שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

הרבה חולים, מעט בדיקות: "היישובים המדאיגים ביותר"

דו"ח חדש שהופץ על ידי משרד הבריאות מראה כי אף שבירושלים ובבני ברק מספר חולי הקורונה הגדול ביותר, היישובים "המטרידים ביותר" את המשרד הם מודיעין עילית וביתר עילית. עוד ברשימה: אלעד, בית שמש - וגם עפולה וטבריה. ומי היישובים שהכי מדאיגים במגזר הערבי?

 

 

 

בירושלים מספר החולים הגבוה ביותר, בבני ברק שיעור הנדבקים הכי גבוה - אבל ממסמך שהפיץ משרד הבריאות עולה כי היישובים שמדאיגים אותו יותר מכול הם דווקא שתי ערים חרדיות קטנות יותר: על פי דו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למלחמה בקורונה, שאותו הפיץ משרד הבריאות, מוגדרים מודיעין עילית וביתר עילית כיישובים "המטרידים ביותר", ואחריהם בני ברק, אלעד וירושלים.

 

המלחמה בקורונה, כותרות אחרונות

פרופ' גרוטו: "די הצלחנו בשלב הבלימה "

הממונה על התקציבים באוצר: נחזיר אלפים לעבודה – אחרת תהיה קטסטרופה

הממשלה החליטה שלא למנוע נחיתת טיסות בישראל ; הנוסעים - לבידוד במלוניות 

משרד החינוך מתנגד לביטול החופש הגדול

כמעט 1 מכל 100 תושבים בבני ברק חלה בקורונה

 

על פי הנתונים שהופצו בדו"ח, המעודכנים לאמש, במודיעין עילית יחס ההכפלה השבועי - מספר החולים אתמול ביחס למספרם בשבוע שעבר - הוא 1.9. מדובר בעלייה מ-104 חולים לפני שבוע ל-198 חולים אתמול. גם בביתר עילית יחס ההכפלה גבוה - 1.7. שם העלייה היא מ-80 חולים ל-139 חולים. לגבי מודיעין עילית וביתר עילית נכתב כי הן "הערים הבעייתיות ביותר - קצב הכפלה ושיעור נדבקים גבוה מאוד, ויחסית מעט בדיקות. נדרש להגביר את כמות הבדיקות".

 

 

בני ברק, העיר היחידה שעליה הוטל סגר כללי, היא השלישית ברשימת היישובים המדאיגים. יחס ההכפלה השבועי שם היה 1.5, ומספר החולים עלה מ-1,212 ל-1,778. בעיר שיעור החולים הגבוה ביותר בארץ לאוכלוסייה - 84 חולים ל-10,000 איש. על פי הנתונים המעודכנים כבר 1,806 חולים בבני ברק, ושיעור החולים לפיכך עלה עוד יותר.

 

רביעית ברשימה היא אלעד, שם שיעור הכפלה מדאיג של 1.8 ושיעור החולים עומד על 48 ל-10,000 איש. בהערכת המצב כתבו לגבי העיר כי "קצב ההכפלה ושיעור החיוביים גבוה, יחס גבוה מאוד של כמות חולים לכמות אוכלוסייה. מצב הבדיקות טוב יחסית. נדרש לשפר את האכיפה של הבידוד וההסברה".

 

בני ברק (צילום: נדב אבס )
בני ברק. הסגר נמשך(צילום: נדב אבס )

עומס תנועה בכניסה לשכונת רמות בירושלים (צילום: מאיה חסון קראוס)
פקקים בכניסה לשכונת רמות, אחרי הטלת הסגר בירושלים(צילום: מאיה חסון קראוס)

בירושלים, עליה הוטל היום סגר אזורי, רובו ככולו על שכונות חרדיות, שיעור ההכפלה בשבוע האחרון היה 1.5. מספר החולים הכללי בעיר עלה מ-1,251 ל-1,897 (ומאז כבר ל-19,59). בעיר 19 חולים לכל 10,000 תושבים, אך בשכונות שעליהן הוטל סגר אזורי שיעור החולים באוכלוסייה גבוה בהרבה, ועל פי נתונים שנחשפו ב-ynet במקרים מסוימים (הר נוף, קריית צאנז ועוד) שיעור החולים אף גבוה מזה שבבני ברק.

 

בהמשך רשימת "היישובים המטרידים" לפי הערכת המצב נמצאות בית שמש. לגבי בני ברק, ירושלים ובית שמש נכתב כי "קצב ההכפלה ושיעור החיוביים עדיין גבוה". על כוכב יעקב, השישית ברשימה שבה 49 חולים ל-10,000 איש, נכתב כי "קצב ההכפלה ושיעור החיוביים גבוה. יחס גבוה מאוד של כמות חולים לכמות אוכלוסייה. נדרש לייצר מענה ייעודי לישוב".

חרדי במודיעין עילית (צילום: עוז מועלם)
מודיעין עילית. הכי מדאיגה(צילום: עוז מועלם)

שלט חוצות בביתר עילית (צילום: עמית שאבי)
ביתר עילית. אחוז הנדבקים הגבוה ביותר(צילום: עמית שאבי)

עוד מוזכרות ברשימה זו הערים עפולה, טבריה ואור יהודה, לגביהן נכתב כי נדרשת תשומת לב. בנוגע לעפולה צוין כי חשוב להגביר את כמות הבדיקות. לפי הנתונים, אחוז הבדיקות החיוביות בשבוע האחרון ברחבי הארץ היה 7%. עם זאת, בביתר עילית שיעורן היה 21%, וגם במודיעין עילית (20%), בני ברק (18%) בית שמש (14%), ירושלים (13%) ואלעד - 11%.

 

במקביל פורסמה גם רשימת היישובים המדאיגים ביותר במגזר הערבי, וזהו הסדר שלהם: ג'סר א-זרקא, דבוריה, רהט, אום אל-פחם, באקה אל-גרביה, ג'ת וטמרה. נכתב כי מומלץ לעודד ביצוע בדיקות ביישובים הללו ולהגביר אכיפה והסברה. ככלל, נכתב, במגזר הערבי יחס הכפלה של 1.6 – מהגבוהים בארץ (182 חולים בשבוע שעבר לעומת 291 אתמול). מובילים במספר החולים ובקצב ההכפלה: ג'סר א-זרקא, אום אל-פחם, דבוריה, טמרה, ג'ת, באקה אל-גרביה ורהט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה, עמית שאבי, עוז מועלם, מארק ניימן, לע"מ
היישובים המדאיגים
צילום: דוברות המשטרה, עמית שאבי, עוז מועלם, מארק ניימן, לע"מ
מומלצים