שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

אמסטרדם: טרגדיה בבית האבות היהודי - 22 קשישים נפטרו

באמצע חודש מרץ תקף נגיף הקורונה את דיירי בית האבות היהודי בבירה הולנדית, זמן קצר לפני שמנהלי המקום החליטו על סגר. התוצאה קשה: 22 דיירים נפטרו מהמגיפה - כחמישית מהדיירים. ההערכה: התפרצות סביב חג הפורים לאחר שבית האבות לא נסגר למבקרים בזמן

בתי אבות הפכו לאזור סכנה מספר-אחת במאבק בקורונה, אך באמסטרדם מדובר כבר בטרגדיה של ממש: באמצע חודש מרץ תקף נגיף הקורונה את דיירי בית האבות היהודי, "בית שלום", בבירה הולנדית, זמן קצר לפני שמנהלי המקום החליטו על סגר. התוצאה קשה: 22 דיירים נפטרו מהמגיפה – כחמישית מדיירי בית האבות.

 

 • היכנסו כאן כדי להדליק נר - או להתאבל על הנספים

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

   

  העיתון ההולנדי Het Parool מדווח כי מניין המתים ב"בית שלום" הוא הגבוה ביותר מכל בתי האבות או מעונות הדיור המוגן שנפגעו מקורונה בכל רחבי הולנד, ולטענת גורמים במדינה המוות הזה יכול היה להימנע. במרכז מעריכים כי ההתפרצות התרחשה סביב חג הפורים, שבו זכו הדיירים לביקורים רבים מבחוץ.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות:

 • הרב הראשי לשעבר הובא למנוחות: "המגפה לוקחת את הדורות הקודמים"

   

  הולנד סירבה לנקוט בגישה תקיפה כאשר החלה המגיפה להתפרץ, בניגוד לישראל ולרוב מדינות העולם. ראש הממשלה, מארק רוטה, אף דיבר על הצורך ב"סגר אינטליגנטי" - בניגוד להסגר הכולל שהונהג במדינות אחרות. אמנם בתי הספר, כמה מהחנויות וגם המסעדות וחדרי הכושר נסגרו – וגם בתי האבות עברו למתכונת של סגר מוחלט, אך לא בהתחלה ולא מיד. גם התחבורה הציבורית ממשיכה לפעול כסדרה, ואף כעת אין איסור על תנועה בתוך ערי הולנד.

   

  בית האבות ״בית שלום״ באמסטרדם, בו מניין המתים הוא הגבוה ביותר מכל בתי האבות או מעונות הדיור המוגן בהולנד (באדיבות
  בית האבות "בית שלום" באמסטרדם: מניין המתים הגבוה ביותר מכל בתי האבות או מעונות הדיור המוגן בהולנד(באדיבות "בית שלום")

   

  תיאה, צרפת: אזלו חלקות הקבורה היהודיות

  ב-4 במרץ, בשעה שכבר נמנו בהולנד כמה עשרות חולי קורונה מאומתים, עדיין המשיכו ילדים מבית הספר היהודי לבקר בבית האבות ״בית שלום", והתוצאה קשה. עד כה נמנו למעלה מ-26,500 מקרים של הידבקות בנגיף במדינה - ו-2,823 מארחי הולנד כבר נספו במגיפה, מה שממקם אותה במקום ה-11 בעולם.

   


  פרויקט מיוחד: לחצו על התמונה כדי להדליק נר לנספים

   

  הקהילות היהודיות ברחבי אירופה נפגעו קשה במיוחד במגיפה. בבריטניה דיווח ועד שליחי הקהילות, כי נערכו לפחות 152 לוויות של קורבנות נגיף הקורונה מקרב הקהילה היהודית. בצרפת אזלו כמעט לחלוטין חלקות הקבורה באגף היהודי בבית העלמין בפרוור תיאה, זאת לאחר שעשרות גופות נטמנו בו בשבועיים האחרונים.

   

  מומחים מעריכים שהקהילות היהודיות פגיעות יותר להידבקות בנגיף, בין היתר משום שחברי הקהילה טסים לעתים תכופות יותר, מקיימים קשרים עם חוג נרחב יותר של חברים ובני משפחה - ומרוכזים בערים הגדולות.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות "בית שלום"
  בית האבות "בית שלום"
  באדיבות "בית שלום"
  מומלצים