שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

כמעט 1 מכל 100 בבני ברק חלה, ירידה במונשמים

מניין הנפטרים מהנגיף עלה ל-103. הלילה נפטרו שניים, בהם בן 63 מטבריה. החדשות המעודדות: ירידה במספר החולים קשה. החדשות המדאיגות: זינוק במספר הנדבקים בירושלים. היישובים הכי גדולים בלי אף חולה מאומת: כפר מנדא ובית שאן

 

בני ברק (צילום: נדב אבס )
מהיום: חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי(צילום: נדב אבס )

משרד הבריאות עדכן הבוקר (ראשון) כי מניין הנפטרים מנגיף הקורונה בישראל עלה ל-103. מספר הנדבקים מהנגיף עלה ל-10,878, עלייה מינורית יחסית של 135 נדבקים ביחס לאתמול בערב. העלייה קטנה ביחס לשבועות האחרונים גם עקב הצניחה במספר בדיקות הקורונה. ירידה נרשמה במספר המונשמים והחולים שבמצב קשה. מספר המונשמים עומד כרגע על 123 חולים, ומספר החולים במצב קשה - 174. לרשימה המלאה: אלו הערים עם הכי הרבה חולים בקורונה .

 

בימים האחרונים התייצב מספר החולים המונשמים. מאז יום ראשון בשבוע שעבר חלה עלייה קטנה יחסית של כ-20% במספר המונשמים, וזאת בניגוד לחששות כי מספר חולי הקורונה המונשמים יכפיל את עצמו בכל כמה ימים. יציבות נשמרת בימים האחרונים גם במספר החולים שמצבם קשה. עם זאת, בשבוע האחרון חל גידול של כ-38% במספר החולים שמצבם קשה.

 

 

 

 

הלילה נפטר בבית החולים פוריה בטבריה חולה קורונה בן 63, שהגיע ממעון בטבריה. מבית החולים נמסר כי הוא סבל ממחלות רקע מרובות. חולה נוסף נפטר בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק.

 

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי כמעט 1 מכל 100 תושבים בבני ברק נדבק בנגיף הקורונה. בבני ברק אובחנו על פי נתוני משרד הבריאות 1,806 חולים. בעיר נבדקו 8,351 תושבים. כלומר כל תושב חמישי שנבדק בעיר אובחן כחולה. רוב החולים עדיין לא מתפנים מהעיר, למרות הצפיפות הרבה. רק 234 חולים התפנו עד כה, מאז החל המבצע לפני כשבועיים - 18 לבתי חולים ו-216 למלונות.

 

במקום הראשון ברשימת מספר החולים נמצאת ירושלים עם 1,959 חולי קורונה, עלייה מדאיגה של יותר מ-170 חולים ביחס ליום שישי (עלייה של יותר מ-7% במספר החולים). בתל אביב אובחנו עד כה 452 חולים, כשלפי נתוני משרד הבריאות 1 מתוך 1,000 תושבים נדבק בנגיף.

 

 

 

 

שיעור גבוה של חולים ביחס לאוכלוסייה יש גם בקריית יערים, כפר חב"ד, כוכב יעקב, אפרת, אלעד, מגדל העמק, אור יהודה, טבריה, מודיעין עילית, ביתר עילית, רכסים, אזור, יהוד, דבוריה, ירושלים וג'סר א-זרקא. בכל אחד מאותם יישובים יותר מ-2 מתוך 1,000 תושבים נדבקו בנגיף.

 

ויש גם כמה יישובים שבהם לא אובחנו חולי קורונה. הגדולים שבהם הם כפר מנדא, שם מתגוררים 20 אלף איש, ובית שאן (19 אלף איש ואף חולה מאומת). בנוסף גם בבית ג'אן, דאלית אל כרמל, חורה, ירכא, כפר מנדא, לקיה, מג'דל כרום, ריינה, ראמה, שגב שלום, שעב ואעבלין - כולם יישובים מהמגזר הערבי - לא אובחן אף חולה. כמובן שיש גם יישובים קטנים יותר שבהם לא אובחנו חולים. העיר שבה מספר המחלימים הגבוה ביותר הוא תל אביב, שם החלימו מהנגיף 109 חולים – שבהם קצת פחות מרבע מתושבי העיר שנדבקו. בירושלים החלימו 106 תושבים ובבני ברק 73.

  

הבוקר ב-7:00 נכנס לתוקפו הצו המחייב את אזרחי ישראל לעטות מסכה במרחב הציבורי - מהלך שעל הכוונה לבצע אותו דווח לראשונה ב-ynet. עם זאת לפי שעה החובה לא תיאכף, מכיוון שהתקנות לשעת חירום לא קבעו קנסות או עונשים למי שיפר חובה זו. השוטרים יונחו לגשת לאזרחים ולבקש מהם לעטות מסכה.

 

 

לפי הוראת הצו, "לא ישהה אדם במקום שאינו מקום מגוריו ללא כיסוי הפה והאף באמצעות מסכה המיועדת לכך או מסכה ביתית בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מסכת פה-אף מקטינה מאוד את הסיכון להידבק ולהדביק. היא מונעת פליטת נתז טיפתי ומונעת מנתז טיפתי להגיע לפה ולאף".

 

עם זאת, ההוראות אינן תקפות לילדים מתחת לגיל 6 ולאנשים שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשים באופן משמעותי בשימוש במסכה. כמו כן, אנשים השוהים בכלי רכב, במבנה או בחדר במבנה ללא אדם נוסף או אדם השוהה במקומות כאמור עם אנשים הגרים באותו מקום איתו פטורים גם הם מעטיית מסכה.

 

עוד פטורים בני אדם שמשתתפים בשידור באמצעי תקשורת שנדרשים לדבר בשידור ובלבד ששומרים על מרחק של שני מטרים מאדם אחר, ושני עובדים העובדים בקביעות בחדר אחד במקום העבודה ובלבד שישמרו על המרחק הנדרש לפי ההנחיות.

 

היום ב-12:00 ייכנס לתוקפו סגר חלקי על שכונות חרדיות בארבעה אזורים בירושלים שבהם התחלואה בקורונה היא גבוהה מהממוצע הארצי. זאת בעקבות החלטתה הלילה של ועדת השרים שמונתה להכריז על "אזורים מוגבלים". במסגרת הסגר תיאסר יציאה וכניסה לרבעים הללו, ומעבר ביניהם. המגבלות הוכרזו לפי שעה עד יום רביעי 15 באפריל ב-7:00.

 

התושבים יוכלו לצאת מהם לעבודה, לטיפול רפואי חיוני, הלוויה של בן משפחה מדרגה ראשונה, העברת קטין בין הורים גרושים, הליך משפטי וכל צורך חיוני אחר באישור מראש של רח"ל. בתוך הרבעים עצמן יחולו אותן מגבלות תנועה שחלות בשאר חלקי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב אבס
עם מסכה בבני ברק
צילום: נדב אבס
מומלצים