שתף קטע נבחר
צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

הפקרות הסמסים של הרבנים

בזמן ששב"כ שולט בטלפונים של רוב האזרחים, אסרה "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" על העברת מידע קריטי לחרדים. השיטה הישראלית במערומיה

 

ארכיון. למצולם אין קשר לכתבה (צילום: שלומי כהן) (צילום: שלומי כהן)
ארכיון. למצולם אין קשר לכתבה(צילום: שלומי כהן)

בערב חג הפסח פרסם משרד הבריאות הודעה שבישרה על הישג טכנולוגי במלחמה בנגיף הקורונה: הוא הודה לשב"כ על שיתוף הפעולה המוצלח, וכתב כי לאחר עבודה מאומצת נמצא פתרון מיוחד לשליחת הודעות על בידוד גם לבעלי קווים טלפוניים "כשרים".

 

 

כיוון שפיתוח מערכות סלולריות בכלל, ומשלוח הודעות ללקוחות בפרט, הם חלק מתחומי ההתמחות המקצועיים שלי, בחנתי את ההישג הטכנולוגי האדיר והתברר לי שלא מדובר בפיתוח חדשני, אלא בשיחת טלפון עם הודעה קולית - טכנולוגיה פשוטה בת יובל שנים, ששולחת את ההודעה למי שסמס לא הגיע אליהם.

 

שלושה שבועות קודם לכן, באישון לילה, אישרה הממשלה תקנות מיוחדות לשעת חירום שהתירו לשב"כ באופן יוצא דופן לפעול גם בתחום הבריאות, ולעקוב אחרי מיקומם הפיזי של כלל תושבי ישראל. לאחר שנמצא במערכת המעקב שאדם שהה בקרבת חולה קורונה, הוא קיבל הודעה שמורה לו להיכנס לבידוד. המערכת הופעלה וקצרה הצלחה.

 

אלא שבמשך שלושת השבועות שחלפו מאז, בעלי טלפונים כשרים לא קיבלו הודעות בידוד כלל. מדובר במכשירים שמאושרים על ידי "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" החרדית, ולהם מקצות חברות הסלולר קווים בתחום מספרים מיוחד שחסום לקבלת הודעות סמס.

 

בעלי טלפונים כאלה, ששהו בקרבת חולים, לא ידעו שהם צריכים להיכנס לבידוד, המשיכו בחייהם ואולי הדביקו אחרים. הם הוזנחו על ידי המדינה וסיכנו את חייהם ואת בריאותם של אחרים, רק בגלל היותם חרדים. ייתכן שמחדל זה תרם להתפרצות הקורונה בריכוזי האוכלוסייה החרדית.

 

התברר - שוב - שמערכת הכללים שלכאורה נוהגת לגבי כולנו, לא מופעלת באורח שווה. לאוכלוסייה החרדית יש כללים מיוחדים, בדומה למשל לפטור הגורף מגיוס, כחלק אינטגרלי של השיטה הישראלית.

 

גם במאבק במגפת הקורונה מופעלים כלפי האוכלוסייה החרדית כללים חריגים. התלות של הממשלה במפלגות החרדיות, שלא מהססות להפעיל מנופים פוליטיים, יוצרת דפוסי פעולה מעוותים שגובים מכולנו מחיר כבד.

 

הממשלה נכנסת בהרף עין אל תוך הטלפון הפרטי שלנו ומאשרת לשב"כ למשוך ממנו כל מידע, כולל על שיחות שביצענו. באותו זמן ממש, אותה ממשלה נמנעת מלהורות למפעילים הסלולריים לפתוח את חסימת הודעות הסמס אצל בעלי טלפונים חרדים. ולא מדובר בחוסר הבנה או היכרות: כידוע, שר הבריאות בפועל הוא חרדי ומכיר היטב את החברה החרדית על שלל גווניה ואילוציה. אבל הממשלה לא עמדה בהתנגדות החרדית, והתוצאה ידועה.

 

האוכלוסייה החרדית מקיימת אורח חיים מסתגר תוך יצירת מנגנונים חברתיים ותרבותיים להפרדה מהציבור הכללי. זו זכותם המלאה. אלא שמגיפות לא מכירות גבולות כאלה, והנגיף מתעלם מאמונתם הדתית או החילונית של הנדבקים.

 

חוסר נכונותה של ממשלת ישראל לאכוף על החרדים את הכללים אינו חריג, הוא מלמד על הכלל. המשבר הנוכחי פשוט מציף את הכשלים בשיטה הישראלית: אלתורים במקום תכנון, מראית עין במקום שקיפות, שתדלנות במקום מקצוענות, רשלנות עטופה בחנופה וחוסר בשוויון בפני החוק. בוועדת החקירה שתוקם אחרי המשבר, הכישלון בטיפול בחברה החרדית יתפוס פרק נכבד.

 

  • ד"ר עופר קורנפלד הוא יזם הייטק ויו"ר ישראל חופשית

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים