שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

19 מדינות עם יותר מ-10,000 חולים: זה שיעור התמותה

בארה"ב הכי הרבה חולים, באיטליה מספר הקורבנות הגדול ביותר, גם בספרד וצרפת יותר מעשרת אלפים מתים. ישראל - המדינה ה-19 עם יותר מעשרת אלפים נדבקים מאומתים - היא היחידה מביניהן מלבד רוסיה עם שיעור התמותה נמוך מאחוז. השוואה עולמית

 

 

הבוקר הפכה לישראל למדינה ה-19 שבה יש יותר מ-10,000 נדבקים בקורונה. בחמש מדינות יש כבר יותר ממאה אלף נדבקים וארצות הברית מתקרבת במהירות לחולה החצי מיליון. על פי הנתונים האחרונים, הלקוחים מאתר worldometer, בארצות הברית יותר מ-468 אלף שנדבקו בנגיף. באיטליה מספר הקורבנות הגדול ביותר (18,279) וארצות הברית מתקרבת אליה במהירות מדאיגה - קרוב ל-17 אלף קורבנות נמנו שם. גם בספרד ובצרפת מתו יותר מ-10,000 איש מהנגיף.

 

החדשות הטובות הן ששיעור התמותה בישראל מהנגיף (מספר הקורבנות ביחס למספר הנדבקים המאומתים) נמוך כמעט מכל המדינות הללו. רוסיה, שם חצה אתמול מספר הנדבקים את רף ה-10,000, היא היחידה פרט לישראל עם שיעור תמותה נמוך מאחוז. בשש מדינות אירופאיות מרכזיות - איטליה, בריטניה, הולנד, צרפת, בלגיה וספרד - שיעור התמותה גבוה מעשרה אחוזים.

 

 

עם זאת, יש לזכור כי במקרים רבים הנתונים אינם מדויקים. מספר הנדבקים המאומתים הוא פועל יוצא של מספר הבדיקות, במדינות שונות כמו ארצות הברית, איטליה וספרד מספר הקורבנות כנראה גבוה בהרבה מאלו שפורסמו עקב העובדה שרבים שמתו בבתיהם ובבתי אבות לא נבדקו לקורונה. יש גם טענות שמדינות כאיראן וסין לא מעבירות נתונים מהימנים.

 

בישראל עלה הבוקר מניין הנפטרים מסיבוכי הנגיף ל-93. מדובר בעלייה מדאיגה של 14 נפטרים תוך יממה אחת. בבית החולים שערי צדק נפטרו הלילה שתי מטופלות - בת 86 ובת 84, שתיהן עם מחלות רקע מורכבות. השתיים התגוררו ב"מעון הורים" - בית אבות לתשושי נפש בשכונת סנדהריה בבירה. בשבוע שעבר נפטרה אישה בת 98, שאף היא התגוררה בבית האבות.

  (צילום: AFP)
מעבירים גופה בברוקלין. יותר מ-17 אלף מתים בארצות הברית(צילום: AFP)

  (צילום: AFP)
שממה בניו יורק. בארה"ב מתקרבים לחולה החצי מיליון(צילום: AFP)

מסכות נגד קורונה צוותי רפואה בית חולים רומא איטליה (צילום: AFP)
בית חולים ברומא. באיטליה מספר הקורבנות הגדול ביותר(צילום: AFP)

  (צילום: רויטרס)
סגר במדריד. גם בספרד יותר מ-10,000 קורבנות(צילום: רויטרס)

ממבט הרחפן: רחובות תל אביב ריקים בזמן חג הפסח בעקבות הסגר בצל נגיף הקורונה (צילום: אור אדר)
ממבט הרחפן: רחובות תל אביב ריקים בחג עקב הסגר(צילום: אור אדר)

גבר בן 90, שהועבר מבית אבות, נפטר בבית החולים הלל יפה בחדרה. ליאה שוורץ, ניצולת שואה בת 85, היא הקורבן ה-12 של הנגיף בבית האבות "משען" בבאר שבע. סך הנפטרים מסיבוכי המחלה בבתי אבות בכל רחבי המדינה עומד על 31. אישה נוספת, בת 83 מראש העין, נפטרה הבוקר בבית החולים לניאדו בנתניה. מצבם של 164 מחולי הקורונה בארץ מוגדר קשה, 125 מהם מונשמים.

 

בירושלים מספר הנדבקים הגדול ביותר - 1,780. בבני ברק, שם שיעור החולים הגבוה ביותר, 1,681 נדבקים. טבריה וצפת, שגם בהן ריכוזים חרדיים גדולים, נמצאות אף הן בצמרת רשימת הערים עם שיעור החולים הגבוה ביותר. בבית שמש, שגם היא בצמרת רשימת החולים, איתרו הבוקר כוחות המשטרה בית כנסת שפעל בניגוד לצו ובתוכו כ-30 מתפללים. קנסות ניתנו לנוכחים.

 

הבוקר בשעה 06:00 הסתיים הסגר שבמסגרתו נאסר על אזרחי המדינה לעבור מיישוב ליישוב כדי למנוע את התפשטות הנגיף. במקביל נשארו בתוקף כל יתר ההגבלות הרגילות. פעילות התחבורה הציבורית, שהופסקה לחלוטין ביום שלישי בערב, תתחדש ביום ראשון בבוקר בהיקף מצוצמם של עד 25%. רכבות הנוסעים עדיין מושבתות, תנועת מוניות מותרת.

 

בתום ישיבת ממשלה לילית הוחלט על הקלות בסגר בעיר בני ברק. במסגרת ההקלות מתאפשר לתושבים לצאת מהעיר לצורכי עבודה, טיפול רפואי חיוני, הלוויה של בן משפחה מדרגה ראשונה, העברת קטין בין הורים גרושים או צורך חיוני אחר באישור מראש. עוד הוחלט כי ההגבלה על בני ברק והגדרתה כאזור מוגבל תוארך בחמישה ימים, עד 15 באפריל.

 

על פי המסתמן, הממשלה תאשר היום להמשיך את המגבלות על שבעת המרחבים השכונתיים בירושלים - מגבלות שהוטלו במהלך החג - לצד הקלות מסוימות. החלטה סופית עדיין לא התקבלה. בנוסף, וכחלק מהתקנות לשעת חירום, יובא ככל הנראה היום לאישור הממשלה תיקון שלפיו אם בית משפט פסק לשלם קנס (או פסק מאסר במקרה של אי תשלום קנס) עד 10 במרץ, יידחה המועד לתשלום עד תום תוקפן של התקנות לשעת חירום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים