שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

סגר יוטל על ארבעה אזורים בירושלים

ועדת השרים לקביעת "אזורים מוגבלים" אישרה להטיל סגר על ארבעה רבעים בירושלים שבהם אחוזי תחלואת הקורונה גבוהים מהממוצע. הסגר יחל היום ב-12:00 ויישאר בתוקף עד יום רביעי. בין השכונות שעליהן יוטל סגר: רמות, רמת שלמה, הר נוף, רוממה, מאה שערים, הבוכרים ונווה יעקב

ועדת השרים לקביעת "אזורים מוגבלים" אישרה הלילה (א') להטיל סגר על שכונות חרדיות בארבעה רבעים בירושלים שבהם ישנם אחוזי תחלואה בקורונה גבוהים מהממוצע. הסגר ייכנס לתוקפו היום בשעה 12:00 בצהריים. הרבעים יוכרזו "אזורים מוגבלים" עד יום רביעי, 15 באפריל בשעה 7:00 בבוקר. התנועה בין הרבעים תיאסר והתושבים יוכלו לצאת מהם לעבודה, לטיפול רפואי חיוני, הלוויה של בן משפחה מדרגה ראשונה, העברת קטין בין הורים גרושים, הליך משפטי וכל צורך חיוני אחר באישור מראש של רח"ל.

 

יצוין כי העיר חולקה לשבעה אזורים ולהלן אלה שלגביהם הכריעו השרים:

 

רובע 1 כולל את שכונת נווה יעקב ולא כולל את עוטף ירושלים, כפר עקב, אזור התעשייה עטרות, בית חנינא, פסגת זאב ושכונת השלום.

רובע 2 כולל את רמת שלמה ורוממה. הוא לא כולל את אזור התעשייה הר החוצבים, פארק עמק הארזים ועמק מוצא.

רובע 3 כולל את שכונת הר נוף ולא כולל את אזור התעשייה גבעת שאול, בית הכרם, הר הרצל, יובלים, גנים ובית החולים הדסה עין כרם.

רובע 5 כולל את כל השכונות החרדיות במרכז ירושלים כגון מאה שערים, שכונת הבוכרים ומקור ברוך. הוא לא כולל את קריית הלאום.

 

מפת ירושלים המחולקת ()
מפת ירושלים לפי האזורים

 

ועדת השרים אישרה הכרזה על אזור מוגבל על פי שלושה קריטריונים:

 

כמות החולים - גבוהה ביחס ליישובים אחרים אך לפחות 50 חולים.

קצב עלייה בתחלואה הגבוה בשלושת הימים האחרונים מעל הממוצע בישראל.

שיעור התחלואה ל-100 אלף תושבים - גבוה משיעור התחלואה הממוצע בכלל האוכלוסייה.

 

העיר ירושלים עומדת למעשה בכל שלושת הקריטריונים, אך מאחר וירושלים היא העיר הגדולה בישראל הן בשטח והן מבחינת האוכלוסייה ויש בה מגוון של אזורים בעלי מאפייני תחלואה שונים, היה קושי להסתמך באופן בלעדי על הקריטריונים האלה ביחס לעיר כולה והיה צורך לבחון את מצב התחלואה בעיר לפי יחידות גיאוגרפיות קטנות יותר.

 

בדיקה של נתוני התחלואה ל-100 אלף תושבים לפי אזורים בתוך ירושלים ועל פי פיזור החולים היחסי בעיר - הובילה למסקנה כי יש הצדקה להכריז רק על חלקים מהעיר כאזור מוגבל. בתוקפה של ההכרזה, משרד הביטחון באמצעות פיקוד העורף יבטיח קיום אספקה נאותה של מזון, מצרכים, שירותים חיוניים וסיוע לאוכלוסיה בתוך האזור.

 

לעיון במסמך המלא לחצו כאן

 

מחסום משטרתי בדרך לירושלים (צילום: רויטרס)
מחסום משטרתי בדרך לירושלים(צילום: רויטרס)

ההחלטה נדחתה בגלל התנגדות של דרעי וליאון

ההחלטה אמורה הייתה לקבל את אישור הממשלה כבר שלשום אך נדחתה בעיקר בשל התנגדות של שר הפנים אריה דרעי וראש העיר ירושלים משה ליאון, ועל משרד הבריאות הוטל לגבש הצעה מוסכמת.

 

במשרד הבריאות ביקשו להטיל סגר רק על השכונות החרדיות, שבהן אחוזי תחלואה גבוהים, אך ראש העיר משה ליאון - שכבר הודיע בתחילת השבוע שעבר באולפן ynet על התנגדותו לסגר שכזה - התנגד לכך בתוקף בטענה שזה רק יחמיר את המצב.

 

ליאון אמר במהלך הדיונים שלשום כי "לא ייתכן שייקחו שכונה שלמה של 60 אלף תושבים כמו רמות שבה יש 130 חולים ויטילו עליה סגר". הוא הוסיף: "אני צריך לתת הסברים לתושבים מה הסיבה שאנשים נכנסו לסגר". משרד הבריאות השיב לליאון שהשכונה נכנסה לרשימה בגלל הקריטריון של יותר מחולה אחד על כל 1000 תושבים.

 

גם שר הפנים אריה דרעי התנגד בתקיפות להצעת משרד הבריאות והאשים את המשרד שהוא מתנהל באופן לא רציני ללא מסד נתונים ועם יד קלה על ההדק להכניס את השכונות החרדיות להסגר. רה"מ נתניהו העיר לדרעי  ואמר שההצעה של משרד הבריאות על עניינית ומבוססת על נתונים בריאותיים.

 

בסופו של דבר עמדתם של דרעי וליאון התקבלה ומשרד הבריאות נשלח לעשות שיעורי בית ולחזור כאמור עם קריטריונים ברורים ונתונים על בסיסם יחליטו איזה שכונה תיכנס לסגר ואיזה לא.  יצויין כי השר דרעי מתגורר בשכונת הר נוף שנמצאת ברובע 3 שהוכרז כאזור מוגבל.

 


במהלך החג ירושלים חולקה לשבעה רבעים, ולא ניתן היה להסתובב ביניהם. תחילה אמורות היו להיחסם 15 שכונות, חרדיות בעיקרן, אך בסופו של דבר ההחלטה שונתה. היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עורך הדין אורי שוורץ, הבהיר אחרי אישור התקנות לקראת החג כי "מותר לצאת מהבית על מנת לסייע לאדם עם מגבלה רפואית או מצוקה, אך הסעה לעיר אחרת אינה מותרת כשלעצמה". 

 

בירושלים מספר הנדבקים בקורונה הגבוה בארץ, 1,821 לפי הנתונים האחרונים ממשרד הבריאות, רובם הגדול בשכונות החרדיות. שיעור החולים לאוכלוסייה אינו גבוה במיוחד, אבל בשכונות החרדיות שיעור זה גבוה מאוד, ומתקרב אף לשיעור החולים בבני ברק. אלו מוקדי הקורונה בירושלים, על פי מסמך רשמי של משרד הבריאות שפורסם השבוע.

 

 

 

 

 

  

 


פורסם לראשונה 11/04/2020 19:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחסומים בדרך לירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים