שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

"לא ייתכן עולם בלעדיו": האנשים שהציל הרב הבר, לא מפסיקים להתפלל

800 מושתלי כליה ובני משפחותיהם שזכו בחיים בזכות עמותת "מתנת חיים" שהקים הרב ישעיהו הבר, לא מפסיקים להתפלל מאז חלה בקורונה. "זו לא רק מלחמה על הצלת חייו, אלא על הצלתם של מאות אנשים. כולם מגוייסים לזה"

  (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב ישעיהו הבר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

את התשובה החיובית שנדבק בקורונה קיבל הרב ישעיהו הבר כשכבר היה באמבולנס, בדרכו לבית החולים הדסה. מצבו הידרדר בפתאומיות וכעת הוא מורדם ומונשם ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי. מאז תחילת השבוע אלפים מתפללים לשלומו של הרב שהקים את ארגון "מתנת חיים", המעודד תרומת כליה לחולי דיאליזה. האיש שהציל מאות אנשים והעניק להם את החיים במתנה - נאבק כעת על חייו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

"עם ישראל כולו בצרה גדולה, ורבים הם החולים, המונשמים, המורדמים והסובלים", אומרת רחל הבר, רעייתו של הרב, ל"ידיעות אחרונות". "לצערי הרב גם אנחנו כרגע בסאגה הזאת. בעלי שיחיה כרגע מורדם ומונשם, הוא קיבל קורונה וההידרדרות הייתה מאוד פתאומית. אני מדברת מהלב, משום קדושת המועד. אם נכוון בברכה ונבין את המשמעות שלה, אולי זאת תהיה זכות לכל חולי ישראל, כי יש הרבה מאוד אנשים שנאבקים על החיים שלהם. לא בכדי כתוב בברכה 'אשר עשה את האדם בחוכמה'. זוהי יצירת מופת, כי כשדבר אחד חורק, או כשווירוס שנדרש מיקרוסקופ לראותו חודר לגוף, או למערכת הנשימה ומחולל בה שמות... רק מי שברא את היצירה הזאת הוא יכול לתחזק ולרפא".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

את הדברים אומרת הבר לחברותיה המורות העובדות איתה. גרונה נחנק מדמעות, והיא מבקשת מהן להשתתף יחד איתה באמירת ברכת "אשר יצר"."עברנו שבוע מאוד-מאוד טראומטי וקשה. כולנו הרגשנו לא טוב. זה אפילו לא התנהג כקורונה. אנחנו יודעים מה המשמעות של המושג שהגוף מופעל כמו שצריך, וכמה כל דבר עלול להיות מסוכן. 

 

"ב־24 השעות האחרונות אנחנו בסחרחרה הזאת, כשאנחנו שולחים את בעלי לגמרי לבד באמבולנס. בעידן הקורונה זה אחד העונשים - הבידוד הזה, שהוא נשלח לבד, וכולם מנסים לעדכן אותי. התקשרו פרופ' רוטשטיין והרב פירר, הריצו את כל הרופאים מטיפול נמרץ נשימתי כדי שייתנו את הייעוץ הכי טוב, וזה נחמד שיש רופאים שמשתדלים עבורו, אבל אני יודעת בידיעה כל כך גדולה שאנחנו צריכים שרופא כל בשר הוא יפליא לעשות. שרופא כל בשר יפליא לעשות לנו ולכל ישראל, כל אלה שמתמודדים כרגע כל אחד בצרה שלו או במחלה שלו. אני כן מבקשת כי אתן, כמו אחיותיי, אם תוכלנה לכוון בברכת 'אשר יצר', אתן ובני ביתכן, כולנו נזכה לראות ישועות גדולות ועצומות, למעלה מהטבע... לרפואת ישעיהו בן הדסה".

 

"מאות אנשים תלויים בו"

הרב ישעיהו הבר, בן 55, נולד בתל־אביב ולמד בישיבת פוניבז'. בבגרותו היה מורה בישיבה ומנהל בית ספר, עד שיום אחד הרגיש לא טוב ונשלח לדיאליזה לאחר שהכליות שלו הפסיקו לתפקד. "במשך שנה הוא עבר טיפולי דיאליזה", מספרת ג'ודי סינגר, סמנכ"לית ארגון "מתנת חיים". "אף אחד מבני משפחתו לא התאים לתרומת כליה, והוא לא ראה את העתיד. הַמְתָּנָה לתרומת כליה מתורם זר שנפטר אורכת 5־7 שנים. לאדם בדיאליזה זה מרגיש כמו גזר דין מוות".

 

 

ג'ודי סינגר  (חיים מאירסדורף)
ג'ודי סינגר, סמנכ"לית ארגון "מתנת חיים"(חיים מאירסדורף)

 

כעבור שנה הציע חבר של הרב לתרום לו כליה, וכשהבר הבריא הוא נזכר בחברים שהשאיר מאחור בדיאליזה. "בעיקר בפנחס תורג'מן, בחור צעיר בן 19 שנפטר שבועיים לפני הניתוח. הרב הלך להלווייתו ואמר, 'לא יכול להיות שיש כל כך הרבה אנשים שסובלים בדיאליזה, ויש מיליוני ישראלים שמסתובבים עם שתי כליות ויכולים לתרום'. באותו רגע הוא החליט לפתוח את העמותה. בשנה הראשונה הוא מצא 4 אנשים, בשנייה מצא 7, בשלישית מצא 11, ובשנה שעברה כבר היו מעל ל־130 השתלות. אנחנו עומדים היום בדיוק על 800 השתלות כליה. עכשיו, בגלל הקורונה, יש הפסקה מאולצת לכל ההשתלות בארץ, אבל ישראל היא המדינה הראשונה בעולם באחוזי תרומות הכליה האלטרואיסטיות. ואת כל זה עשה אדם אחד - חיבר בין אנשים בריאים שרוצים לתרום חיים, והציל 800 חולים".

 

סינגר היא אחת מהם. לפני 6 שנים וחצי תרמה כליה לאדם זר שלא הכירה. "זה הדבר שאני הכי גאה שעשיתי בחיי. יש היום אלפי אנשים שמתפללים ומשתדלים ועושים מעשים טובים כדי שהאיש הזה, הרב הבר, יבריא, כי אין שום אפשרות שהוא לא יישאר איתנו וימשיך. מאות אנשים תלויים בו".

 

איזה אדם הוא?

"יש לו רמות של כריזמה שקשה לתאר, את הכול הוא עשה בכוח האישיות שלו. הוא לא משכנע אף אחד לתרום, זה צריך לבוא מהרצון החופשי של האדם, אבל הוא מסביר ונותן דוגמאות ופשוט סוחף אחריו אנשים. הוא לא מציל רק את החיים של מי שמקבל תרומה, הוא משנה את החיים של מאות אנשים שתורמים. אחרי הכאבים מהניתוח את נשארת עם הסיפוק בלב, כשאת יודעת שבזכותך עוד אדם חי. היכולת של הרב לגרום לאנשים אחרים לשנות את החיים שלהם בדרך הזאת זו תכונה מופלאה שיש בו. הוא נעים הליכות, הוא יושב עם החולים שעות ונותן להם תקווה".

 

3082 ()
חילי טרופר

 

גם חבר הכנסת חילי טרופר ("כחול לבן") תרם כליה דרך ארגונו של הרב. הוא פנה אליו לראשונה אחרי הבחירות השניות לכנסת ואמר לו: אם אנחנו הולכים לבחירות שלישיות - אני רוצה לתרום כליה. "הרב הסביר לי מה ההליך ואמר לי שבינתיים אני יכול לעשות בדיקות כדי לחסוך זמן, ואם באמת נלך לבחירות בפעם השלישית שאבוא אליו", אומר טרופר. "מיד אחרי הבחירות הגעתי אליו עם אשתי, הוא הרגיע אותה. דיברנו על העשייה שלו ועל מפעל חייו, ומאז במשך חודש וחצי מאוד אינטנסיביים הוא ליווה אותי בכל התהליך, סידר תורים מהירים לבדיקות.

 

"ביום הניתוח הוא בא אליי, נעזר בהליכון, לאחל לי בהצלחה. גם למחרת בהתאוששות הוא הגיע לבקר, ומאז היה מתקשר אליי כל יום שישי. הוא עושה את זה עם רבים מהמושתלים והתורמים. הוא נתן לי טיפים להחלמה, ובאמת התחברנו. יש לו בריאות נפשית יוצאת דופן, כל הזמן הוא מלא באנרגיות. הוא הציל חיים של מאות אנשים, מאחורי כל אחד יש פנים ושמות, יש מאות אנשים בארץ שיש להם חיים בזכותו".

 

דיברתם בתקופה האחרונה?

"כשהתחילה הקורונה נשבר ליבו כי הפסיקו את כל ההשתלות מן החי. הוא סיפר בכאב שכל התורים להשתלות בוטלו כי לא לוקחים סיכונים. הוא אמר לי 'אני מחכה ליום שזה יחזור'. הוא עצמו מאוד נשמר, לא יצא מהבית, לא לקח סיכונים. ובכל זאת, זה תפס אותו בצורה נוראית. עכשיו הוא נלחם על החיים שלו ואנחנו בתפילות. כולם מדברים על להשטיח את עקומת החולים בקורונה, הוא דיבר על לאפס את העקומה, שלא יהיו בכלל ממתינים להשתלת כליה בישראל. המלחמה על החיים של הרב הבר היא מלחמה פרטית עבורו ועבור משפחתו, אבל היא גם מלחמה על החיים של עוד מאות אנשים. אין מנוע כמוהו, לכן הצלת החיים שלו בפועל היא הצלת מאות אנשים. כך גם מתייחסים לזה בהדסה. כולם מגויסים לזה".

