורץ הודיע שלבתי עסק קטנים יותר לחזור לפעול כבר בשבוע הבא, עם לקוח לכל 20 מ"ר. מסעדות יפעלו מאמצע מאי – אירועים ייאסרו עד סוף יוני. התוכנית שם ובגרמניה: חובה לעטות מסכות בתחבורה הציבורית. הצצה לחיים שאחרי הסגר

אחרי שבועות ארוכים של הסגר חלקי והגבלות קשות על התנועה והמסחר מתחילות מדינות ראשונות באירופה לחשוף את פרטי התוכניות שלהן ליום שאחרי. קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ הודיע היום שארצו מתכוונת לאפשר לבתי עסק קטנים לפתוח את שעריהם כבר בשבוע הבא, ושהמטרה היא לפתוח מחדש את כל החנויות והקניונים החל מ-1 במאי.

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

 

גיף קורונה אוסטריה קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מסיבת  (צילום: AFP)
הקנצלר קורץ והמסכה שלו, היום בצהריים(צילום: AFP)

לפי הקנצלר האוסטרי, החל מאמצע מאי – לכל המוקדם – תחל פתיחה הדרגתית של המלונות והמסעדות, אבל החלטה על כך תתקבל בשלהי אפריל. האיסור על קיום אירועים הכרוכים בהתקהלות יישאר בתוקף לפחות עד סוף יוני. במסיבת עיתונאים בצהריים אמר קורץ כי היות שאוסטריה פעלה מוקדם יותר מרוב המדינות נגד הנגיף – יש לה כעת האפשרות לפתוח את החנויות מוקדם יותר.

 

קורץ אמר שאם הכול יתנהל כשורה, החנויות הראשונות שיותר להן לשוב ולפעול יהיו חנויות שגודלן עד 400 מטר רבוע ושעד עתה הוגדרו "לא חיוניות", וכן חנויות "עשה זאת בעצמך". לכל חנות שתיפתח יותר לקבל רק לקוח אחד על כל 20 מטר רבוע משטח החנות.

נגיף קורונה אוסטריה סופרמרקט וינה לקוחות (צילום: AFP)
קונים במסכות, היום בסופרמרקט בווינה(צילום: AFP)

נגיף קורונה אוסטריה וינה ריק (צילום: AFP)
כיכר ריקה בווינה, אוסטריה(צילום: AFP)

שאר ההגבלות יישארו בעינן לפחות עד סוף אפריל, ובתי הספר יישארו סגורים לפחות עד אמצע מאי. קורץ הודיע גם על הגבלה חדשה: החל מהיום חובה לחבוש מסכות בתחבורה הציבורית, וחובה יהיה לעטות אותן גם בחנויות שייפתחו. לצד ההודעה על הקלת ההגבלות הדגיש קורץ כי התוכנית תצא לפועל "רק אם כולנו נמשיך לדבוק בהגבלות ונעמוד יחד כפי שעשינו עד כה".

 

הדבקה המונית בעיירת הסקי

באוסטריה נרשמו עד כה 12,083 מקרי הידבקות בנגיף הקורונה, ו-220 בני אדם מתו ממנו שם. עם זאת, לאחרונה ירד שיעור ההדבקה לאחוז יומי חד-ספרתי, ומספר המאושפזים הסובלים מהנגיף התייצב.

 

בשבוע שעבר אישרו הרשויות באוסטריה כי אתר הסקי אישגל והאזור הסובב אותו התבררו כמוקד ההדבקה הגדול ביותר במדינה. לפי בדיקה שערכו, יותר מ-600 תושבים באוסטריה נדבקו שם, וייתכן כי מספר האנשים שאינם אוסטרים ונדבקו שם כפול מזה. לפי הערכות, מאות תיירים, בין השאר מגרמניה, נורבגיה ואיסלנד, נדבקו בעיירת הסקי, הסמוכה לנקודת המפגש בין אוסטריה, שווייץ ואיטליה. גם אזרחים ישראלים ששבו בשבועות האחרונים מהאתר התגלו בהמשך כנשאים של הנגיף.

גיף קורונה אוסטריה קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מסיבת  (צילום: AFP)
קנצלר אוסטריה קורץ. "רק אם נמלא את ההוראות"(צילום: AFP)

נגיף קורונה אוסטריה וינה ריק (צילום: AFP)
רחוב ריק בבירה האוסטרית. גם ישראלים חזרו עם הנגיף(צילום: AFP)

הרשויות המקומיות הואשמו כי הגיבו לאט מדי להתפשטות הנגיף בעיירת הסקי, ורבים טוענים כי היה עליהן להבין מהר יותר שהברים שבהם נפגשים הגולשים והנופשים בשולי הסקי ושלל אתרי הנופש שאותם הם פוקדים באזור הם מצע נוח להתפשטות הקורונה. האזור בּוּדד רק ב-13 במרץ. גורמים בכירים בווינה ובאינסברוק, בירת מחוז טירול שבו שוכנת אישגל, הודו שנעשו טעויות. לפי ההערכות, מלצרית שווייצרית היא שהביאה איתה את הנגיף לאישגל, כחודש לפני שהאזור בודד.

 

גם בגרמניה: מסכות באוטובוס וברכבת

גם בגרמניה מתחילים להיערך בזהירות לחזרה הדרגתית לשגרה. לפי מסמך של משרד הפנים הגרמני שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס, הממשלה הגרמנית מתכוונת נכון לעכשיו לסיים את ההסגר במתכונתו הנוכחית ב-19 באפריל, וגיבשה שורה של צעדים שיינקטו במסגרת החזרה לרחובות, בכלל זה חובה לעטות מסכה בפומבי והגבלת התקהלויות.

נגיף קורונה גרמניה ברלין (צילום: gettyimages)
בשער ברנדנבורג בברלין(צילום: gettyimages)

נגיף קורונה גרמניה ברלין (צילום: gettyimages)
רחוב ריק בבירה הגרמנית(צילום: gettyimages)

לפי ההמלצות שנכללו במסמך, צעדים אלה ואחרים שנזכרים בו אמורים לאפשר לשמור על רמת הדבקה שבה כל אדם ידביק לכל היותר אדם אחד אחר. במסמך נכתב שכדי לאפשר זאת יידרשו מנגנונים שיאפשרו, כאשר יתגלה אדם נגוע, להתחקות אחר יותר מ-80% מהאנשים שאיתם בא במגע ב-24 השעות שלפני אבחונו כחולה. אם יונהגו מנגנונים כאלה, אפשר יהיה להתחיל לפתוח בתי ספר באזורים מסוימים, ואמצעי הביקורת הנוקשים שננקטו בשבועות האחרונים בגבולות ירוככו. עם זאת, ההנחיות לשמור על מרחק פיזי בין אדם לאדם יישארו בתוקף.

 

גם בגרמניה יימשך האיסור על אירועים גדולים ומסיבות פרטיות. עוד ממליצים מגבשי המסמך שברגע שיהיו די מסכות לכולם – תהיה חובה לעטות אותן ברכבות, באוטובוסים, במפעלים ובמבני ציבור.

 

בגרמניה אובחנו עד כה 100,132 חולי קורונה, ונרשמו 1,584 מקרי מוות מהנגיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ
צילום: AFP
מומלצים