 

"אדם עם עוצמה"

איילת שמש, אם לארבעה ילדים בת 52, גילתה לפני 12 שנים שהיא חולה ושהכליות שלה כמעט לא מתפקדות. היא הצליחה לדחות את הקץ בעזרת שינוי אורח החיים עד שהגיעה לדיאליזה. "שזה שוק בפני עצמו", היא אומרת. "החלטנו, אני ובן-זוגי, להירשם למערך הארצי לתרומות איברים, שם התורים מאוד ארוכים ואת נמצאת בחוסר ודאות.

 

"באחת הפעמים בדיאליזה פגשתי בחור ששאל את בעלי למה אנחנו לא פונים לארגון 'מתנת חיים'. הוא שמע ממנו על הרב הבר. כשפנינו אל הרב, הוא דיבר איתנו על תרומת כליה בהצלבה - בעלי, שלא נמצא מתאים לתרום לי, ייתן את הכליה לאדם אחר. כעבור זמן קצר הרב התקשר וסיפר שמצאו לי תורם, ושגולן בעלי יתרום לאדם אחר. התרגשנו מאוד, כבר היה תאריך לניתוח. שבוע לפני, הרופאה שמלווה אותי עברה על התיק הרפואי של גולן והבינה שהוא למעשה לא יכול לתרום". 

 

שמש חששה שגם תרומת הכליה שלה תתבטל. הרב ביקש ממנה לחשוב במהלך השבת. "עברנו את השבת במתח", היא מספרת. "ביום ראשון הרב לא התקשר. ביום שני התקשרו מבית החולים ומסרו את תאריך הניתוח החדש. מתברר שהרב החליט שממשיכים בתהליך. כשעברתי את הניתוח הרב הגיע לבית החולים. לדעתי אין מושתל שהוא לא פגש לאחר הניתוח. הוא היה מעורב, הכיר כל אחד עם הסיפור שלו. עכשיו, למרות שאני חילונית, אני מתפללת שהוא יעבור את זה ויחזיק מעמד. הוא בכזאת שליחות, יש לו עוד כל כך הרבה דברים לעשות, ולא יכול להיות שהוא לא יצא מזה". 

 

עברו מאז ההשתלה ארבע שנים. מאז שמר הרב הבר על קשר עם משפחתה של שמש. "אני מתקשרת בחגים לברך. בזכותו ניצלו החיים שלי. אם הוא לא היה מקים את המפעל המדהים, הייתי נרקבת בדיאליזה או מתה. דיאליזה זה פתרון זמני, זה לא משהו שאפשר לחיות איתו לנצח". 

 

"בזכותו יצאתי לחירות"

גם מרדכי עם-שלום, בן 71, קיבל את חייו במתנה בזכות ארגון "מתנת חיים". הוא מספר: "לפני כשנתיים הגעתי לדיאליזה. 10 חודשים. זה היה קשה מנשוא. אדם שלא יודע מה זה דיאליזה לא מבין איזה סבל זה לעמוד מול מכונה כזאת מפחידה, הצינורות האדומים שיוצאים דרכם זורם הדם, שזה מפחיד בפני עצמו. אתה מרגיש אסיר, בעבדות. הילדים שלי ואשתי אמרו שיעשו הכול כדי למצוא לי כליה. כך הגענו לעמותה. אשתי הייתה המועמדת לתרום, אך בסופו של דבר היא לא יכלה, ומצאו לנו תורמת מיוחדת במינה. מאותו הרגע הרב ישעיהו והרבנית רחל, רעייתו, ליוו אותנו".

 

שמרתם על קשר לאחרונה? 

"כן, גם עכשיו מאז הקורונה הרב שלח לי הודעות 'שמרו על עצמכם. אנחנו במצב קשה, תהיו זהירים. בעזרת ה' נעבור את זה בשלום'. אלו המילים שלו מלפני שבוע וחצי שמהדהדות באוזניי. עברתי את ההשתלה, הוא הגיע לבית החולים לעודד, לתת הרגשה טובה. הוא אמר לי 'מרדכי, אתה עוד תרוץ במרתון ירושלים'. מאז ההשתלה אני מברך מקרב לב וכליות. ללא הכליות המכונה לא עובדת. הוא אדם עם כזאת עוצמה. בזכותו יצאתי לחירות. היום אני משוחרר. איך אדם כזה, שעבר בעצמו השתלה, שהציל 800 איש, ואת כל המעגלים הקרובים להם, נמצא במצב כזה? אנחנו כל הזמן מתפללים ומבקשים: תתפללו עליו ועל כל חולי הקורונה בארץ ובעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב ישעיהו הבר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים